Ενισχυτης ακουστικων και ακουστικα, τελικη επιλογη.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Λοιπον, το ξερω οτι εχω ανοιξει διαφορα θεματα στα ηχεια, αλλα δυστυχως δεν παιζει ανεκτικοτητα για κατι τετοιο. Οποτε τα ηχεια ακυρα, κι οποιος αρμοδιος ας σβησει το θεμα.
Οποτε παμε στον δρομο που αποφασισα οτι πρεπει να ακολουθησω, αυτον των ακουστικων!
Τα ακουστικα πρεπει να ειναι κλειστα. Δεν υπαρχει ανεκτικοτητα ειπαμε. Θα ακουω μονο εγω, οσο γινεται.
Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τα JBL Club One , συνδεδεμενα με τον υπολογιστη, με flac αρχεια, μεσω μιας φτηνης Behringer.
Δεν μπορω να το κρυψω, ακουω για να φτιαχτω δυνατα, οι χαμηλες εντασεις δεν ειναι για μενα, ψαχνω αυτο που λενε "προσεχε, θα κουφαθεις"!
Τα ακουστικα που παραθετω παραπανω, οχι, δεν ειναι αρκετα δυνατα, αλλα κυριως στο τερμα ή σχεδον τερμα της εντασης παραμορφωνουν τον ηχο (λογικο, υπαρχουν και ορια!).
Ακομα δεν εχω καταλαβει ποια ειναι τα μεσαια, ψηλα και χαμηλα. Επακριβως. Αλλα ξερω τι θελω. Στο περιπου.
Στακατο μπασο. Δεν θελω να τραβιεται, μου την σπαει. Βαρεσε, τελειωσε. Αυτη ειναι η δουλεια του. Να σου δινει το ρυθμο.
Στακατες υψηλες. Και καθαρες. Κυριως. Δεν μπορω να ακουω σοπρανο/υψιφωνο και να μπουκωνει το ακουστικο (ενας τομεας που παραδοξως και παρολη την διαφημιση για αλλο ηχο τα JBL τα πανε πολυ καλα!!!). Χρειαζομαστε αυτο που λενε οι αγγλομαθεις crystal clear. Καθαρο κυμβαλο. Κλπ.
Στακατες μεσαιες. Και καθαρες!
Γενικα με ενδιαφερει το στακατο. Λεξη που εμαθα προσφατα. Θελω οι ηχοι να ειναι ξεκαθαροι, και να σταματανε, μην εκτεινονται αν δεν ειναι ο ρολος τους. Με ενδιαφερει πραγματικα πολυ που σταματαει, και οντως να σταματαει, και που ξεκιναει και οντως να ξεκιναει και σταματει, οτι κι αν ειναι αυτο.
Δεν με ενοχλει ο χρωματισμενος ηχος. Αν ενα ακουστικο εντεινει τις φωνες οκ. Αν τα μπασα οκ. Αλλα να υπαρχει ισορροποια.
Παει το στακατο.
Με ενδιαφερει η σκηνη. Να ειναι ισορροπημενη. Δεν μπορω να ακουω Sarah Brightman στο Harem, η μουσικη διπλα μου και η μανταμ δεκα μετρα μακρυα. Ειναι λαθος. Φταιει η ηχογραφηση? Δεν ξερω. Αλλα ειναι λαθος. Ή η φωνη εξω απο την μουσικη. Παλι λαθος. Στακατο μεν, συνολο δε. Αν δεν μπορει να δωσει το ευρος, ας δωσει την πηγη λιγο πιο λογικα. Πειραγμενο μεν, σωστο δε.
Για εμενα προσωπικα, αν ακουγονται σωστα κι απο μακρυα, ακομα καλυτερα.

Στο δια ταυτα. Μπηκε το δωρο, περιμενω να ανοιξουν τα μαγαζια. 2500ευρω εδω για αυτο. Ενισχυτη κι ακουστικα.
Στακατα. Δυνατα. Στακατα, και παλι. Με καλη σκηνη. Ξερω, ψαχνω ακουστικα που να δουλευουν ως καλα ηχεια. Περιορισμοι. Κι εγω ηχεια θελω. Δεν παιζει. Οποτε ακουστικα. Τη βοηθεια σας παρακαλω.

Εδιτ: Να σας πω τι με ενοχλει στα ακουστικα που εχω τωρα. Που ειναι γαμάτα. Εγω ειμαι περιεργος. Το στακατο. Οι ψειρες που πηρα ειναι περισσοτερο (δεν αντεχουν να το τραβηξουν λογικα, αλλα οκ). Ειναι ακαθαρα στο πολυ χαμηλο μπασο, αυτο που ακουγεται σαν αναπνοη/ξεφυσημα. Κι επισης, ακουγονται μεσα στον εγκεφαλο μου. Δεν μου δινουν αερα. Δεν ξερω αν γινεται. Επι της ουσιας στις μεσαιες περα απο την σκηνη δεν εχω παραπονα, και λιγο απο το μπασο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Focal Stellia.
Τώρα που είναι σε προσφορά 2390 .
Με τα ρέστα πάρε ένα dac/amp και με το επόμενο δώρο θα το αναβαθμίσεις
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το ποσό είναι μεγάλο και χρειάζεται πολλή προσοχή. Θα αγοράσεις κάτι που θα το χρησιμοποιείς για πολλά χρόνια.

Γενικά.
Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον πάρεις ακουστικά σε τόσο υψηλή κατηγορία, θα πρέπει οπωσδήποτε να συνδυαστούν με αντίστοιχη πηγή.

Δεν νοείται να έχεις πανάκριβα Hi-End ακουστικά, χωρίς DAC, Amp, ή DAC/Amp αντίστοιχης ποιότητας.
Σάν να έχεις μία Ferrari χωρίς κινητήρα θα είναι.

Γι' αυτό και η δική μου πρόταση βασιζεται σε συνδυασμούς.

Τα Focal Stellia προϋποθέτουν ότι ήδη έχεις μία κορυφαία πηγή. Αν την προσθέσεις και αυτήν το κόστος θα ανέβει πολύ ψηλά.

Τα προτεινόμενα Audeze-XC (της προσφοράς) και τα επίσης προτεινόμενα Sennheiser HD-820 είναι εξίσου κορυφαία ακουστικά.
Προσωπικά θα προτιμούσα περισσότερο από όλα τα Audeze-XC, λόγω της ουδετερότητας τους και επειδή είναι Planar magnetic με όλα τα πλεονεκτήματα αυτής της τεχνολογίας.

Τα άλλα δύο έχουν το καθένα λίγο-πολύ το χαρακτήρα τους. Σε αυτές τις πολύ υψηλές κατηγορίες οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Είναι μικροδιαφορές σε χαρακτήρα που έχουν να κάνουν πιο πολύ με την προσωπική προτίμηση του καθενός.

Αυτά ως γενική τοποθέτηση. Προχωράμε.

Συνδυασμοί:
(Στους συνδυασμούς έχει ληφθεί υπόψιν ώστε το άθροισμα να συμπληρώνει περίπου το συνολικά προβλεπόμενο ποσόν).

1) Audeze-XC + iFi NEO iDSD + iFi Zen CAN.
Το Zen CAN θα συμπληρώνει ένα ήδη άριστο DAC και θα οδηγεί ακόμα παραπέρα τις δυνατότητες του στον τομέα των ακουστικών. Δεδομένου ότι όλα προέρχονται από την ίδια αντιπροσωπεία, θεωρώ πολύ πιθανόν, ότι, αν τα πάρεις όλα μαζί θα πετύχεις μία πολύ καλή έκπτωση, ώστε να περισσέψουν κάποια χρήματα που θα τα τοποθετήσεις σε αξεσουάρ (καλώδια, κλπ).

Εναλλακτικά στο συνδυασμό:
α) Αντί για τα Audeze βάζουμε στο συνδυασμό τα Sennheiser HD-820. (Τα οποία μπορούν να εναλλάσσονται σαν μπαλλαντέρ σε όλες τις λίστες μας με πιθανούς συνδυασμούς).

β) Αντί για το Zen Can βάζουμε το SPL Phonitor One. Η σειρά Phonitor της SPL είναι πασίγνωστη και δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις.

2) Audeze-XC + Questyle CMA400i.
Το DAC/Amp πολυμηχάνημα της Questyle είναι ένα από τα πιο καλά μηχανήματα με το οποίο έχω δουλέψει. Οδηγεί άνετα, με κορυφαία ποιότητα και στα όριά του κάθε ζευγάρι ακουστικών. Με μία τιμή που υπολογιζω κοντά στο 1000ρικο. Πιθανό πρόβλημα ότι ίσως σήμερα να μην το βρίσκεις εύκολα και διαθέσιμο. Αν το βρεις, θα περισσέψουν αρκετά χρήματα για καλώδια και αξεσουάρ. Και μάλλον θα περισσέψουν χρήματα και για ένα ζευγάρι καλά ακουστικά ακόμα.
Π.χ. Sennheiser HD-600, Sennheiser HD-650 κ.α.

3) Focal Stellia + Schiit Asgard.
Το Schiit Asgard τίθεται ως οικονομικό DAC/Amp που θα συμπληρώσει τα Stellia, ώστε να μην υπερβούμε κατά πολύ το ποσό που έχουμε θέσει ως ανώτατο.

Συμπληρωματικά.
Ένα ζευγάρι ακουστικά που θα πρόσθετα στη λίστα μου είναι τα Final Sonorous VI. Πιο οικονομικά από τα προαναφερθέντα, αλλά κι' αυτά ανήκουν στην κατηγορία των πολύ καλών ακουστικών. Που αξίζει κανείς να ακούσει και να έχει στη συλλογή του. Αν, όπως είναι πιθανόν, περισσέψουν χρήματα μετά από τις εκπτώσεις κλπ., προτείνω να βάλεις στη λίστα σου ΚΑΙ το μικρότερο μοντέλο Final Sonorous IV ως δεύτερα ακουστικά. Τα Final έχουν λίγο διαφορετικό αλλά πλούσιο χαρακτήρα. Διότι, ως γνωστόν, ποτέ δεν μένουμε ικανοποιημένοι μόνο με ένα ζευγάρι!

Η τυπική συμβουλή είναι να πας και να τα ακούσεις από κοντά. Αλλά στις συνθήκες που ζούμε, πολύ δύσκολο.
Τιμές, reviews, επιπλέον πληροφορίες θα βρεις άφθονες στο διαδίκτυο.

Ελπιζω να βοήθησα.

Χρόνια Πολλά! :smile1:
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Χρονια πολλα σε ολους!
Βλεπω οτι η προσεγγιση σας ειναι αναποδη απο αυτη που ειχα στο μυαλο μου. Εγω σκεφτομουν να δωσω την πλειονοτητα των χρηματων για τον ενισχυτη, και με τα ρεστα ακουστικα και ανεβαινω παλι, αν κατι δεν μου αρεσει. Δηλαδη ενα dac/amp που μπορει να τραβηξει "μεγαλα" ακουστικα, κι απο κει και περα πχ. ανεβαινω το καλοκαιρι σε καλυτερο ακουστικο αν αυτο που παρω δεν με ικανοποιησει.
Να ξεκαθαρισω οτι η πηγη μου ειναι αποκλειστικα ο υπολογιστης. Ειτε με ριπαρισμενα cd ειτε με flac αρχεια.
Το μετρο συγκρισης που εχω ειναι τα τα JBL Club One, που ενταξει, δεν αγγιζουν απο θεμα τιμης αυτα που συζηταμε. Ακουω τα παντα στην standard ισοσταθμιση, διοτι οι υπολοιπες μου φαινεται οτι χαλανε τα τραγουδια. Δεν με ενδιαφερει παραπανω ενταση, ή για να το θεσω πιο σωστα, η μεγιστη ενταση τους ειναι υπεραρκετη, αλλα χωρις τις απαλες παραμορφωσεις ή ατελειες τους.
Εννοειται πως ή θα πρεπει να εχει dac ο ενισχυτης ή θα πρεπει να αγορασω.
Τα planar με προβληματιζουν, διοτι διαβαζω οτι το μπασο τους (ολων) ειναι σχετικα απαλο, απο την αλλη δεν εχω να χασω κατι νομιζω.
Επισης επειδη διαβαζω για πιστο ηχο, και για πολλους ειναι σημαντικο. Καταλαβαινω οτι πολλοι θελουν να ακουνε την μουσικη τους οπως το προοριζε ο δημιουργος. Να σας πω την αληθεια μου, και ειναι καπως φιλοσοφικο ή ισως αντι-καλλιτεχνικο, δεν με νοιαζει. Αν το γενικο concept ενος τραγουδιου μου αρεσει, θελω να το ακουσω με τον τροπο που ικανοποιει εμενα. Μπορει ο αλλος τροπος να μου ανοξει οριζοντες, αλλα δεν ειμαι ειδικος και κατα πασα πιθανοτητα κατι που ακουγεται σε καποιον λαθος, επειδη εχει τις γνωσεις, εμενα να μου αρεσει επειδη ειναι λαθος. Ελπιζω στο περιπου καταλαβαινετε τι λεω.
Η δυσκολια να μην μπορω να παω να τα ακουσω ειναι οντως σημαντικη, ειδικα σε αυτο το ευρος τιμης. Βεβαια, στα τωρινα μου ακουστικα εντοπιζω αυτα που θεωρω λαθη μηνες μετα. Δεν εχω την εμπειρια να δω τι δεν θα μου αρεσει με μια ακροαση. Και με τον περιορισμο των closed-back, τωρα που το συζηταμε, εγω δεν εχω ακουσει ποτε ουτε planar ουτε electrostatic ακουστικα.
Ευχαριστω παντως ολους για τις προτασεις σας, ειναι ενας μπουσουλας εννοειται. Θα επανελθω. Κι ευχαριστω που κανεις δεν προτεινε chord, ειναι τοσο ασχημα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ίσως δεν καταλάβαμε σωστά τι θέλεις να κάνεις.

Παρ' όλα αυτά οι προτάσεις που σου κάναμε έχουν λάβει υπ' όψη ΚΑΙ τα δύο.
Και το ζήτημα της ποιότητας (DAC) και το ζήτημα της ενίσχυσης (Amp).

Αν μελετήσεις προσεκτικά τους συνδυασμούς που σου πρότεινα πιο πάνω, θα διαπιστώσεις ότι όλα τα κομμάτια είναι κορυφαία από όλες τις απόψεις. Τα DAC και τα ενισχυτικά που έχω προτείνει σηκώνουν πολύ μεγάλα ακουστικά.
Και τα ακουστικά που έχουμε προτείνει είναι και αυτά πολύ μεγάλα! Από τα πιο μεγάλα που μπορείς να βρεις σήμερα. Για να ανέβεις ακόμα πιο πάνω θα χρειαστεί να δώσεις τρεις και τέσσερις φορές αυτά τα χρήματα. Και πάλι είναι αμφίβολο, εάν θα ακούσεις διαφορές. Από ένα σημείο και πάνω οι διαφορές είναι πιο πολύ διάφορες προτίμησης, παρά ουσιαστικές.

Όλες οι παραπάνω προτάσεις είναι της πολύ υψηλής Hi-End κατηγορίας. Και τις έχουμε διατυπώσει με βάση την εμπειρία μας. Όχι απλά και μόνο διαβάζοντας. Λιγότερο ή περισσότερο, έχουμε έλθει σε επαφή με ότι προτείνουμε.

Για τα Planar δεν έχεις δίκιο. Το πρόβλημα με τα Planar είναι ότι χρειάζονται πολύ καλό ενισχυτή για να αποδώσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους. Χωρίς ενίσχυση δεν αποδίδουν. Στην ελιπή ενίσχυση οφείλονται κατά κύριο λόγο οι όποιες αναφερόμενες αδυναμίες στο χαμηλό. Αν τους δώσεις τον ενισχυτή που χρειάζονται όμως, μπορούν να παίξουν μαγικά. Εξάλλου τα νεώτερης γενιάς Planar χρειάζονται καλή και ποιοτική μεν, αλλά όχι υπερβολική ισχύ.

Αγόρασα πρόσφατα τα Audeze LCD-1 που είναι το καινούργιο σχετικά οικονομικό μοντέλο της. Με καλά DAC (διάφορα) και καλή ενίσχυση (επίσης διάφορα ενισχυτικα, αλλά κυρίως Rupert Neve) παίζουν εξαιρετικά. Κάθε είδος μουσικής.

Τα ηλεκτροστατικά ακουστικά πάλι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, δεν σε αφορούν, όπως δεν αφορούν και τους περισσότερους από εμάς.

Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις αποκλειστικά ακουστικά κλειστού τύπου και μόνον. Τα ανοιχτού τύπου έχουν ένα ακουστό πλεονέκτημα, την "ανοιχτωσύνη", δηλαδή μειωμένους χρωματισμούς, ενώ είναι και πιο ξεκούραστα. Αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος να τα αποκλείει, τότε προτιμούνται. Είναι γεγονός ότι διαρρέουν ήχο προς το περιβάλλον, όταν παίζουν. Αλλά κατά κανόνα λίγο και όχι ενοχλητικό. Εκτός αν στο χώρο είναι απαραίτητη απόλυτη ησυχία. Από την αντίθετη πλευρά, αν στο χώρο δεν επικρατεί έντονη φασαρία, ώστε να δημιουργεί την ανάγκη να απομονώνεσαι και να καταφεύγεις σε κλειστά ακουστικά, για ποιο λόγο αποκλείεις τα ανοιχτού τύπου; Περιορίζεις τις διαθέσιμες επιλογές. Κορυφαία ακουστικά πάντως θα βρεις και στις δύο κατηγορίες.

Μήπως όμως κάνεις κάποιο λάθος στον τρόπο που σκέφτεσαι μέχρι τώρα; Δεδομένου ότι όπως λες ο ίδιος, δεν έχεις καθόλου εμπειρία από ακροάσεις και δε γνωρίζεις ακόμα ακριβώς τι σου αρέσει και τι όχι. Αλλά δείχνεις ότι έχεις όρεξη να μάθεις και να αποκτήσεις εμπειρίες. Μηπως λοιπόν είναι καλύτερα προς το παρόν να φυλάξεις τα χρήματά σου;

Να πάρεις τώρα κάτι καλό και οικονομικό, που θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα, φυλάσσοντας για αργότερα το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων σου; Να αποκτήσεις εμπειρία και όταν θα νιώσεις ότι είσαι ώριμος και έτοιμος, τότε να κάνεις το μεγάλο άλμα προς τις κορυφές του Hi-End;

Να και μία οικονομική πρόταση που όμως θα είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με αυτό που ακούς τώρα:

α) Πηγή: (DAC +Amp)

iFi Zen DAC + τροφοδοτικό iFi USB 5 Volt (150+50=200 ευρώ περίπου)

β) Ακουστικά:

-Focal Listen Pro (κλειστού τύπου 200 ευρώ περίπου).

Εναλλακτικά

-Audio Technica M50x (κλειστού τύπου 130 ευρώ περίπου).

Εναλλακτικά

-Sennheiser HD-600 / HD-650 (ανοιχτού τύπου 300-350 ευρώ περίπου).
Τα δύο τελευταία προτεινόμενα ζευγάρια ανοικτού τύπου ακουστικά της Sennheiser είναι Hi-End κυριολεκτικά, καταξιωμένα για πολλά χρόνια σε δεκάδες χιλιάδες χρήστες σε όλο τον κόσμο, ικανά να σταθούν με οποιοδήποτε set-up και να το αναδείξουν.

Υπόψιν ότι με την παραπάνω "οικονομική πρόταση" πολλοί φίλοι εδώ μέσα θα ήταν υπερευχαριστημένοι και θα μπορούσαν άνετα να ζήσουν μαζί της.

Αν πάλι αυτό που θέλεις είναι να προτείνουμε συνδυασμούς που να βασίζονται κυρίως στην πηγή, δηλαδή όλο το ποσόν σε DAC & Amp και δευτερευόντως στα ακουστικά, δηλαδή κάτι πολύ οικονομικό κι' αυτό γίνεται! Εύκολο. Αν και δεν νομίζω ότι θα ωφελήσει κάτι περισσότερο.
Σε επόμενο μήνυμα. -bye-
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Εγώ νομίζω ότι ο φίλος μπορεί να ακούσει υπέροχα, παραμένοντας γύρω στα 600-700 ευρώ συνολικά για όλα.

Οι τελευταίες ενδεικτικες προτάσεις του Μιχάλη είναι σε αυτα τα πλαίσια.

Με την πάροδο του χρόνου και την απόκτηση εμπειρίας, μπορεί να κάνει και παραπάνω βήματα.

Η αγορά μεταχειρισμένων, ειδικά dac-amp, είναι επίσης μια καλή ιδέα.

Στάλθηκε από το KB2000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Καταλαβα τι λες. Εχω διαβασει για τον αερα που δινουν τα ανοιχτου τυπου, αλλα... Υποχρεωτικα κλειστου τυπου, το σπιτι ειναι μικρο και οι (λιγοι) χωροι υπερ-κοινοι, για αυτο τον λογο απερριψα τελικα και την ιδεα για πιο δυνατα ηχεια. Θα σφαχτουμε. Κλειστα ακουστικα λοιπον, για την υγεια και των δυο μας εδω μεσα. Να το πω απλα, να ακουω εγω μουσικη δυνατα χωρις να ενοχλω και παραδιπλα μου να βλεπει τηλεοραση. Οι περιορισμοι του χωρου...
Τωρα για την οικονομικη προταση που βαζεις. Τα club one ειχαν γυρω στα 3 κατοσταρικα, τα αξιολογω λιγο πιο κατω αλλα τα θεωρω καλα για αυτα που ακουω, δηλαδη δεν λυπαμαι το εξοδο να το πω απλα, δεν νομιζω οτι "κατι εκει γυρω" θα μου κανει διαφορα στις απαιτησεις μου. Θα ειναι καπως καλυτερο στο ενα, καπως χειροτερο στο αλλο, και θα καταληξουμε παλι εδω να τα λεμε.
Η λογικη στο πως θα κατανεμηθει το εξοδο εχει να κανει περισσοτερο η αληθεια ειναι με την συνηθεια μου οταν αναβαθμιζω κατι, να χαριζω το προηγουμενο, κι ας ειναι σχετικα καινουριο. Οποτε το σκεπτικο εχει να κανει οτι ακουστικα που δεν μου αρεσουν τοσο πολυ, ανετα θα τα χαρει καποιος αλλος, ενω ενιχυτικα και λοιπα οχι.
Βεβαια ειναι λογικο να δινετε βαρυτητα στα ακουστικα, διοτι αντικειμενικα, απο κει βγαινει ο ηχος!
Απο αυτα που διαβασα μετα τις προτασεις σας, ειμαι αναμεσα στα Stelia (με υψηλη προτεραιοτητα), αλλα μετα περιοριζομαι πολυ στον ενισχυτη, και στα "carbon creators edition AUDEZE LCD XC" (τα οποιο παρεμπιπτοντως δεν βρηκα σε ελληνικο καταστημα στην τιμη που αναφερεται πιο πανω).
Απο κει και περα, πραγματικα θα ηθελα να τα ακουσω εστω για λιγο διπλα διπλα να δω αν καταλαβαινω στο αυτι τις διαφορες των δυο τεχνολογιων.
Η μονη σκεψη που εκανα σοβαρα ηταν τα focal μαζι με το arche που ξεπερναει ομως τα 4 χιλιαρικα (με την προσφορα!), αλλα με διευκολυνει υπο την εννοια οτι για τα δικα της ακουστικα λογικα θα ειναι και ο ενισχυτης της απο τις καλυτερες λυσεις.
Αλλα ακομα κι αυτο, ασχετα αν ειναι προσφορα, δεν μου δινει μια σχετικη σιγουρια. Πιστευω οτι υπαρχουν αντιστοιχοι amp/dacs εκει εξω που στα ιδια λεφτα ειναι πιο ευελικτοι.
Εαν ανεβαινα σε αυτα τα λεφτα, πως θα επρεπε να κινηθω κατα τη γνωμη σας?
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Και κατι τελευταιο και ισως γυφτικο, αλλα επειδη πχ. αγορασα ενα καλο ρολόι προσφατα με παζαρια, στα προϊοντα που συζηταμε σε τι ευρος μπορει να ζητησει κανεις εκπτωση μετρητα και ντουκου, αν γινεται καν αυτο?
Και κατι ασχετο, πρεπει να σας αναγνωρισω πως οτι εχω αγορασει μεχρι τωρα με τις συμβουλες σας (2 τηλεορασεις, 2 ηχεια, 3 ακουστικα, 1 ασυρματες ψειρες) με εχει ικανοποιησει πολυ. Οποτε συγχωρηστε με για την επιμονη μου.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η αληθεια ειναι οτι βουτας πολυ σε λεφτα. Ισως ο Δημοκιδης να εχει δικιο. Μια συμβιωση με ενα ακουστικο οπως το sennheiser hd660 που μτχ παιζει αυτη τη στιγμη στα 300 ευρω (ανοιχτου τυπου ειναι) με ενα dac amp παλι μτχ (λογου χαρη στο ebay εχει questyle 400 στα 500 ευρω) ειναι οτι πρεπει για πρωτη επαφη. Η τα sennheiser 650 καινούργια με το σετ dac και amp της ifi. Εχε υποψη οτι τα 660, τα 600, τα 650 και τα hifiman sundara ή τα audeze lcd1 ειναι ακουστικά ππυ προσφερουν πολυ καλη εμπειρια αλλα θα χρειαστουν καλο ενισχυτη για να παιξουν σωστα. Το zen dac ας πουμε δε φτανει μονο του. Θες και το zen can.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καταλαβα τι λες. Εχω διαβασει για τον αερα που δινουν τα ανοιχτου τυπου, αλλα... Υποχρεωτικα κλειστου τυπου, το σπιτι ειναι μικρο και οι (λιγοι) χωροι υπερ-κοινοι, για αυτο τον λογο απερριψα τελικα και την ιδεα για πιο δυνατα ηχεια. Θα σφαχτουμε. Κλειστα ακουστικα λοιπον, για την υγεια και των δυο μας εδω μεσα. Να το πω απλα, να ακουω εγω μουσικη δυνατα χωρις να ενοχλω και παραδιπλα μου να βλεπει τηλεοραση. Οι περιορισμοι του χωρου...
Τωρα για την οικονομικη προταση που βαζεις. Τα club one ειχαν γυρω στα 3 κατοσταρικα, τα αξιολογω λιγο πιο κατω αλλα τα θεωρω καλα για αυτα που ακουω, δηλαδη δεν λυπαμαι το εξοδο να το πω απλα, δεν νομιζω οτι "κατι εκει γυρω" θα μου κανει διαφορα στις απαιτησεις μου. Θα ειναι καπως καλυτερο στο ενα, καπως χειροτερο στο αλλο, και θα καταληξουμε παλι εδω να τα λεμε.
Η λογικη στο πως θα κατανεμηθει το εξοδο εχει να κανει περισσοτερο η αληθεια ειναι με την συνηθεια μου οταν αναβαθμιζω κατι, να χαριζω το προηγουμενο, κι ας ειναι σχετικα καινουριο. Οποτε το σκεπτικο εχει να κανει οτι ακουστικα που δεν μου αρεσουν τοσο πολυ, ανετα θα τα χαρει καποιος αλλος, ενω ενιχυτικα και λοιπα οχι.
Βεβαια ειναι λογικο να δινετε βαρυτητα στα ακουστικα, διοτι αντικειμενικα, απο κει βγαινει ο ηχος!
Απο αυτα που διαβασα μετα τις προτασεις σας, ειμαι αναμεσα στα Stelia (με υψηλη προτεραιοτητα), αλλα μετα περιοριζομαι πολυ στον ενισχυτη, και στα "carbon creators edition AUDEZE LCD XC" (τα οποιο παρεμπιπτοντως δεν βρηκα σε ελληνικο καταστημα στην τιμη που αναφερεται πιο πανω).
Απο κει και περα, πραγματικα θα ηθελα να τα ακουσω εστω για λιγο διπλα διπλα να δω αν καταλαβαινω στο αυτι τις διαφορες των δυο τεχνολογιων.
Η μονη σκεψη που εκανα σοβαρα ηταν τα focal μαζι με το arche που ξεπερναει ομως τα 4 χιλιαρικα (με την προσφορα!), αλλα με διευκολυνει υπο την εννοια οτι για τα δικα της ακουστικα λογικα θα ειναι και ο ενισχυτης της απο τις καλυτερες λυσεις.
Αλλα ακομα κι αυτο, ασχετα αν ειναι προσφορα, δεν μου δινει μια σχετικη σιγουρια. Πιστευω οτι υπαρχουν αντιστοιχοι amp/dacs εκει εξω που στα ιδια λεφτα ειναι πιο ευελικτοι.
Εαν ανεβαινα σε αυτα τα λεφτα, πως θα επρεπε να κινηθω κατα τη γνωμη σας?

Και κατι τελευταιο και ισως γυφτικο, αλλα επειδη πχ. αγορασα ενα καλο ρολόι προσφατα με παζαρια, στα προϊοντα που συζηταμε σε τι ευρος μπορει να ζητησει κανεις εκπτωση μετρητα και ντουκου, αν γινεται καν αυτο?
Και κατι ασχετο, πρεπει να σας αναγνωρισω πως οτι εχω αγορασει μεχρι τωρα με τις συμβουλες σας (2 τηλεορασεις, 2 ηχεια, 3 ακουστικα, 1 ασυρματες ψειρες) με εχει ικανοποιησει πολυ. Οποτε συγχωρηστε με για την επιμονη μου.
Σε συγχωρούμε για την επιμονή σου! :wink1:

Ας προσπαθήσουμε να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.

-Κάνεις μεγάλο λάθος, εάν πιστεύεις ότι οι διαφορές ανάμεσα στα ακουστικά με παρόμοιες τιμές είναι μικρές. Και ότι θα είναι λίγο καλύτερα σε κάποια σημεία, λίγο χειρότερα σε κάποια άλλα, ότι όλα κάπου εκεί γύρω κυμαίνονται. Τα JBL Club One είναι πιο πολύ multimedia ακουστικά και όχι καθαρά μουσικής. Πληρώνεις το Bluetooth και το Noise Canseling, εκεί έγκειται η αξία τους. Και ακούγοντας τα απλά από τον υπολογιστή χωρίς κάποιο υποτυπώδες DAC/Amp τουλάχιστον, δεν φτάνεις ούτε κάν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους.

Η εμπειρία που έχεις αποκτήσει από τις τιμές και τα χαρακτηριστικά στις τηλεοράσεις, ή άλλα είδη τεχνολογίας εδω δεν ισχύει.

Τα πολύ φθηνότερα ακουστικά της Audio Technica M50x των 130 ευρώ να είσαι βέβαιος ότι παίζουν πολύ καλύτερα από τα JBL Club One. Δεν τα πρότεινα τυχαία. Παίζουν με ήχο πολλαπλάσιο για το κόστος τους. Ο ίδιος ο Bob Katz, ο γκουρού του mastering τα έχει αξιολογήσει. Και δεν είναι τυχαίο ότι η Fiio έχει φτιάξει γι' αυτά συγκεκριμένα πρόσθετο αξεσουάρ για να αποκτήσουν δυνατότητα bluetooth. Όσο για τα Sennheiser HD-600 και HD-650 των 300/350 ευρώ είναι γνήσια Hi-End, κυριολεκτικά, ανεξαρτήτως τιμής και στέκουν ισάξια πλάϊ σε αλλά ακουστικά πολλές φορές το κόστος τους. Δεν είναι τυχαίο ότι η Sennheiser τα παράγει σχεδόν χωρίς αλλαγές εδώ και 20-30 χρόνια. Και ότι δεκάδες χιλιάδες μουσικόφιλοι σε όλο τον κόσμο τα χρησιμοποιούν ως αναφορά. Μόνο που είναι ανοικτού τύπου και δυστυχώς δεν σου κάνουν.

Αυτά είναι εμπειρίες και γνώσεις που αποκτήθηκαν με τα χρόνια. Ότι και να λέμε, ότι και να γράφουμε, δεν μπορούμε να τις μεταβιβάσουμε!

-Κάνε τον κόπο να βρείς στο internet πληροφορίες, τεχνικά χαρακτηριστικά και reviews για καθένα από τα επιμέρους κομμάτια που έχουμε προτείνει εδώ μέσα, ακουστικά, DAC's, ενισχυτικά. Θα βρεις ότι είναι όλα κορυφαία, στην πρώτη κατηγορία!
Ενημερώσου.

-Για τον επιμερισμό του κόστους.
Θα σου δώσω ένα κανόνα που αποκτήθηκε μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας και ενασχόλησης:

《Τα καλά ακουστικά βελτιώνονται συνεχώς, όσο καλύτερη γίνεται η πηγή (DAC και ενισχυτής). Τα μέτρια όχι.
Τι σημαίνει αυτό; Ότι ένα μέτριο ζευγάρι ακουστικών βελτιώνεται όταν το συνδέσεις με μία καλή πηγή-ενισχυτή. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Από κει και πέρα ακόμα και αν του βάλεις DAC και ενισχυτικά αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ, δεν θα υπάρχει διαφορά. Σε αντίθεση με τα καλά ακουστικά που δεν έχουν όριο. Βελτιώνονται συνεχώς όσο καλυτερεύει η πηγή.


Ισχύει και αλλιώς:

《Τα μέτρια ακουστικά μπορεί να παίζουν καλά, ή τουλάχιστον ικανοποιητικά, με μία μέτρια ή όχι και τόσο καλή πηγή. (DAC και ενισχυτή). Τα καλά όχι. Διότι δεν οδηγούνται σωστά και επιπλέον αποκαλύπτουν όλες τις ατέλειες και τις αδυναμίες της πηγής.

-Η προσφορά για τα Audeze LCD-XC Carbon Creators Edition, αν δεν το κατάλαβες, είναι του ίδιου του αντιπροσώπου, που την κάνει για τα μέλη και τους φίλους του AVClub. Η XC (=closed) είναι η έκδοση του μοντέλου για κλειστά ακουστικά, ενώ η έκδοση X είναι η έκδοση του ίδιου μοντέλου για ανοικτά. Θεωρώ ότι συνδυάζει όλα τα πλεονεκτήματα των ακουστικών της Audeze, ακόμα και των μεγαλύτερων μοντέλων. Στις δικές μου προτιμήσεις έρχονται πρώτα, αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό.

-Μην υποτιμάς τις "οικονομικές" εντός εισαγωγικών προτάσεις. Πολύ σωστά παρατηρεί ο φίλος Δημοκηδής πιο πάνω ότι "μπορούμε να ακούσουμε υπέροχα, παραμένοντας γύρω στα 600-700 ευρώ συνολικά για όλα". Ένα σύστημα πηγής/ενισχυτή/ακουστικών σε αυτή την κατηγορία τιμής ισοδυναμεί με συμβατικό σύστημα 3000-5000 που περιλαμβάνει ενισχυτή και ηχεία.

-Επειδή ρωτάς για εκπτώσεις. Εξαρτάται από το συγκεκριμένο κατάστημα ή αντιπρόσωπο κατά περίπτωση, ποιά πολιτική ακολουθεί. Είναι κι' αυτό ένα κομμάτι της έρευνας αγοράς που κάνει προσωπικά ο καθένας μας. Γενικά πάντως δεν είναι όπως παλιά πού οι εκπτώσεις ήταν ο κανόνας σε αυτό τον τομέα της αγοράς. Αντιλαμβάνεσαι ότι τέτοιες πληροφορίες δεν είμαστε σε θέση να δώσουμε...

Προσπάθησε να βρεις και να ακούσεις όσο το δυνατόν περισσότερα ακουστικά, DAC's και ενισχυτές από κοντά. Αν δεν μπορέσεις, ίσως χρειαστεί να εμπιστευτείς κάποιους πιο έμπειρους στο χώρο... :smile1:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
@Sonus Naturalis
Μας έχεις υποσχεθεί αναλυτικό review του Rupert Neve.
Ακόμα περιμένουμε! :eek:perator:
Ισχύουν εν τέλει οι αιτιάσεις του ASR;
Αναμένουμε στο σχετικό νήμα. :ernaehrung004:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Βρε παιδιά αφού ο άνθρωπος έχει ένα σεβαστό budget στην διάθεση του γιατί τον κατευθύνεται στην αγορά πιο φθηνών μοντέλων;
Εντάξει δεν λέω , υπάρχει πολύ value for money αλλά τα καλά είναι καλύτερα , πως να το κάνουμε τώρα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πιο πολυ μηπως τελικα δεν κατσουν στον τροπο ζωης του οπως τα περιμενει και εχει δεσμευσει ενα κεφαλαιο για κατι που δε χρησιμοποιει. Και ως γνωστο, η μεταπωληση σημαινει -30%. Αλλο το 30% των 800, αλλο των 2500. Σε μτχ μαλιστα η μεταπωληση θα σημαινει -10%. Ειδικα για dac amp ενα μτχ ειναι καλη φαση.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Με οσα μου ειπατε, κλινω προς τα audeze. Σε αυτη την τιμη που παρατεθηκε, και με τον αερα που αφηνω παντα, υπαρχει ενα ανοιγμα για dac/amp μεχρι 1500ευρω, που νομιζω οτι ειναι ενταξει, για αρκετα ακουστικα που ισως αγορασω στο (μακρινο σχετικα) μελλον. Απο τα πιο φτηνα στα πιο ακριβα, απο τα πιο πολυσυζητημενα και προτεινομενα που βρηκα, τα εξης, με καποιες παραξενιες μου:
...Τα οικονομικα:
1. Ifi zen can, που ομως θα πρεπει να εχει καποια συνοδα, για συνδεση με το pc, και οχι, το ifi Neo οσο καλο κι αν ειναι, αποκλειεται ως ασχημο.
2. Καποιο shiit, που για καποιο λογο δεν τα συμπαθω...
...Γυρω στη μεση:
3. Rupert Neve Designs RNHP, εμφανιζεται σε αρκετες λιστες, θα χρειαστει κι αυτο δευτερη συσκευη, οι αποψεις διιστανται σε καποια reviews.
4. Topping A90. Επισης χρειαζεται συνοδο.
5. Questyle CMA400i που προταθηκε, υπαρχει ακομα διαθεσιμο εξω.
...Στο πανω οριο:
6. CMA twelve.
7. SPL Phonitor 2, σχετικα παλιο, αλλα το καινουριο xe ξεπερνα τα 2χιλ.
8. Burson Conductor 3P, δεν εχει balanced.
9. Flux FCN-10.
...Θα εβαζα και καποιον λαμπατο, αλλα ξεφευγω εντελως στο τι θα μπορουσε να σημαινει αυτο.
Τα chord δεν μπηκαν ποτε λογω ασχημιας και μονο.
Αυτα. Τρελες επιλογες, οσο πιο πολυ ψαχνεις, τοσο πιο πολυ μπερδευεσαι!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Νομίζω πως τα έχεις μπερδέψει τελείως!
Η εμφάνιση θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που κοιτάζεις. Προηγείται η ποιότητα ήχου και η χρηστικότητα. Όταν καλυφθείς από αυτές τις απόψεις, τότε και μόνο τότε να λάβεις υπόψη και την εμφάνιση.

Επιπλέον, εάν πρόκειται να δώσεις τόσα χρήματα θα πρέπει να τα δεις όλα ως ενιαίο σύνολο. Όλα πρέπει να ταιριάζουν και να συνεργάζονται σωστά μεταξύ τους.

Φαντάσου να έχεις ένα αυτοκίνητο Formula 1 και να του βάλεις λάθος κινητήρα, από άλλο αυτοκίνητο, που να μην του ταιριάζει και λάθος λάστιχα και λάθος αεροτομές!
Και να έχεις πληρώσει εκατομμύρια... :rolleyes:

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς το iFi NEO iDSD άσχημο. Ίσα-ίσα που εγώ το βρίσκω οπτικά πολύ όμορφο. Και στημένο όρθιο ακόμα καλύτερο. Αλλά εντάξει, αυτά είναι γούστα, εντελώς υποκειμενικά! :smile:

Διάβασε και μία παρουσίαση. -bye-