Ηχεία 1.1 Creative Sound BlasterX Katana

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!
Σκέφτομαι για μία αναβαθμιση,και βλέπω πολύ παινεύουν αυτά!Τα έχει δοκιμασει κάποιος;Ειναι τόσο καλά;Μηπως δεν κάνουν για μουσική πχ;Επισης μία γενική απορία.. Βλέπω λένε 5.1/7.1 είναι δυνατόν να έχω ίδιο η παρόμοιο αποτέλεσμα με το να είχα τα ηχειάκια ξεχωριστά μπρος, κέντρο, πίσω; Ευχαριστώ!!
https://www.plaisio.gr/pc-periferei...ia-1-1-creative-sound-blasterx-katana_2741814
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Περισσότερο σε gaming καταστάσεις απευθύνεται. Δεν υπάρχει hdmi arc σε αυτή έχει υπ όψη. Η σύνδεση με την tv θα γίνει με οπτική.

Το 5.1 σε dolby και το 7.1 σε pcm που υποστηρίζει από τη usb, είναι φυσικά virtual, αλλά σημαίνει ότι τα αποκωδικοποιεί και τα στέλνει στα μεγάφωνα της. Τα οποία επί της ουσίας είναι τοποθετημένα έτσι ώστε να φτιάχνουν και λίγο ambience.

Σε αυτά τα χρήματα ίσως να κοιτούσες μια πιο "σαλονίσια" ηχομπαρα.
Εκτός αν σε ενδιαφέρουν οι ευκολίες για pc που έχει, δηλαδή την είσοδο ήχου usb, την είσοδο headset με μικρόφωνο, τα rgb led και το customization του ήχου (μόνο μέσω pc).
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Περισσότερο σε gaming καταστάσεις απευθύνεται. Δεν υπάρχει hdmi arc σε αυτή έχει υπ όψη. Η σύνδεση με την tv θα γίνει με οπτική.

Το 5.1 σε dolby και το 7.1 σε pcm που υποστηρίζει από τη usb, είναι φυσικά virtual, αλλά σημαίνει ότι τα αποκωδικοποιεί και τα στέλνει στα μεγάφωνα της. Τα οποία επί της ουσίας είναι τοποθετημένα έτσι ώστε να φτιάχνουν και λίγο ambience.

Σε αυτά τα χρήματα ίσως να κοιτούσες μια πιο "σαλονίσια" ηχομπαρα.
Εκτός αν σε ενδιαφέρουν οι ευκολίες για pc που έχει, δηλαδή την είσοδο ήχου usb, την είσοδο headset με μικρόφωνο, τα rgb led και το customization του ήχου (μόνο μέσω pc).
Pleo είσαι απόλαυση ρε φίλε..

"To the point" πάντα..

Έχω μάθει πάρα πολλά από εσένα και με έχεις βοηθήσει στο να διαβάζω με ορθότερη οπτική ότι έχει να κάνει με συστήματα ήχου..
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Ωραία, ευχαριστώ καταρχάς!!! Τι άλλο να κοιτάξω βρε παιδιά μέχρι αυτά τα χρήματα;Λατρης του μπάσου,θα ήθελα να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά γύρω στα 20Hz όπως αυτό.Δηλαδη κάτι αν δώσω προτεραιότητα,θα είναι το μπάσο!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Δεν κατεβαίνουν στα 20Hz στην πραγματικότητα οι ηχομπάρες. Στη θέση σου θα κοιτούσα την καλύτερη σε αυτό το budget, σε αυτό που ζητάς, δηλαδή το μπάσο. JBL Bar 2.1 Deep Bass.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Ευχαριστώ.Επισης τι λέτε για το Sony HT-S20R;Βλεπω κάποιες αξιόλογες κριτικές..Επισης δε μπορώ να βρω πόσο χαμηλά κατεβαίνει το μπάσο σε Hz...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις ηχομπάρα με καλώδια για όλα τα ηχεία; Υποτίθεται ότι την ηχομπάρα τη θέλει κάποιος για να μην έχει καλώδια. Αυτό που βλέπεις είναι σαν όλα-σε-ένα με τα εμπρός ηχεία να μοιάζουν με ηχομπάρα.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Δε ξέρω δε γμτ..Δε θα έχω θέμα πιστεύω,αν ξέρω οτι ο ήχος είναι καλός!Κατι άλλο τώρα πιο ψαγμένο..Εχω το koda SW-10A στο υπόγειο παρατημένο.Το ειχα συνδεμένο (αντί του μαμά woofer) όπως φαίνεται στην φώτο,με τον τρόπο των καλωδίων + & - απο ένα μικρό samsung 5.1 surround της πλάκας.Ο ήχος είναι τόσο μάπα,που σαπίζει το woofer στο υπόγειο.Ερωτησις τώρα:Αν το woofer συνδεθεί με το RCA σε ανάλογο ενισχυτή όπως φαίνεται στη φωτό,ο ήχος του μπάσου θα έχει διαφορά σε σχέση με τα καλώδια;
b128f161cceaa255c31b9dfb5174807d.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Έχεις ενεργό subwoofer που κάθεται και κοιτάζεις για ηχομπάρα; :beatnik2:

Δεν βλέπω ρυθμιστικό αποκοπής βέβαια αλλά βλέπω συνδέσεις που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις με έναν ενισχυτή AV. Βέβαια αν υποθέσουμε ότι κοιτάζεις τον πιο φτηνό ενισχυτή AV που λογικά θα είναι πέριξ των 200ων-250 ευρώ, βάζεις και ένα ζευγαράκι ηχεία βάσης και το έχεις απογειώσει το θέμα του ήχου.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι πρακτικό στην περίπτωσή σου όλο αυτό καθώς προϋποθέτει χώρο για τον ενισχυτή και τα δύο ηχεία.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Έχεις ενεργό subwoofer που κάθεται και κοιτάζεις για ηχομπάρα; :beatnik2:

Δεν βλέπω ρυθμιστικό αποκοπής βέβαια αλλά βλέπω συνδέσεις που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις με έναν ενισχυτή AV. Βέβαια αν υποθέσουμε ότι κοιτάζεις τον πιο φτηνό ενισχυτή AV που λογικά θα είναι πέριξ των 200ων-250 ευρώ, βάζεις και ένα ζευγαράκι ηχεία βάσης και το έχεις απογειώσει το θέμα του ήχου.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι πρακτικό στην περίπτωσή σου όλο αυτό καθώς προϋποθέτει χώρο για τον ενισχυτή και τα δύο ηχεία.
Να σου πω και το πιο κορυφαίο;Επισης στο υπόγειο έχω ζευγάρι BOSE 301 (τα μαύρα) + έναν απλό 2καναλο ενισχυτή SONY ο οποίος τα σηκώνει όσο πρέπει για σπίτι.Δε ξερω τι με έπιασε και τα πήγα ολατ κάτω..Ισως η απόδοση του sub το οποίο δοκιμάστηκε με τη συνδεσμολογία που ειπα πιο πριν μέσω του απλού surround ( καθως δε γινόταν με τον 2καναλο SONY) Αύριο λογικά θα πάω σε ένα παιδί να δοκιμάσω το KODA σε yamaha ενισχυτή που έχει ειδικό μονό rca για έξοδο sub.Αν και να πω την αλήθεια πάλι δε πιστεύω να με ικανοποιήσει λογω Hz...+Επίσης:Το ένα ηχείο BOSE έχει καμένο το midrange.Καμια ιδέα για το πού μπορώ να βρω ανταλλακτικό;