Απο Pioneer VSX-520 σε...?

Καλημέρα
έχω ένα ταπεινό home cinema που αποτελείται απο 5.1 ηχεία ROISTER 4 X roister emphasis 5 , 1 X Emphasis C5 , και ένα PB-150WE Subwoofer
Αυτά πατάνε πάνω σε έναν Pioneer VSX-520.

Πρόσφατα αναβάθμισα την τηλεόραση μου με μια 4Κ 75αρα QLED και παράλληλα ένα ZIDOO Z9S
Διαπίστωσα όμως ότι η οπτική με την οποία είναι συνδεδεμένη η τηλεόραση μου δεν μπορεί να περάσει τα DTSHD. χώρια του ότι οι τελευταίες ταινίες είναι ATMOS και να περνούσε με HDMI ο ήχος , ο Pioneer δεν θα τον διάβαζε.
Οπότε είπα να πάω σε τελευταία τεχνολογία ενισχυτή που θα μπορούσε να πάρει 4Κ σήμα με Datmos και να το διαχειριστεί.

Καταλήγω στον pioneer vsx-534 για να μην ξεφύγει το buget (πουλώντας τον παλιό μου) θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει αυτή η αναβάθμιση ; ή με μια πολύ καλή ηχομπάρα θα ήμουν καλυμμένος .

Ταιριάζει ο pioneer vsx-534 στο σετ ηχείων που έχω;

Αν καταλήξω σε ηχομπάρα θα έχω μεγάλη υποβάθμιση του συστήματος μου σε σχέση με αυτό που έχω;

Ποια η γνώμη σας;
 
  • Wow
Reactions: gtr77

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Θα σου ελεγα να κοιταξεις για καποιον denon,marantz καλυτερα.Ακομα και μεταχειρισμενο.Τα ηχεια σου ειναι καλα και ειναι κριμα να πας σε ηχομπαρα.
 
Σε μεταχειρισμένο δεν θα βρω ενισχυτή που να υποστηρίζει μέσω HDMI ARC 4K 60FPS με φουλ προφίλ χρώματος .
Οι καινούριοι Denon και Marantz είναι πάνω απο 500αρι, ενώ ο Pioneer που λέω τον βρίσκω στα 310 .

Σκέψου ότι δεν θέλω να ξεφύγω στα οικονομικά. Απλά θέλω κάτι να Υποστηρίζει τα νέα φορμάτ ήχου και εικόνας μέσα απο το ARC του.
Μικροδιαφορές στην ποιότητα μεταξύ μαρκών δεν θα τις καταλάβω. δεν είμαι τόσο της λεπτομέριας.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
85
Αν υπάρχει δυνατότητα να ακούσεις τον ενισχυτή στο χώρο σου θα ήταν το καλύτερο. Αν κατάλαβα αυτός που θέλεις είναι μεταχειρισμένος.
Αλλιώς κανε υπομονή μάζεψε λίγα χρήματα και αλλάζεις αργότερα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Εάν πραγματικά θέλεις Dolby Atmos, θα κοιτάξεις επτακάναλο ενισχυτή και όχι πεντακάναλο.

Ο AVR-Χ1600Η είναι κάτω από τα 500 ευρώ που έχεις όριο και είναι πολλές φορές καλύτερος από τις σειρές 5 και 8 της Pioneer.
 
Εάν πραγματικά θέλεις Dolby Atmos, θα κοιτάξεις επτακάναλο ενισχυτή και όχι πεντακάναλο.

Ο AVR-Χ1600Η είναι κάτω από τα 500 ευρώ που έχεις όριο και είναι πολλές φορές καλύτερος από τις σειρές 5 και 8 της Pioneer.

Δεν θέλω ATMOS για να προσθέσω ηχεία.
Με 5.1 θα μείνω, απλά θέλω να υποστιρήζεται σαν φορμά ήχου απο τον ενυσχυτή για να μπορεί να παίζει τον ήχο εστω με downmix.
ο Τωρινός δεν μπορεί να το κάνει
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Το θέμα είναι ότι το Dolby Height Virtualizer δεν είναι το ίδιο καλό με το να έχεις ξεχωριστά ηχεία. Και όπως είναι 5κάναλος ο pioneer, στην περίπτωση που θα θελήσεις στο μέλλον να βάλεις ηχεία ύψους, θα χάσεις τα surround.

Και έχεις και στην πλάτη του 534 να γράφει ARC και όχι eARC, το οποίο σημαίνει ότι αν δεν έχουν περάσει κάποιο σχετικό f/w update όπως έχουν κάνει σε άλλες μάρκες, ούτε με HDMI από την TV προς τον ενισχυτή θα μπορέσεις να έχεις Atmos ήχο.
 
Το θέμα είναι ότι το Dolby Height Virtualizer δεν είναι το ίδιο καλό με το να έχεις ξεχωριστά ηχεία. Και όπως είναι 5κάναλος ο pioneer, στην περίπτωση που θα θελήσεις στο μέλλον να βάλεις ηχεία ύψους, θα χάσεις τα surround.

Και έχεις και στην πλάτη του 534 να γράφει ARC και όχι eARC, το οποίο σημαίνει ότι αν δεν έχουν περάσει κάποιο σχετικό f/w update όπως έχουν κάνει σε άλλες μάρκες, ούτε με HDMI από την TV προς τον ενισχυτή θα μπορέσεις να έχεις Atmos ήχο.


ουπς ! εισαι θεος! ούτε το ήξερα το θέμα με το eARC Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία λογικά θα πάω για το μοντέλο που μου προτείνεις (AVR-Χ1600Η)