Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλιά τηλεόραση

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα αν είναι εύκολο και μπορείτε να μου προτείνετε ένα σχετικά οικονομικό converter που να μετατρέπει την οπτική ίνα(spif) που έχει μια παλιά τηλεόραση samsung ue32n4002 σε απλό στέρεο καρφάκι για ακουστικά ή για bluetooth ακουστικά.

Ή Αν μπορώ να βγάλω τον ήχο από τα 2 rca(Κόκκινο και άσπρο) που έχει πίσω η τηλεόραση ακόμα καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν οι εν λόγο θήρες κάνουν εξαγωγή τον ήχο όταν απλά βλέπεις ένα ψηφιακό τηλεοπτικό κανάλι.

Εν ολίγης θέλω αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο να βγάλω μόνο τον ήχο της τηλεόρασης από τα κλασικά ψηφιακά κανάλια που έχει η τηλεόραση σε ακουστικά ώστε να μπορώ να ακούω τηλεόραση χωρίς να ακούει τίποτα ο δίπλα μου.
Σε female audio jack 3.5mm.
Γιατί στην ουσία θέλω να συνδέσω ένα απλό ζευγάρι ακουστικών.

Θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα γιατί τώρα λόγο corona-virus οποιαδήποτε παραγγελία από εξωτερικό αλλά και εσωτερικό αργεί υπερβολικά.



Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
 

Attachments

  • Samsunt ue32n4002 spif port.jpg
    Samsunt ue32n4002 spif port.jpg
    23.6 KB · Views: 164
Last edited by a moderator:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Καλή χρονιά!
Τα rca που έχει ή τηλεόραση σου είναι εισόδου, άρα δεν μπορείς να πάρεις ήχο από αυτά (και να επερνες δεν θα μπορούσε να οδηγήσει ακουστικα).
Τώρα, αν θες να δώσεις ήχο σε ακουστικά, θα πρέπει να βρεις έναν ενισχυτή ακουστικών που θα έχει και optical είσοδο.

Δηλ. κάτι τέτοιο https://www.amazon.com/dp/B07KR3RF4H/ref=twister_B07C3R8VPY?th=1 ,το οποιο μονο φτηνο δεν το λες!
Απλα σου δίνω μια ιδέα, τι να ψάξεις.
Αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, δεν την γνωρίζω.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Το θέμα είναι πιστεύω η τηλεόραση να έχει την δυνατότητα να ακούς τον ήχο μόνο από την θήρα spdif και όχι να παίζει και από τα ηχεία της τηλεοράσεις αλλά και από την έξοδο spif γιατί τότε είναι δώρον άδωρον αυτό που θέλω να κάνω γιατί και τη φωνή να χαμηλώνω θα χαμηλώνει και στα ακουστικά που θα έχω συνδέσει στην έξοδο spdif
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
Η έξοδος spdif δίνει ψηφιακό σήμα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με την ένταση της τηλεόρασης.
Με λίγα λόγια την τηλεόραση θα την έχεις mute και η spdif θα δουλεύει κανονικά.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Οπότε πρέπει να ελέγχεις χωριστά την έντααση από τα ακουστικά κι αυτό που έβαλε ο billpeppas δεν μπορεί να ρυθμίσει την ένταση. Εκτός αν τα ακουστικά σου έχουν δίκο τους ρυθμιστικό.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Το θέμα είναι πιστεύω η τηλεόραση να έχει την δυνατότητα να ακούς τον ήχο μόνο από την θήρα spdif και όχι να παίζει και από τα ηχεία της τηλεοράσεις αλλά και από την έξοδο spif γιατί τότε είναι δώρον άδωρον αυτό που θέλω να κάνω γιατί και τη φωνή να χαμηλώνω θα χαμηλώνει και στα ακουστικά που θα έχω συνδέσει στην έξοδο spdif

το τηλεκοντρόλ χαμηλώνει τον ήχο της τηλεόρασης, π ήχος από την spdif είναι ανεξάρτητος. Τουλάχιστον έτσι είναι στη δική μου τηλεόραση.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό https://www.amazon.de/-/en/Bluetoot...eywords=bluetooth+sonru&qid=1609524885&sr=8-2 συνδεδεμένο με την τηλεόραση με spdif.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
Τα ακουστικά πρέπει να έχουν δικό τους ρυθμιστικό αν είναι bluetooth ή να έχει ρυθμιστικό το Ντακ από το οποίο θα παίζουν.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Λύσεις υπάρχουν. Το ερώτημα (αιώνιο!) είναι το κόστος μέχρι το οποίο μπορούν να φτάσουν.

1η Λύση).
Οπτική Εξοδος TV =>
Οπτική Ίνα =>
Πολύ Οικονομικό DAC =>

Ασύρματα ακουστικά
(να έχουν Volume)​

2η Λύση).
Οπτική Εξοδος TV =>
Οπτική Ίνα =>
Πολύ Οικονομικό DAC =>
Προϋπάρχων Ενισχυτής &
Στερεοφωνικό =>​

Ακουστικά

Ανάλογα με το τι υπάρχει διαθέσιμο, ακολουθούμε τον ένα ή τον άλλο δρόμο.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Εσύ τι λες?

Εννοείτε με ενδιαφέρει η πιο οικονομική λύση.

Αν είναι να δώσω μια "περιουσία" για να κάνω κάτι τέτοιο τότε παίρνω μια νέα τηλεόραση με bluetooth και συνδέω τα ακουστικά μέσω bluetooth στην τηλεόραση.

Λοιπόν τι έχετε να μου προτείνετε?

Αν πάρω ένα απλό spdif -> jack 3.5mm δεν θα έχει η τηλεόραση την δυνατότητα να αυξομειώνω την ένταση της αν επιλέξω να βγαίνει ο ήχος μόνο από την οπτική ίνα?

Γιατί απ' ότι είδα στο manual της συγκεκριμένης τηλεόρασης σου δίνει αυτήν την δυνατότητα οπότε υποθέτω κι εγώ θα μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση της τηλεόρασης και αντίστοιχα θα αυξομειώνεται και στην οπτική έξοδο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Η δικιά μου η Samsung δεν το κάνει αυτο που ζητάς,αν το κάνει η δικιά σου που να το ξέρουμε εμείς?.
Απο κει και περα πάρε ότι πιο φτηνό υπάρχει, ώστε αν την πατήσεις μην κλαις πολλά χρήματα.
Ο μετατροπέας optical το rca ή 3,5 jack βγαζει σημα επιπεδου line.
Αρα αμφιβαλω αν θα μπορεσει να διεγείρει ακουστικά
Δεν έχω κανει ποτέ τέτοια σύνδεση ,οπότε μάλλον θα είσαι ο πρώτος που θα μας πει αν τελικά έχει αποτέλεσμα ή όχι.

https://www.skroutz.gr/s/12062876/RCA-Toslink-female-3-5mm-2x-RCA-female.html
Το πολύ πολύ χάσεις 9 ευρώ για την συγκεκριμένη χρήση .
Χαμένο δεν θα πάει...συνδέεις την τηλεόραση με στερεοφωνικό σου.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλιά τηλεόραση

Γιατί απ' ότι είδα στο manual της συγκεκριμένης τηλεόρασης σου δίνει αυτήν την δυνατότητα οπότε υποθέτω κι εγώ θα μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση της τηλεόρασης και αντίστοιχα θα αυξομειώνεται και στην οπτική έξοδο.

Δεν βρηκα φιλε μου να γραφει στο manual οτι αυξομοιωνεται η οπτικη εξοδος ηχου.
Ισα-ισα που γραφει οτι στην οπτικη εξοδο απενεργοποιουνται ολες οι ρυθμισεις του ηχου.
Και αυτο απ'οσο ξερω ισχυει για ολες τις TV με οπτικη εξοδο.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Απάντηση: Re: Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλιά τηλεόραση

Η δικιά μου η Samsung δεν το κάνει αυτο που ζητάς,αν το κάνει η δικιά σου που να το ξέρουμε εμείς?.
Απο κει και περα πάρε ότι πιο φτηνό υπάρχει, ώστε αν την πατήσεις μην κλαις πολλά χρήματα.
Ο μετατροπέας optical το rca ή 3,5 jack βγαζει σημα επιπεδου line.
Αρα αμφιβαλω αν θα μπορεσει να διεγείρει ακουστικά
Δεν έχω κανει ποτέ τέτοια σύνδεση ,οπότε μάλλον θα είσαι ο πρώτος που θα μας πει αν τελικά έχει αποτέλεσμα ή όχι.

https://www.skroutz.gr/s/12062876/RCA-Toslink-female-3-5mm-2x-RCA-female.html
Το πολύ πολύ χάσεις 9 ευρώ για την συγκεκριμένη χρήση .
Χαμένο δεν θα πάει...συνδέεις την τηλεόραση με στερεοφωνικό σου.
Το θέμα δυστυχώς δεν είναι μόνο 10 ευρώ το μηχάνημα αλλά 10 ευρώ το καλώδιο οπτικής ίνας, το σύνολο κοντά 20 ευρώ.
Και αν δουλεύει εννοείτε πάει καλώς, αν όμως δεν δουλεύει θα είναι σαν να πετάω 20 ευρώ.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Απάντηση: Re: Απάντηση: Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλιά τηλεόραση

Δεν βρηκα φιλε μου να γραφει στο manual οτι αυξομοιωνεται η οπτικη εξοδος ηχου.
Ισα-ισα που γραφει οτι στην οπτικη εξοδο απενεργοποιουνται ολες οι ρυθμισεις του ηχου.
Και αυτο απ'οσο ξερω ισχυει για ολες τις TV με οπτικη εξοδο.

Και αν δεν αυξομειώνεται ο ήχος τότε η εναλλακτική είναι να πρέπει να πάρω και ακουστικά που έχουν πάνω τους volume up/down?
Τουλάχιστον έτσι θα λυθεί το θέμα?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν έχουμε καταλάβει:

-Αν βρίσκαμε τρόπο (θα δούμε ποιόν) έχεις κάποιο στερεοφωνικό για να συνδέσεις εκεί ακουστικά;

-Έχεις ήδη διαθέσιμο κάποιο ζευγάρι ακουστικά πού θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις;

-Η τηλεόρασή σου σίγουρα δεν έχει δική της έξοδο ακουστικών;

-Και ένα τελευταίο: Μέχρι ποιό ποσόν είσαι διατεθειμένος να δώσεις;
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλιά τηλεόρασ

Και αν δεν αυξομειώνεται ο ήχος τότε η εναλλακτική είναι να πρέπει να πάρω και ακουστικά που έχουν πάνω τους volume up/down?
Τουλάχιστον έτσι θα λυθεί το θέμα?

Θα πρεπει να δοκιμασεις, αν σε ικανοποιει η ενταση στο φουλ.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Απάντηση: Re: Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλιά τηλεόραση

Δεν έχουμε καταλάβει:

-Αν βρίσκαμε τρόπο (θα δούμε ποιόν) έχεις κάποιο στερεοφωνικό για να συνδέσεις εκεί ακουστικά;

-Έχεις ήδη διαθέσιμο κάποιο ζευγάρι ακουστικά πού θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις;

-Η τηλεόρασή σου σίγουρα δεν έχει δική της έξοδο ακουστικών;

-Και ένα τελευταίο: Μέχρι ποιό ποσόν είσαι διατεθειμένος να δώσεις;
Όχι δεν έχει δική της θήρα ακουστικών. Αν είχε δεν θα καθόμουν να ψάχνω. Και έχω βάλει και το μοντέλο τηλεόρασης στο πρώτο μου ποστ.

Όχι δεν έχω τίποτα.
Απλά έχω την τηλεόραση και ένα ζευγάρι ακουστικά που αυτά που έχω δεν έχουν αυξομείωση έντασης, αλλά μπορώ να βρω ένα φτηνό ζευγάρι.

Όσο τον δυνατόν λιγότερα λεφτά.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Spdif (Οπτική ίνα) σε audio jack 3.5mm από παλι

Θα πρεπει να δοκιμασεις, αν σε ικανοποιει η ενταση στο φουλ.
Εννοείτε πως όχι θέλω να μπορώ να αυξομειώσω την ένταση είτε από τα ακουστικά, είτε με κάποιον άλλο φτηνό τρόπο.