Denon AVC X4700

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα σε ολους!
Ε ναι λοιπον.....ειπα..δεν βαριεσαι...και ετσι σημερα τον πηρα να δω τι λεει!Σαν μια πρωτη επαφη ...ποιοτικη κατασκευη και σε σχεση με τον Pioneer SCLX-501 που ειχα βλεπω διαφορες!Με πολλα συμπρακαλα μεσα στο κουτι του αλλα και με νε πολλα features αν και κρατω μικρο καλαθι μιας και εχω ακουσει πολλα!Οπως και να εχει συμπερασμα δεν μπορω να βγαλω ακομη και λογικοϴ!Η χρηση του θα ειναι ταινιες 4Κ ,νετφλιξ αλλα και μουσικουλα(Shield Pro-ZidooZ9X)παρεα με μια HiSense H55U8.!Ηχεια δεν εχω και τα τρομερα (Magnat Supreme 1002) σε διαταξη 5,1,2.Ισως να ανεβει και καμια φωτο ...οπως γνωμες - προτασεις δεκτε
Νασται ολοι καλα με υγεια!!Καλες γιορτες σε ολους!!!:ernaehrung004:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Πήγες σε καλό ενισχυτή AV και σίγουρα step-up από αυτόν που είχες. Υπό συνθήκες και ο AVC-X3700H θα ήταν step-up απλά εσύ διάλεξες να περπατήσεις και το... έξτρα μίλι. ;)
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Καλησπέρα,καλές γιορτές και καλοριζικος!!
Μιας και άνοιξες νήμα,ξεκιανω κουβέντα! Αν εχεις την ευχέρεια, κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ.
Έστω ότι έχεις τον ενισχυτή έτοιμο και συνδεδεμένο με τα πάντα (ηχεία,hdmi subwoofer κλπ) και τον έχουμε σε κατάσταση standby με το κόκκινο led να ανάβει. Μετά πατάς το on και ξεκινάει η διαδικασία εκκίνησης,όπου και πέρνει μπρος ο ενισχυτής ανάβει το πρώτο ρελε,και στη συνέχεια το 2ο που είναι τα τελικά στάδια (λογικά). Τότε λοιπόν (και με την ένταση στο - - ή Τελοσπαντων κλειστή ) αρχίζει να ακούγεται ένας πολύ μικρός ήχος από ΟΛΑ τα ηχεία μου,σαν σφυρίγματακι από το tweeter,και βουητό από τα midrange, ο οποίος ήχος δεν σταματάει ποτε,απλά θάβεται όταν αρχίζει η αναπαραγωγή περιεχομένου. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κολλήσω το αυτί πάνω για να το ακούσω καλά, δυστηχως όμως,το άκουσα,και επειδή είναι 11 τα ηχεία,ο ήχος πολλαπλασιάζεται,και την νύχτα σε χαλαρή θέαση και ησυχία με ενοχλεί κάποιες φορές. Αν έχεις την καλοσύνη κάνε μια προσπάθεια να μου πεις τι καταλαβαίνεις και εσυ.

Για να βρω τι φταίει φυσικά έβγαλα τα πάντα από πάνω του,εκτός των ηχείων και άρχισα να προσθέτω πράγματα. Με σκέτα ηχεία δεν το έκανε.μετά πέρασα στα subwoofer και τον τελικό ενισχυτή,διαδοχικά,κανένα πρόβλημα!Όταν έφτασα στα hdmi άρχισε το θέμα, και έχω την εντύπωση ότι γίνεται με την θύρα main output με το earc 8k. Καλώδιο έχω ένα 3m Supra 8k/4K 120. Θα δοκιμάσω να βάλω και άλλο καλώδιο να δω τι παίζει.

Αα και επίσης κάποιες φορές που άλλαζα τα hdmi (με κλειστό ενισχυτή),έβλεπα κάποια σπινθιρακια σαν στατικό ηλεκτρισμό την ώρα που το βύσμα ακουμπούσε το σασί του ενισχυτή.τα έβγαλα όλα από το ρεύμα σε μια προσπάθεια αποφόρτισης του εξοπλισμού και άρχισα να συνδέω πάλι με τα ίδια αποτελέσματα όμως .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπέρα,καλές γιορτές και καλοριζικος!!
Μιας και άνοιξες νήμα,ξεκιανω κουβέντα! Αν εχεις την ευχέρεια, κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ.
Έστω ότι έχεις τον ενισχυτή έτοιμο και συνδεδεμένο με τα πάντα (ηχεία,hdmi subwoofer κλπ) και τον έχουμε σε κατάσταση standby με το κόκκινο led να ανάβει. Μετά πατάς το on και ξεκινάει η διαδικασία εκκίνησης,όπου και πέρνει μπρος ο ενισχυτής ανάβει το πρώτο ρελε,και στη συνέχεια το 2ο που είναι τα τελικά στάδια (λογικά). Τότε λοιπόν (και με την ένταση στο - - ή Τελοσπαντων κλειστή ) αρχίζει να ακούγεται ένας πολύ μικρός ήχος από ΟΛΑ τα ηχεία μου,σαν σφυρίγματακι από το tweeter,και βουητό από τα midrange, ο οποίος ήχος δεν σταματάει ποτε,απλά θάβεται όταν αρχίζει η αναπαραγωγή περιεχομένου. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κολλήσω το αυτί πάνω για να το ακούσω καλά, δυστηχως όμως,το άκουσα,και επειδή είναι 11 τα ηχεία,ο ήχος πολλαπλασιάζεται,και την νύχτα σε χαλαρή θέαση και ησυχία με ενοχλεί κάποιες φορές. Αν έχεις την καλοσύνη κάνε μια προσπάθεια να μου πεις τι καταλαβαίνεις και εσυ.

Για να βρω τι φταίει φυσικά έβγαλα τα πάντα από πάνω του,εκτός των ηχείων και άρχισα να προσθέτω πράγματα. Με σκέτα ηχεία δεν το έκανε.μετά πέρασα στα subwoofer και τον τελικό ενισχυτή,διαδοχικά,κανένα πρόβλημα!Όταν έφτασα στα hdmi άρχισε το θέμα, και έχω την εντύπωση ότι γίνεται με την θύρα main output με το earc 8k. Καλώδιο έχω ένα 3m Supra 8k/4K 120. Θα δοκιμάσω να βάλω και άλλο καλώδιο να δω τι παίζει.

Αα και επίσης κάποιες φορές που άλλαζα τα hdmi (με κλειστό ενισχυτή),έβλεπα κάποια σπινθιρακια σαν στατικό ηλεκτρισμό την ώρα που το βύσμα ακουμπούσε το σασί του ενισχυτή.τα έβγαλα όλα από το ρεύμα σε μια προσπάθεια αποφόρτισης του εξοπλισμού και άρχισα να συνδέω πάλι με τα ίδια αποτελέσματα όμως .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχεις θέμα ground loop μάλλον.
Ο πιο εύκολος τρόπος να ξεμπερδέψεις από αυτό είναι να κόψεις... την γείωση στο καλώδιο HDMI ή να πάρεις pure Fiber Optical HDMI όπου δεν υπάρχει χαλκός και έτσι δεν περνάει τίποτα παρασιτικό.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Έχεις θέμα ground loop μάλλον.
Ο πιο εύκολος τρόπος να ξεμπερδέψεις από αυτό είναι να κόψεις... την γείωση στο καλώδιο HDMI ή να πάρεις pure Fiber Optical HDMI όπου δεν υπάρχει χαλκός και έτσι δεν περνάει τίποτα παρασιτικό.

80 το πήρα ρε γμτ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
τώρα άμα πω ότι ΑΝ είχε 3πολικό και γειωνόταν στο δίκτυο ο ενισχυτής δεν θα είχε πρόβλημα, πόσο έξω θα έπεφτα;;;

Είναι στα υπόψην να μπει 3φασικο. Και στο σπίτι έχει γίνει καινούργια ηλεκτρολογική εγκατάσταση με γείωση στο έδαφος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Είναι στα υπόψην να μπει 3φασικο. Και στο σπίτι έχει γίνει καινούργια ηλεκτρολογική εγκατάσταση με γείωση στο έδαφος


Sent from my iPhone using Tapatalk

άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
μιλάω για 3πολικό IEC βύσμα που έχει ΚΑΙ γείωση
σαν αυτό πχ...
https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodia-Accesories-HiFi-Power-Connectors-IEC320-Supra-SWF-10S
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
τώρα άμα πω ότι ΑΝ είχε 3πολικό και γειωνόταν στο δίκτυο ο ενισχυτής δεν θα είχε πρόβλημα, πόσο έξω θα έπεφτα;;;

Μπορεί και πάρα πολύ.
Ground loop έχουμε και με γειωμένα όλα τα μηχανήματα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
φυσικά θα μπορούσες να τον γειώσεις πρόχειρα για δοκιμή στο δίκτυο, αλλά δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για να σου πω πως...
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
φυσικά θα μπορούσες να τον γειώσεις πρόχειρα για δοκιμή στο δίκτυο, αλλά δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για να σου πω πως...

Αν θες να μου πεις τον τρόπο,και θα σου πω αν μπορώ η όχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Vlad ειναι γενικο προβλημα... Αν ο φιλος ξεμπερδεψει απλα με ενα νεο hdmi να το κανει και να μην το πει ουτε του παπα.
Ως προς γειωση του avr, ή μαλλον την ελλειψη αυτης, η ifi προσφερει μια λυση αλλα δεν ξερω αν θα φερει αποτελεσμα.
Αυτα ειναι λιγο κυνηγι μαγισσων.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
αν έχουμε ορθές φάσεις και συνεχίζει να υπάρχει θόρυβος από ground loop, κάποιο μηχάνημα είναι για πέταμα.
αυτό που θα ήθελα να πω στο stelios26 είναι παρόμοιο με την λύση της ifi αλλά σχεδόν τσάμπα.

@stelios26.. αν έχεις επαρκείς γνώσεις θα κατάλαβες ήδη τι πρέπει να κάνεις και πως..
αν δεν κατάλαβες, συγνώμη αλλά φοβάμαι μην μπερδέψεις φάση με γείωση στο σούκο
https://gctech.gr/gr-202-power-plug...pter-teliko-visma-trofodosias-souko-mavro-fis
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
αν έχουμε ορθές φάσεις και συνεχίζει να υπάρχει θόρυβος από ground loop, κάποιο μηχάνημα είναι για πέταμα.
αυτό που θα ήθελα να πω στο stelios26 είναι παρόμοιο με την λύση της ifi αλλά σχεδόν τσάμπα.

@stelios26.. αν έχεις επαρκείς γνώσεις θα κατάλαβες ήδη τι πρέπει να κάνεις και πως..
αν δεν κατάλαβες, συγνώμη αλλά φοβάμαι μην μπερδέψεις φάση με γείωση στο σούκο
https://gctech.gr/gr-202-power-plug...pter-teliko-visma-trofodosias-souko-mavro-fis

Θα το κοιτάξω και θα επιστρέψω. Η αλήθεια είναι ότι στην αφή το μεταλλικό πάνελ στην πρόσοψη του ενισχυτή είναι δίνει μια αίσθηση στατικού ηλεκτρισμού.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
18 June 2006
720
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το ρεύμα. Θέλω να αγοράσω τον 4700 αλλά έχω ήδη δύο Denon avr στο σύστημα που δεν θέλω να τους απενεργοποιήσω. Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω τους κωδικούς του τηλεκοντρόλ στον 4700 ώστε να μην επηρεάζονται οι άλλοι δύο; (4311 και A1xva). Ήδη το έχω καταφέρει με τους δύο, απλά ψάχνοντας το manual του 4700 δεν βρήκα σελίδα για διαχείριση δύο ή παραπάνω Denon AVRs. Ευχαριστώ
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπέρα,καλές γιορτές και καλοριζικος!!
Μιας και άνοιξες νήμα,ξεκιανω κουβέντα! Αν εχεις την ευχέρεια, κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ.
Έστω ότι έχεις τον ενισχυτή έτοιμο και συνδεδεμένο με τα πάντα (ηχεία,hdmi subwoofer κλπ) και τον έχουμε σε κατάσταση standby με το κόκκινο led να ανάβει. Μετά πατάς το on και ξεκινάει η διαδικασία εκκίνησης,όπου και πέρνει μπρος ο ενισχυτής ανάβει το πρώτο ρελε,και στη συνέχεια το 2ο που είναι τα τελικά στάδια (λογικά). Τότε λοιπόν (και με την ένταση στο - - ή Τελοσπαντων κλειστή ) αρχίζει να ακούγεται ένας πολύ μικρός ήχος από ΟΛΑ τα ηχεία μου,σαν σφυρίγματακι από το tweeter,και βουητό από τα midrange, ο οποίος ήχος δεν σταματάει ποτε,απλά θάβεται όταν αρχίζει η αναπαραγωγή περιεχομένου. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κολλήσω το αυτί πάνω για να το ακούσω καλά, δυστηχως όμως,το άκουσα,και επειδή είναι 11 τα ηχεία,ο ήχος πολλαπλασιάζεται,και την νύχτα σε χαλαρή θέαση και ησυχία με ενοχλεί κάποιες φορές. Αν έχεις την καλοσύνη κάνε μια προσπάθεια να μου πεις τι καταλαβαίνεις και εσυ.

Για να βρω τι φταίει φυσικά έβγαλα τα πάντα από πάνω του,εκτός των ηχείων και άρχισα να προσθέτω πράγματα. Με σκέτα ηχεία δεν το έκανε.μετά πέρασα στα subwoofer και τον τελικό ενισχυτή,διαδοχικά,κανένα πρόβλημα!Όταν έφτασα στα hdmi άρχισε το θέμα, και έχω την εντύπωση ότι γίνεται με την θύρα main output με το earc 8k. Καλώδιο έχω ένα 3m Supra 8k/4K 120. Θα δοκιμάσω να βάλω και άλλο καλώδιο να δω τι παίζει.

Αα και επίσης κάποιες φορές που άλλαζα τα hdmi (με κλειστό ενισχυτή),έβλεπα κάποια σπινθιρακια σαν στατικό ηλεκτρισμό την ώρα που το βύσμα ακουμπούσε το σασί του ενισχυτή.τα έβγαλα όλα από το ρεύμα σε μια προσπάθεια αποφόρτισης του εξοπλισμού και άρχισα να συνδέω πάλι με τα ίδια αποτελέσματα όμως .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημερα σε ολους χρονια πολλα με υγεια σε ολο τον κοσμο!
Οχι δεν ακουω καρι περιεργο μεχρι στιγμης !Αυτο που μου κανει ειναι οτι με την καμια δεν συνδεεται στο ιντερνετ!Παντα με καλωδιο και στα diagnostics μ λεει στο ethernet ok αλλα στα αλλα δυο απο κατω error!!!:SFGSFGSF:
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Καλημερα σε ολους χρονια πολλα με υγεια σε ολο τον κοσμο!
Οχι δεν ακουω καρι περιεργο μεχρι στιγμης !Αυτο που μου κανει ειναι οτι με την καμια δεν συνδεεται στο ιντερνετ!Παντα με καλωδιο και στα diagnostics μ λεει στο ethernet ok αλλα στα αλλα δυο απο κατω error!!!:SFGSFGSF:

Το παθαίνω και εγώ,2 φορές μέχρι τώρα.όταν κάνω νέα σύνδεση στρώνει το WiFi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα σε ολους!!!Για παμε.....
Εχουμε κ λεμε....για το θεμα του δυκτιου...δεν συνδεθηκε με την καμια ουτε wifi ουτε τιποτα!τι καλωδια αλλαξα τι πανω στο ρουτερ..τιποτα!Με τα πολλα διαβαζω στο νετ και βλεπω εχουν πολλοι το ιδιο θεμα και σαν λυση κανεις firmware restore ρυθμισεις ξανα μανα απο την αρχη και ξανα περασμα το νεο firmware!...το εκανα δουλεψε για την ωρα αλλα δεν τολμαω να κανω κατι μεσα απο δυκτιο οπως πχ να στειλω απο το κιν ενα τραγουδι...
Αλλο τωρα...απο Zidoo Z9X βλεπω 4Κ και μωλις βγω απο την ταινια..δηλαδι κανω στοπ....εικονα παπαλα!κλεινω τον ενυσχ,ανοιγω καπακι και ερχεται η εικονα!καλο ειναι να πουμε οτι κοστιζει 1600......απλα απαραδεκτο!Ας ελπισουμε με ενα update να λυθουν αυτα!!!:violent-smiley-030: