Απορια για δορυφορικο καλωδιο

ThePunisher91

New member
1 September 2016
14
Καλησπερα! Λοιπον πηγα σημερα σε ενα ανοιχτο μαγαζι με προοιοντα ηχου εικονας κλπ. που ειδικευεται στα δορυφορικα κυριως. Ζητησα δορυφορικο ομοαξωνικο καλωδιο και μου εδωσε ενα μαρκας golden media που δε γραφει ομως ομοαξωνικο η coaxial στα αγγλικα. Επισης το καλωδιο ηταν πολυ χοντρο δεν μπαινουν τα μικρα βυσματακια που συνδεουμε στο diseq... Δε το προσεξα εκεινη τη στιγμη το πηγα μετα απο λιγο και τους λεω οτι νομιζω οτι το καλωδιο που μου δωσατε δεν ειναι δορυφορικο... μου λενε ειναι δορυφορικο αλλα εχει περισσοτερη θωρακιση γιαυτο εινσι πιο χοντρο απο τα αλλα. Τους λεω ομως οτι δε γραφει πουθενα οτι ειναι ομοαξωνικο. Τωρα αυτο που ειπα μπορει να ειναι και χαζο αλλα εγω ξερω οτι πρεπει το δορυφορικο να γραφει coaxial επανω. Μπορει να μου πει καποιος τι ισχυει και αν θα μου κανει το καλωδιο αυτο;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Είναι δορυφορικο, ο αντιπρόσωπος ειναι η ψηφιακη τεχνολογία και παιρνει κανονικα F βυσματα.
Λογικα εχει κιτρινα γραμματα και μαλλον δεν φαινονται
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,814
Θεσσαλονίκη
Δεν ξερω τι καλωδιο σου δωσανε, μονο μπορω να υποθεσω
οτι σου δωσανε πραγματι δορυφορικο.
Βυσματακια (F connectors) κυκλοφορουν σε διαφορες διαστασεις για τα
διαφορα παχη των καλωδιων, οποτε και παλι μπορω να υποθεσω οτι
αυτα που εχεις ειναι τα "στενά".
Μαλλον χρειαζεσαι μεγαλυτερα που λογικα
αφου σου δωσανε το καλωδιο θα εχουν να σου δωσουν και
το αναλογο μεγεθος .
 

ThePunisher91

New member
1 September 2016
14
Τα μικρα βυσματακια τα πηρα εκει και αυτα σημερα και μπαινουν με χιλια ζορια τοσο φαρδυ ειναι το καλωδιο... τωρα δε ξερω θα το δοκιμασω αυριο που εχω χρονο απευθειας στη δορυφορικη κεραια... ευχαριστω για τις απαντησεις!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Λοιπόν ήρθε η ώρα να αλλάξω καλώδιο σε δορυφορική και TV, μιας και άρχισαν να σκάνε εξωτερικά από τον καιρό και τον ήλιο..

Κοιτάω την συλλογή του Καύκα..

Είμαι ανάμεσα σε αυτό που κάνει 1,09

και αυτό στα 1,17 ..

Λογικά θα προτιμούσα το άσπρο που είναι και με χαλκό..
αλλά μου κάνει εντύπωση που ειδικά στο μαύρο τονίζουν την αντοχή του για εξωτερικές εγκαταστάσεις.. χμμ,,.

Είναι ανθεκτικό στην υγρασία, στην οξείδωση, στη μηχανική καταπόνηση και στην ηλιακή ακτινοβολία. Συνιστάται για εξωτερική ή υπόγεια χρήση.

Σκεφτόμουν ότι το μαύρο χρώμα τραβάει και περισσότερο τον ήλιο..
Υπόψιν ότι κάμποσο μήκος του το βλέπει εντελώς ο ήλιος, γιατί πηγαίνει οριζόντια..

Ποιά είναι η γνώμη σας ??

Η μήπως αυτό το λίγο φθηνότερο στα 1,04 με επαργυρωμένο χαλκό αξίζει καλύτερα ?

 
Last edited:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Δεν είναι η ζέστη που χαλάει τα καλώδια αλλά η ακτινοβολία του ήλιου. Για αυτό και όλα τα καλώδια στις κολώνες είναι μαύρα. Όπως και τα λάστιχα των αυτοκινήτων. Το κατάλαβαν όταν τις προηγουμενες δεκαετίες έβαζαν λάστιχα στα αυτοκίνητα με άσπρο πλαϊνό.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Το μαύρο να παρεις όπως τα λεει ο bird είναι
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Ενδιαφέρον στοιχείο, το οποίο επιβεβαιώνεται και από τα παρακάτω που βρήκα! (y)

- Δεματικό Καλωδίων:
Ανθεκτικό στα καύσιμα, στα λιπαντικά, στις περισσότερες χημικές ουσίες και στην υπεριώδη ακτινοβολία (ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία μόνο σε μαύρο χρώμα)
-
Καλώδιο SOLAR μαύρο 1x10 1800VDC για σύνδεση φωτοβολταϊκών μεγάλης αντοχής στην ηλιακή ακτινοβολία

Λες γι'αυτό να μου σπάνε κάτι άσπρα δεματικά που έβαλα σε εξωτερικό χώρο ? :cool:

Ευχαριστώ παιδιά! ;)

....

Όπως βλέπω το καλώδιο έχει εξωτερική διάμετρο 6.8 mm
Οπότε μάλλον θα χρειαστώ φισάκια 7 mm


Πέτυχα και αυτό το κατάστημα ψάχνοντας και μου κάνει εντύπωση που πουλάει φτηνά μονά φισάκια σε συσκευασία!! :cool:

 
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν χρειάζεται να είναι χρύσό το F, σε όποιο κατάστημα με κεραίες και να πας θα βρεις φυσάκια. Ακόμα καλύτερα και αν έχει Ο ring μέσα
Αν δεν έχει θα πάρεις μία αυτοβουλκανιζόμενη ταινία για να τυλίξεις ένα μικρό κομμάτι εκεί που μπαίνει μέσα το καλώδιο στο φις
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Κατάλαβα, μάλλον αυτό εδώ λες..

Φις ΤV Tύπου F CF66B για καλώδια διαμέτρου 6,6 - 6,8 mm, μεταλλικός, βιδωτός με στεγανοποιητικό λάστιχο στο εσωτερικό.


Μόνο αυτό έχει ο Καύκας! :cool:
 
  • Like
Reactions: AFam

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Την πατήσαμε! 😕

Πολύ καλά κατασκευαστικά τα F φισάκια του Καύκα,
αλλά όπως και ο φίλος στην αρχή δεν κάνουν για το καλώδιο.. είναι στενά! ☹️

Και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει άλλο μέγεθος για τα καλώδια που δίνει!! :oops:

Το καλώδιο το μαύρο τώρα..
Κατασκευαστικά καλό..
Έχουμε το μονόκλωνο από χαλκό, το άσπρο μονωτικό, επένδυση από αλουμίνιο, την πλέξη, και ξανά επένδυση από αλουμίνιο, και το εξωτερικό μαύρο κάλυμα.

Το εξωτερικό κάλυμα είναι αρκετά έως πολύ σκληρό, και αυτό το κάνει κάμποσο άκαμπτο..
Πάντως εντάξει με προσοχή κάνει μικρή στροφή..

Τώρα πρέπει να ψάξω για F με διάμετρο 7+ mm ...
και να δω μπας και θα έχουν και λαστιχάκι..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Θα τυλίξω δηλαδή ένα κομματάκι εκεί στην άκρη του καλωδίου, όπου θα στρίψω από πάνω της το μπλεντάζ,
και μετά θα βάλω το φις ?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Οχι, πρωτα θα κανεις την ενωση καλωδίου και φις και μετα θα τυλίξεις ενα κομμάτι απο την ταινία τραβώντας τη λίγο για να σφίξει
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Θέλω να πάρω και έναν απογυμνωτή καλωδίων..
είναι αρκετά σκληρό το νέο.. μπελάς.. :cool:

Κατέληξα σε κάποιον από αυτούς..


&

Το καλώδιο που πήρα RG 58 είναι ? 🙄

 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
RG 59 μάλλον..

 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
RG 59 μάλλον..

Σωστά, το Rg58 είναι στα 50Ωμ
(Το λινκ βγάζει αρχική σελιδα)