sub woofer reflex

foivovic

New member
22 December 2020
2
Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες.


εχω ενα μικρο θεμα με το subwoofer μου (Klipsch R-100SW)
το εχω συνδεσει με τον 7καναλο ενισχυτη της yamaha rxv 861

εχω ρυθμισει το crossover 40hz (και στην επιλογη crossover του ενισχυτη και του ηχειου) για βαθυ μπασο , διοτι συνοδευονται με ηχεια δαπεδου της magnat (tempus 77) που ηδη βγαζουν ωραιο + βελουδινο μπασο .Απο μια ενταση και πανω σε καποιες συχνοτητες λοιπον το reflex του subwoofer μου φαινεται σαν να βογκαει και να μη προλαβαινει να εκτονωσει σωστα τον αερα και αυτο το ακουω εγω το καταλαβαινω .O χωρος που τα εχω ειναι σχετικα μικρος περιπου 10τμ. Αν κροσαρω στους 80 δε το κανει εννοειται. Τι μπορει να φταει?


:afro:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλώς όρισες στην παρέα! :smile:
Μάλλον δεν είμαστε στη σωστή κατηορία, αλλά δεν πειράζει.
Για ποιό λόγο διάλεξες ως συχνότητα crossover τα 40hz;
Τι είναι αυτό που ακούς, κάτι σαν τρίξιμο;
Έχεις μήπως τοποθετήσει το Subwoofer πολύ κοντά στον τοίχο; Διότι παρατηρώ, ότι η οπή εκτόνωσης (Bass Reflex) βρίσκεται στην πίσω πλευρά.
 

foivovic

New member
22 December 2020
2
Ναι σωστα! Αρχικα συγνωμη που το εβαλα λαθος πρωτο μου ποστ εδω.Eiναι το πρωτο μου και δεν ξερω καλα ακομα.

επιλεγω 40 hz γιατι θελω μονο το βαθυ μπασο , τις υπολοιπες συχνοτητες με καλυπτουν τα ηχεια. Αυτο που ακουω ειναι σαν να μπουκωνεται και να μην βγαινει ο αερας σωστα απο την εκτονωση και βγαζει εναν ηχο οπως θα εκανε μια χαλασμενη αναρτηση σε υψηλη ενταση απο ενα ηχειο θα ελεγα...
του εχω μια αποσταση απο το τοιχο περιπου σαραντα ποντους.