Focal Clear - Focal Clear Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Ανοίγω θέμα ως νέος ευτυχής κάτοχος. Των pro εν προκειμένω, αν και στην ουσία πρόκειται για ακριβώς τα ίδια ακουστικά με διαφορετικό χρώμα και συνοδά μέσα στο κουτί. Συγκεκριμένα στη συσκευασία των pro περιλαμβάνονται δύο καλώδια, ένα μακρύ σπιράλ 1/4, ένα μικρότερο 3,5mm με αντάπτορα σε 1/4 και ένα σετ έξτρα μαξιλαράκια ενώ στα "consumer focal clear" αντί των έξτρα pads περιέχεται ένα ακόμα καλώδιο που καταλήγει σε 4pin xlr για balanced σύνδεση.
Προτίμησα τα pro καθώς είναι αισθητά φθηνότερα, ίσως πιο όμορφα και σίγουρα το έξτρα σετ από pads είναι πιο χρήσιμο σε βάθος χρόνου από ένα ακόμα καλώδιο. Ενδεικτικά παραθέτω τιμή ανά τεμάχιο για τα pads. Να ενημερώσω από την άλλη ότι προέβην σε αγορά του εν λόγω συμβατού balanced καλωδίου από τον Έλληνα αντιπρόσωπο στην τιμή της Ευρωπαικής προσφοράς και θα παραλάβω στις 27 του μήνα.

Κατά το γνωστό "pictures or it didnt happen" να μοιραστούμε το unboxing :ernaehrung004:

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Σοβαρή διπλή συσκευασία και αυτοκόλλητο made in France.







5.jpg
6.jpg
7.jpg

Προχωρόντας στο εσωτερικό κορυφαία θήκη μεταφοράς, τα ακουστικά και τα extras της συσκευασίας.








Από πλευράς ήχου, σε σχέση με τα προηγούμενα μου beyerdynamic dt1990 τα focal είναι αισθητά πιο ισορροπημένα χωρίς να υστερούν σε τίποτα απολύτως. Πολύ πιο πλήρη και πιο coherent λόγω της εγγενούς ισορροπίας τους.
Αντίστοιχα εντυπωσιακό είναι ότι σα σκηνή είναι αντάξια των philips x2 και φυσικά πολύ πιο καθαρά στα άκρα. Το φοβόμουν ότι θα είναι κλειστοφοβικά αλλά δεν ισχύει αυτό.
Νομίζω από μνήμης ότι προσφέρουν αισθητά καλύτερη σκηνή σε σχέση με τη σειρά 600 της sennheiser ενώ σε σχέση με τα ananda, τα ananda είναι περισσότερο ηχεία στα αυτιά αλλά και αρκετά πιο ψόφια σε δυναμικά. Ίσως με κάποιο σοβαρό ενισχυτή να έρχονται τα ananda αλλά βάσει των όσων διαβάζω ολούθε δεν το νομίζω. Και εκεί είναι η κύρια διαφορά τους. Α, και στην ποιότητα κατασκευής. Πολύ καλός ο χαρακτήρας της hifiman αλλά από ποιότητα κατασκευής...
Γενικά έχω πολύ λίγο καιρό μαζί τους και καταλαβαίνω ότι πρέπει να τα ψάξω με διάφορα ενισχυτικά και πηγές καθώς αυτή τη στιγμή μάλλον τα αδικώ σε ένα βαθμό. Οι πηγές που έχω στη διάθεση μου είναι το teac ud 503 και το ibasso dx120. Προς το παρόν δεν μπορώ να ακούσω balanced από καμία πηγή. Στις 27 θα ακούσω από ibasso ενώ έχω παραγγείλει και θηλυκό ακροδέκτη 2,5mm trrs από Αμερική για να φτιάξω αντάπτορα για το teac από δύο stereo καρφιά 1/4 σε 2,5mm trrs. Τότε είδωμεν. Τρέχει και μια προσφορά για το ομόσταυλο focal arche στα -800 ευρώ λόγω αγοράς των clear μέχρι τις 31-12-2020. made in france by micromega. και έχει και αναλογική είσοδο για να συνδέσω από πίσω και τον πολυκάναλο για να αντικαταστήσει το teac αλλά δεν έχει remote και παρόλη την έκπτωση βγαίνει αρκετά άκριβο... 1650 ευρώ. Είδομεν.

Μέχρι τότε απολαμβάνω τα θετικά συμβίωσης με ένα καλό ακουστικό. Μπορείς ας πούμε όταν η κόρη σου έχει καταλάβει το σαλόνι και το netflix έχει κολλήσει στα παιδικά να σιδερώσεις τα ρούχα σου διασκεδάζοντας :flipout:

cool.jpg
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Με γεια σου και καλές ακροάσεις.
Ένα από τα καλύτερα ακουστικά της αγοράς.
Εξαιρετική επιλογή.

Εντάξει η φωτογραφία όλα τα λεφτά.
Έχεις καινούργια ακουστικά και είσαι μες στην τρελή χαρά αντί να είσαι πυρ και μανία που σιδερώνεις!!!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θανάση με'γειά το καινούργιο καλούδι!
:guitarist: :drummer: :eek:perator:​

Πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα θα σου προσφέρουν πολλές ώρες μουσικής απόλαυσης και μάλιστα θα αυξήσουν το χρόνο ενασχόλησης σου με τη μουσική. :smile:

Να μη σε βάλω σε πειρασμό, (λέμε τώρα :D), αλλά το θέμα της ενίσχυσης είναι αποφασιστικής σημασίας. Συμβαίνει με τα ακουστικά, ότι και με τα ηχεία. Αλλά σε πολλαπλάσιο βαθμό. Ακουστικά που θεωρείς απλώς καλά, κυριολεκτικά μεταμορφώνονται όταν συνδεθούν με καλή ενίσχυση και καλή πηγή. Και όσο βελτιώνεται η πηγή και ο ενισχυτής, τόσο καλύτερα αποδίδουν.

Από την άλλη πλευρά μέτρια ακουστικά τα οποία θεωρούμε καλά, όταν είναι συνδεδεμένα με μέτριες πηγές και ενισχυτικά, βελτιώνονται, αλλά έχουν ένα όριο που δεν θα υπερβούν, όσο και να βελτιώσουμε το συνδυασμό πηγή-ενισχυτής.

Αλλά είπαμε, να μη σε βάλω σε πειρασμό! :cool: -bye-

Υ.Γ. Τα Sennheiser που προανέφερες έχουν αυτή την ιδιότητα: Να μεταμορφώνονται ανάλογα με την πηγή+ενίσχυση που θα τους δώσεις. Από συμπαθητικά ή αδιάφορα έως καταπληκτικά.

Υ.Γ.2 Ωραίες φωτογραφίες! :a0210:
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Μεγειές Θανάση υπέροχα ακουστικά θα τα στρώσεις και θα σε στρώσουν όπως φαίνεται. Το απόλυτο γκατζετάκι για σένα θα ήταν τα μαξιλαράκια τους να τα βρεις σε κιτρινάκι :2thumb22sup:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
με γειές Θανάση!

με έκανες και ασχολήθηκα με την ρύθμιση του ισοσταθμιστή στο λάπτοπ και ξεφορτώθηκα κάτι ενοχλητικές μεσοχαμηλές στα ακουστικά.

όχι στο σιδέρωμα δεν μπορείς να με παρασύρεις όσα λάικ και να κάνεις.... :flipout:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
@Panoramix
Θανάση, επειδή γίνεται λόγος για το Focal Arche και την προσφορά που σου έχουν δώσει. Και επειδή έχουμε συζητήσει πρόσφατα το θέμα "πηγή" για το σύστημα σου.

Διαβάζοντας στη Headfonia το σχετικο Review του Arche ανακάλυψα ότι κάνει και μία πολύ ενδιαφέρουσα σύγκριση με τον Questyle CMA600i. Τον οποίο έχει και χρησιμοποιεί ως αναφορά. Και τα θεωρεί ίσα. Με ελάχιστες διαφορές στα σημεία μεταξύ τους, πότε υπέρ του ενός και πότε υπέρ του άλλου.

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από το Arche. Όμως τον Questyle CMA600i τον είχα για τεστ και για δοκιμές πάνω από ενάμισυ μήνα και τον γνωρίζω πολύ καλά. Είναι ένα από τα καλύτερα μηχανήματα που έχω ακούσει και δοκιμάσει σε αυτή την κατηγορία. Και όσα γράφει στο review γι' αυτόν είναι ακριβή. Επομένως μπορούμε να εμπιστευτούμε με μεγάλη πιθανότητα ότι είναι ακριβή και όσα γράφει για το Arche.
Με τρεις ψηφιακές εισόδους (USB, Coaxial, Optical) και μία αναλογική το Archer διαθέτει την ευελιξία να συνδέσεις ότι θέλεις πάνω. Π.χ. PC (από USB), τον πολυκάναλο από τη μία ψηφιακή, Blu-ray/DVD/CD Player από την άλλη και πικ-άπ+phono stage από την αναλογική. Πολύ καλά, νομίζω. Και χρησιμοποιώντας τις επιπλέον εισόδους που έχει ο πολυκάναλος μπορείς να προσθέσεις πλήθος άλλων πηγών αξιοποιώντας την ποιότητα του Archer ως ενισχυτή ακουστικών και ως DAC.

Περαιτέρω το Archer είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί ως προενισχυτής, συνδεόμενο με ενεργά ηχεία η με τελικό ενισχυτή.
Επειδή λοιπόν για αυτή τη χρήση δεν μας αρκεί απλά ένας καλός ενισχυτής ακουστικών, αλλά θέλουμε και ισάξιο DAC/προενισχυτή, το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι εάν στέκει εξίσου καλά και σε αυτόν τον τομέα. Κανονικά η συμβουλή που όλοι δίνουμε είναι να πάμε να ακούσουμε το μηχάνημα. Στις μέρες μας όμως εν μέσω πανδημίας και καραντίνας είναι προφανώς αδύνατο. Εν τω μεταξύ τρέχει η προσφορά που σου έχουν δώσει. Οπότε;
Δεδομένου ότι έχει περίπου τον ίδιο ήχο με τον Questyle CMA600i. Και μάλιστα φοράει τα ίδια τσιπάκια DAC's, AK4490 και μάλιστα διπλά. Ο ήχος του αναμένω να είναι και λίγο καλύτερος. Τον Questyle CMA600i τον χρησιμοποίησα για όσο καιρό τον είχα και ως πηγή για τα ενεργά ηχεία μου. (Σε αμφότερα, Desktop και μεγάλο συστημα). Τα αποτέλεσμα ήταν άριστο. Σε σύγκριση με το μεγάλο Prism Sound Orpheus υπήρχε διαφορά και ήταν σαφώς καλύτερο το Prism, όμως αυτό γινόταν αντιληπτό μόνο σε άμεση σύγκριση, όταν τα έβαζες να παίζουν αμέσως το ένα μετά το άλλο. Παίζοντας από μόνο του δεν θα έβρισκες στο Questyle κάτι να λείπει ή να ενοχλεί. Ίσα-ίσα.

Με αυτό το σκεπτικό θα σε προτρέψω να εξετάσεις πολύ σοβαρά την προσφορά.
Στην ίδια κατηγορία τιμής υπάρχουν και άλλα εξίσου αξιόλογα μηχανήματα. Grace Design, Benchmark, SPL Phonitor, κλπ.
Όμως η μεγάλη έκπτωση στην τιμή κάνει την προσφορά πολύ δελεαστική! Συνεπώς σκέψου το. Φυσικά τον τελευταίο λόγο έχει πάντα η τσέπη!

Υπάρχει άλλη εναλλακτική πρόταση στα ίδια χρήματα;

-Ναι, υπάρχει. Συνδυασμός δύο μηχανημάτων που πιθανόν θα δώσει καλύτερο ήχο (Όχι ένα DAC/Amp δηλαδή, αλλά δύο μηχανήματα χωριστά και συνδεδεμένα).​


Prism Sound Callia (Θα πρότεινα τη Lyra, αλλά θα ανεβάσει πολύ το συνολικό κόστος.)
Σε συνδυασμό με τον Lake People G111. Μαζί. Ή αντί γι' αυτόν με τον δικό μου Rupert Neve Designs RNHP.

:smile: -bye-​
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ή αγοράζει το iFi NEO iDSD με μόνο 760 που κάνει ότι κάνουν όλα τα παραπάνω + bluetooth με όλα τα πρωτόκολλα υψηλής ανάλυσης + τηλεχειριστήριο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν είναι το iFi Pro iDSD θα συμφωνήσω! Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω ότι ο Θανάσης ενδιαφέρεται για αναβάθμιση του συστήματος του. Και επειδή το αναλογικό κομμάτι του συστήματος του είναι γνήσιο Hi-End (Bryston+PMC), αν είναι να προχωρήσει σε πηγή, ας κάνει ένα μεγάλο βήμα, αντίστοιχο με το υπόλοιπο σύστημα του που θα αναδεικνύει και θα αξιοποιεί όλες τις δυνατότητες του.

Ένα μικρότερο βήμα που θα βελτιώνει την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά δεν θα την φθάνει στα όρια της, πιστεύω πως δεν αρκεί. Αυτή είναι η άποψη μου και αυτό το σκεπτικό άλλωστε έχω κατά νού διατυπώνοντας προτάσεις. :smile: -bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Αν είναι το iFi Pro iDSD θα συμφωνήσω! Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω ότι ο Θανάσης ενδιαφέρεται για αναβάθμιση του συστήματος του. Και επειδή το αναλογικό κομμάτι του συστήματος του είναι γνήσιο Hi-End (Bryston+PMC), αν είναι να προχωρήσει σε πηγή, ας κάνει ένα μεγάλο βήμα, αντίστοιχο με το υπόλοιπο σύστημα του που θα αναδεικνύει και θα αξιοποιεί όλες τις δυνατότητες του.

Ένα μικρότερο βήμα που θα βελτιώνει την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά δεν θα την φθάνει στα όρια της, πιστεύω πως δεν αρκεί. Αυτή είναι η άποψη μου και αυτό το σκεπτικό άλλωστε έχω κατά νού διατυπώνοντας προτάσεις. :smile: -bye-

Φυσικά αν έχει 2800 ...

Μόνο που αν έχει τόσα μετά μπαίνουν και άλλοι παίκτες στο παιχνίδι...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν το υποτιμώ καθόλου! :a0210:
Αντιθέτως θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.
Και μάλιστα, αν γινόταν, σε συνδυασμό με το ZEN CAN.
Πρόταση που να συγκεντρώνει τα καλύτερα από δύο κόσμους.

Απλά πιστεύω ότι σε μία γνήσια Hi-End υλοποίηση ταιριάζει καλύτερα το μεγάλο, το Pro iDSD. (Ή και άλλοι της ίδιας κατηγορίας συμπαίκτες). Δυστυχώς μέσα στη γενικότερη μιζέρια και κατήφεια το Hi-End έχει γίνει κατηγορία ξεχασμένη... :frown:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το ίδιο πράγμα λέμε. Η άδεια τσέπη φέρνει και την κατήφεια, εδώ που τα λέμε! :D

Υ.Γ. Κάποιοι είχαμε/είχαν μπεί στο χώρο του Hi-End στις καλές εποχές. Τώρα όλη η προσπάθεια είναι να διατηρηθόύν και κρατηθούν τα τότε αποκτηθέντα.

Υ.Γ.2 Εξακολουθούμε να ονειρευόμαστε. Τα όνειρα δεν κοστίζουν. Και όμως δίνουν νόημα, αξία στη ζωή! :smile:
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Αρχικά μεγεια! Μου κάνει εντύπωση πως στα ελληνικά καταστήματα τα pro στο skroutz εμφανίζονται πιο ακριβά!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Γενικά έχει ειπωθεί ότι το σκρούτζ δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο, με την έννοια ότι κάποιες προσφορές από αντιπροσώπους αργούν να καταχωρηθούν από τα καταστήματα λιανικής. Εν προκειμένω, αυτή την περίοδο τα clear "hifi", τα γκρι, εμφανίζονται φτηνότερα από τα pro λόγω προσφοράς. Στα 1100 αντί των 1250. Αλλά θαρρώ δε χάνεις να κάνεις ένα τηλέφωνο και να το συζητήσεις με τον αντιπρόσωπο αν ενδιαφέρεσαι για τα pro. Ίσως σου κάνει την τιμή της προηγούμενης προσφοράς.