Περί αναβάθμισης....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Γεια σας και Χρόνια πολλά,

Ελπίζω να ανοίγω το νήμα στην σωστή κατηγορία. Αφού λοιπόν οι καιροί είναι τέτοιοι που βρισκόμαστε όλη μέρα σπίτι και μπορεί στο μέλλον να εργαζόμαστε από αυτό αποφάσια να κάνω μια αργή αλλά (πιστεύω) ουσιαστική αναβάθμιση στο σύστημα που ακούω μουσική. Η βάση μου είναι τα 650 με το idsd micro και πρόσφατα απέκτησα με μεγάλη χαρά το zen can απο τον οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δρομολόγησα την παραγγελία του raspberry Pi για να καλύψω το θέμα του transport και τώρα με τα χρήματα που έμειναν θα ήθελα να δω τι παραπάνω αναβάθμιση μπορεί να γίνει.

Σκεύτομαι ότι αφού ακούω από ψηφιακό μέσο ένα usb purifier θα ήταν μια καλή αναβάθμιση? Σκευτόμουν το purifier της ifi αλλά διαβάζω πολύ καλύτερα σχόλια για ideon 3r + ότι πάντα προτιμάω τις Ελληνικές Εταιρείες όποτε αυτό είναι δυνατό. Επίσης με αυτό θα χρειαστώ και ένα usb a-b καλώδιο. Αρκούν τα χαμηλού κόστους 15-20 ευρώ ή αφού δίνει κανείς τα χρήματα για το 3r αξίζει να δόσει πχ 50plus για το usb καλώδιο? Τα ίδια χρήματα θα ποιάσουν περισσότερο τόπο αν αντικαταστήσω τα rca της ifi?

Από την άλλη μου έχει προταθεί σε άλλο νήμα η αγορά balanced καλωδίου για τα 650. Το ξέρω ότι εαν τα βάλει κανείς αυτά στη σειρά βγάζουν ένα ποσό που μαζί με τα χρήματα του zen can μου έδιναν την ευκαιρία να αγοράσω έαν ενισχυτή-dac που θα είχε 700plus αλλά εφόσον είχα το micro και με κάλυψε ο zen can τώρα νομίζω αξίζει να παίξω μπάλα με αυτά.

Η επόμενη ριζική αναβάθμιση θα είναι με ποσό ικανό για step up dac ενισχυτή και ίσως ακουστικά όταν και αν αυτό το ποσό μαζευτεί.Επειδή αυτά δεν μπορούν να αγοραστούν όλα μαζί που θα με κατεθύνατε να δώσω βάση αρχικά...?

Να πω επίσης ότι το ποσό που μπορώ να διαθέσω για τώρα δεν είναι πάνω από 350-400 το πολύ.

Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές και υγεία που είναι πάνω από όλα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.

Αρχικά ακυρώνεις το απλό raspberry και αγοράζεις αυτό
https://www.allo.com/sparky/usbridge-signature-player.html#downloads
Ή ακόμα καλύτερα αυτό
https://www.allo.com/sparky/digione-signature-player.html

Και ξεχνάς όλα τα reclocking ματζούνια.
Μετά αγοράζεις ένα balanced καλώδιο

Και με ευχαριστείς στο τέλος.

Καλές γιορτές και νέα χρονιά άνευ covid!
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Περί αναβάθμισης....

Καλησπέρα.

Αρχικά ακυρώνεις το απλό raspberry και αγοράζεις αυτό
https://www.allo.com/sparky/usbridge-signature-player.html#downloads
Ή ακόμα καλύτερα αυτό
https://www.allo.com/sparky/digione-signature-player.html

Και ξεχνάς όλα τα reclocking ματζούνια.
Μετά αγοράζεις ένα balanced καλώδιο

Και με ευχαριστείς στο τέλος.

Καλές γιορτές και νέα χρονιά άνευ covid!
+1000
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά,

Ευχαριστώ για την πρόταση και θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις...το digione μπορούμε να το βρούμε από Έλληνα έμπορο? Επίσης έχει επιλογές για 3 διαφορετικά τροφοδοτικά..αξίζουν τα 100 ευρώ παραπάνω για το πιο ακριβό τροφοδοτικό ή και το μεσαίας τιμής αρκεί? Επίσης από βιντεάκια που είδα στο youtube προτείνουν για την ''καθαρή'' πλακέτα το battery pack..αυτό έχει μαζί κάποιον φορτιστή? Η παίρνεις έναν του εμπορίου?

Επίσης βλέπω ότι έχει έξοδο spdif αντί για usb...αυτό δεν είναι υποδεέστερο του asynchronous usb του dac?

Και κάτι τελευταίο...όταν μιλάμε για xlr καλώδιο για τα 650...μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο? έψαξα στο σκρουτζ και βρήκα ένα το οποίο είχε γύρω στα 300 ευρώ και δεν πρέπει να κάνει διότι έχει διαφορετικό βύσμα από ότι ο ενισχυτής μου (zen can)...ποιός είναι ο αντιπρόσωπος της sennheiser στην Ελλάδα ώστε να απευθυνθώ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χρόνια πολλά.

Η coaxial έξοδος είναι κλάσεις ανώτερη της διασύνδεσης με usb.
Το usb audio είναι ότι πιο προβληματικό υπάρχει και το πλέον ακατάλληλο για σοβαρές χρήσεις.
Τα allo τα αγοράζεις από την σελίδα της εταιρείας όπου επιλέγεις EU customer και έρχονται από Ευρώπη χωρίς χρέωση τελωνείου.

Αν πάρεις το μεσαίο ή το ακριβό τροφοδοτικό δεν χρειάζεται η μπαταρία.
Το μεσαίο είναι μια πολύ καλό.

Καλώδιο με 4.4mm για τα 660S υπάρχει το αυθεντικό
https://en-us.sennheiser.com/ch-660-p
Το οποίο μπορείς να παραγγείλεις από τον Νάκα που είναι ο αντιπρόσωπος.
Είναι όμως ακριβό χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Μπορείς να παραγγείλεις ένα Forza - το φθηνό που είναι πολύ καλύτερο στα 123
https://forzaaudioworks.com/en/product.php?id_product=105
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δηλαδή παίρνουν ρεύμα και οι 2 πλακέτες από ένα τροφοδοτικό? Έλεγα να πάρω το μεσαίο και με τα χρήματα που θα περισέψουν να πάρω το balanced καλώδιο...αν όμως ξέρω ότι το value for money του ακριβού είναι σε βαθμό που να αξίζει μπορεί να το σκευτόμουν.

Όσο για το καλώδιο ευχαριστώ για την εναλλακτική!
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Πάρε το ακριβό τροφοδοτικό να ξενοιασεις μια και καλή , να μην το έχεις στο μυαλό σου.

Ναι παίρνουν και οι 2 πλακέτες ρεύμα από το τροφοδοτικό.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή παίρνουν ρεύμα και οι 2 πλακέτες από ένα τροφοδοτικό? Έλεγα να πάρω το μεσαίο και με τα χρήματα που θα περισέψουν να πάρω το balanced καλώδιο...αν όμως ξέρω ότι το value for money του ακριβού είναι σε βαθμό που να αξίζει μπορεί να το σκευτόμουν.

Όσο για το καλώδιο ευχαριστώ για την εναλλακτική!

Για την χρήση που κάνεις το Nirvana σε καλύπτει 100%.
Αν είχες κανένα High End σύστημα το συζητούσαμε.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Όχι δεν έχω high end σύστημα entry level είναι. Φαντάζομαι στο μέλλον ότι αναβαθμίζεται αυτό όπως και το τροδοδοτικό του ενισχυτή της ifi έτσι...

Όσο για την έκδοση του λογισμικού έλεγα να παω με το moode audio player καθώς διάβασα ότι μπορείς να εγκαταστήσεις και το roon bridge. Φαντάζομαι ότι η διαφορά σε σχέση με το volumio είναι στο interface και όχι στις ρυθμίσεις για τον ήχο ε?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από λογισμικό είμαι άσχετος.
Έχω βάλει το moode το οποίο είναι εύκολο και με λίγη βοήθεια από τον Άγγελο το ρύθμισα σχετικά γρήγορα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Και εγώ για το moode διαβαζω καλά πράγματα και φαίνεται ότι έχει και ενεργή υποστήριξη οπότε κλέινω στο να παραγγείλω με το mood. Αυτό σε πόσες μέρες περίπου γίνεται shipping και έρχεται Ελλάδα για παράδοση ξέρουμε?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καταρχήν με ότι λειτουργικό και να το πάρεις μπορείς ανά πάσα στιγμή να βάλεις στην κάρτα ότι θέλεις.

Εμένα από την στιγμή που το έστειλαν ήρθε πολύ γρήγορα παρόλο τον χαμό που γίνεται.
Αν θυμάμαι καλά έκανε καμία εβδομάδα.
Από ότι βλέπω στην σελίδα τους είναι σε στοκ συνεπώς θα το στείλουν αμέσως.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ισχύει αυτό που λες για την κάρτα οπότε μικρό το κακό.

Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά για τις προτάσεις και την βοήθεια στην προσπάθεια μου για να χτίσω ένα σωστό σύστημα.

Καλές γιορτές και καλή χρονιά με υγεία και μουσικές.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Το idsd έχει spdif είσοδο/έξοφο...και φαντάζομαι ότι αφού έχω το idsd δεν έχει πολύ νόημα η αναβάθμιση στο zen dac?

Η σκέψη μου είναι ότι την επόμενη φορά που θα πάω για αναβάθμιση θα είναι για dac σοβαρού ποσού που θα μπορεί να θεωρηθεί και end game για μένα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ισχύει...βέβαια όταν θα μπορώ να διαθέσω το ποσό που πιστεύω ότι θα είναι το ταβάνι μου θα κάνω εκτεταμένη έρευνα σε πολλούς κατασκευαστές και φυσικά ακροάσεις κτλπ. Ο στόχος μου είναι να τερματίσω τα dac,transport,ενυσχητικά, παρελκόμενα κτλπ και στο τέλος να μπορώ να παίζω με διαφορετικά καλά ακουστικά γιατί νομίζω αυτή είναι και η μαγεία των ακουστικών ότι μπορείς να αλλάζεις τα ζευγάρια εύκολα και το καθένα δίνει άλλη διάσταση στην μουσική.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Μια ακόμα διευκρίνιση θα ήθελα...το μεσαίο τροφοδοτικό διαβάζω τώρα που κάνω την παραγγελία ότι έχει 1 έξοδο...πως συνδέεται με την usb είσοδο της ''καθαρής'' πλακέτας? Μέσω του usb output?