Μετά τα Sennheiser HD650 τι;;;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chorilias

New member
6 March 2018
24
ΔΡΑΜΑ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά στο φορουμ! Εδώ και 2 χρόνια ακούω μουσική με Sennheiser HD650 που αγόρασα κατόπιν συμβουλών εδώ στην Head-Fi ενότητα. Σαν αγορά αξίζανε απόλυτα και δεν έχω σκοπό να τα αποχωριστώ. Ωστόσο νιώθω έτοιμος να ανεβάσω ένα σκαλοπάτι τον ήχο μου. Τα HD650 εντυπωσιάζουν στις μεσαίες συχνότητες και κυρίως στα φωνητικά αλλά αυτό γίνεται εις βάρος των υπόλοιπων οργάνων. Θα προτιμούσα κάτι με πιο καλό διαχωρισμό και όχι τόσο μπούκωμα.

Ακούω κυρίως rock μουσική από cd μέσω Violectric Combo (V800 dac και V200 amp).Προβληματίζομαι γιατί εδώ στην επαρχία δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης ακουστικών και οι αγορές μου γίνονται χωρίς δοκιμή. Σκεφτόμουν να κινηθώ σε κάτι τύπου Audeze LCD2F ή LCD2C αλλά διάβασα εδώ σε κάποιο νήμα πως αν οδηγηθούν καλά τα HD650 (που με το Violectric μάλλον οδηγούνται καλά) πλησιάζουν επικίνδυνα στα LCD2 (με κατώτερα μπάσα βέβαια) οπότε με έβαλαν σε πειρασμό τα εξής για να είμαι πιο future proofed:
1) τα Focal Clear που για rock σε κάποια reviews τα αποθεώνουν και σε άλλα τα θεωρούν ακατάλληλα. Κάποια τα χαρακτηρίζουν και ελαφρώς harsh
2) τα LCD-X που επίσης τα προτείνουν για rock, με πιο flat απόκριση από τα LCD2 αλλά πιο γρήγορα και με καλύτερο διαχωρισμό. Αυτό που με φοβίζει είναι πως διάβασα πως στερούνται όγκου σε σχέση με τα LCD2.

Ξέρω πως και τα δυο χρειάζονται καλές ηχογραφήσεις οπότε για χαμηλής ποιότητας ηχογραφήσεις θα έχω backup τα HD650.

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακροαστεί τα παραπάνω να μου πει την υποκειμενική του άποψη; Εννοείται και άλλες προτάσεις ακουστικών είναι ευπρόσδεκτες.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Πολύ εύστοχη η ερώτησή σου φίλε μου!

Κι εγώ θέλω γνώμες μετά τα Sennheiser HD600 (που έχω τώρα) τι;

Παρόμοιο θέμα έχω με σένα! Θα προτιμούσα κάτι με πιο καλό διαχωρισμό και πιο μεγάλη σκηνή.

Το μόνο που μπορώ να πω να βοηθήσω είναι ότι παλιά πριν 3 χρόνια+ είχα πάει σε μια έκθεση ακουστικών αυτού του forum έχοντας παραμάσχαλα τα ακουστικά μου (HD600).
Πρώτον θυμάμαι ότι με balanced καλώδιο βελτιωνόταν αρκετά ο διαχωρισμός και οι δυναμικές.
Πριν κανά μήνα παρήγγειλα ένα balanced καλώδιο από aliexpress αλλά όπως είναι η κατάσταση θα μου 'ρθει τον (κόκκινο τον) Μάη.
Εσύ τί καλώδιο έχεις στα ακουστικά σου;

Δεύτερον, θυμάμαι ότι άκουσα με τα Audeze LCD2 κάτι ροκ κομμάτια (Rammstein). Ήταν φανταστικά, είχα πάθει πλάκα! Άλλαξα κι έβαλα στο ίδιο σύστημα τα ακουστικά μου και ακουγόντουσαν σαν παιδικό παιχνίδι!

Δε νομίζω ότι τα πλησιάζουν ούτε τα HD650.

Νομίζω ότι άκουσα και τα LCD-X και δε μου άρεσαν τόσο. Πιο ισορροπημένα μου φάνηκαν τα LCD-2.

Αυτά έχω να καταθέσω.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλώς όρισες στη παρέα! :smile:
Από τα πιο δύσκολα ερωτήματα που έχουν τεθεί εδώ μέσα!

Ο συνδυασμός της Violectric που έχεις είναι κορυφαίος, overkiller!

Και τα Sennheiser HD-650 είναι ήδη High End ακουστικά από μόνα τους.
Αν θέλεις να τα αναβαθμίσεις η αναβάθμιση πρέπει να είναι σημαντική, ουσιαστική, όχι απλά αλλάγή γεύσης. Χρειάζεται σκέψη.

Για αρχή θα σου προτείνω για τη λίστα σου τα AKG K812 (Open Back), τη ναυαρχίδα της AKG. Ή τα AKG K872 (Closed back). Που είναι το αντίστοιχο σε κλειστού τύπου. Περίπου στα 1000 ευρώ τυπικά τιμές καταλόγου, αν ψάξεις.

Με αυτά η εταιρεία ξαναγυρίζει στον ήχο της παλιάς, καλής AKG που την έκανε γνωστή σε όλο τον κόσμο. Τα έχω ακούσει. (Τα ανοιχτού τύπου). Ο ήχος τους είναι ο ήχος της κλασσικής αυστριακής AKG, των AKG K240, AKG 271, AKG K340, κλπ. πριν μεταφέρει το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής στην Κίνα. Σε σύγκριση με τα Sennheiser ο ήχος έχει περισσότερη αμεσότητα, είναι πιο ζωντανός (=περισσότερη ενέργεια στη μεσαία περιοχή) χωρίς τόση ωραιοποίηση και με σαφώς καλύτερο χαμηλό. (Πιο εκτεταμένο, πιο ελεγχόμενο). Έχοντας εμπειρία από τη χρήση των AKG με ενισχυτικά παρόμοια με τα δικά σου μπορώ να προβλέψω ότι σε σχέση με τα Sennheiser η στερεοφωνική εικόνα θα ανοίξει πολύ περισσότερο σε πλάτος και βάθος και ο εντοπισμός φωνών και οργάνων στο χώρο θα βελτιωθεί. Πιθανόν τα Sennheiser να κερδίζουν στα σημεία (ελάχιστα) με όρους απόλυτης πιστότητας όσον αφορά τα ηχοχρώματα, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αυτά για αρχή.
Θα επανέλθω και με άλλες προτάσεις. -bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα ευγενικά να διαφωνήσω και να πω ότι τα ακουστικά που προτάθηκαν - ειδικά τα AKG έχουν tuning τελείως διαφορετικό από τα 650 και δεν υπάρχει περίπτωση να αρέσουν σε λάτρη των 650.
 

chorilias

New member
6 March 2018
24
ΔΡΑΜΑ
Δυστυχώς ο Violectric V200 δεν υποστηρίζει balanced σύνδεση οπότε τα HD 650 τα χρησιμοποιώ με το στοκ καλώδιο.Τα Audeze LCD2 σίγουρα είναι η πιο safe επιλογή αλλά ίσως τα βαρεθώ γρηγορότερα.
Τα AKG k812 δεν τα είχα υπόψιν. Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και μάλιστα ελαφρώς οικονομικότερα. Πιθανότατα να αναγκαστώ να ψωνίσω από κατάστημα τύπου Thomann για να μπορώ να επιστρέψω ή αλλάξω κάτι που δε μου αρέσει. Θα προτιμούσα βέβαια Ελληνικό κατάστημα...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ο V200 είναι πολύ ζεστός και αργός για τα 650 ενώ δεν τα βοηθάει καθόλου στο θέμα της σκηνής.

Τώρα το ερώτημα είναι , θέλεις ένα καλύτερο ακουστικό από το 650 που να του μοιάζει ή απλά ένα καλύτερο - ακριβότερο ακουστικό;
 

chorilias

New member
6 March 2018
24
ΔΡΑΜΑ
Ο τίτλος μου είναι ίσως αποπροσανατολιστικός. Θα προτιμουσα ένα ανώτερο ακουστικό περισσότερο dark παρά bright.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Πρώτον θυμάμαι ότι με balanced καλώδιο βελτιωνόταν αρκετά ο διαχωρισμός και οι δυναμικές.
!

+100
Μεγάλη διαφορά σε διαχωρισμό και δυναμικές με το balanced
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Re: Απάντηση: Μετά τα Sennheiser HD650 τι;;;

Δυστυχώς ο Violectric V200 δεν υποστηρίζει balanced σύνδεση οπότε τα HD 650 τα χρησιμοποιώ με το στοκ καλώδιο.Τα Audeze LCD2 σίγουρα είναι η πιο safe επιλογή αλλά ίσως τα βαρεθώ γρηγορότερα.

Φίλε μου το head-fi είναι λίγο ψυχαναγκασμός.
Οι περισσότεροι την έχουμε πατήσει. Αγοράζουμε κάτι, είμαστε ικανοποιημένοι για ένα διάστημα και μετά από X μήνες κοιτάμε να βελτιώσουμε κάτι άλλο στην αλυσίδα μας.
Άρα ό,τι ακουστικό και να πάρεις είμαι σίγουρος ότι αργότερα θα κοιτάς για άλλον headphone amp, μετά αναβάθμιση DAC και πάει λέγοντας.

Πάρε λοιπόν το ακουστικό που σου ταιριάζει και μη σκέφτεσαι αν και πότε θα το βαρεθείς.

Στη θέση σου θα πόνταρα στο LCD-2.

Αν είχα τόσα χρήματα για ακουστικά, θα το έπαιρνα κι ας μην ακούω τόσο rock.
 

chorilias

New member
6 March 2018
24
ΔΡΑΜΑ
Οπότε αν τα LCD2C είναι πιο σκοτεινά από τα HD650 μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνω. Τα LCD-Χ έτυχε να τα ακροαστεί σε έκθεση κάποιος από εσάς;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις κάτι από Audeze να φέρνει στο 650 τότε να έχεις υπόψη το LCD 1.

Αλλιώς νομίζω πως τα Focal Clear είναι η πιο λογική αναβάθμιση.
 

chorilias

New member
6 March 2018
24
ΔΡΑΜΑ
Κάτι θερμό ναι αλλά όχι περισσότερο θερμό από τα HD650. Να έχει δηλαδή λίγες παραπάνω δυνατότατες στα πρίμα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πέτρο, μήπως τον κάψεις τον άνθρωπο;

Έχεις υπόψιν σου αυτό;
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/focal-clear-review-headphone.18585/

Πες μας επίσης αν τα Sennheiser HD6xx έχουν κάποια διαφορά στον ήχο από τα HD650.

Χαιρετώ την παρέα και καλή χρονιά!
Πάλι αυτός! :furious3:
Πόσο με παίδεψε, σε τι μπελάδες μ' έβαλε, αυτός και τα "reviews" του.
Διάβασε ολη την ιστορία: Από post #43 εως post #89.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Πέτρο, μήπως τον κάψεις τον άνθρωπο;

Έχεις υπόψιν σου αυτό;
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/focal-clear-review-headphone.18585/

Πες μας επίσης αν τα Sennheiser HD6xx έχουν κάποια διαφορά στον ήχο από τα HD650.

Χαιρετώ την παρέα και καλή χρονιά!

Τι να κάνω αναβάθμιση θέλει!

Έχω ακούσει μια μοναδική φορά τα 6xx χωρίς να μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση με τα 650.
Νομίζω πως άκουσα τον γνώριμο μου ήχο.

Τον τύπο που αναφέρεις τον αντιμετωπίζω με τεράστια επιφύλαξη.
Οι μετρήσεις του είναι ως επί το πλείστον ελλειπείς , πρόχειρες , κατά επιλογή και κατευθυνόμενες.

Σαν πρώην κάτοχος των Clear για ένα χρόνο μπορώ να διαβεβαιώσω πως αυτά που γράφει αν ισχύουν σίγουρα δεν ακούγονται.
Το μόνα ελαττώματα του ακουστικού είναι τα ear pads που χρωματίζονται εύκολα και κοστίζουν μια περιουσία και η στέκα η οποία δεν έχει ανταλλακτικό.