Πρόβλημα με σκιά (έντομο;) σε Bravia.

agnostos

Established Member
18 April 2012
173
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Εν πολλοίς ευχαριστημένος κάτοχος Sony Bravia kd-55xf9005.

Όμως πρόσφατα παρατήρησα στο κάτω μέρος του πάνελ μια σκιά σαν κάποιο έντομο (μάλλον μυγάκι) να έχει παγιδευτεί εκεί.

Δεν θυμάμαι να υπήρχε όταν την αγόρασα αλλά και πάλι ίσως δεν το είχα προσέξει.

Φαίνεται να βρίσκεται μεταξύ του lcd και του backlight, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπήκε εκεί!

Επειδή δεν το βλέπω να κουνιέται οπότε μάλλον δεν πρόκειται να φύγει από μόνο του, υπάρχει κάποια λύση για να απαλλαγώ από αυτό;
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Απο τη δική μου εμπειρία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μπήκε το καλοκαίρι ένα βράδυ ένα μικροσκοπικό μυγάκι στο 32άρι monitor HP PAVILION. Στα καλά καθούμενα εκεί που δούλευα στον υπολογιστή, το είδα να περπατάει στην οθόνη. Έκανα να το διώξω με το χέρι μου και έκπληκτος κατάλαβα ότι ήταν από μέσα. Έκοβε βόλτες κανονικά. Άρχισα να χτυπάω ελαφρά με το δάχτυλο στο σημείο που ήταν με μοναδικό αποτέλεσμα να πέφτει λίγο πιο κάτω και να συνεχίζει σφυρίζοντας το περπάτημα, σπάζοντάς μου τα νεύρα. Την επόμενη μέρα ήταν ακίνητο σε ένα σημείο, προφανώς τετέλεσται. Έκτοτε είναι εκεί κοκκαλωμένο και ταριχευμένο. Ίσως να έχει ελαφρά μικρύνει λόγω αποσύνθεσης μετά από μερικούς μήνες, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου.
Έψαξα να κατεβάσω το service manual του monitor μήπως υπήρχε τρόπος να το ανοίξω αλλά δυστυχώς ανοίγει μόνο για ανακύκλωση, δηλαδή καταστρέφεται η οθόνη. Οπότε αναγκαστικά δεν το πείραξα με την ελπίδα μήπως διαλυθεί-εξαυλωθεί με τον καιρό...

Πέρα από το χιούμoρ, λυπάμαι που το έπαθες πραγματικά, αλλά ίσως να ρωτούσες σε κάποιο επίσημο service της SONY; Εκεί θα σου απαντήσουν σίγουρα αν ανοίγει και μπορεί να καθαριστεί, επειδή από μόνο του να διαλυθεί ίσως να πάρει πολύ χρόνο.

Στην ερώτησή σου από που μπήκε, μάλλον από γρίλιες εξαερισμού στο πίσω μέρος της τηλεόρασης όπου το τράβηξε το φως.
 

agnostos

Established Member
18 April 2012
173
Το πρόβλημα είναι πως κατάφερε να τρυπώσει στο panel!
Δεν θα έπρεπε να είναι σφραγισμένο;
Μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με τη sony.
 

Antony

Senior Member
12 January 2007
548
Χαϊδάρι
To ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με έντομο σε 65άρα Sony (εντός εγγύησης).
Μολις έστειλα φωτό στο service, από μόνοι τους κατευθείαν μου έκαναν αντικατάσταση με καινούργια σφραγισμένη!
Επικοινώνησε με το service
 

emirates a380

New member
27 February 2011
64
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με σκιά (έντομο;) σε Bravia.

To ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με έντομο σε 65άρα Sony (εντός εγγύησης).
Μολις έστειλα φωτό στο service, από μόνοι τους κατευθείαν μου έκαναν αντικατάσταση με καινούργια σφραγισμένη!
Επικοινώνησε με το service
Κ σε εμενα εμφανιζει κατι σαν εντομο 'η κ καμενο πιξελ? (ειναι κατω η μαυρη κουκιδα)
εχεις την φωτο που τους εστειλες?
Η δικια μου ειναι η Xh90 κ εχει εγγυηση 5 χρονια δωρο.
τι σου ειπαν ακριβως κ τι τους ειπες?
Ευχαριστω.IMG_5692.jpg
 

Antony

Senior Member
12 January 2007
548
Χαϊδάρι
Καλημέρα, κι εγώ νόμιζα ότι ήταν καμμενο pixel...
Τους πήρα τηλέφωνο, μου είπαν να τους στείλω φωτό και μετά από μόνοι τους μου είπαν ότι είναι έντομο και ότι θα γίνει αντικατάσταση της tv.
Ήρθαν έφεραν την καινούργια και πήραν την παλιά.