Madvr vs nvidia shield και native εφαρμογές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

derr

Established Member
23 July 2011
134
Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες για το madvr
Έχει καλύτερη εικόνα από το Nvidia Shield σε bluray remux (1080p και 4Κ) αρχεία;
Φαντάζομαι σε fullhd λόγω του upscale που χρειάζεται σε 4Κ tv είναι καλύτερο αλλά συμβαίνει το ίδιο και σε 4Κ ταινίες;
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Πόσο κοστίζει ένα htpc για να παίζει ικανοποιητικά με madvr (δηλαδή να δίνει καλύτερη εικόνα από τις άλλες επιλογές) και να έχει και Dolby Vision?
Επίσης δουλεύει και με plex?

Πολλές ερωτήσεις αλλά δεν το ξέρω το θέμα σχεδόν καθόλου
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν κάνεις αγορές από μεταχειρισμένα φτιάχνεις δυνατό HTPC και με 500-600 .
Αν τα θες όλα καινούργια το minimum θα έλεγα περί τα 500 , ενώ το recommended ( μέσο πρός καλό ) setup πάει στο 1000αρικο.
Mix match ( καινούργια και μεταχειρισμένα ) με 1000αρικο φτιάχνεις σχεδόν το τέλειο.

Και με ένα του 500αρικου πάντως ξεπερνάς την εικόνα οποιουδήποτε box/stb δίχως την παραμικρή δυσκολία.

Το Plex ΔΕΝ υποστηρίζει external players, οπότε madVR γιοκ.
Το Emby όμως υποστηρίζει MPC-HC + madVR οπότε victory :D
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Το Kodi υποστηρίζει madvr? Για να παίζουν μέσω του plex addon.

PC έχω ένα παλιό με:

Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz
Asrock Socket 1155 H77 Pro4/MVP GLan Audio Raid
Intel Core i5 3470 3.2 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box
nVidia GeForce GTX 660 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte)
XFX Power Supply 550W ATX 24 pin Core Edition PRO550W Active

Μπορώ να κρατήσω τίποτα ή θέλει πέταμα και καινούργιο;:flipout:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Το kodi υποστηρίζεται από το madVR.
Το θέμα είναι τι γίνεται με το Plex plugin του kodi, αν περνάει στον madVR ή τον παρακάμπτει.
Δεν το έχω δοκιμάσει ( δεν είμαι fan του Kodi ) οπότε δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.
Θεωρητικά, it should work.

Με το PC που περιγράφεις, δεν μπορείς να κάνεις πολλά.
Θες τουλάχιστον νεότερη και καλύτερη κάρτα γραφικών.
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Κάρτα γραφικών ναι το ξέρω σίγουρα, απλά λέω μήπως μπορώ να κρατήσω τίποτα από τα άλλα. Μήπως αλλάξω δηλαδή μόνο την κάρτα και μητρική (υποθέτω θα θέλει και η μητρική αλλαγή για την καινούργια κάρτα)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Κάρτα γραφικών βάζεις μια χαρά στην υπάρχουσα σύνθεση.
Μπορείς άνετα να βάλεις και μια GTX 1070 Ti ( παίζουν στα μεταχειρισμένα κάμποσες από δαύτες σε λογικές τιμές ).
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Παίζουν και πιο φτηνές από την GTX 1070 ti με ικανοποιητική απόδοση;
Ram και cpu είναι οκ αν αλλάξω μόνο την κάρτα;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,342
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο θα πρέπει να πας σε εξωτερικό player.
Ο μόνος ίσως λόγος για να πας είναι ο ήχος αφού η συγκεκριμένη δεν υποστηρίζει τα HD codec του ήχου ,περνάει κανονικά μόνο το Dolby digital και dts από την άλλη όμως έχεις τα σωστά media dada περνάει κανονικά το HDR απλά ίσως να χρειαστεί μόνο ένα καλιπραρίσμα στην εικόνα .
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Για να έχω θύρα gigabit ξεκίνησα να ψάχνω για tv box αρχικά για να κάνω streaming 4K remux και διαβάζοντας βρήκα και για το madvr.
Επίσης θα με ενδιεφερε και το Dolby Vision σε αρχεία mkv που δεν παίζουν μέσω της tv απευθείας. (Το plex πλέον βγάζει dolby vision και στην εφαρμογή της tv αλλά η εικόνα είναι εντελώς λάθος, ανεβασμένα μαύρα και χρώματα κορεσμένα προς το κόκκινο)
Και για το nvidia shield δε διάβασα και πολύ καλά πράγματα σε ο,τι αφορά το dolby vision προς το παρόν τουλάχιστον.