Μουσικη απο PC

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

Θελει φιλος που ακουει μουσικη απο PC να βελτιωσει την αποδοση, δυναμη, καθαροτητα κτλ., οσο πιο οικονομικα γινεται.
Ας θεωρησουμε οτι το pc δεν παιρνει αλλαγες και οτι εχει μια μετρια καρτα ηχου και ηχεια εντελως της πλακας.

Στο παρελθον, απο κατι παρομοιο, εγω εβγαζα πολυ καλο ηχο, μεσω hi fi, με καλουτσικο ενισχυτη και ηχεια. Αλλα βλεπω οτι ειναι ακριβουτσικα αυτα.

Αρα η επομενη, λυση ειναι καποια ηχειακια (του 50αρικου ας πουμε) ; Θα δει καποια ουσιαστικη διαφορα ή τσαμπα τα λεφτα;

Κατι αλλο παιζει; Π.χ. συνδυασμος μικρου ενισχυτη μαζι με ηχεια; Υπαρχει κατι, με μαξ budget τα 100, που να μπορει να βγαλει κατι αξιοπρεπες;
Τονιζω οτι δεν μιλαμε για high end ηχο, τρελα μπασα και τετοια.
Απλως ενα οικονομικο upgrade, απο το ελαχιστο σημερινο σε κατι που να ακουγεται αξιοπρεπως σε ενα σαλονακι.

Ευχαριστω και Καλες Γιορτες σε ολους.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δύσκολο, είναι πολύ περιορισμένο το διαθέσιμο ποσόν, αλλά μπορεί να βρεθεί.
Μία ερώτηση πρώτα: Το PC έχει κάποια ψηφιακή έξοδο ήχου (<ομοαξονική/coaxial>, η <οπτική/Toslink>);

Και ναι, θα υπάρχει διαφορά. Όπου και να καταλήξουμε, θα είναι πολύ καλύτερο από τα συνηθισμένα ηχεία υπολογιστών.
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Δεν εχω προσβαση.
Εχω ζητησει να μου στειλει φωτογραφια, αλλα λογω μεγαλης ηλικιας, δεν ειναι τοσο ευκολο.
Λογικα θα εχει τις κλασσικες εξοδους καρτας ηχου. Το στρογγυλο καρφι, μαλλον οχι οπτικη.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Με τόσο περιορισμένο budget η μόνη ουσιαστική λύση για να πάρει όντως καλύτερο ήχο και όχι διαφορές που υπάρχουν και δεν υπάρχουν, είναι να πάει σε ακουστικά για ακρόαση μουσικής.
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Αυτο φοβαμαι κι εγω.
Απλως, κρινοντας απο την τεραστια διαφορα με το δικο μου παλιο wifi, ελπιζα μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο, αρκετα μικροτερο, αλλα και αρκετα φτηνοτερο.
Π.χ. ενας συνδυασμος μικρου ενισχυτη με ηχεια.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αν μιλάμε για παλιό pc με onboard ήχο και τα κλασικά ηχειάκια,
Μια φθηνή εξωτερική https://www.skroutz.gr/s/12003914/Creative-Sound-Blaster-Play-3.html?from=catspan
Με αυτά τα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T-Brown.html
Θα κάνει πολύ μεγάλη διαφορα!
Προφανώς δεν είναι hi-fi όπως με μια εξωτερική κάρτα των 100 και ένα ζευγάρι μόνιτορ ηχεία των 300+ αλλά στα αυτιά ενός άσχετου σαν εμένα, τα πιο πάνω είναι το ελάχιστο για να αρχίσεις να ακούς μουσική.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Edifier σκεπτομουν κι' εγώ, κάποιο από τα μοντέλα. Το ερώτημα είναι, πως και με τι θα συνδεθούν ώστε να αξιοποιηθούν με τον καλύτερο τρόπο ποιοτικά και οικονομικά.

Αν υπάρχει οπτική έξοδος μπορούμε να βρόυμε ένα οικονομικό DACακι που θα βελτιώσει πολύ την ποιότητα.

Κι' αν ανεβάσει λίγο-πολύ λίγο ακόμα το ποσόν, μπορεί να βρει ωραιότατα πράγματα.

Χρειάζεται λίγο ψάξιμο... -bye-
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Δεν φαινονται ασχημα αυτα.
Τοσο μικρο γκατζετακι και εχει αξιοπρεπη ενισχυτη; Εντυπωσιακο.
Σε οποιο usb slot και να το βαλεις αυτο δουλευει;
Τα ηχεια μετα πώς συνδεονται;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το budget είναι αρκετά σφιχτό απο ότι καταλαβαίνω..

Ως κάτοχος της sound blaster, μπορώ να πω ότι η διαφορά της απο τα onboard παλιών pc και laptop είναι εμφανέστατη. Καλύτερα κατά τη γνώμη μου ένα καλύτερο ηχείο των 100 με αυτήν, παρά ένα καλύτερο dac με τα ηχεία των 65. Αυτό γιατί είναι πιο εύκολο (οικονομικά και πρακτικά) στο μέλλον να αντικαταστήσεις μια usb κάρτα ήχου με ένα dac και να την χρησιμοποιήσεις σε άλλα μηχανήματα, παρά να αναβαθμίζεις τα ηχεια.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Μουσικη απο PC

Δεν φαινονται ασχημα αυτα.
Τοσο μικρο γκατζετακι και εχει αξιοπρεπη ενισχυτη; Εντυπωσιακο.
Σε οποιο usb slot και να το βαλεις αυτο δουλευει;
Τα ηχεια μετα πώς συνδεονται;

Αξιοπρεπή ενισχυτή έχει για ακουστικά :ears:Τα edifier είναι αυτοενισχυόμενα.
Συνδέεις την SB με μια usb και έχει έξοδο 3.5mm ίδια με των ακουστικών.
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Μια χαρα ακουγεται.
Και με ενα ζευγαρακι αξιοπρεπουτσικα ηχεια, καταλαβαινω οτι ειναι οκ για τη δουλεια, ε;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εγω την πήρα για να μπορώ να ακούσω αξιοπρεπώς με ακουστικά σε διάφορα παλιά pc και laptop που έχουμε κυρίως στο εξοχικό. Ειναι πραγματική βελτίωση με αστείο κόστος. Ειναι σίγουρα χειρότερη απο την PCI-E SB AE-5 που έχω στο pc μου, αλλά είναι και 5 φορές φθηνότερη!
Τα ηχεία που σου προτείνω, τα έχω ακούσει αρκετά στην άλλη έκδοση DB που βγαίνουν. Εχουν ωραίο ήχο για τα χρήματα τους, δεν είναι monitor οπως έχω δει να λένε, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα κλασικά ηχεία υπολογιστών (Creative/Logitech κλπ) στο ίδιο budget.

Edt: Προφανώς με 85 που κοστίζουν μαζί, δεν θα έχουν το αποτέλεσμα ενός σετ των 160. Επιπλέον, αν ο φίλος σου έχει κάτι διαφορετικό απο το πολύ βασικό setup μιας onboard κάρτας ήχου και 2 ηχείων pc. Τότε ίσως πρέπει να κοιτάξει κάτι άλλο.
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Οχι, ο φιλος πρεπει να εχει το κλασικο σετακι ηχειων των 10 .
Αυτα τα ηχεια στο link τι καλωδιο εχουν; Θα συνδεονται απευθειας στην καρτουλα, με καρφι π.χ. ή θελουν ανταπτορα;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Μουσικη απο PC

Οχι, ο φιλος πρεπει να εχει το κλασικο σετακι ηχειων των 10 .
Αυτα τα ηχεια στο link τι καλωδιο εχουν; Θα συνδεονται απευθειας στην καρτουλα, με καρφι π.χ. ή θελουν ανταπτορα;

Εχει στη συσκευασία δικό του καλώδιο 3,5mm jack. Εχει πολύ μεγάλη διαφορά απο ηχεία των 10.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Συμφωνούμε για τα Edifier, έχω όμως αμφιβολίες για την κάρτα ήχου. Μπορούμε να βρούμε κάτι αρκετά καλύτερο που να είναι και οικονομικό!
Η δική μου πρόταση είναι:
Ηχεία
Edifier R101BT
Τα ηχεία αυτά έχουν και δυνατότητα bluetooth σύνδεση απευθείας με κινητό. Αν θέλει να πάρει λίγο πιο μεγάλα, θα ανεβεί το κόστος. Όμως θεωρώ το Bluetooth πολύ χρήσιμο και απαραίτητο.

xlarge_20180115135632_edifier_r1010bt.jpeg


Κάρτα ήχου
Behringer UCA 222
Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου είναι πολύ καλή και οικονομική, την έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί φίλοι εδώ στο forum και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Πολύ δύσκολο να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

Behringer_UCA_222_BACK.jpg


Η πρόταση αυτή είναι ίσως η καλύτερη που μπορεί να γίνει με όριο τα 100 ευρώ. Αν θέλει να δώσει κάτι παραπάνω, μπορεί να πάρει ένα πιο μεγάλο μοντέλο της Edifier με Bluetooth. Όπως και να έχει το πράγμα, σε σύγκριση με αυτά που έχει τώρα, η διαφορά θα είναι μέρα με τη νύχτα. -bye-
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις, παιδια.
Το bluetooth δεν προκειται να του χρειαστει, ειναι μεγαλος ανθρωπος και ελαχιστα "τεχνολογικος".
Αλλα βλεπω οτι οι εξωτερικοι αυτοι "ενισχυτες" κανουν δουλεια.
Θα του παρω μια τετοια και ηχεια οσο καλυτερα παιρνει με τα λεφτα που θελει να δωσει.
Ευχαριστω πολυ και παλι.
Καλες Γιορτες.
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Καλημερα παιδια, επανερχομαι με νεοτερα:
Πηρα, τελικα, την Behringer UCA 222.
Για τη δουλεια που ειχα περιγραψει, δουλευει μια χαρα. Δηλαδη, συνδεση USB με το pc και στην υποδοχη jack 3.5 της καρτας βαζω τα ηχειακια του pc. Αρκετα πιο δυνατος ηχος κτλ.

ΟΜΩΣ, μια που πηρα, τελικα, αυτη, που εχει και RCA outputs, ειπα να δοκιμασω και με μεγαλα ηχεια (απο παλιο στερεοφωνικο). Πηρα και ανταπτορακια RCA, γιατι τα ηχεια εχουν διπλα γυμνα καλωδια στην εξοδο.
Τα δοκιμασα, λοιπον, και παιζουν αλλα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ σιγα, ισα που τα ακους. Ομοιως και αν βαλω τα γυμνα καλωδια απευθεια πανω στα RCA της καρτας.
(Το ιδιο και με το δευτερο καλωδιο που εχουν τα ηχεια, που ειναι για το surround, το οποιο εχει ενσωματωμενο τελικο RCA. Παιζουν τα surround των ηχειων, το ιδιο σιγα).

Καμια ιδεα;
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edit: Ψαχνοντας λιγο, βλεπω οτι μαλλον χρειαζονται ηχεια με δικο τους ρευμα. Ελπιζα οτι θα κανουν τα παλια, που δεν εχουν (λογικα επαιρναν ρευμα απο το στερεοφωνικο, μεσω των RCA). Αν, παντως, υπαρχει καποια αλλη λυση, please let me know :)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πήρες την κάρτα ήχου και πολύ καλά έπραξες, αλλά έκανες μισή δουλειά.
Τσιγκουνιές δηλαδή! :rolleyes:
Χρειάζονται και τα ηχεία που αναφέραμε παραπάνω, τα πιο οικονομικά έστω, αλλά χρειάζονται. :nounder:

Τα ηχεία από το παλιό στερεοφωνικό που προσπάθησες να συνδέσεις, δεν παίζουν μόνα τους, χρειάζονται και ένα ενισχυτή από πίσω για να τα σπρώχνει! :cool:

Πάντως αν υπάρχει ακόμα και λειτουργει το παλιό στερεοφωνικό -με τον ενισχυτή του, εννοείται- :laugh: θα μπορούσες να συνδέσεις πάνω στον ενισχυτή τις εξόδους RCA της UCA 222 και να δοκιμάσεις να ακούς από εκεί.

Αν δεν γίνεται, πάρε τα ηχεία που προτειναμε (Edifier) στην αρχή του νήματος.
Άλλος τρόπος δεν υπάρχει! :grandpa:
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Ναι, το καταλαβα :(
Ελπιζα οτι αφου θα κανανε αυτα τα edifier, θα κανανε και τα δικα μου, οτι π.χ. η καρτα ειναι και "ενισχυτακος" ή κατι τετοιο. Δεν σκεφτηκα οτι τα edifier εχουν και ρευμα.
Το στερεοφωνικο δεν υπαρχει, αλλιως θα το συνεδεα απευθειας πανω στην καρτα ηχου του pc, οπως εκανα χρονια και επαιζε πολυ δυνατα και καθαρα.
Δεν πειραζει, τουλαχιστον κανει δουλιτσα στα μικρα ηχεια. Και αν θελει ο φιλος, ας παρει και ηχεια.

Btw τα edifier συνδεονται μεσω jack απο οτι ειπαμε, σωστα; Μηπως ειναι καλυτερα καποια αλλα, με συνδεση rca;
Επισης, μηπως υπαρχει κατι πιο οικονομικο, γυρω στα 20-40 , με αξιοπρεπη ηχο (σε σχεση με τα κλασικα ηχειακια του pc).