Επιλογή USB DAC/Pre για ενεργά ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Jakis

Established Member
18 June 2006
180
Θέλω να κινηθώ προς την κατεύθυνση της ριζικής απλοποίησης του υφιστάμενου συστήματος και να περάσω στην τελική minimal κατάσταση σε ενεργά ηχεία + dac/preamp + οτι πηγές τυχόν αποφασισω

Στο 1ο στάδιο ψαχνω για USB DAC / Preamp. To BT ειναι δέλεαρ και θα δει σιγουρα χρήση.
Ακουστικά υπάρχουν αλλά ειναι χαμηλής κατηγορίας και δεν νομίζω να πολυχρησιμοποιηθεί ιδιαίτερα το κομμάτι αυτό, συνήθως παιζω από ότι φορητή συσκευή ή υπολογιστή έχω πιο κοντά.

Το 1ο διάστημα θα παιξει με τον σετ τελικού / ηχειων που έχω σήμερα και μετά που θα πέσει η σκόνη θα περάσω σε active monitor 6,5 - 7" με παραπλήσιο κόστος με αυτό του υπό αγορά DAC.



Έχω υπόψιν rme adi 2 και ifi neo idsd, με το δεύτερο να ειναι επικρατέστερο ελέω BT.
Γνώμεις / απόψεις ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το ifi φαινεται ωραιο μηχανημα αλλά προσωπικα εκ πρωτης θα προτιμουσα το αρκετα ακριβοτερο rme.
Οι λογοι;
Remote control, akm vs burrbrown, ευκολιες οπως balance-loudness, ισοσταθμιση.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ξεκίνα την έρευνα ανάποδα. Από τα ενεργά ηχεία. Πρώτα θα ορίσεις το επίπεδο ποιότητας/τιμής που θέλεις να φτάσεις και κατόπιν θα αναζητήσουμε αντίστοιχο DAC/Interface.

Με βάση τα γραφόμενα σου σχεδιάζεις ολόκληρο σύστημα από την αρχή. Οπότε ξεκινούμε από το ερώτημα:
Ποιόν προενισχυτή/τελικό και ηχεία χρησιμοποιείς ήδη σήμερα;
(Για να δούμε την κατηγορία που κινεισαι τώρα).

Επί του συγκεκριμένου ερωτήματος:
Σαφως θα προτιμούσα RME. Για πολλούς λόγους. Αλλά υπάρχουν και άλλα. Εξίσου καλά ή καλύτερα.

Οπότε ας συνεχίσουμε την αναζήτηση με τον τρόπο που περιγράφω πιο πάνω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το iFi NEO έχει remote και εξαιρετικό bluetooth.
Επίσης κατά την υποκειμενική μου άποψη πολύ καλύτερο ήχο από το RME.
Πλεονέκτημα επίσης ότι ακριβώς δεν έχει κανενός είδους dsp και επεξεργασία.
Το σήμα περνάει στην έξοδο αγνό , παρθένο και αμόλυντο.
Και αυτό ακούγεται.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
To iFI NEO iDSD, έχει τηλεκοντρόλ, επίσης είναι full balanced προενισχυτής με 7,7 V στην έξοδο.
Επίσης είναι full MQA 384Khz renderer, δεν κάνει δηλαδή μόνο το τελευταίο unfolding. Δίνει και MQA στην spdif (!)
Και είναι MQA decoder για Tidal, Roon & Audirvana.

Δεν έχει απλά BB chips, αλλά υλοποίηση ως κάτωθι:
Enhanced engine
The Burr-Brown DAC chipset still fuels the NEO‛s ‛digital engine’.
But we’ve souped it up with a new 16-core, XMOS microcontroller that processes the data via USB and S/PDIF digital inputs. Double the clock-speed. Four times the memory.
Add in jitter eradication including our GMT femto-precision clock, intelligent memory buffer and our GTO filter as standard, and you’ve got one heck of a super DAC.

Είναι υλοποίηση με πολύ ποιοτικά επώνυμα υλικά όπως TDK κεραμικούς πυκνωτές , Texas Instrumnets ICs, Murata (Japan) πυκνωτές, κλπ.

Το DSD είναι native έως 512 και δεν μετατρέπεται σε PCM, όπως τα περισσότερα DACs του ανταγωνισμού του.


Η αθόρυβη Oled οθόνη και η οριζόντια ή κάθετη τοποθέτηση είναι το κερασάκι στην τούρτα.
 

Jakis

Established Member
18 June 2006
180
Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν. Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τη σειρά μου στα ερωτήματά σας και στη συνέχεια θα αναφέρω το στόχο μου και γιατί θέλω να προχωρήσω σε αλλαγές

Οπως ανέφερα, τα ηχεία στα οποία θα κινηθώ θα ειναι χοντρικά στην κατηγορία τιμής των DAC, δηλαδή ~700-800ε. Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι τα Yamaha HS7/8 ή κάτι στο στυλ και την κατηγορία αυτή.

Υφιστάμενα συστήματα :

Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια και με επιφανειακή επαφή με το χώρο, βρέθηκαν στην κατοχή μου διάφορα μηχανήματα τα οποία ομαδοποιήθηκαν σε 2 συστήματα στον ίδιο χώρο (ας πουμε 5 x 6m ή κάπου εκεί)

1ο : Αρχαίο CD player - Preamp Advace Acoustics - Behringer τελικός - Epos ELS 3 σωστά τοποθετημένα σε γεμάτες βάσεις atacama και μακριά από τοίχους.
Παίζει το 5-10 % του χρόνου στον οποιο ακούω μουσική. Ολα μου τα CD τα έχω περάσει σε HDD εδώ και χρόνια άλλωστε,,,


2ο : Ultra αρχαίο σύστημα με Technics receiver - Audio Spectrum TLS - Behringer Dac - Raspberry PI (Archphile με υλικό σε file server / internet radio). Εναλλακτική πηγή : Amazon echo με spotify.
Παίζει κατά μέσο όρο 10-12 ώρες / ημέρα στην εποχή της καραντίνας.



Συνθήκες ακρόασης : Μουσική στο background, Χαμηλές - μέσες εντάσεις. Σχεδόν ποτέ δεν ειμαι στημένος στο ιδανικό τρίγωνο για σωστή ακρόαση.



Τι βαρέθηκα : Να έχω ένα έπιπλο γεμάτο συσκευές. Να μην έχω τις ευκολίες που μας προσφέρονται τα τελευταία χρόνια σε streaming απο κινητό / tablet. Να μην έχω ευκολία στο να ακούσω ότι θέλω όποτε θέλω.

Τι ψάχνω : Ευκολία & μινιμαλισμό. Να έχω 2 συσκευές και να τα κάνω όλα. Τηλεχειρισμό για αλλαγή input & volume. Λιγο περισσότερο μπασο σε σχέση με τα Epos αλλά χωρίς να φτάσω τις διαστάσεις των TLS. Αισθητά καλύτερη ποιότητα σε σχέση με αυτό που έχω τώρα ώστε να υπάρχει και το τυράκι που θα δικαιολογήσει την εκταμίευση. Το PI θα αναβαθμιστεί σε κάτι πιο σύγχρονο (μάλλον σε νεότερο PI)


"Μα δεν θα εκμεταλλευτείς την ποιότητα ούτε του DAC ούτε των ηχείων με το να κόβεις βόλτες στο χώρο" - Ναι δεν έχω αυταπάτες. Βασικός στόχος μου ειναι η απλότητα, η ευκολία και ο ανοιχτός δρόμος μπροστά σε ότι έρθει αύριο. Αλλωστε παντα θα υπάρχουν οι (λιγες) στιγμές που θα θελεις να ακουσεις κατι πιο σωστά !

"Τα Yamaha και γενικά τα στυγνά Monitor του είδους δεν έχουν μουσικότητα" - Δες ανωτέρω απάντηση. Το καλό με τα monitor της κατηγορίας ειναι ότι όποιος φέρνει τα DAC που ανέφερα συνήθως έχει και αυτά οπότε ειναι πιο εύκολο να ακούσεις το συνδυασμό και να κρίνεις εξ ιδίων.
Ναι, θα ήθελα ένα ζευγάρι ενεργά Focal ή Dynaudio ή Elac, αλλά πολύ περισσότερη απόσβεση θα κάνω ρίχνοντας τα χρήματα αυτά σε μια Bianca


Ισως το 1ο διάστημα να συνδυάσω το DAC με τον υφιστάμενο τελικό και τα Epos για το άπλωμα της δαπανης στο χρόνο και να προλάβω να ακούσω μερικά monitor ακόμη με την άνεσή μου.


Τα Epos ELS3 με τον Receiver στο τέλος θα πάνε σε ρόλο ηχείων του υπολογιστή. Τα υπόλοιπα cold storage.

Δεν σκέφτομαι το Topping D90 γιατί θέλω οπως και δήποτε ακρόαση πριν την αγορά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Επιλογή USB DAC/Pre για ενεργά ηχεία

To iFI NEO iDSD, έχει τηλεκοντρόλ, επίσης είναι full balanced προενισχυτής με 7,7 V στην έξοδο.
Επίσης είναι full MQA 384Khz renderer, δεν κάνει δηλαδή μόνο το τελευταίο unfolding. Δίνει και MQA στην spdif (!)
Και είναι MQA decoder για Tidal, Roon & Audirvana.

Δεν έχει απλά BB chips, αλλά υλοποίηση ως κάτωθι:
Enhanced engine
The Burr-Brown DAC chipset still fuels the NEO‛s ‛digital engine’.
But we’ve souped it up with a new 16-core, XMOS microcontroller that processes the data via USB and S/PDIF digital inputs. Double the clock-speed. Four times the memory.
Add in jitter eradication including our GMT femto-precision clock, intelligent memory buffer and our GTO filter as standard, and you’ve got one heck of a super DAC.

Είναι υλοποίηση με πολύ ποιοτικά επώνυμα υλικά όπως TDK κεραμικούς πυκνωτές , Texas Instrumnets ICs, Murata (Japan) πυκνωτές, κλπ.

Το DSD είναι native έως 512 και δεν μετατρέπεται σε PCM, όπως τα περισσότερα DACs του ανταγωνισμού του.


Η αθόρυβη Oled οθόνη και η οριζόντια ή κάθετη τοποθέτηση είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Κανενα demo στη Βόρεια Ελλάδα κυκλοφορεί Γιωργο;
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Θα προτείνατε ένα από τα προαναφερόμενα dac (Rme Adi 2/Ifi Neo Dsd για αναβάθμιση του dac του ολοκληρωμένου ΧΤΖ A100D3 και σύνδεση με usb (windows 10 & foobar); Ηχεία τα ATC SCM19 V.2.
Υπάρχει μελλοντική σκέψη και για αναβάθμιση στα ενεργά 19άρια.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θα προτείνατε ένα από τα προαναφερόμενα dac (Rme Adi 2/Ifi Neo Dsd για αναβάθμιση του dac του ολοκληρωμένου ΧΤΖ A100D3 και σύνδεση με usb (windows 10 & foobar); Ηχεία τα ATC SCM19 V.2.
Υπάρχει μελλοντική σκέψη και για αναβάθμιση στα ενεργά 19άρια.
@Anetheron
Και τα δύο DAC εξαιρετικά. Το πρώτο το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα στην Pro έκδοση και το έχω παρουσιάσει εδώ, post#75 και επόμενα. Και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Αλλά κοστίζει 3 φορές πάνω από την απλή έκδοση. Την οποία δεν έχω δοκιμάσει. Μόλις δοθεί η ευκαιρία θα ήθελα να δοκιμάσω και το iFi NEO iDSD.
Πάντως είτε το RME ADI-2 στην απλή έκδοση, είτε το iFi NEO θα αναβαθμίσουν ως DAC το σύστημα σου.

Υπάρχει μελλοντική σκέψη και για αναβάθμιση στα ενεργά 19άρια.
Αν σκέφτεσαι μελλοντική αναβάθμιση σε ενεργά σωστό είναι ως νοοτροπία να σκέφτεσαι αντίστροφα:
Ποιά θα είναι τα πιο κατάλληλα συνοδά για τα μελλοντικά σου ηχείσ!
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
@Anetheron , Αν είσαι Αθήνα (και Covid επιτρέποντος) στην ίδια αντιπροσωπεία, μπορείς να ακούσεις το NEO με fully balanced σύνδεση σε ενεργά ATC!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν. Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τη σειρά μου στα ερωτήματά σας και στη συνέχεια θα αναφέρω το στόχο μου και γιατί θέλω να προχωρήσω σε αλλαγές

Οπως ανέφερα, τα ηχεία στα οποία θα κινηθώ θα ειναι χοντρικά στην κατηγορία τιμής των DAC, δηλαδή ~700-800ε. Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι τα Yamaha HS7/8 ή κάτι στο στυλ και την κατηγορία αυτή.

Υφιστάμενα συστήματα :

Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια και με επιφανειακή επαφή με το χώρο, βρέθηκαν στην κατοχή μου διάφορα μηχανήματα τα οποία ομαδοποιήθηκαν σε 2 συστήματα στον ίδιο χώρο (ας πουμε 5 x 6m ή κάπου εκεί)

1ο : Αρχαίο CD player - Preamp Advace Acoustics - Behringer τελικός - Epos ELS 3 σωστά τοποθετημένα σε γεμάτες βάσεις atacama και μακριά από τοίχους.
Παίζει το 5-10 % του χρόνου στον οποιο ακούω μουσική. Ολα μου τα CD τα έχω περάσει σε HDD εδώ και χρόνια άλλωστε,,,


2ο : Ultra αρχαίο σύστημα με Technics receiver - Audio Spectrum TLS - Behringer Dac - Raspberry PI (Archphile με υλικό σε file server / internet radio). Εναλλακτική πηγή : Amazon echo με spotify.
Παίζει κατά μέσο όρο 10-12 ώρες / ημέρα στην εποχή της καραντίνας.



Συνθήκες ακρόασης : Μουσική στο background, Χαμηλές - μέσες εντάσεις. Σχεδόν ποτέ δεν ειμαι στημένος στο ιδανικό τρίγωνο για σωστή ακρόαση.



Τι βαρέθηκα : Να έχω ένα έπιπλο γεμάτο συσκευές. Να μην έχω τις ευκολίες που μας προσφέρονται τα τελευταία χρόνια σε streaming απο κινητό / tablet. Να μην έχω ευκολία στο να ακούσω ότι θέλω όποτε θέλω.

Τι ψάχνω : Ευκολία & μινιμαλισμό. Να έχω 2 συσκευές και να τα κάνω όλα. Τηλεχειρισμό για αλλαγή input & volume. Λιγο περισσότερο μπασο σε σχέση με τα Epos αλλά χωρίς να φτάσω τις διαστάσεις των TLS. Αισθητά καλύτερη ποιότητα σε σχέση με αυτό που έχω τώρα ώστε να υπάρχει και το τυράκι που θα δικαιολογήσει την εκταμίευση. Το PI θα αναβαθμιστεί σε κάτι πιο σύγχρονο (μάλλον σε νεότερο PI)


"Μα δεν θα εκμεταλλευτείς την ποιότητα ούτε του DAC ούτε των ηχείων με το να κόβεις βόλτες στο χώρο" - Ναι δεν έχω αυταπάτες. Βασικός στόχος μου ειναι η απλότητα, η ευκολία και ο ανοιχτός δρόμος μπροστά σε ότι έρθει αύριο. Αλλωστε παντα θα υπάρχουν οι (λιγες) στιγμές που θα θελεις να ακουσεις κατι πιο σωστά !

"Τα Yamaha και γενικά τα στυγνά Monitor του είδους δεν έχουν μουσικότητα" - Δες ανωτέρω απάντηση. Το καλό με τα monitor της κατηγορίας ειναι ότι όποιος φέρνει τα DAC που ανέφερα συνήθως έχει και αυτά οπότε ειναι πιο εύκολο να ακούσεις το συνδυασμό και να κρίνεις εξ ιδίων.
Ναι, θα ήθελα ένα ζευγάρι ενεργά Focal ή Dynaudio ή Elac, αλλά πολύ περισσότερη απόσβεση θα κάνω ρίχνοντας τα χρήματα αυτά σε μια Bianca


Ισως το 1ο διάστημα να συνδυάσω το DAC με τον υφιστάμενο τελικό και τα Epos για το άπλωμα της δαπανης στο χρόνο και να προλάβω να ακούσω μερικά monitor ακόμη με την άνεσή μου.


Τα Epos ELS3 με τον Receiver στο τέλος θα πάνε σε ρόλο ηχείων του υπολογιστή. Τα υπόλοιπα cold storage.

Δεν σκέφτομαι το Topping D90 γιατί θέλω οπως και δήποτε ακρόαση πριν την αγορά.
Σχετικά με DAC ισχύουν τα ίδια που έγραψα προηγουμένως.

Ως προς τα ενεργά ηχεία προτείνω ν' ανέβεις λίγο. (Περίπου στα 1000 ευρώ). Υπάρχουν κάποια πάρα πολύ καλά κομμάτια εδώ για τη λίστα σου.

Presonus R-65

Adam A7X

Eve Audio SC207 και με ενσωματωμένο DAC.

Neumann KH 120 A και με ενσωματωμένο DAC.

Focal Shape 65

Υπ' όψη ότι με αυτούς τους συνδυασμούς ανεβαίνεις σε κατηγορία πάρα πολύ πιο ψηλά από αυτή του συστήματος σου τώρα.

Αν θα παραμείνεις σε παθητικό σύστημα ή θα μετακινηθείς σε ενεργό, είναι μία στρατηγική απόφαση που πρέπει να σκεφτείς καλά πριν τη λάβεις.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Και σε σχεση με το κοστος των ενεργων 19 νομιζω οτι τα τριδρομα neumann ειναι πολυ καλυτερο vfm.

Τρίδρομο Neumann; Πάει πολύ ψηλά, νομίζω. (Οι τιμές είναι ανά τεμάχιο).

Αυτο εννοουσα.
Με ενοχλεί κάπως η μη συμμετρική, οριζόντια τοποθέτηση τους. Είναι κατ' αρχήν φτιαγμένα για να τοποθετούνται οριζόντια, "ξαπλωμένα" εκατέρωθεν πάνω σε μεγάλες κονσόλες.
Και αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το ενσωματωμένο DAC πάλι θα έχουμε ανάγκη από interface.
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μάλλον προς το ΝΕΟ προσανατολίζομαι λόγω bluetooth και της απευθείας δυνατότητας να χρησιμοποιηθεί ως standalone χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις. Το manual από την άλλη δε γράφει για δυνατότητα διεξαγωγής bit test. Εκτός αν μου έχει διαφύγει.
Το RME από την άλλη έχει πολλά καλούδια, μου αρέσει περισσότερο και η παραμετροποίηση και το EQ, έχει πέσει και η τιμή. Αν είχε και bt...
Για τα ενεργά καλά να είμαστε και βλέπουμε.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
To NEO είναι Bit Perfect , δεν παρεμβαίνει στο σήμα. Τα περνά όλα καθαρά και "αμόλυντα".

Επίσης είναι FULL MQA , κάνει πλήρες MQA unfolding, ακόμη και από ομοαξιονική. Αν κάνεις Tidal Streaming με Masters, θα το εκτιμήσεις ιδιαίτερα.
 

Jakis

Established Member
18 June 2006
180
Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις.

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με καταστήματα και να το τρέξω αυτή την εβδομάδα.

@Sonus Naturalis : Ευχαριστώ για τις προτάσεις, ξεχώρισα τα adam & focal. Θα δω το θέμα της επιλογής ενεργών ηχείων (ειναι δεδομένη η μετάβαση σε ενεργά) σε 2ο στάδιο και με περισσότερη έρευνα και ακροάσεις.