Βοήθεια για αγορά ενεργού subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

25 October 2014
73
Καλησπέρα στην παρέα του AVCLUB.
Παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθειά σας.
Έχω τα ενεργά ηχεία Fostex PM2 MK2 σε βάσεις και η πηγή μου είναι η Focusrite Scarlett 2i2 πρώτης γενιάς. Θα ήθελα να αναβαθμίσω το σύστημά μου με την προσθήκη ενός ενεργού subwoofer. Σκέφτομαι την αγορά του Fostex PM 0.5 Sub MK2 (8ίντσο), ώστε να έχω το ματσάρισμα της εταιρίας και εμφανισιακά και ηχητικά.

https://www.fostexinternational.com/docs/archive_products/PM0.5_Sub_MkII.shtml


Η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους είναι 1,9 μ. Απέχουν από τον τοίχο που βρίσκεται πίσω τους 15 εκ. Και από τον τοίχο στα δεξιά 63 εκ. Η θέση ακροάσεως είναι στα 1,9 μ. σχηματίζοντας ισόπλευρο τρίγωνο.
Το παραπάνω sub θα με καλύψει στον χώρο που διαθέτω ή θεωρείτε ότι χρειάζομαι κάποιο άλλο (ίσως 10ίντσο);
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χώρος μου είναι ο παρακάτω:
ΓŽΒ£Γβ€‘ΓŽΒ?μα.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σιγουρα θα υπαρχουν αλλα υπογουφερ που θα βγσλουν περισσοτερο ογκο χαμηλά αλλα το πιο σημαντικο ειναι να δεσει καλα ο ηχος με τους δορυφορους. Παρε το ομοσταυλο να εισαι σιγουρος. Να απογοητευτεις δεν προκειται.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κατ' αρχήν συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντικο ειναι να δεσει καλα ο ηχος με τα κύρια ηχεία. Και ότι είναι προτιμώτερο να βρεις Sub της ίδιας εταιρείας, αν είναι δυνατόν και της ίδιας σειράς.
Στην προκειμένη περίπτωση τα κύρια ηχεία Fostex PM2 MK2 είναι περίπου 8ιντσα (200mm Woofer).
Οπότε δεν έχει νόημα να πας σε Sub που είναι κι' αυτό 8ιντσο. Και δε βρίσκω άλλο μεγαλύτερο Sub της Fostex.

Αναγκαστικά θα πας σε άλλης εταιρείας, αρκεί να ταιριάζει.
Μετά από ψάξιμο καταλήγω σε αυτό:

Presonus Temblor T-10

Τιμή (Skroutz) περίπου 375 ευρώ


Έχει όλα όσα χρειάζονται για σωστή ρύθμιση και ταίριασμα με τα κύρια ηχεία.

presonus_temblor_t-10_1.jpg


presonus_temblor_t-10_2.jpg


Review

Δεδομένου ότι στις ρυθμίσεις του Sub περιλαμβάνεται ΚΑΙ Hi-Pass filter (πολύ σημαντικό) τα κύρια ηχεία θα παίζουν ακόμα πιο δυνατά και πιο καθαρά, απαλλαγμένα από το βάρος της αναπαραγωγής των χαμηλών συχνοτήτων.
Και ενδεχομένως μετά από τέτοια αναβάθμιση η Focusrite Scarlett 2i2 θα φανεί ανεπαρκής και θα χρειαστεί περαιτέρω αναβάθμιση, ώστε να αντιστοιχεί στη συνολική ποιότητα του συστήματος.
 
25 October 2014
73
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας

@Panoramix : Ευχαριστώ πολύ panoramix για την άποψη σου και για το ενδιαφέρον σου.

@Sonus Naturalis : Να σου πω οτι είχα τσεκάρει την πρότασή σου διότι απο την έρευνα που έκανα συμπέρανα οτι είναι ενα πολύ καλό vfm αλλά ήμουν επιφυλακτικός για 2 λόγους : 1ον Αν θα ματσάρει καλά με τα ηχεία μου δεδομένου οτι είναι άλλη μάρκα, και 2ον αν θα ταιριάξει στον χώρο μου διότι είναι 10 ιντσο.

Αυτό που είπες για την focusrite το είχα στο μυαλό μου...μέχρι εδώ καλή ήταν αλλά δεν έχει ούτε καν εξωτερική τροφοδοσία και σίγουρα θα θελήσω κάτι καλύτερο για το επόμενο βήμα ....Εσύ ως επαγγελματίας τι θα μου πρότεινες δεδομένου οτι η πηγή μου είναι ενα laptop στο οποίο έχω βάλει linux mint και το πρόγραμμα αναπαραγωγής ειναι το Rythmbox και αυτό είναι κάπως δεσμευτικό για τα drives και την συμβατότητα ;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
..................
@Sonus Naturalis : Να σου πω οτι είχα τσεκάρει την πρότασή σου διότι απο την έρευνα που έκανα συμπέρανα οτι είναι ενα πολύ καλό vfm αλλά ήμουν επιφυλακτικός για 2 λόγους : 1ον Αν θα ματσάρει καλά με τα ηχεία μου δεδομένου οτι είναι άλλη μάρκα, και 2ον αν θα ταιριάξει στον χώρο μου διότι είναι 10 ιντσο.
Βασικό κριτήριο για την πρόταση μου ήταν η επάρκεια στις ρυθμίσεις. Και αυτό τα έχει σχεδόν όλα. Συνεπώς, δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρεις να το ταιριάξεις με τα ηχεία σου. Ίσως φανεί περίεργο, αλλά τα περισσότερα Subwoofer δεν έχουν πλήρη ρυθμιστικά, ακόμα και πολλαπλάσιας αξίας, χιλιάδων ευρώ. Μέτρησε φυσικά και η πολύ καλή φήμη τηε Presonus. Και τα θετικά reviews που διάβασα.

Δεν υπάρχει λόγος να μην ταιριάζει με το χώρο σου. Και όπως σου έγραψα πιο πάνω, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις μικρότερο από 10ιντσο.

Για τον ίδιο το χώρο σου βασιζόμενος στο σχεδιάγραμμα που παραθέτεις, πιστεύω ότι αν γίνεται, μία καλύτερη διαρρύθμιση και τοποθέτηση θα βελτιώσει αρκετά τον ήχο.
Αν θες το συζητάμε.

Αυτό που είπες για την focusrite το είχα στο μυαλό μου...μέχρι εδώ καλή ήταν αλλά δεν έχει ούτε καν εξωτερική τροφοδοσία και σίγουρα θα θελήσω κάτι καλύτερο για το επόμενο βήμα ....Εσύ ως επαγγελματίας τι θα μου πρότεινες δεδομένου οτι η πηγή μου είναι ενα laptop στο οποίο έχω βάλει linux mint και το πρόγραμμα αναπαραγωγής ειναι το Rythmbox και αυτό είναι κάπως δεσμευτικό για τα drives και την συμβατότητα ;
Όλα τα Interfaces/DAC's κλπ. φτιάχνονται για να λειτουργούν πάνω στις δύο πλατφόρμες: Windows και Mac. Το Linux επίσημα από τους κατασκευαστές δεν υποστηρίζεται. Ούτε σε drivers (το κυριότερο), ούτε σε Software. Με ελάχιστες εξαιρέσεις. Κάτι λίγο σε Android. Για πολλά Interfaces/DAC's υπάρχει ανεπίσημη υποστήριξη σε Linux από την κοινότητα, όχι από τους κατασκευαστές. Αλλά θέλει ψάξιμο. Και δεν είναι πάντα πετυχημένο.
Αν αναβαθμίσεις την κάρτα ήχου/Interface σε κάτι καλύτερο και θέλεις να παραμείνεις σε Linux, θα το κάνεις με δική σου ευθύνη, δηλαδή με τον δικό σου κόπο για αναζήτηση drivers, Software, ρυθμίσεις, κλπ.

Ένα-ένα πάντως. Για αρχή σε ποια κατηγορία τιμής θα ήθελες να κινηθείς; -bye-
 
25 October 2014
73
Ευχαριστώ πολύ sonus για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές που μου δίνεις.

Δηλαδή ποια αλλαγή θα μου πρότεινες ως προς την διαρρύθμιση και τοποθέτηση ;

Αυτό με τα drivers των linux το ξέρω...μπορεί να μην είναι συμβατά με την επόμενη κάρτα ήχου/dac, το πολύ πολύ να βάλω ξανά windows εαν δω τα σκούρα

Όσο αφορά στην τιμή του temblor πιστεύω οτι μπορώ να το βρω με 250 σε καλή κατάσταση μεταχειρισμένο.
Θα ήθελα την γνώμη σου σε ότι αφορά στην κάρτα ήχου. Με τα ηχεία που διαθέτω και το παραπάνω υποθετικό temblor που μου πρότεινες ποια πιστεύεις οτι είναι η καταλληλότερη (και φθηνότερη όσο το δυνατόν :2thumb22sup: )
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλή η τιμή πού βρίσκεις για το subwoofer, αν είναι σε καλή κατάσταση και λειτουργεί σωστά.

Για κάρτα ήχου νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις λίγο, να πάρεις πρώτα το subwoofer και κατόπιν το ξαναβλέπουμε με την ησυχία μας.

Ως προς το χώρο, με βάση το σχεδιάγραμμα που παραθέτεις:

-Απομάκρυνε τα ηχεία από τους πλαϊνούς τοίχους, ώστε να ισαπέχουν 1,5-2m περίπου το κάθε ένα από τον αντίστοιχο τον πλαϊνό του τοίχο. Η μεταξύ τους απόσταση θα γίνει περίπου 2-3 m, αλλά συμμετρικά ως προς το χώρο.

-Απομακρύνε τα ηχεία από τον πίσω τοίχο, τουλάχιστον 50-60 cm.

Αντιστοίχως θα μετακινηθεί και η θέση ακρόασης προς τα αριστερά και λίγο πίσω, ώστε να διατηρείται το ισόπλευρο τρίγωνο. Η θέση ακρόασης μπορεί να μετακινηθεί ακόμα λίγο πιο πίσω, ώστε το τρίγωνο να νην είναι εντελώς ισόπλευρο, αλλά ισοσκελές. Θα δείς στην πράξη πού βρίσκεται η καλύτερη θέση.

Δηλαδή μετακινούμε ολόκληρο το ισόπλευρο τρίγωνο μέσα στο χώρο λίγο προς τα αριστερά και λίγο προς τα πίσω, ενώ ταυτοχρόνως το μεγαλώνουμε και λιγάκι.

Αν ο χώρος και η διαρρύθμιση επιτρέπουν να κάνεις τις αλλαγές, θα βελτιωθεί το συνολικό άκουσμα, η στερεοφωνική εικόνα και θα μειωθούν οι χρωματισμοί.