Ήχος στο netflix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα,

Χρησιμοποιώ τo 5.1 σύστημα μου βλέποντας streaming netflix από την εφαρμογή της τηλεόρασης. Χθες κατά λάθος μπήκα στην εφαρμογή του Rakuten TV και εντυπωσιάστηκα και όσο αφορά την ένταση, αλλά και την ποιότητα του ήχου. Στο netflix με την ίδια ένταση (-40) βλέπω ταινίες μεταμεσονύκτια, ενώ στο rakuten για ένα παρόμοιο αποτέλεσμα έπρεπε να το ρίξω στο κάτω από -50.

Η ένδειξη στην εφαρμογή του ενισχυτή denon είναι διαφορετική:

ΝΕΤFLIX --> Dolby Audio – DD+ +Dsur

RAKUTEN TV --> Dolby Audio –Dolby Surround

Σε Dolby Audio – Dolby Digital παίζουν και οι 2 εφαρμογές το ίδιο.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο στο netflix ή η διαφορά έγκειται στο format ήχου ; Και επίσης, θα έχω διαφορά στον ήχο, αν χρησιμοποιώ το netflix μέσω κάποιου media player ?

Ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Το implementation στην TV ευθύνεται. Στο mi Box S για παράδειγμα, μια και ρώτησες για media player, δεν υπάρχει θέμα με τη στάθμη.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Με χαμηλό Video Bitrate, Audio Bitrate που εκπέμπει το Netflix...Θαύματα δεν γίνονται .
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Το implementation στην TV ευθύνεται. Στο mi Box S για παράδειγμα, μια και ρώτησες για media player, δεν υπάρχει θέμα με τη στάθμη.

Με χαμηλό Video Bitrate, Audio Bitrate που εκπέμπει το Netflix...Θαύματα δεν γίνονται .

Πιο λογικό μου φαίνεται να είναι θέμα bitrate του netflix πάντως. Συνεπώς απλώς το rakuten tv έχει καλύτερο bitrate από το netflix, μιας και δεν είναι συνδρομητικό, αλλά "κατάστημα" για rent / buy και κάπως πρέπει να δικαιολογήσει τις τιμές του.
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
238
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο στο netflix ή η διαφορά έγκειται στο format ήχου ; Και επίσης, θα έχω διαφορά στον ήχο, αν χρησιμοποιώ το netflix μέσω κάποιου media player ?

το μόνο που θα αλλάξει με ένα player είναι ότι θα μπορείς να παίξεις ταινίες και σειρές με dolby atmos αν δεν έχει η τηλεόραση σου..