Ηχεία home theater για μικρό χώρο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Elerig

New member
21 November 2020
20
Καλημέρα σας,
Μετά τη αγορά ενός Denon AVR-X2700 ήρθε η σειρά της αναβάθμισης των ηχείων μου.
Ο χώρος είναι πολύ μικρός και χρειάζομαι τη βοήθειά σας να ταιριάξω ένα σετ ηχείων 5.1 που να μην "πνίγουν" Τον χώρο και να μην "πνίγεται" Ο ήχος τους. Θα ήμουν ευτυχής να ακούσω την άποψή σας.
Χώρος: κρεβατοκάμαρα, περίπου 9 τετραγωνικά (3x3)
Ακουστική απόσταση, περίπου 2.4 μέτρα.
Υπάρχον εξοπλισμός: Sony 65XF9005, Denon AVR-X2700, magnat monitor 990 set (κολώνες, κεντρικό & surround) και sub Yamaha YST SW030
Χρήση: Κυρίως home cinema.
Budget: 1200 - 2.000
Τα ηχεία δεν μπορούν να τοποθετηθούν σε απόσταση από τους τοίχους λόγω έλλειψης χώρου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας.
 

Elerig

New member
21 November 2020
20
Δηλώνω παντελώς άγνοια του θέματος. Γι' αυτό ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας, ώστε να μην προβώ σε κάποια αγορά που δεν θα είναι λειτουργική.
Πιθανότατα μέσα στο επόμενο έτος θα μετακομίσω, αλλά το συγκεκριμένο σύστημα πάλι θα τοποθετηθεί σε κρεβατοκάμαρα, οπότε τα τετραγωνικά του χώρου θα παραμείνουν στα περιορισμένα επίπεδα των 10-15 τετραγωνικών.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πάντοτε προτείνω κάτι αν έχω προσωπική άποψη .
Στην ουσία ...Με τα συγκεκριμένα ηχεία μικρά στο μάτι αλλά ...
Πεντακάθαρα στον ήχο -δυναμικά με ποιότητα κατασκευής που ξεφεύγει από την κατηγορία τιμής τους και από τις συμβατικές σχεδιάσεις .
Φυσικά είναι πολύ καλύτερα από τις διάφορες ηχόμπαρες .
Υ.Σ Ήταν τα πρώτα μου ηχεία στην πρώτη τους έκδοση πριν από πολλά πολλά χρόνια τότε που ξεκίνησε η αναζήτηση μου στο home theatre .
https://youtu.be/88KNOvZped8
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε αυτό το budget μπορείς άνετα να δεις το Prime Satellite 5.1 System.

Παίρνεις αληθινό sub που υπάρχει στην κανονική γκάμα των sub της SVS και τα ηχεία είναι μικρά bookshelf που μπορούν να έχουν και άλλες χρήσεις αργότερα, όπως και το sub.
 

Elerig

New member
21 November 2020
20
Μου φαίνεται παράξενο που ένα τόσο μικρό ηχείο όπως το prime satellite θα αποδίδει καλύτερα από τα magnat 990 που έχουν τετραπλό μέγεθος, αλλά εφόσον το λέει ο Pleo σίγουρα κάτι θα ξέρει. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μήπως αντί για ένα prime satellite θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσω το center της αντίστοιχης σειράς ή της ultra για κεντρικό. Δεν γνωρίζω επίσης αν υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελλάδα.
Θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να ρωτήσω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το σετάκι με τα Magnat έχει παίξει στο μακρινό παρελθόν και με λογότυπο της Eltax σε διάφορες παραλλαγές.

Zvucnici-Eltax-Hollywood-mk-lll.jpeg


2000809052.jpeg



Μέχρι και οι ακμές της καμπίνας και το μικρότερο tweeter στα κεντρικά και surround ίδια είναι.

Ξέρω ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Τα εμπρός ηχεία παρά το οκταράκι στο πλάι που έχουν το καθένα, από μπάσο δεν... παίζει σαν ηχείο ραφιού. Λογικό βέβαια για ένα σούπερ οικονομικό σετ ηχείων. Εξ' άλλου το βρίσκεις κάτω από 300 ευρώ όλο το σετ.


Η πρότασή μου αφορά μικρά ηχεία και σοβαρό sub, ακριβώς αυτό που ζητάς για τον μικρό χώρο έτσι ώστε να μην "πνίγεται", ακουστικά και οπτικά.
 

Elerig

New member
21 November 2020
20
Δεν αμφισβητώ σε καμμιά περίπτωση τις γνώσεις σου Λεωνίδα!! Για το κεντρικό τι λες? Έχει νόημα να αντικαταστήσω το satellite με το αντίστοιχο center?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ποιο ακριβώς εννοείς; Το σετ με τα Prime satellite έχει ένα ίδιο για κεντρικό στην πεντάδα. Πως θα το αντικαταστήσεις;
 

Elerig

New member
21 November 2020
20
Ρωτάω αν έχει νόημα να αγοράσω επιπλέον αυτό https://www.svsound.com/products/prime-center ή το αντίστοιχο της σειράς ultra.
Τώρα αυτό που θα Περισέψει τι θα το κάνω? Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν πάνω μπροστινό για μελλοντικό atmos confing.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όλα τα Prime είναι voice matched οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα ματσαρίσματος. Απλώς έτσι όπως το θέτεις, ίσως να δεις τελικά την τριάδα εμπρός με τα τα Prime Bookshelf και ένα ζευγάρι Prime Satellite για surround.

Και πάλι μέσα στο buget σου θα είσαι μαζί με το sub εννοείται.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βρήκα και φωτογραφία για να καταλάβεις τα μεγέθη.

Prime Center, Prime Bookshelf, Prime Satellite. Στο black ash φινίρισμα που είναι και το πιο οικονομικό.

33a042f706d844b193fbc98736311580
 

Elerig

New member
21 November 2020
20
Αυτό το σενάριο πέρασε κι εμένα από το μυαλό μου κάποια στιγμή, απλά δεν ήξερα αν αξίζει τον κόπο. Εσύ τα ξέρεις οπότε ήθελα τη γνώμη σου. Σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ένα μεγαλύτερο κεντρικό είναι πάντα καλοδεχούμενο. Απλά επειδή βλέπω ότι το budget σου σε παίρνει, δεν υπάρχει λόγος να είναι μικρότερες οι... άκρες του κεντρικού. ;)

Πάντως η αρχική ιδέα είναι με 5 μικρά ηχεία που όμως είναι αξιόλογοι δορυφόροι και ένα sub. Γιατί μιλάμε για μικρό χώρο κρεβατοκάμαρα. Από και και πέρα, παλαιότερα είχα κι εγώ 6,5άρια ηχεία βάσης στην κρεβατοκάμαρα χωρίς προβλήματα.
 
Ερώτηση κρίσεως: Όταν μιλάμε για μέγεθος χώρου, μιλάμε για τον χώρο ακρόασης (δηλαδή το εμβαδό που καλύπτουν το ιδεατό στερεό των 5.1.Χ δορυφόρων, ή για την πραγματική διάσταση του χώρου ως οικοδομή. Ρωτάω πχ τι συμβαίνει αν έχουμε ένα σαλόνι που έχει χωριστεί ιδεατώς (με ένα πάγκο) στα δυο και το μισό του μόνο είναι ο χώρος ακρόασης;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρωτίστως μιλάμε για την απόσταση ακρόασης από τα ηχεία για να έχουμε τις απαιτούμενες στάθμες. Δευτερευόντως για τα τοιχωματικό όρια. Συνδυασμός και των δύο από τα οποία θα προκύψει η συμπεριφορά του χώρου, το οποίο είναι το αποτέλεσμα που λαμβάνουμε ηχητικά.

Πάντως σε σχέση με τις μηχανές αυτές καθ' αυτές (τα ηχεία) δεν παίζει ρόλο μόνο η διάμετρος. Κλασικό παράδειγμα το σετ του OP το οποίο παρ' όλο που έχει οκτάιντσα μεγάφωνα, δεν επαρκεί και είναι χειρότερο σε σχέση με ηχεία που έχουν μικρότερης διαμέτρου κώνο. Το μυστικό κρύβεται και στη διαδρομή και στην καμπίνα, αλλά ας μην το μπλέξουμε παραπάνω.
 

Elerig

New member
21 November 2020
20
Θα ακούσω σύντομα τα prime satellite στον χώρο που ξέρεις Λεωνίδα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα να ακούσω και τα bookshelves ή το prime center. Θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.