Forbidden Myth Project

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Γεια σας παιδιά!

Τα τελευταία δύο χρόνια δουλεύω πάνω σε ένα epic rock concept album. Δεν εχω χρησιμοποιήσει καθόλου κιθάρα και μπάσο. Πλήκτρα (όλων των ειδών), τυμπανα, theremin, vibradoneon και 7 τραγουδιστές για τους ρόλους.
Μέχρι το τέλος του μήνα, ευελπιστώ να ανεβάσω στο YouTube το πρώτο single, και μέσα στην άνοιξη, πρώτα ο Θεός, να κυκλοφορήσω τον δίσκο.
Θα φτιάξω και μια lyric movie, ώστε να μπορεί, όποιος θέλει, να το παρακολουθήσει στο YouTube.

Μέχρι τότε...










yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Καλησπέρα και πάλι!
Ανέβασα το πρώτο single από τον δίσκο.


Περιμένω σχόλια...
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,283
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Forbidden Myth Project

Καλησπέρα και πάλι!
Ανέβασα το πρώτο single από τον δίσκο.

Περιμένω σχόλια...
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
Εμένα η δουλεια στο τραγούδι μου άρεσε και ένιωσα σαν εισαγωγή rock όπερας, επίσης μου άρεσε ο ήχος του αρμόνιου,
που δεν ακουγόταν ψεύτικος, αλλά είχε μία old school αισθητική χωρίς να φαίνεται παλιομοδίτικο.
Ίσως οι φωνές να θέλουν λίγο παραπάνω δούλεμα στην έμφαση, η ανδρική φωνη μου φάνηκε λίγο υποτονική..
Νομιζω οτι μερικές λέξεις το ήθελαν, π.χ. η λέξη power θα την ήθελα pOwer, η pOOwer, μια και γράφεις epic..
Ερασιτεχνική η γνώμη μου, ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη, και πάλι μπράβο για την προσπάθεια φίλε μου..
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Re: Απάντηση: Re: Forbidden Myth Project

Εμένα η δουλεια στο τραγούδι μου άρεσε και ένιωσα σαν εισαγωγή rock όπερας, επίσης μου άρεσε ο ήχος του αρμόνιου,
που δεν ακουγόταν ψεύτικος, αλλά είχε μία old school αισθητική χωρίς να φαίνεται παλιομοδίτικο.
Ίσως οι φωνές να θέλουν λίγο παραπάνω δούλεμα στην έμφαση, η ανδρική φωνη μου φάνηκε λίγο υποτονική..
Νομιζω οτι μερικές λέξεις το ήθελαν, π.χ. η λέξη power θα την ήθελα pOwer, η pOOwer, μια και γράφεις epic..
Ερασιτεχνική η γνώμη μου, ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη, και πάλι μπράβο για την προσπάθεια φίλε μου..

Το τραγούδι είναι μέρος ενός concept δίσκου που θα βγει την άνοιξη, οπότε ήθελα να είναι κάτι κοντά σε ροκ όπερα.
Όσον αφορά τον ήχο, ήθελα να μια ηχητική αναφορά στην δεκαετίες 70 και 80.
Οπότε με βάση αυτά που είχα στο μυαλό μου και με αυτά που μου έγραψες, τα πάω καλά...:)
Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου και για την τιμή που μου έκανες ακούγοντας το, να είσαι καλά!
 
Όμορφο.. Η ενορχήστρωση είναι υπέροχη, τα τύμπανα και τα πλήκτρα σπέρνουν, και εγώ θα ήθελα πιο "θυμωμένη" αντρική φωνή και πιό επιθετικές κιθάρες. Έχεις επιρροές από Deep Purple και Dio-Rainbow εμφανώς, κάνω λάθος; Πολλά συγχαρητήρια, καλοτάξιδο!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Όμορφο.. Η ενορχήστρωση είναι υπέροχη, τα τύμπανα και τα πλήκτρα σπέρνουν, και εγώ θα ήθελα πιο "θυμωμένη" αντρική φωνή και πιό επιθετικές κιθάρες. Έχεις επιρροές από Deep Purple και Dio-Rainbow εμφανώς, κάνω λάθος; Πολλά συγχαρητήρια, καλοτάξιδο!

Όσον αφορά στην αντρική φωνή, επειδή είναι ο αφηγητής, θέλαμε να είναι λίγο ουδέτερος, χωρίς ξεσπάσματα. Οταν, με το καλό, βγει ο δίσκος και ακούσεις και τους υπόλοιπου ρόλους, υπάρχει πιο έντονο το "θεατρικό στοιχείο".
Ο δίσκος δεν έχει ούτε κιθάρα, ούτε μπάσο. Την θέση την ρυθμικής της πήρε ένα hammond περασμένο μέσα από Leslie και marshall ενισχυτές και αυτή του μπάσου, ένα bass keyboard των 70's(kee bass). Δεν ήθελα, σε καμία περίπτωση, να παίξω σαμπλαρισμενες κιθάρες και μπάσο, ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό, σε αυτό το project...
Προφανώς και υπάρχουν επιρροές από εκεί, αν θέλεις να πιάσεις ένα 70's feeling, δεν μπορείς να παραβλέψεις αυτούς που όρισαν τον ήχο...:2thumb22sup:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις σου!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,850
Αθήνα-Κέντρο
Κατ αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Χαρά μας να συντροφεύουμε δημιουργούς και λάτρεις της Μουσικής.

Εύχομαι να είσαι μαζί μας για καιρό και να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου μαζί μας.

Και εμείς με την σειρά μας θα ασπαζόμαστε ότι μας προσφέρεις.

Θα μιλήσω ως μη ειδικός του ροκ (καθ ότι της ποπ κουλτούρας) αλλά σαν απλός ακροατής.

Καταλαβαίνω γιατί ο Δαίμονας και ο Νικόλας μιλήσανε για πιό ζόρικα φωνητικά.Ισως στην θέση τους και με την παιδεία που έχουν να το έκανα κι εγώ.Είναι η ψυχή του Ροκ.

Η επεξήγησή σου όμως για την αφηγηματική προσέγγιση στο έργο,πολλώ δε μάλλον σε στυλ Ροκ Οπερας δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω απαιτήσεων.

Λίγο την χροιά-ηχητικά- των φωνών θα άλλαζα, θα την "άπλωνα" ποερισσότερο,ίσως και μια μικρή πινελιά echo.Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.Κάτι στην μίξη ή το μικρόφωνο θέλουν "άνοιγμα",αν γίνομαι κατανοητός.

Θα γινόταν πιο επικό το αποτέλεσμα,το οποίο όντως έχει επιρροές από παλιότερες εποχές αλλά όποιος δεν έχει επιρροές (κατ εμέ) δεν έχει και ζωή.

Οπότε μπράβο για το αποτέλεσμα,τα αρμόνια δίνουν μια νοσταλγία και σε πάνε πίσω στον χρόνο και τα κρουστά κεντάνε.

Οι πιό ζόρικοι θα θέλανε σίγουρα πολλές και αληθινές κιθάρες αλλά με βάση το κόνσεπτ που έχεις στο μυαλό σου,εγώ καλύπτομαι.Και ανυπομονώ!

Καλή επιτυχία να έχεις σε ότι κάνεις,να μοιράζεσαι μαζί μας ότι θέλεις και να μας εμπιστεύεσαι σε ότι χρειάζεσαι.

Καλές Γιορτές να έχεις!!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Re: Απάντηση: Forbidden Myth Project

Κατ αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Χαρά μας να συντροφεύουμε δημιουργούς και λάτρεις της Μουσικής.

Εύχομαι να είσαι μαζί μας για καιρό και να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου μαζί μας.

Και εμείς με την σειρά μας θα ασπαζόμαστε ότι μας προσφέρεις.

Θα μιλήσω ως μη ειδικός του ροκ (καθ ότι της ποπ κουλτούρας) αλλά σαν απλός ακροατής.

Καταλαβαίνω γιατί ο Δαίμονας και ο Νικόλας μιλήσανε για πιό ζόρικα φωνητικά.Ισως στην θέση τους και με την παιδεία που έχουν να το έκανα κι εγώ.Είναι η ψυχή του Ροκ.

Η επεξήγησή σου όμως για την αφηγηματική προσέγγιση στο έργο,πολλώ δε μάλλον σε στυλ Ροκ Οπερας δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω απαιτήσεων.

Λίγο την χροιά-ηχητικά- των φωνών θα άλλαζα, θα την "άπλωνα" ποερισσότερο,ίσως και μια μικρή πινελιά echo.Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.Κάτι στην μίξη ή το μικρόφωνο θέλουν "άνοιγμα",αν γίνομαι κατανοητός.

Θα γινόταν πιο επικό το αποτέλεσμα,το οποίο όντως έχει επιρροές από παλιότερες εποχές αλλά όποιος δεν έχει επιρροές (κατ εμέ) δεν έχει και ζωή.

Οπότε μπράβο για το αποτέλεσμα,τα αρμόνια δίνουν μια νοσταλγία και σε πάνε πίσω στον χρόνο και τα κρουστά κεντάνε.

Οι πιό ζόρικοι θα θέλανε σίγουρα πολλές και αληθινές κιθάρες αλλά με βάση το κόνσεπτ που έχεις στο μυαλό σου,εγώ καλύπτομαι.Και ανυπομονώ!

Καλή επιτυχία να έχεις σε ότι κάνεις,να μοιράζεσαι μαζί μας ότι θέλεις και να μας εμπιστεύεσαι σε ότι χρειάζεσαι.

Καλές Γιορτές να έχεις!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.
Οι φωνές έχουν και reverb και delay(θα τα ακούσεις πιο καθαρά εκεί που έχει μόνο πιάνο-φωνή). Στο υπόλοιπο κομμάτι, επειδή είναι αρκετά φορτωμένο ενορχηστρωτικά, δεν ακούγονται τόσο πολύ τα εφέ...
Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας, να είσαι καλά!
Καλά Χριστούγεννα και καλή πρωτοχρονιά, με υγεία, σε όλους!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Φιλε μου underground με drum machine ειναι παιγμενο το κομματι? Ακουσα μολις το single που ανεβασες.

Το κομμάτι το έχει παίξει drummer. Έχει τριγκάρει τα τύμπανα και μου έχει δώσει τo midi αρχείο του παιξίματος. Μετά έβαλα ήχους τυμπάνων(μπότα, ταμπουρο κτλ) της αρεσκείας μου...
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Ομορφα.

Και τα τριγκερς ηταν η επομενη ερωτηση μου. Αλλα βασικα εφοσον μετα πειραξες το αρχειο ειναι πανω κατω drum machine υλοποιημενο αρκετα καλα θα ελεγα αλλα ακουγεται...στο αυτι μου τουλαχιστον.

Δυστυχως δεν ειμαι καθολου της σχολης της μουσικης αυτης, αλλα βλεπω και ακουω το μερακι σου και στα λεω σαν παρατηρησεις βελτιωσης και δε θελω να τα παρερμηνευσεις.

Ενα σχολιο οπως ειπα ειναι τα ντραμς, αν μπορεις αστο ολο παιγμενο απο καποιον που θα παιξει οτι ακριβως του πεις. Αν ειναι εφικτο φυσικα...

Δευτερο σχολιο ειναι τα φωνητικα τα οποια ειναι λιγο υποτονικα οπως ειπωθηκε και λιγο ανευρα κατ εμε. Απο την αλλη γνωριζω πως Ελληνες τραγουδιστες σε αυτο το ειδος και κατ επεκταση σε μεταλ ειναι ειδος προς εξαφανιση οποτε καταλαβαινω την δυσκολια του εγχειρηματος.

Ολα τα παραπανω φιλικα, καλοπροαιρετα και με πολλη αγαπη. Εισαι one man show απ οτι καταλαβαινω και εχεις μεγαλεπηβολα σχεδια! Μακαρι να ευωδοθουν και να υλοποιηθουν οπως τα χεις στο μυαλο σου!

Σε καθε περιπτωση συγχαρητηρια!

Υ.γ. δεν ειμαι επαγγελματιας οποτε οτι ειπα ακουσε το μεν,αλλα καλλιστα μπορεις και να το πεταξεις εξισου δε!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Ομορφα.

Και τα τριγκερς ηταν η επομενη ερωτηση μου. Αλλα βασικα εφοσον μετα πειραξες το αρχειο ειναι πανω κατω drum machine υλοποιημενο αρκετα καλα θα ελεγα αλλα ακουγεται...στο αυτι μου τουλαχιστον.

Δυστυχως δεν ειμαι καθολου της σχολης της μουσικης αυτης, αλλα βλεπω και ακουω το μερακι σου και στα λεω σαν παρατηρησεις βελτιωσης και δε θελω να τα παρερμηνευσεις.

Ενα σχολιο οπως ειπα ειναι τα ντραμς, αν μπορεις αστο ολο παιγμενο απο καποιον που θα παιξει οτι ακριβως του πεις. Αν ειναι εφικτο φυσικα...

Δευτερο σχολιο ειναι τα φωνητικα τα οποια ειναι λιγο υποτονικα οπως ειπωθηκε και λιγο ανευρα κατ εμε. Απο την αλλη γνωριζω πως Ελληνες τραγουδιστες σε αυτο το ειδος και κατ επεκταση σε μεταλ ειναι ειδος προς εξαφανιση οποτε καταλαβαινω την δυσκολια του εγχειρηματος.

Ολα τα παραπανω φιλικα, καλοπροαιρετα και με πολλη αγαπη. Εισαι one man show απ οτι καταλαβαινω και εχεις μεγαλεπηβολα σχεδια! Μακαρι να ευωδοθουν και να υλοποιηθουν οπως τα χεις στο μυαλο σου!

Σε καθε περιπτωση συγχαρητηρια!

Υ.γ. δεν ειμαι επαγγελματιας οποτε οτι ειπα ακουσε το μεν,αλλα καλλιστα μπορεις και να το πεταξεις εξισου δε!

Τα είπες μια χαρά, συμφωνώ!
Δούλεψα με φίλους τραγουδιστές, ήθελα να είναι κάτι ομαδικό, να το θυμόμαστε μετά από χρόνια και να λέμε ότι το κάναμε παρέα, χωρίς όμως να γίνονται εκπτώσεις στο αποτέλεσμα, προσπάθησα να κάνω μια επαγγελματική δουλειά...
Δεν πείραξα το midi που μου έστειλε ο ντράμερ, δεν έκανα quantize, απλά έβαλα τους ήχους των τυμπάνων και μίξαρα, οπότε το παίξιμο είναι φυσικό...
Και εγώ δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός, δεν ζω από αυτό αλλά ζω ΚΑΙ για αυτό, και αυτό πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό...
Οι γνώμες σας είναι πολύ σημαντικές για εμένα και ακόμα πιο σημαντικό είναι ότι αφιερώνεται λίγο από τον χρόνο σας, για να ακούσετε το τραγούδι μου...:)
Σε ευχαριστώ πολύ !!!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Καλησπέρα σε όλους.
*
Σήμερα ανέβασα και το δεύτερο single από τον επερχόμενο δίσκο μου, μαζί με το εξώφυλλο και το track-listing.

*
Καλή ακρόαση!
 
Last edited by a moderator:

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,283
ΑΘΗΝΑ
Στο δεύτερο single βλέπω βελτίωση στο συναίσθημα, με το αρμόνιο, που καλά έκανες και το άφησες να επικρατήσει.
Τα φωνητικά επίσης πολύ καλύτερα, δίνουν την σωστη έμφαση χωρίς επιδειξιάρικες υπερβολές.
Μου αρέσει και με συγκίνησε το άκουσμα..
Τι να πώ.. Μπάβο σου..
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Re: Απάντηση: Forbidden Myth Project

Στο δεύτερο single βλέπω βελτίωση στο συναίσθημα, με το αρμόνιο, που καλά έκανες και το άφησες να επικρατήσει.
Τα φωνητικά επίσης πολύ καλύτερα, δίνουν την σωστη έμφαση χωρίς επιδειξιάρικες υπερβολές.
Μου αρέσει και με συγκίνησε το άκουσμα..
Τι να πώ.. Μπάβο σου..

Χαίρομαι πολύ!
Εύχομαι όταν ακούσεις ολόκληρο τον δίσκο να σου αφήσει το ίδιο συναίσθημα.
Να είσαι καλά!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Καλησπέρα.

Το τρίτο single από τον επερχόμενου δίσκου μου, που θα κυκλοφορήσει στο τέλος του Μαίου!


Καλή ακρόαση!
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,283
ΑΘΗΝΑ
Πολύ ευχάριστο και ξεκούραστο άκουσμα, η γυναικεία φωνή ανεβασε την ευαισθησία του κομματιού,
μου άρεσε η αποτελεσματική απλότητα της σύνθεσης, χωρίς τις γνωστές μανιέρες του metal.
Σε προκαλεί να ακούσεις μονορούφι όλο το cd.
Ενα συνοδευτικό ένθετο με τις ή την ιστορία με εικόνες σε αποχρώσεις παλαιού χαρτιού θα βοηθούσε..
Και το εξώφυλλο δίνει πόνο..
Απο μένα εύγε και καλοτάξιδο!
 
  • Like
Reactions: UnderGround

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Θα υπάρχει digital booklet, με εικόνες, στίχους και την ιστορία, δυστυχώς δεν υπάρχει budget για εκτύπωση, θα κυκλοφορήσει μονο ψηφιακά...
Θα υπάρχει και lyric movie στο YouTube.
Να είσαι καλά!
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Καλημέρα και πάλι.
Δυστυχώς η κυκλοφορία του δίσκου καθυστέρησε, πάμε για φθινόπωρο.
Έως τότε...