To Cool Edit δεν βρίσκει αρχεία με Ελληνικά στα Win10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Παρατήρησα σε δυο υπολογιστές με Windows 10 ότι το Cool Edit Pro v.2.0 δεν μπορεί να βρεί και να ανοίξει αρχεία όταν έχουν ονόματα με Ελληνικά (ή έχει Ελληνικά κάποιο folder που τα περιέχει). Βγάζει μήνυμα "Cannot find specified file".


Σε Windows 7 τα βρίσκει και τα ανοίγει κανονικά.

Έψαξα για ρυθμίσεις στο Cool Edit και στα Win10 αλλά δεν βρήκα τίποτα. Επειδή είναι μπελάς η μετονομασία στα Αγγλικά και τούμπαλιν, υπάρχει κάτι που διορθώνει αυτό το πρόβλημα;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: To Cool Edit δεν βρίσκει αρχεία με Ελληνικά στα Win10

Ζεί ακόμα το Cool Edit; :rolleyes:

Υπάρχει κάτι πιό νέο που να κάνει τα ίδια;

Λοιπόν μου έδωσαν τη λύση από το Insomnia και τη βάζω και εδώ μην τυχόν και τη χρειαστεί κάποιο μέλος:

Πάτα WINDOWS+R, δώσε intl.cpl και πάτα ENTER.

Πήγαινε στην καρτέλα Διαχείριση και πάτα Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων.

Φρόντισε να είναι στο Τοπικές ρυθμίσεις συστήματος η επιλογή Ελληνικά (Ελλάδας) και να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τσεκαρισμένη η επιλογή Beta.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ζεί ακόμα το Cool Edit; :rolleyes:

Φυσικά, μόνο που τώρα λέγεται Adobe Audition!

Το ξέρω, απλά μου φάνηκε περίεργο. Ξεκινώντας από το Cool Edit προέκυψαν οι διάφορες mastering πλατφόρμες που χρησιμοποιούνται σήμερα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα το Adobe Audition 3.
Πήρα το Adobe Audition 1.5 ως χρήστης του Coole Edit και αργότερα όταν η Adobe έδωσε δωρεάν αναβάθμιση στο 3 πήρα και αυτό. Μετά το ακρίβυνε πολύ το σπορ...