Πoια να πάρω,58" ή 65" Philips PUS8505;

centris

New member
16 October 2007
39
Γειά σας.. είμαι ανάμεσα στην 58 και την 65. Κολλάω στην 66αρα λόγο ips panel. Την έχει κανείς να μου πει γνώμη για το μαύρο και γενικά να με φωτίσει 🔥πια να πάρω;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Γειά σας.. είμαι ανάμεσα στην 58 και την 65. Κολλάω στην 66αρα λόγο ips panel. Την έχει κανείς να μου πει γνώμη για το μαύρο και γενικά να με φωτίσει ο” πια να πάρω;

Καλησπέρα centris,


πείτε και δύο λόγια για τα παρακάτω:

Απόσταση κύριας θέασης :

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

Απαιτήσεις άλλες:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:




--------------------

Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...
 

centris

New member
16 October 2007
39
Δεν τα έγραψα όλα αυτα λόγο ότι έχω αποφασίσει σε αυτές τις δύο.
Απόσταση 2,50 μέτρα το πολύ 3. Απέναντι και λίγο πλάι..σε απλό καθιστικό. Digea καμία ταινία σε νορμάλ φωτισμό..αλλά δεν θα γουσταρα το μαύρο να είναι γκρί...αν το συγκεκριμένο ips βγάζει καλό μαύρο (σχετικά) αν κάποιος την έχει ας μου πει
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Αν το τόξο θέασης είναι 20 μοίρες τότε σου κάνει η 58PUS8505 και θα έχεις και καλό μαύρο για τα δεδομένα των LCD.

Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η θέαση σε μεγαλύτερη γωνία θέασης και έχεις και αρκετό φωτισμό περιβάλλοντος τότε πας σε IPS/PLS panel.

IPS/PLS πανελ=μέτρια αντίθεση,μέτριο/γκρι μαύρο σε συνθήκες χαμηλού/καθόλου φωτισμού.


IPS/PLS πανελ και καλό μαύρο είναι ασύμβαττα[FONT=arial, sans-serif].[/FONT]
 

centris

New member
16 October 2007
39
Αν το τόξο θέασης είναι 20 μοίρες τότε σου κάνει η 58PUS8505 και θα έχεις και καλό μαύρο για τα δεδομένα των LCD.

Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η θέαση σε μεγαλύτερη γωνία θέασης και έχεις και αρκετό φωτισμό περιβάλλοντος τότε πας σε IPS/PLS panel.

IPS/PLS πανελ=μέτρια αντίθεση,μέτριο/γκρι μαύρο σε συνθήκες χαμηλού/καθόλου φωτισμού.


IPS/PLS πανελ και καλό μαύρο είναι ασύμβαττα[FONT=arial, sans-serif].[/FONT]
Ευχαριστώ φίλε.. την 65αρα την σκεφτόμουν μόνο για το μέγεθος της...προς την 58 καταλήγω.. απλός αν κάποιος εδώ είχε την 65αρα να μου έλεγε περίπου τι παίζει. θα αποφάσιζα
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Εγώ στην 70 είχα κάποια θέματα στο τηλεοπτικό, τα έχω αναφέρει πιο πίσω. Εάν τώρα όμως πήγαινα να διαλέξω μεταξύ 58-65-70, θα διάλεγα το 65 λόγω ips και μεγέθους. Τείνω να πιστέψω ( χωρίς να μπορώ να το αποδείξω όμως)ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής που έχει, σε συνδυασμό με va panel σε μεγάλο μέγεθος, δεν τα καταφέρνει πολύ καλά, σε σχέση με το ips panel.
Ο Stergios πχ με περσινό μοντέλο (ίδιο επεξεργαστή), 75άρα αλλά ips, έχει καλύτερη απόδοση. Δεν πιστεύω επίσης ότι ήταν θέμα ρυθμίσεων μόνο..
Θα βοηθούσε βέβαια εδώ η άποψη κάποιου φίλου άλλου, που επίσης αυτή τη στιγμή έχει την 65 ή/και την 58/70.
 

centris

New member
16 October 2007
39
Εγώ στην 70 είχα κάποια θέματα στο τηλεοπτικό, τα έχω αναφέρει πιο πίσω. Εάν τώρα όμως πήγαινα να διαλέξω μεταξύ 58-65-70, θα διάλεγα το 65 λόγω ips και μεγέθους. Τείνω να πιστέψω ( χωρίς να μπορώ να το αποδείξω όμως)ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής που έχει, σε συνδυασμό με va panel σε μεγάλο μέγεθος, δεν τα καταφέρνει πολύ καλά, σε σχέση με το ips panel.
Ο Stergios πχ με περσινό μοντέλο (ίδιο επεξεργαστή), 75άρα αλλά ips, έχει καλύτερη απόδοση. Δεν πιστεύω επίσης ότι ήταν θέμα ρυθμίσεων μόνο..
Θα βοηθούσε βέβαια εδώ η άποψη κάποιου φίλου άλλου, που επίσης αυτή τη στιγμή έχει την 65 ή/και την 58/70.

Ναι εντάξει..απλός θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει αξιοπρεπή μαύρο..δεν είμαι και πολύ ψείρας..αλλά έχω δει πολύ χάλια μαύρο σε κάποιες τηλεοράσεις.....φουλ γκρι δηλαδή ..γι'αυτό και διστάζω.
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Εγώ στην 70 είχα κάποια θέματα στο τηλεοπτικό, τα έχω αναφέρει πιο πίσω. Εάν τώρα όμως πήγαινα να διαλέξω μεταξύ 58-65-70, θα διάλεγα το 65 λόγω ips και μεγέθους. Τείνω να πιστέψω ( χωρίς να μπορώ να το αποδείξω όμως)ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής που έχει, σε συνδυασμό με va panel σε μεγάλο μέγεθος, δεν τα καταφέρνει πολύ καλά, σε σχέση με το ips panel.
Ο Stergios πχ με περσινό μοντέλο (ίδιο επεξεργαστή), 75άρα αλλά ips, έχει καλύτερη απόδοση. Δεν πιστεύω επίσης ότι ήταν θέμα ρυθμίσεων μόνο..
Θα βοηθούσε βέβαια εδώ η άποψη κάποιου φίλου άλλου, που επίσης αυτή τη στιγμή έχει την 65 ή/και την 58/70.

Δεν υπάρχει σχέση επεξεργαστή με τύπο πάνελ,εκτός και αν το πανελ δεν δουλευει στο full (spatial dithering,Ψευτό-4Κ VA panel σε απεικόνιση ενδιάμεσων τόνων).
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Δεν υπάρχει σχέση επεξεργαστή με τύπο πάνελ,εκτός και αν το πανελ δεν δουλευει στο full (spatial dithering,Ψευτό-4Κ VA panel σε απεικόνιση ενδιάμεσων τόνων).

Εντάξει δεν είμαι ειδικός αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά. Εγώ που είμαι Philips και Ampilight fan, δύσκολα θα έλεγα κάτι αρνητικό!!!
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ευχαριστώ φίλε.. την 65αρα την σκεφτόμουν μόνο για το μέγεθος της...προς την 58 καταλήγω.. απλός αν κάποιος εδώ είχε την 65αρα να μου έλεγε περίπου τι παίζει. θα αποφάσιζα


Υπάρχουν 2 Έλληνες που έχουν την 65άρα και γράφουν στο αγγλικό φόρουμ, αλλά συμμετοχή εδώ γιοκ. Εγώ πριν λίγους μήνες που ήμουν στη θέση σου μεταξύ 70άρας va και 75άρας ips είπα στο τέλος: αμπιλάιτ στο μέγιστο μέγεθος και android και ας έχω και λίγο χειρότερο μαύρο, γιατί η 70άρα μου φάνηκε μικρή ως αναβάθμιση. Από τη στιγμή που τα χρήματα θα βγούνε από τη δική σου τσέπη και θέλεις καλό μαύρο, μην το ρισκάρεις με την 65άρα, πήγαινε στο 4.000:1 του va να τελειώνεις. Θα χάσεις βέβαια 7 ίντσες, αλλά έτσι έχει το πράγμα, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Υπάρχουν γνώμες κατόχων με φωτογραφίες για την 65" από το ρώσικο φόρουμ yandex

https://market.yandex.ru/product--televizor-philips-65pus8505-65-2020/676866000/reviews


Δυστυχώς, δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από φωτογραφίες. Ο πρώτος ειδικά, πέρα απ' ότι έχει πέσει σε κακό κομμάτι, αν την ρύθμιζε σωστά, θα είχε βελτίωση 50-60% στο light bleeding και όχι αυτό το χάλι που έχει. Οι φωτογραφίες του δεύτερου είναι πολύ κοντά σε αυτό που βλέπω στη δικιά μου, απλώς το μαύρο του μπορεί να κατέβει κάπως πιο χαμηλά και να φωτίζει λιγότερο.
 

centris

New member
16 October 2007
39
Ναι το είδα αυτό στο ρώσικο site..το κατάλαβα από αυτό που γράφουν οι άλλοι... Νομίζω ότι και λόγο φωτισμού από το ambilight δεν θα φαίνεται στις ταινίες το μαύρο άσχημα... Μάλλον θα πάρω την 65αρα. ...
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ναι, το αμπιλάιτ προσφέρει μια μικρή υποκειμενική αύξηση της αντίληψης της αντίθεσης και αυτό το βλέπεις κυρίως αν σβήσεις όλα τα φώτα το βράδυ, βάλεις μαύρο φόντο στην τβ και το αναβοσβήσεις. Ακόμα και να το ρυθμίσεις να βγάζει σκέτο άσπρο φως, πάλι φαίνεται η διαφορά. Ως προς την 65" και το ips, η μεγαλύτερη ανησυχία είναι να πέσεις σε κομμάτι με αυξημένο light bleeding, τα υπόλοιπα ΙΜΗΟ μπορούν να ρυθμιστούν. Από ότι κατάλαβα με 3 εβδομάδες χρήσης, πέρα από ένα δυνατό και γρήγορο έλεγχο του backlight του πάνελ, το ips θέλει και προσεκτική ρύθμιση ή ακόμη καλύτερα καλιμπράρισμα για να έρθει στα ίσια του. Η δική μου, όταν την πρωτοάνοιξα, είχε σχετικά φωτεινό μαύρο και το light bleeding ήταν ορατό, αν και όχι ενοχλητικό. Την έφερα με παίξιμο σε αρκετά καλό επίπεδο, όταν έβαλα, όμως, τις νουμερικές ρυθμίσεις του pro100gamer, το πάνελ μεταμορφώθηκε. Πλέον, το μαύρο ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές έχει απειροελάχιστο φωτισμό-glow, το light bleeding έχει σχεδόν εξαφανιστεί, νιώθεις ότι βλέπεις την κλίμακα του γκρί και τη near black λεπτομέρεια χωρίς πρόβλημα και τα χρώματα είναι φυσικά και ισορροπημένα. Ως προς τα φίλτρα της τηλεόρασης βρίσκεις μόνος σου το σετάρισμα που σου ταιριάζει, το μόνο που θέλει προσοχή είναι το φίλτρο της δυναμικής αντίθεσης που θέλει να είναι σε οφ-μίνιμουμ σε sd/hd υλικό και μάξιμουμ για hdr.

Υ.Γ. Αν αποφασίσεις τελικά να την πάρεις, μπες στον κόπο να γράψεις δυο λόγια εδώ μέσα για την τβ, καλά ή κακά. Άποψή μου είναι ότι μεγαλύτερη σημασία έχουν οι εντυπώσεις και εμπειρίες των κατόχων μιας τβ και τέτοιες με ενδιαφέρει να διαβάζω.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Καλορίζικη και σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς. Βλέπω τώρα ότι ανέβηκε και σχόλιο δεύτερου αγοραστή για την 65" στον Κώτσο που σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλοι κάτοχοι εκτός φόρουμ. Κρίμα που δε γράφουν, έστω δυο σειρές, εδώ μέσα για να διαφωτίσουν και τους υπόλοιπους. Τι στο καλό, ντρέπονται να πουν ότι αγόρασαν Philips; Τέλος πάντων, αναμένω με ενδιαφέρον τα σχόλια σου για την τηλεόραση και αν μπορώ να προσφέρω κάποιο input, εδώ είμαστε. Πιστεύω ότι για τα λεφτά της είναι καλό VFM.
 

centris

New member
16 October 2007
39
Έτσι πιστεύω και εγώ..65αρα 800 ευρώ και με καλές κριτικές αποτι βλέπω...θα δούμε. 😁
 

centris

New member
16 October 2007
39
Stergios Giotas σου έχω στείλει και προσωπικό μήνυμα αλλά δεν το έχεις δεί...
Μήπως μπορείς να μου στείλεις τις ρυθμίσεις του pro100gamer γιατί δεν έβγαλα άκρη με την μετάφραση ... Να τις δοκιμάσω να δω αν μου κάνουν
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
@centris, τις έβαλα στο γενικό θέμα με τις Philips. Τις αντιγράφεις όπως είναι και γλυτώνεις τουλάχιστον μια εβδομάδα δουλειά. Αυτά για απόψε παιδιά, γιατί το ιντερνέτ στην περιοχή μου τα έχει παίξει τελείως απόψε και έχει συνεχείς αποσυνδέσεις. Και πάλι καλορίζικη.