νεο sub woofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
καλησπερα αυτη τη στιγμη εχω εναν ενισχυτη rxv381 , δυο front klipsch r51 ,1 κεντρικο dali focal , και ενα sub kef c4 8''.
θελω να παρω ενα ποιοτικοτερο subwoofer γυρω στα 350 ευρω. δεν μενδιαφερει να τριζει το σπιτι απλα να εχω ποιοτικοτερο sub.
επισυναπτω και ενα σκιτσο του χωρου. αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας αν με 350 ευρω περιπου μπορω να κανω κατι καλυτεροΝΎ
 

Attachments

  • ixeia-Model.pdf
    91.2 KB · Views: 17
7 July 2006
445
Στα 400 , αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, παίζει το Yamaha NS-SW300 με 10άρι woofer.

Το έχω εδώ και 2 χρόνια ως αντικαταστάτη του PV1 της B&W (τριπλάσιας αξίας) που μου κάηκε και ομολογώ ότι στέκεται, αν όχι ισάξια, ικανοποιητικά.

Το επόμενο σκαλί ξεκινά νομίζω από τα 500 +.





Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Δεν παίρνεις τίποτα.
Κάνεις υπομονή και οικονομία.
Και όταν φτάσεις τα 599, παίρνεις ένα SVS PB-1000 να κάνεις ουσιαστική και ποιοτική αναβάθμιση.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
billpepas επειδη για front εχω τα bookshelf klipsch rp51m ,θα χανονται λες με το svs ;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Τίποτα δεν χάνεται.
Προσαρμώζεις το sub στο σύστημά σου. Πάντα και παντού έτσι γίνεται. Το θέμα είναι να μην είναι ανεπαρκές. Το υπερ-αρκετό, μαζεύεται και ταιριάζει. Το ανεπαρκές δεν γίνεται να ανέβει και να γίνει επαρκές.

Απλά αν πάρεις 1000αρι θα χρειαστείς ιδανικά στο μέλλον και άλλο ένα έξοδο, ένα miniDSP 2x4 HD για να κάνεις ισοστάθμιση και καλύτερη ενσωμάτωση του sub ( με την βοήθεια ειδικού κατά προτίμηση ).
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
Τίποτα δεν χάνεται.
Προσαρμώζεις το sub στο σύστημά σου. Πάντα και παντού έτσι γίνεται. Το θέμα είναι να μην είναι ανεπαρκές. Το υπερ-αρκετό, μαζεύεται και ταιριάζει. Το ανεπαρκές δεν γίνεται να ανέβει και να γίνει επαρκές.

Απλά αν πάρεις 1000αρι θα χρειαστείς ιδανικά στο μέλλον και άλλο ένα έξοδο, ένα miniDSP 2x4 HD για να κάνεις ισοστάθμιση και καλύτερη ενσωμάτωση του sub ( με την βοήθεια ειδικού κατά προτίμηση ).
σευχαειστω πολύ για τη βοήθεια. και μια τελευταία ερώτηση, έχω ακούσει καλα λόγια και για το sds 10 sunfire , το οποίο είναι στα 400ευρω. τι γνώμη έχεις;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
σευχαειστω πολύ για τη βοήθεια. και μια τελευταία ερώτηση, έχω ακούσει καλα λόγια και για το sds 10 sunfire , το οποίο είναι στα 400ευρω. τι γνώμη έχεις;

Καλούτσικο.
Δεν έχει σχέση με τα SVS βεβαίως.
Το μέγα θέμα σε αυτά είναι η αξιοπιστία και η εγγύηση.
Άλλο να ξέρεις ότι έχεις 5 χρόνια εγγύηση no questions asked και ένα μηχάνημα που σπάνια βλέπεις να πηγαίνει για service.
Προσωπικά θα έκανα υπομονή για να μαζέψω τα λεφτά για SVS.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
έχεις δίκιο , και επειδή την έχω πάθει παλιά μέ sub και έτρεχα κάθε τρεις και λίγο για σέρβις προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω.σευχαριστω πάρα πολύ για τις συμβουλές.
 

giahovic

Established Member
30 August 2020
267
Ελλάς
Απάντηση: Re: νεο sub woofer

Καλούτσικο.
Δεν έχει σχέση με τα SVS βεβαίως.
Το μέγα θέμα σε αυτά είναι η αξιοπιστία και η εγγύηση.
Άλλο να ξέρεις ότι έχεις 5 χρόνια εγγύηση no questions asked και ένα μηχάνημα που σπάνια βλέπεις να πηγαίνει για service.
Προσωπικά θα έκανα υπομονή για να μαζέψω τα λεφτά για SVS.

Δηλαδή, Βασίλη, λες ότι τα Sunfire δεν είναι αξιόπιστα;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: Απάντηση: Re: νεο sub woofer

Δηλαδή, Βασίλη, λες ότι τα Sunfire δεν είναι αξιόπιστα;

Sorry αν φάνηκε έτσι, αλλά όχι.
Μια χαρά είναι τα Sunfire.
Θα μπορούσε κανείς να τα πει και value for money ( αν και πραγματικό value for money ήταν τα Epik ).

Από την άλλη, τα SVS είναι πιο αξιόπιστα.

Αναξιόπιστα φούλ είναι π.χ. τα μοντέρνα και σχετικά μοντέρνα subwoofer της Klipsch ( έχουνε θέματα με τους ενισχυτές τους ).
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: Re: νεο sub woofer

Sorry αν φάνηκε έτσι, αλλά όχι.
Μια χαρά είναι τα Sunfire.
Θα μπορούσε κανείς να τα πει και value for money ( αν και πραγματικό value for money ήταν τα Epik ).

Από την άλλη, τα SVS είναι πιο αξιόπιστα.

Αναξιόπιστα φούλ είναι π.χ. τα μοντέρνα και σχετικά μοντέρνα subwoofer της Klipsch ( έχουνε θέματα με τους ενισχυτές τους ).
\
Οπα,εβγαλα λαυρακι
Πηγαινα για klipch αλλα σκεφτομουν και τα svs
svs λοιπον
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
καλησπερα αυτη τη στιγμη εχω εναν ενισχυτη rxv381 , δυο front klipsch r51 ,1 κεντρικο dali focal , και ενα sub kef c4 8''.
θελω να παρω ενα ποιοτικοτερο subwoofer γυρω στα 350 ευρω. δεν μενδιαφερει να τριζει το σπιτι απλα να εχω ποιοτικοτερο sub.
επισυναπτω και ενα σκιτσο του χωρου. αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας αν με 350 ευρω περιπου μπορω να κανω κατι καλυτεροΝΎ
στο συγκεκριμενο συστημα θελω να κανω μια ανβαθμηση αφου διαθετω περιπου 500 ευρω. τι θα μου προτεινατε; ενα subwoofer καλο η να αλλαξω τον ενισχυτη μου με ενα denon 1600;
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Απάντηση: Re: νεο sub woofer

Sorry αν φάνηκε έτσι, αλλά όχι.
Μια χαρά είναι τα Sunfire.
Θα μπορούσε κανείς να τα πει και value for money ( αν και πραγματικό value for money ήταν τα Epik ).

Από την άλλη, τα SVS είναι πιο αξιόπιστα.

Αναξιόπιστα φούλ είναι π.χ. τα μοντέρνα και σχετικά μοντέρνα subwoofer της Klipsch ( έχουνε θέματα με τους ενισχυτές τους ).

Συμφωνω εχω 3, τα 115 και το ενα με λιγη χρηση στα 3 χρονια καηκε ο ενισχυτης ,τελικα εφερε συγγενης μου απο Αμερικη εναν ιδιο και με 180 ευρω το ξαναζωντανεψα ! Απο τοτε διακοπτη για τα ρευματα !