Samsung QE Q70T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες παρέλαβα την τηλεόραση μετά από 10 μέρες αναμονής (και πάλι καλά να λέμε),οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές, χαλάλι τα λεφτά για να πάω σε 65 ίντσες αλλά και στην συγκεκριμένη tv, φοβερή εικόνα, χρώματα εξαιρετική απόκριση το μενού, απίστευτο το Smart control και ακόμα πιο καλές οι δυνατότητες της τηλεόρασης που πραγματικά είναι value for money τουλάχιστον για τα δικά μου στάνταρ...η εικόνα στα κανάλια της Cosmote tv και ειδικά τα HD παρά πολύ καλή αλλά στα υπόλοιπα θέλει να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις για να καταλήξεις,ίσως το μόνο μείον που έχω βρει, δηλαδή αναλόγως τι παρακολουθώ (Cosmote tv, Netflix,Plex media server) πρέπει να αλλάζω τις ρυθμίσεις ώστε να είναι καλή η εικόνα κάθε εδώ έρχομαι στην απορία μου,υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορεί να μου πει κάποιος να κάνω ώστε να μην αναγκάζομαι να παίζει κάθε φορά;;;θα ήμουν ευγνώμων.....
Κατά τα άλλα σε 4K περιεχόμενο που έβαλα να παίξει σου πέφτει το σαγόνι,αλλη ποιότητα πραγματικά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αρκετό τουλάχιστον όχι ακόμα.....
Ευελπιστώ πως όταν έρθει και το Ps5 που έχω παραγγείλει θα είναι πλήρης η εμπειρία.....

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk















--------------------------------------------------
QE Q70T
55",65",75",85"

αντικαθιστά την Edge LED LCD QE Q60R(2019)

QE55Q70T :
Display technlogy:LCD
Vertical Alignment VA panel (RGB-vertical stripe),
no anti-reflective filter,
no ultra viewing angle compensation film,
backlight type :Edge (bottom) LED ,
frame dimming can't be disabled,
100/120Hz με MCFI+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,
Wide Color Gamut (aka marketing term QLED=quantum dot enhancement film)

Dynamic metadata format:HDR10+
Static metadata format:HDR10,HLG

Connections:
HDMI IN 2.0b x 3,eARC port 3,
HDMI IN 2.1 x1 port 4 (4Κ/120fps,bandwidth up to 40 Gbps),
ALLM:yes
VRR :yes
FreeSync :yes
G-SYNC Compatible :yes
USB 2.0: 2
Ethernet : 1
Digital Optical out: 1
Headphone : 0
Bluetooth A2DP : yes

Tizen OS 5.5
AirPlay 2
DVB-T2HD H.265/HEVC / C / S2 x2
λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR:Ναι
Picture-In-Picture:Ναι
Μοντέλο τηλεχειριστηρίου:One remote TM2050C

no Divx and no xVid formats from the media player. no DTS soundtracks either,no Dolby Vision.
Dolby Atmos via TrueHD via eARC : Yes

Made in Hungary
----------------------------
Αρχικές ενδεικτικές τιμές Samsung LCD tvs 2020 (29.03.2020) στην ελληνική αγορά:
QE85Q70T : 4.399
QE75Q70T : 2.999
QE65Q70T : 1.799
QE55Q70T : 1.399
----------------------------

Reviews - test:

65"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE65Q74TA (QE65Q70T) test...https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe65q74ta-test-i-recenzja-telewizora-granicznego/

QE65Q74TA: panel from service menu 65A1AU7RT, which is of Samsung Display,
-hardware-panel version No. 1 (Version No. 01).
-the remote control is metal. And it is how the QE Q74T series differs from the "ordinary" QE Q70T (the one with the plastic remote control).

matryca-samsunga-65q74ta.jpg


podswietlenie-samsunga-65q74ta.jpg


-The color temperature of white in film mode was 7496K, so it was almost 1000 Kelvin higher than normal.

-I recommend to change the shadow details option from "0" to "3" because the black level is set incorrectly.

-When it comes to luminance, the TV was clearly brighter than 55Q64T, because in full-screen mode I measured the following values:

maximum: 557 cd / m ^ 2 (50/50),
by default 254 cd / m ^ 2 (32/50),
minimum: 19 cd / m ^ 2 (0/50).
The recommended brightness level for SDR home theater (approx. 120 cd / m ^ 2) ensures that the brightness setting is 15/50.

-In HDR mode on the 10% board, the maximum luminance after three minutes of measurement was 556 cd / m ^ 2.

-Μείωση θολότητας (Blur reduction) :ρυθμιστικό αλγορίθμου για τα 100/120Hz με εισαγωγή νέου καρέ εικόνας με MCFI.

zlacza-telewizora-samsung-65q74ta.jpg



55"...[rtings.com]...Samsung QN55Q70T review,calibration...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q70-q70t-qled

Οι ρυθμίσεις είναι μόνο για αναφορά. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα σας δώσουν την καλύτερη εικόνα που είναι σύμφωνη με τα πρότυπα της βιομηχανίας και κατάλληλη για το περιβάλλον προβολής σας (ειδικά ισορροπία λευκού, ρυθμίσεις συστήματος γάμμα και χρώματος που διαφέρουν από μονάδα σε μονάδα). Εάν θέλετε μια εγγυημένη βαθμονομημένη εικόνα, καλέστε έναν επαγγελματία βαθμονομητή τηλεόρασης.

Viewing Angle QN55Q70TA
https://www.youtube.com/watch?v=DQtjtdVCnaQ

55"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE55Q74TA review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe55q74ta-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-matryca-120hz/

panel:55A1AU7RT from service menu ,Samsung Display
tested the TV in hardware version No. 1 (Version No: 01).

...When it comes to luminance, the TV was clearly brighter than the 55Q64T, because in full screen mode I measured the following values:

default 223 cd / m ^ 2 (65Q74T: 254 cd / m ^ 2),
maximum: 463 cd / m ^ 2 (65Q74T: 557 cd / m ^ 2).
The recommended brightness level for SDR home theater (approx. 120 cd / m ^ 2) is set to brightness at 17/50.
As you can see, 55Q74T has lower luminance than 65Q74T. This was also confirmed in HDR mode.
In the HDR mode on the 10% board, the maximum luminance after three minutes of measurement was 478 cd / m ^ 2.
zlacza-telewizora-samsung-qe55q74ta.jpg



55"...[geex.x-kom.pl]...Samsung QE55Q75T review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/pogranicznik-test-i-recenzja-telewizora-samsung-55q75t/
 
Last edited by a moderator:

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Καλησπέρα! Με γειά και καλοθέατη! και εγω´μια βδομάδα την έχω
Μπορείς να βάλεις τις ρυθμίσεις σου να εφαρμόζονται σε όλες τις πηγές ανάλογα με τι είναι πχ 1 ρυθμιση για sdr , 1 για hdr, 1 gaming sdr και τελευταία 1 για gaming hdr.
Στην αρχή δοκίμασα να κάνω αυτο που λες, αλλά στο δρόμο το άφησα καθώς χάθηκα κάπως . Τη ρύθμισα για sdr μεσω βιντεο από youtube και λίγο νετφλιξ και το ίδιο για hdr μετά.
Στα αναλογικά τα πάει κάλά πάντως αν και ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα σε σχέση με την παλιά 1080 που είχα.
Γενικά έχει ωραίο μαύρο και σε εμένα το πάνελ έχει ελάχιστο bleeding εως καθόλου.
Τα μόνα αρνητικά που έχω δει μέχρι τώρα είναι οτι το hdr δεν είναι "ουάου", δηλ δεν ξεχωρίζει αρκετά, αλλά ίσως να φταίνε οι ρυθμίσεις μου ή και η πηγή (εχω δοκιμάσει μόνο μεσω νετφλιξ). Το άλλο αρνητικό που έχω βρει και μάλλον είναι παραξενιά ενός WD media player που έχω για την κρεβατοκάμμαρα είναι οτι αν βάλω εξωτερικό δισκο στην q70T και μετα δεν τον αναγνωρίζει στο wd media player. Πρέπει να συνδέσω τον δίσκο στο pc και να διαγράψω ένα αρχειο που δημιουργεί η Q70T. Mόλις το κάνω όλα μια χαρα....

Με τι ρυθμίσεις εικόνας παίζεις?
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Ευχαριστώ επίσης!!!

Κοίτα δεν έχω κάτι συγκεκριμένο από ρυθμίσεις απλώς κάθε φορά που άλλαζα πηγή προσπαθούσα να προσαρμόσω αυτό που έβλεπα σε αυτό που ήταν στο δικό μου το μάτι σωστό,στον plex media player που δοκίμασα να στριμαρω από το pc αντιμετώπισα πρόβλημα,ήθελα να δω την ταινία 1917 σε 1080p αλλά με τρέλανε στο buffering και αναγκάστηκα να το γυρίσω σε 720p για να μπορέσει να το τρέξει,δοκίμασα και κάποιες ρυθμίσεις για direct play και direct stream αλλά τίποτα,τώρα σκέφτομαι να πάρω ένα στικάκι 64gb και να περνάω ότι ταινίες θέλω ειδικά σε μεγάλες αναλύσεις και να το κουμπωνω στην τιβι για να βλέπω απροβληματιστα....το εχει δοκιμάσει κανείς αυτό; δηλαδή θα μπορώ να παίξω 4k περιεχόμενο από το usb stick???

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
μόλις δοκίμασα το Tenet σε 4Κ HDR γύρω στα 75 γίγα και το έπαιξε αέρα από σκληρό δίσκο. οπότε νομίζω οτι θα είσαι μια χαρα. Απλά ίσως να είναι καλύτερα ένας σκληρός δίσκος. όσα 4K HDR εχω βρει είναι τουλάχιστον 40γίγα. Φυσικά θα πρέπει να κοιτάς να μην είναι DTS καθώς δεν το αποκωδικοποιεί.
Από plex δεν ξέρω, γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Κάποθυ όμως έχω διαβάσει οτι είναι προβληματικό στις samsung. Μαλλον δεν θα σου λειτουργήσει ποτέ σωστα
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Παρέλαβα και εγώ το Σάββατο τη δική μου 65Q70T, σε αντικατάσταση μιας παλιάς Plasma Philips 42 ιντσών.

Η προσαρμογή στη νέα διάσταση ήταν άμεση. Δυσπιστούσα στα γραφόμενα στο forum σχετικά με το κατάλληλο μέγεθος για την απόσταση θέασης μου (δηλαδή 75”+ για τα 4 μ. απόστασης), όμως στην πράξη οι απόψεις αυτές αποδείχθηκαν σωστές, καθ’ όσον οι 65” κάθε άλλο πάρα πολλές φαντάζουν.

Οι εντυπώσεις από τις πρώτες θεάσεις είναι αρκετά καλές, αν και η εικόνα χρειάζεται ρυθμίσεις για να έρθει σε σωστά πλαίσια. Εφάρμοσα τις ρυθμίσεις καλιμπραρίσματος που προτείνει το rtings.com και η εικόνα είναι πλέον ξεκούραστη και ευχάριστη (ίσως σε υπερβολικό βαθμό, δεδομένου ότι οι κατασκευαστές στις αρχικές ρυθμίσεις συνηθίζουν να προκρίνουν το στοιχείο του εντυπωσιασμού).

Εκείνο που με δυσκόλεψε είναι η προβολή υλικού από εξωτερικές πήγες μέσω HDMI. Παρατηρείται έντονο κομπιασμα (stuttering) σε υλικό video από HDMI, είτε από Nvidia Shield είτε από PC (το gaming από κονσόλες δεν έχει πρόβλημα). Tο πρόβλημα φαίνεται να λύνεται όταν απενεργοποιείται το CEC, αν και δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι πράγματι φταίει αυτό.

Χρησιμοποίησα ως δοκιμαστικό μία μεγάλη ματρόσκα 65 Gb (Spiderman far from home blu-ray 4K remux HDR). Η αναπαραγωγή από μηχανικό εξωτερικό σκληρό δίσκο USB 3.0 έγινε απροβλημάτιστα με μόνο παρατράγουδο ότι δεν υπήρχε δυνατότητα επιλογής από τους πλείονες ενσωματωμένους υπότιτλους και αναπαράγονταν μόνο οι αγγλικοί.

Παρατήρησα επίσης ότι σε υλικό HDR παρακάμπτονται οι ρυθμίσεις εικόνας: η φωτεινότητα και η αντίθεση ρυθμίζονται στο μάξιμουμ και επηρεάζονται και άλλες παράμετροι των ρυθμίσεων εικόνας. Θα ήθελα να ρωτήσω τους υπόλοιπους κατόχους της συσκευής εάν συμβαίνει το ίδιο και σε εκείνους.

Θα επανέλθω με πιο αναλυτικές εντυπώσεις.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Απάντηση: Samsung QE Q70T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παρέλαβα και εγώ το Σάββατο τη δική μου 65Q70T, σε αντικατάσταση μιας παλιάς Plasma Philips 42 ιντσών.

Η προσαρμογή στη νέα διάσταση ήταν άμεση. Δυσπιστούσα στα γραφόμενα στο forum σχετικά με το κατάλληλο μέγεθος για την απόσταση θέασης μου (δηλαδή 75”+ για τα 4 μ. απόστασης), όμως στην πράξη οι απόψεις αυτές αποδείχθηκαν σωστές, καθ’ όσον οι 65” κάθε άλλο πάρα πολλές φαντάζουν.

Οι εντυπώσεις από τις πρώτες θεάσεις είναι αρκετά καλές, αν και η εικόνα χρειάζεται ρυθμίσεις για να έρθει σε σωστά πλαίσια. Εφάρμοσα τις ρυθμίσεις καλιμπραρίσματος που προτείνει το rtings.com και η εικόνα είναι πλέον ξεκούραστη και ευχάριστη (ίσως σε υπερβολικό βαθμό, δεδομένου ότι οι κατασκευαστές στις αρχικές ρυθμίσεις συνηθίζουν να προκρίνουν το στοιχείο του εντυπωσιασμού).

Εκείνο που με δυσκόλεψε είναι η προβολή υλικού από εξωτερικές πήγες μέσω HDMI. Παρατηρείται έντονο κομπιασμα (stuttering) σε υλικό video από HDMI, είτε από Nvidia Shield είτε από PC (το gaming από κονσόλες δεν έχει πρόβλημα). Tο πρόβλημα φαίνεται να λύνεται όταν απενεργοποιείται το CEC, αν και δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι πράγματι φταίει αυτό.

Χρησιμοποίησα ως δοκιμαστικό μία μεγάλη ματρόσκα 65 Gb (Spiderman far from home blu-ray 4K remux HDR). Η αναπαραγωγή από μηχανικό εξωτερικό σκληρό δίσκο USB 3.0 έγινε απροβλημάτιστα με μόνο παρατράγουδο ότι δεν υπήρχε δυνατότητα επιλογής από τους πλείονες ενσωματωμένους υπότιτλους και αναπαράγονταν μόνο οι αγγλικοί.

Παρατήρησα επίσης ότι σε υλικό HDR παρακάμπτονται οι ρυθμίσεις εικόνας: η φωτεινότητα και η αντίθεση ρυθμίζονται στο μάξιμουμ και επηρεάζονται και άλλες παράμετροι των ρυθμίσεων εικόνας. Θα ήθελα να ρωτήσω τους υπόλοιπους κατόχους της συσκευής εάν συμβαίνει το ίδιο και σε εκείνους.

Θα επανέλθω με πιο αναλυτικές εντυπώσεις.

Με γειά και καλοθέατη

Για αρχή μην εμπιστευτείς απόλυτα τις ρυθμίσεις του rtings. Είναι μια αρχή αλλά φέρτο εκεί που θες εσυ με δοκιμές. Όντως στην αρχή θέλει αρκετό πείραγμα καθώς είναι κάπως ψυχρά τα χρώματα και η εικόνα και αρκετά έντονα.

Για το κόμπιασμα, προσωπικά δεν έχω καταλάβει κάτι παίζοντας αρχεία από το zidoo x9s, αλλά δεν αποκλείω απλά να φταίει το μάτι μου. Για αυτό θα σου πρότεινα να τσεκάρεις για αρχή το καλώδιο HDMI και μετά τις ρυθμίσεις που έχει για την καθαρότητα της εικόνας.
Ο media player της tv όντως παίζει τους πρώτους υπότιτλους που βλέπει από τους ενσωματωμένους χωρίς να μπορείς να επιλέξεις (ενας λόγος ακόμα για να εχεις εξωτερικό player)

Τέλος για το HDR επιβεβαιώνω οτι έχει αλλαγή στις ρυθμίσεις μόλις ενεργοποιηθεί.
Τυπικά για να καταλάβεις το καλιμπράρισμα της εικόνας θα πρέπει να το κάνεις 4 φορές συνολικά (μπορεί και παραπάνω αν εχεις επιλέξει να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις για κάθε input). α) εικόνα χωρις HDR, β) εικόνα με HDR, γ) gaming mode χωρίς HDR και gaming Mode με HDR). Για κάθε ένα από τα παραπάνω θα πρέπει να βάλεις από την αρχή τις ρυθμίσεις που θες και σου ταιριάζουν!

Άντε να γινόμαστε πολλοί και ότι θες εδώ είμαστε!
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Νέος κατοχος στις 55 για αλλαγή της H6400 στην κρεβατοκάμαρα.
Ευτυχως μπήκε εύκολα.
Ταχύτατη και με όλα τα νέα καλουδια.
Θέλει ψάξιμο τώρα με το σωστό υλικό για να δούμε τι ψάρια πιάνει σε εικόνα.
 

pskouras

New member
11 January 2013
19
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω κάτι...

Πήρα χθες την τηλεόραση του τίτλου. Που θα βρω ρυθμίσεις; Δουλεύει το τηλεκοντρόλ με τον αποκωδικοποιητή του cosmote tv; Και τέλος αν λειτουργεί και πως θα το προσθέσω παλιό κλασικό τηλεκοντρόλ της παλιάς τηλεόρασης Samsung;

Ευχαριστώ
 

skyrian1

Established Member
29 August 2007
168
Εντος Ε
Re: Απάντηση: Samsung QE Q70T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημερα κατοχος και εγω αυτης της τηλεορασης δεν εχω καταλαβει πως θα γινει το καλιμπραρισμα της εικονας για καθε input σχετικα με το hdr.
Συνδεω ενα tv box (beeling gt1 ultimate) με android και εχει χαλια εικονα , ενω οταν η συνδεση γινεται με linux εχει τελεια εικονα.
Απο οτι καταλαβαινω το προβλημα πρεπει να ειναι στην ρυθμιση του hdr.
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
... Και τέλος αν λειτουργεί και πως θα το προσθέσω παλιό κλασικό τηλεκοντρόλ της παλιάς τηλεόρασης Samsung;

Ευχαριστώ

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση μου.
Η τηλεόραση διαθέτει και δέκτη I/R, οπότε τα κλασικά remote υπερύθρων που είναι συμβατά με Samsung "παίζουν" κατ' ευθείαν χωρίς καμία ρύθμιση (αγόρασα ένα του 5ευρου για δεύτερο / πρόχειρο και λειτουργεί πλήρως).
 

skyrian1

Established Member
29 August 2007
168
Εντος Ε
Re: Απάντηση: Samsung QE Q70T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Με γειά και καλοθέατη

Για αρχή μην εμπιστευτείς απόλυτα τις ρυθμίσεις του rtings. Είναι μια αρχή αλλά φέρτο εκεί που θες εσυ με δοκιμές. Όντως στην αρχή θέλει αρκετό πείραγμα καθώς είναι κάπως ψυχρά τα χρώματα και η εικόνα και αρκετά έντονα.

Για το κόμπιασμα, προσωπικά δεν έχω καταλάβει κάτι παίζοντας αρχεία από το zidoo x9s, αλλά δεν αποκλείω απλά να φταίει το μάτι μου. Για αυτό θα σου πρότεινα να τσεκάρεις για αρχή το καλώδιο HDMI και μετά τις ρυθμίσεις που έχει για την καθαρότητα της εικόνας.
Ο media player της tv όντως παίζει τους πρώτους υπότιτλους που βλέπει από τους ενσωματωμένους χωρίς να μπορείς να επιλέξεις (ενας λόγος ακόμα για να εχεις εξωτερικό player)

Τέλος για το HDR επιβεβαιώνω οτι έχει αλλαγή στις ρυθμίσεις μόλις ενεργοποιηθεί.
Τυπικά για να καταλάβεις το καλιμπράρισμα της εικόνας θα πρέπει να το κάνεις 4 φορές συνολικά (μπορεί και παραπάνω αν εχεις επιλέξει να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις για κάθε input). α) εικόνα χωρις HDR, β) εικόνα με HDR, γ) gaming mode χωρίς HDR και gaming Mode με HDR). Για κάθε ένα από τα παραπάνω θα πρέπει να βάλεις από την αρχή τις ρυθμίσεις που θες και σου ταιριάζουν!

Άντε να γινόμαστε πολλοί και ότι θες εδώ είμαστε!

Καλημερα θα μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες πως γινετε το καλιμπραρισμα της εικονας σχετικα με το HDR γιατι τλφ στο service samsung και μου ειπαν οτι δεν μπορουμε να να απενεργοποιησουμε το HDR και οτι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στη tv
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Απάντηση: Samsung QE Q70T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημέρα!
Για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις βάζοντας τις ρυθμίσεις του RTings και μετά να αρχίσεις να πειράζεις.
πχ για εικόνα χωρίς HDR εβαλα ένα βιντεο referrence στο youtube (χωρις hdr) και άρχισα να παιζω με τις ρυθμίσεις.
Μετά έβαλα ένα βίντεο 4K HDR. ελέγχεις οτι εχει ενεργοποιηθεί το hdr και πειράζεις πάλι τις ρυθμίσεις. όταν μπαινει το HDR οι ρυθμίσεις της tv αλλάζουν σε σχεση με απλο sdr.
Το ίδιο κάνεις και στην περίπτωση που εχεις κάποιο xbox ή ps, γιατί εκεί μπαίνει το gaming mode και έτσι δημιουργούνται 2 νέες υποκατηγορίες για ρύθμιση (gaming mode SDR & gaming mode HDR)
Δεν ξέρω αν στο μετέφερα σωστα για να το καταλάβεις.

Επίσης όταν λέω καλιμπράρισμα φυσικά δεν εννοώ το επαγγελματικό που απαιτεί εξοπλισμό και μπορεί να γίνει μόνο από ειδικό, αλλά να τη φέρεις εκεί που σου αρέσει εσένα
 

pskouras

New member
11 January 2013
19
Καλημέρα, δεν μπορώ να ρυθμίσω το καθολικό τηλεκοντρόλ. Έχω οτετβ και δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ