kenwood KR-4600 συνδεσεις ?

22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Φτανοντας στα 50 πια, μ επιασε η νοσταλγια για παλια μηχανηματα και ειδικα ραδιοενισχυτες (ακουω πολυ ραδιοφωνο).

Εχω βρει τον kenwood KR-4600 (αντιγραφο marantz λενε που δεν βρισκεις ευκολα και οικονομικα) κι εχει αυτες εδω τις συνδεσεις .
Θελω να ξερω αν μπορω να τον συνδεσω....

1) με το ενεργο subwoofer που εχω

2) με αλλον ενισχυτη τελικο στο μελλον (δεν εχω).

βλεπω οτι εχει κατι σαν pre out αλλα δεν ειμαι και σιγουρος απο τη φωτο.

Ξερει κανεις σιγουρα ?

2018956-f39c1aa9-kenwood-kr4600-amfm-stereo-receiver-1977.jpg2018963-33d057f1-kenwood-kr4600-amfm-stereo-receiver-1977.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Θέλεις επιστροφή ήχου από το sub σε επίπεδο line. Αν έχει και φίλτρο hi pass στην επιστροφή του το sub, ακόμα καλύτερα.

Λογικά οι γέφυρες στη φωτογραφία ενώνουν τα προενισχυτικά με τα τελικά του στάδια. Εκεί παρεμβάλεις ό,τι θέλεις σε επίπεδο line.
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Δεν το κατάλαβα, λίγο πιο απλά;

Μπορώ η όχι να συνδέσω το sub μου (και πως) , αυτό εδώ είναι ;

bfcf8082eb925bdd663413ecc426bdb6.jpg
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
attachment.php


Θέλεις επιστροφή ήχου από το sub σε επίπεδο line. Αν έχει και φίλτρο hi pass στην επιστροφή του το sub, ακόμα καλύτερα.

Λογικά οι γέφυρες στη φωτογραφία ενώνουν τα προενισχυτικά με τα τελικά του στάδια. Εκεί παρεμβάλεις ό,τι θέλεις σε επίπεδο line.


Δεν το κατάλαβα, λίγο πιο απλά;

Μπορώ η όχι να συνδέσω το sub μου (και πως) , αυτό εδώ είναι ;

bfcf8082eb925bdd663413ecc426bdb6.jpg
Σαφώς μπορείς.
Όπως το γράφει ο Λεωνίδας (Pleo) πιο πάνω.
Ερώτημα (Για να επιβεβαιώσουμε):
Οι γέφυρες In-Out του ενισχυτή είναι με βύσματα RCA;

Πρατηρώ ότι το Sub έχει σχεδόν τα πάντα από ρυθμίσεις και δυνατότητες. Ειδικά το ρυθμιστικό μετατόπισης φάσης είναι σπουδαιότατο και πάρα πολύ σπάνιο σε Subwoofer. Δυστυχώς δεν έχει Hi-Pass φίλτρο, αλλά τι να γίνει, ουδείς τέλειος! Κανένα πρόβλημα πάντως, ρυθμίζουμε άνετα και χωρίς αυτό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Βασικά αυτές τις εισοεξόδους οι ενισχυτές τις είχαν παλιότερα για να βάλεις εκεί ένα EQ. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με ένα sub που έχει είσοδο και έξοδο, όπως αυτό της φωτογραφίας. Αν δεν έχει φίλτρο στην έξοδο, σημαίνει απλά ότι θα παίζουν τα ηχεία full range. Καλύτερα θα ήταν να είχε κάποιο φίλτρο έτσι ώστε τα ηχεία να μην παίζουν full range, αλλά και πάλι τη δουλειά σου θα την κάνεις.
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Τον ενισχυτή αυτόν δεν το έχω....τον έχω βρει μεταχ/νο και γενικά ψάχνω έναν αντίστοιχο vintage.

Έχω βρει και τον Marantz 2216 και είμαι μεταξύ αυτών των 2.

Ο marantz δεν έχει κάτι παρόμοιο όμως, έχει 2 εξόδους Α και Β speaker.... εκεί μπορεί να συνδεθεί το sub ?


Επίσης, μπορώ να κρατήσω τον τωρινό ενισχυτή μου σαν τελικό μόνο , για να έχω την ισχύ του και το sub out που έχει ?
Είναι ο Yamaha r-s300 .


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Επίσης, υπάρχει κάποιος τεχνικός που να ξέρετε , και να μπορώ ν απευθυνθώ αν τύχει κάτι ή χρειαστώ επισκευή κλπ γι αυτούς τους παλιούς ενισχυτές;

Αθήνα είμαι....


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
τελικα βρηκα και πηρα μολις , ενα Marantz 2016.

Προσπαθω τωρα να συνδεσω το sub αλλα εχω καποια θεματα....






το συνδεσα στα σπεακερ Α και μετα στα Β (εχει Α/Β ο ενισχυτης).

Το sub εχει high level input κι εκει τον συνδεσα.

Παιζει οκ, αλλα οταν κλεινω τον ενισχυτη, το sub παραμενει ενεγργο και δεν κλεινει ποτε (εχει stand by mode).
Ακουγεται ενας ηχος/βομβος και ειναι ενοχλητικο.

Μεχρι τωρα, τον ειχα συνδεδεμενο σε αλλον ενισχυτη με κανονικο sub out και φυσικα οταν εκλεινα τον ενισχυτη , το sub εμπαινε σε sleep μετα απο λιγο.


Καμια ιδεα τι να κανω ?
Ειναι σε δυσκολο σημειο για να το ανοιγοκλεινω συνεχεια το sub....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,950
Αγιοι Αναργυροι
τελικα βρηκα και πηρα μολις , ενα Marantz 2016.

Προσπαθω τωρα να συνδεσω το sub αλλα εχω καποια θεματα....






το συνδεσα στα σπεακερ Α και μετα στα Β (εχει Α/Β ο ενισχυτης).

Το sub εχει high level input κι εκει τον συνδεσα.

Παιζει οκ, αλλα οταν κλεινω τον ενισχυτη, το sub παραμενει ενεγργο και δεν κλεινει ποτε (εχει stand by mode).
Ακουγεται ενας ηχος/βομβος και ειναι ενοχλητικο.

Μεχρι τωρα, τον ειχα συνδεδεμενο σε αλλον ενισχυτη με κανονικο sub out και φυσικα οταν εκλεινα τον ενισχυτη , το sub εμπαινε σε sleep μετα απο λιγο.


Καμια ιδεα τι να κανω ?
Ειναι σε δυσκολο σημειο για να το ανοιγοκλεινω συνεχεια το sub....

για δοκίμασε με line σύνδεση
(rca δηλαδή)