Διλήμματα περί μικρομεσαίου συστήματος

Γεια σας παιδιά,

όπως ανέφερα σε άλλο θέμα για soundbars, κοιτάω δειλά δειλά μήπως αναβαθμίσω τον ήχο μου. Τα δεδομένα είναι ότι:

α. Ο χώρος είναι προσωρινός, νοικιασμένος (και απολύτως αδύνατο να παίξω με μερεμέτια, ακόμα και βάσεις τοίχου)
b. Ο χώρος είναι αρκετά κακός. Σκεφτείτε ένα ορθογώνιο 9 x 3, που περιεχει κουζίνα και σαλόνι (το σαλόνι χωρίζεται με πάγκο από την κουζίνα, άρα δεν υπάρχει ο ένας πλαϊνός τοίχος). Ας πούμε πως ο χώρος ακρόασης είναι περί τα 4.5 x 3, χωρίς όμως πλαϊνό τοίχο.
c. Τα σπίτια εδώ στις ΗΠΑ είναι χάρτινα, οπότε μαζί μας θα βλέπουν ταινίες και οι γείτονες. Οπότε θέλουμε κάτι που να μη χρειάζεται να το γκαζώσεις τέρμα για να ακούς αξιοπρεπώς και να γεμίζει το χώρο.

Το budget ας πούμε πως είναι ευέλικτο, ανάλογα με το τι θα κάνουμε (say 500-2000). Υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:

1. Καλή ηχομπάρα με γούφερ και πίσω ηχεία (budget 800-1200). Επιλογές είναι οι JBL 9.1, Samsung 950, ή κάποια Klipsch.

+ (Σχετική) πολυκάναλη αίσθηση με το καλημέρα, σχετικά χαμηλή τιμή, δεν πιάνουν πολύ χώρο, και ειναι και ο μονος τροπος για να αποκτήσω έστω μια υποψία Atmos.
- Όχι πραγματική πολυκάναλη εμπειρία, ενώ θα πρέπει να την ξεφορτωθώ πλήρως όταν μπω σε πιο μόνιμο χώρο και αρχίσω να χτίζω σύστημα.

2. Αξιοπρεπής πολυκάναλος ενισχυτής με κακό 5.1 πακέτο μικρών ηχείων (budget <1500). Αν πάμε σ'αυτή τη λύση, θα ήθελα ο ενισχυτής να είναι σχετικά σοβαρός, ώστε να μπορεί να αποτελέσει τη βάση του επόμενου μόνιμου συστήματος και να μπορεί να κουμαντάρει κανονικά ηχεία στο μέλλον. Πακέτα 5.1 συμπαθητικά υπάρχουν όπως το Klipsch Reference Theater και τα βρίσκεις σε πολύ χαμηλές τιμές ακόμα και κάτω από 400.Αλλά τα Klipsch που έχω στον υπολογιστή είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ

+ Πραγματική πολυκάναλη εμπειρία, και ενισχυτής που μπορεί να μείνει για αργότερα.
- Τα μικρά ηχειάκια δε θα παίξουν ποτέ σωστά πλήρες φάσμα, ωστόσο είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το σύστημα Klipsch που έχω στον υπολογιστή..

3. Αξιοπρεπής πολυκάναλος ενισχυτής με καλό σετ 2 front ηχείων, κάτι σαν αυτά ή αυτά. (budget <2000). Έτσι ξεκινάμε τη βάση για ένα σύστημα που θα επεκτείνουμε πάλι μετά όταν μετακομίσουμε. Εδώ ας πούμε ότι το budget μπορεί να φτάσει μέχρι τα 1500, ή ίσως και κάτι παραπάνω αν πάμε σε κάτι που να κάνει όντως τη διαφορά. Φυσικά δε μιλάμε πλέον για πολυκάναλο ήχο, αλλά τουλάχιστον ακούμε σαν άνθρωποι μουσική, ενώ έχουμε και δυο ηχεία πλήρους φάσματος που λογικά θα παίζουν αξιοπρεπώς ταινίες.

+ Επιτέλους αξιοπρεπής ακρόαση μουσικής, ενώ δε θα χρειαστεί να ξεφορτωθώ τίποτα μετακομίζοντας, και απλά θα το εμπλουτίσω (εξ ου και το πιο γενναιόδωρο μπάτζετ).
- Για την ώρα δε θα έχω την παραμικρή κινηματογραφική αίσθηση,


Δυστυχώς στα μέρη μου τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, αφού τα καταστήματα κατά κύριο λόγο φέρνουν Jamo, Klipsch, ELAC, και άντε και κάνα (απαγορευτικής τιμής) B&W, οπότε γενικά οι αγορές γίνονται λίγο γουρούνι στο σακι, με το μόνο θετικό βέβαια ότι έχουμε επιστροφές.

Ας πούμε ότι οι ανάγκες είναι οι εξής:

1. Κλασική και ακουστική μουσική
2. Κινηματογράφος
3. Υποστήριξη όλων των φορμάτ
4. Επαρκής συνδεσιμότητα, futureproofness και auto-calibration

Επίσης, να πω ότι μου αρέσει πολύ ο στουντιακός, αχρωμάτιστος ήχος.

Η προφανής απάντηση είναι 'σκάσε και περίμενε', αλλά πάνε 8 χρόνια ήδη που το λέω αυτό, και ειδικά φέτος με την καραντίνα, βαρέθηκα να ακούω από τη φτηνιάρικη μπαρούλα μου, και θέλω απλά να εξερευνήσω τις επιλογές μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Το σίγουρο είναι ότι θα σου πρότεινα τον οικονομικότερο ενισχυτή AV της Sound United που θα μπορούσε να αποτελέσει βάση ενός σοβαρού dedicated Home Theater ακολουθούμενο από ένα Subwoofer της SVS.

Αυτός είναι ο Denon AVR-X3700H και σε ό,τι αφορά το sub από SVS, σε όσο μεγαλύτερο μπορείς να πας, τόσο καλύτερα. Και τα δύο είναι αυτά που θα κρατήσεις και θα σε καλύψουν ακόμα κι αν αλλάξεις χώρο.
Σου βάζω Denon γιατί είναι οικονομικότεροι από τους Marantz (επίσης Sound united) για να έχεις εσύ τον τελευταίο λόγο στο budget, επιλέγοντας το VW ή το Audi μοντέλο του ομίλου. Ο αντίστοιχος σε Marantz είναι ο SR6015. Λίγο καλύτερος σε όλα.

Άχαστος συνδυασμός από ακτή σε ακτή στις ΗΠΑ, να σου πω κι όλας ότι εμείς στο κατάστημα εδώ χτίζοντας το 7.2.4 σύστημα λάβαμε πολύ σοβαρά υπ' όψη ότι θα κάναμε απτή πραγματικότητα αυτά που ισχύουν στις ΗΠΑ, για το Ελληνικό κοινό.

Και φτάνουμε στα ηχεία. Ναι ξέρω ότι είναι διάσημα τα Klipsch, ειδικά στις ΗΠΑ, βοηθάει η μεγάλη τους ευαισθησία να παίζουν δυνατά, ωστόσο το δυνατά δεν σημαίνει και απαραίτητα ποιοτικά.

Λόγω της κατάστασης του covid, ξέρω ότι στα μεγάλα πολυκαταστήματα στις ΗΠΑ δεν γίνονται τα Events που γίνονταν, σε άλλη περίπτωση θα σου πρότεινα να πας να ακούσεις οπωσδήποτε.

Θα προσπερνούσα τα Jamo με συνοπτικές διαδικασίες, θα κοιτούσα εναλλακτικά και λίγο Polk Audio τη σειρά Signature E αντί των Klipsch (χωρίς όμως να αποκλείω τα Klipsch) για τον ενθουσιώδη αλλά λιγότερο harsh χαρακτήρα τους στη μουσική.
Σε ό,τι αφορά το εγγλέζικο μπλοκ ηχείων B&W (προσφάτως αποκτηθείσα και αυτή από τη Sound United) και Elac, μάλλον μιλάμε για τη σειρά 600 από B&W και τη σειρά Debut από ELAC, δεν μπορείς να κάνεις λάθος ούτε με αυτά, απλά να ξέρεις ότι εδώ κατεβαίνεις σκαλοπάτια αρχικού ενθουσιασμού και ανεβαίνεις σκαλοπάτια σε μουσικότητα.

Απλά να θυμάσαι, ότι η βάση του καλού ήχου είναι ένα καλό sub και ο διαχειριστής του ήχου είναι ο ενισχυτής AV. Στα ηχεία είναι και θέμα γούστου πολλά πράγματα.
 
@Pleo ευχαριστώ πολύ! :ernaehrung004:

Denon είχα για πολλά χρόνια (και έχω ακόμα στο διαμέρισμα στην Ελλάδα) και τον λάτρεψα τον ήχο του. Οπότε δε μου αλλάζεις καθόλου κατεύθυνση. Λίγο βέβαια με προβληματίζει η τιμή (~$1200 εδώ), αφού με ένα καλό σετ ηχείων ξεπερνάμε εύκολα τα 2Κ που είχα θέσει ως ανώτατο όριο. Από την άλλη, τσεκάροντας τον 2700 που είναι πιο νορμάλ (~$900), χάνεις πολλά, αν μη τι άλλο σε specs, γιατί αν το να τσεκάρεις ήχο σε ηχεία εδώ είναι δύσκολο, σε ενισχυτή είναι πρακτικώς αδύνατον...!

Για τα ELAC Debut 2 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και είναι σχετικά οικονομικά (σε προσφορά αυτή τη στιγμή κάπου $640 τα F6.2 ή και $500 τα F5.2. Τα B&W ποικίλουν δραματικά από κατάστημα σε κατάστημα (700-1000), και φοβάμαι ότι ξεστοκάρουν demo.

Με προβλημάτισε αυτό που είπες στο τέλος. Δε με ενδιαφέρει ο ενθουσιασμός, αλλά με ενδιαφέρει η καλή απόδοση σε φυσικά όργανα. Και νομίζω ότι αν καταφέρουμε αυτό, μετά τα κινηματογραφικά πάντα μια χαρά θα είναι, εφόσον φυσικά τοποθετηθεί ο σωστός αριθμός καναλιών και ειδικά με την προσθήκη ενός καλού sub.

Όμως, αυτό που είπες περί "μουσικότητας" με προβληματίζει. Γιατί σκοπός μου είναι να ακούω τη μουσικότητα του ερμηνευτή, και όχι τη μουσικότητα του κατασκευαστή... :ears:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Το σκεπτικό με το σταδιακό "χτίσιμο" του συστήματος βασίζεται όπως καταλαβαίνεις σε καλύτερα αλλά λιγότερα επιμέρους κομμάτια, μέσα σε ένα δεδομένο budget, με σκοπό τη δημιουργία ενός καλύτερου πλήρους συστήματος στο μέλλον.

Δεν διάλεξα τυχαία την πιο οικονομική από τις εννιακάναλες πλατφόρμες της D&M, γιατί εκτός από περισσότερα features, είναι και καλύτερη βάση. Όπως έγραψα, έχει τη δυναμική να είναι η καρδιά ενός Dedicated Home Theater. Κάτι που με τον AVR-X2700H δεν είναι εφικτό.
Ο AVR-X2700H είναι ένας καλός επτακάναλος ενισχυτής AV για το σαλόνι βέβαια, αλλά αφήνει το καλύτερο Audyssey XT32 για να πάει στο μικρότερης ανάλυσης Audyssey XT.
Είναι επτακάναλος αντί για 9κάναλος, άρα το ιερό δισκοπότηρο του 5.1.4 σε Atmos με αυτόν δεν γίνεται. Όχι πως είναι κακό το 5.1.2 (7 channel) αλλά το 5.1.4 (9 channel) είναι εκείνο στο οποίο οι περισσότεροι συμφωνούν ότι είναι η.... ιδανική δοσολογία Dolby Atmos... :eek:
Και σε ό,τι αφορά τα εξαρτήματα "κάτω από το καπώ", τoυ AVR-X3700Η τα βρίσκουμε λίγο ως πολύ μέχρι και στον AVR-X4700H αλλά και στον Marantz SR7015. Μετά η πλατφόρμα αλλάζει και πάλι για τα πιο πάνω μοντέλα.

Have a look inside

avr-x2700h-1h_19102020.jpg

avr-x3700h-1j_19102020.jpg

Όπως βλέπεις, ο 3700H έχει δύο χυτές ψύκτρες αλουμινίου με μοιρασμένα τα τρανζίστορ των καναλιών σε αυτές και ανεμιστήρες κάτω από αυτές. Ο 2700H στη σύγκριση μοιάζει.... άδειος!

Φυσικά εδώ ο 3700Η δεν έχει τα τετραπύρηνα διπλά νέα DSP που έχουν τα αμέσως μεγαλύτερα 4700H και SR7015, αλλά ΟΚ, είναι πολύ πιο κοντά σε αυτά, παρά με τον 2700H (ή τον SR5015 αντίστοιχα).


Δεν είναι κακή επιλογή ωστόσο ο 2700H. Είναι επίσης VFM στην κατηγορία τιμής του, τουλάχιστον εδώ που έχει κανονική τιμή 699 (και έφτασε μέχρι τα 549 στο Black Friday). Απλώς δεν θα τον επέλεγα ως τον ενισχυτή εκείνον που θα οδηγούσε σε 2.0 κατάσταση (χωρίς sub) ένα ηχείο όπως το Klipsch με τα δύο οκτάιντσα που έδειξες πιο πριν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλά σου γράφω με ποιο τρόπο μια μικρή υπέρβαση στο budget σου δίνει μεγαλύτερα πλεονεκτήματα.

Γιατί ήδη με τον 2700H και ένα σετ μικρών δορυφόρων και sub, πολύ απλά είσαι έτη φωτός καλύτερα από οποιαδήποτε ηχομπάρα. Υπ' όψη αυτό.
 
Καλά είμαι βέβαιος γι'αυτό.

Υπάρχει και το άλλο option, εκμεταλλευόμενος τις αμερικανικες ευκολίες. Τσιμπάω τον 3700, τσιμπάω και ένα σχετικά οικονομικό σετάκι 5.1 σαν αυτό που ανέφερα, το στύβω για κάνα μήνα να δω αν μου προσφέρει όντως κάτι που θα με ικανοποιήσει για τα 1-2 χρόνια, και αν μου φανεί τελείως τενεκές γυρίζω πίσω το σετάκι και παίρνω ένα ζευγάρι κανονικά. Κοινώς το option 2 από το αρχικό ποστ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλά είμαι βέβαιος γι'αυτό.

Υπάρχει και το άλλο option, εκμεταλλευόμενος τις αμερικανικες ευκολίες. Τσιμπάω τον 3700, τσιμπάω και ένα σχετικά οικονομικό σετάκι 5.1 σαν αυτό που ανέφερα, το στύβω για κάνα μήνα να δω αν μου προσφέρει όντως κάτι που θα με ικανοποιήσει για τα 1-2 χρόνια, και αν μου φανεί τελείως τενεκές γυρίζω πίσω το σετάκι και παίρνω ένα ζευγάρι κανονικά. Κοινώς το option 2 από το αρχικό ποστ.

Συμφωνώ μ αυτή τη λογική, αυτό θα κανα απ τη στιγμή που δεν είναι δικό μου το σπίτι. Για τα ηχεία τα Klipsch θεωρούνται από πολλούς κινηματογραφικά ενώ τα B&W πιο μουσικά οπότε μάλλον προς τα εκεί θα πρέπει να κοιτάξεις, (γι αργότερα). Εγώ πριν χρόνια όταν είχα το ίδιο δίλλημα κατέληξα στα δεύτερα τελικά στη σειρά 600, η νέα σειρά αν υπάρχει ακόμα η S2 είχε κάποια βελτίωση στο τουίτερ για πιο smooth αίσθηση, νομίζω θα σου κάτσουν καλύτερα με τον Denon παρά με τα Klipsch. Επίσης οπωσδήποτε ένα Pb2000 pro ή πας στη λύση future proof ξεκινώντας με ένα pb1000 κι αργότερα προσθέτεις ακόμα άλλο ένα όπου θα γίνει καλύτερη δουλιά στις χαμηλές από ένα pb2000.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,036
Αγιοι Αναργυροι
Καλά είμαι βέβαιος γι'αυτό.

Υπάρχει και το άλλο option, εκμεταλλευόμενος τις αμερικανικες ευκολίες. Τσιμπάω τον 3700, τσιμπάω και ένα σχετικά οικονομικό σετάκι 5.1 σαν αυτό που ανέφερα, το στύβω για κάνα μήνα να δω αν μου προσφέρει όντως κάτι που θα με ικανοποιήσει για τα 1-2 χρόνια, και αν μου φανεί τελείως τενεκές γυρίζω πίσω το σετάκι και παίρνω ένα ζευγάρι κανονικά. Κοινώς το option 2 από το αρχικό ποστ.

εγώ δεν κατάλαβα κάτι...
στύβεις ένα σετ ηχείων για έναν μήνα και μετά τα πας πίσω;;;;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ναι οι εταιρίες στην Αμερική δίνουν αυτή τη δυνατότητα, επιστροφή σε ενα μήνα αν δεν μείνεις ευχαριστημένος , no questions asked.
 
Όπως τα λέει ο Φώτης, το retail είναι ένας από τους τομείς όπου οι Αμερικάνοι είναι πολύ μπροστά σε σχέση με μας. Σου λέει ο άλλος, όταν αγοράζεις ηχεία με ένα χιλιάρικο, έχεις αμφιβολίες που σε κάνουν να καθυστερείς την αγορά επ'αόριστον. Αν σου δώσει τη δυνατότητα να το πάρεις και να έχεις δικαίωμα επιστροφής, του καταργείς τις αμφιβολίες και πουλάς. Μετά, πόσοι να'ναι αυτοί που θα τα επιστρέψουν. Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μόνο μουρλοί σαν εμάς που αγοράζουν ηχεία.

Το "στύβω" ήταν ίσως λάθος επιλογή λέξης, δεν εννούσα να τα κάψω. Απλά να παίξω ό,τι demo έχω στο μυαλό μου, να δω 2-3 ταινίες και μετά να αποφασίσω.
 
Άρχισα να γλυκοκοιτάζω και τη λύση των Focal Evo που είδα σε παραδίπλα νήμα. Το budget ξεχειλώνει (~$1250 εδώ), αλλά αν πιστέψω τα reviews που διαβάζω, παίζει να με ξεγελάσουν για αρκετά χρόνια, ίσως ακόμα και στο επομενο σπίτι (αφού πάλι maximum χώρο 4x5 θα'χω, δεν θα ανοίξω κινηματογράφο).

Βέβαια αν πάμε σε 3700 + Εvo μιλάμε για 2μιση χιλιάρικα, που μάλλον μας πάει σε ύψη στρατόσφαιρας, οπότε ίσως πρέπει να γυρίσω στον 2700 για να κλείσει στα 2Κ η υπόθεση. Χμμμμμ....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Ηχεία με ενσωματωμένο atmos module; Ούτε καν ξεχωριστό να μπορείς να παίξεις με την κλίση του για την ανάκλαση στο ταβάνι; Αν είσαι πιο μακριά από εκεί που "σκάει" η ανάκλαση, θα πρέπει να το φέρεις όλο το ηχείο πιο κοντά και τούμπαλιν.
Και subwoofer το οποίο είναι.... γκουχ γκουχ... . Δεν το κρατάς σε upgrade.

Όπως και στο δίπλα νήμα θα προτείνω αυτό ως πολύ καλύτερη και επεκτάσιμη λύση.

Και αφού είσαι στην Αμερική, θα έχεις και... Bill of Rights. :2thumb22sup:
 
Ηχεία με ενσωματωμένο atmos module; Ούτε καν ξεχωριστό να μπορείς να παίξεις με την κλίση του για την ανάκλαση στο ταβάνι; Αν είσαι πιο μακριά από εκεί που "σκάει" η ανάκλαση, θα πρέπει να το φέρεις όλο το ηχείο πιο κοντά και τούμπαλιν.
Και subwoofer το οποίο είναι.... γκουχ γκουχ... . Δεν το κρατάς σε upgrade.

Όπως και στο δίπλα νήμα θα προτείνω αυτό ως πολύ καλύτερη και επεκτάσιμη λύση.

Και αφού είσαι στην Αμερική, θα έχεις και... Bill of Rights. :2thumb22sup:

Μα αν κατάλαβα καλά έχει ξεχωριστό μεγαφωνάκι που βαράει πάνω. Κλίση δε ρυθμίζεις, ναι, αλλά ήλπιζα ότι, αφού τουλάχιστον υπάρχει ξεχωριστή μονάδα με κλίση, θα βγάλει τα λεφτά του ο 3700 με το Audyssey και θα το φέρει εκεί που πρέπει. Ευσεβείς πόθοι λες;

Τα SVS μου είναι τελείως άγνωστα. Για τα Focal διαβάζω πως είναι λίγο πιο καλά σε μουσική, αλλά η αλήθεια είναι ότι με reviews άκρη δε βγάζεις. Από την άλλη, καλό το bill of rights, ίσως να τους αξίζει μια ευκαιρία. Αν ήταν και 2-3 κατοστάρικα κάτω... :afro:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Τα συστήματα ισοστάθμισης δεν... στρίβουν την ηχοδέσμη. Αυτό γίνεται με τη σωστή τοποθέτηση των ηχείων μόνο.

Το Audyssey, όπως και όλα τα συστήματα ισοστάθμισης, θα διορθώσουν τα peaks and dips στην απόκριση και θα διορθώσουν χρονικά τον ήχο. Και σε ό,τι αφορά το πρώτο εάν στη θέση ακρόασης έχεις κάποιο mode που δεν παλεύεται αλλιώς, παρά μόνο με μετακίνηση της θέσης ακρόασης, καταλαβαίνεις πόσο πιο περίπλοκο γίνεται εάν έχεις upfiring modules. Και πόσο ακόμα πιο δύσκολο όταν αυτά είναι ενσωματωμένα στα ηχεία και δεν μπορείς να αλλάξεις έστω λίγο την κλίση τους (γιατί μετά αλλάζει η κατεύθυνση της ηχοδέσμης του εμπρός μεγαφώνου).