Lenovo Tab M10

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Καλησπέρα και Καλή χρονιά! Αγόρασα πριν 1 μήνα το lenovo tab M10 και το χρησιμοποιώ κυρίως για Youtube, Netflix, Social Media και Webex, αλλά έχουν προκύψει 2 προβλήματα. 1) Κατά την διάρκεια ενός βίντεο κολλάει η φωνή και κάνει restart μόνο του και 2) κάποιες φόρες ενώ βρίσκομαι σε μία εφαρμογή μαυρίζει η οθόνη και με βγάζει στην οθόνη κλειδώματος. Έχω σκοπό να μιλήσω με την αντιπροσωπία γιατί είναι μέσα στην εγγύηση αλλά θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι ώστε να ξέρω τι θα ρωτήσω.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Re: lenovo tab M10

Έχει κάνει factory reset μήπως είναι κάποια εφαρμογή που κάνει το πρόβλημα? Αλλιώς, σίγουρα θέμα hardware.
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: lenovo tab M10

Έχει κάνει factory reset μήπως είναι κάποια εφαρμογή που κάνει το πρόβλημα? Αλλιώς, σίγουρα θέμα hardware.

εαν κανω factory reset δεν θα χασω ολες τις εφαρμογες -επαφες- κωδικους ? αυτα τα ειχα μεταφερει απο το προηγουμενο tablet, πως θα τα ξαναβρω μετα ?
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Re: lenovo tab M10

εαν κανω factory reset δεν θα χασω ολες τις εφαρμογες -επαφες- κωδικους ? αυτα τα ειχα μεταφερει απο το προηγουμενο tablet, πως θα τα ξαναβρω μετα ?

Κάνε backup στο google drive. Ούτως ή άλλως, και για επισκευή να το στείλεις ή εάν χαλάσει τελέιως, θα τα χάσεις. Δεν γίνεται να μην τα έχεις κάπου backup.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Τι έκδοση android έχει το τάμπλετ σου φίλε thanasis.13; Έχει την αρχική 9 ή σου είχαν περάσει ήδη την 10;
Εγώ το πήρα πριν κανένα χρόνο με android 9. Πριν μερικές βδομάδες ήρθε αναβάθμιση σε android 10.
Με την 9 δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Από τότε που ήρθε η 10 μου έχει κάνει ήδη δύο φορές επανεκκίνηση από μόνο του. Εμένα μόνο αυτό μου κάνει. Και η επανεκκίνηση είναι περίεργη. Μπαίνει σε recovery mode, και με ρωτάει αν θέλω να ξαναδοκιμάσω να το ξεκινήσω ή αν θέλω να κάνω factory reset!Αν πω να ξαναδοκιμάσω τότε ανοίγει κανονικά. Και τις δύο φορές που το έκανε έπαιζα παιχνίδι.
Αν έχεις και εσύ android 10, και σου έκανε επανεκκίνηση με το βίντεο, και εμένα στο παιχνίδι, αυτό δείχνει μάλλον bug στο νέο λειτουργικό που φαίνεται να κρασσάρει όταν ζορίζεται το τσιπάκι γραφικών. Δεν φαίνεται για βλάβη hardware γιατί με το ίδιο παιχνίδι και το ίδιο τσιπάκι με το android 9 δεν είχε πρόβλημα.
Αλλά μου το χαλάει το δεύτερο σύμπτωμα σου, που γυρνάει στην οθόνη κλειδώματος. Αυτό δεν φαίνεται να έχει σχέση με το τσιπάκι γραφικών.
Όπως και να είναι, πρώτη σκέψη είναι ότι είναι bugs του νέου λειτουργικού. Λογικά σε λίγες βδομάδες θα έρθει αναβάθμιση που θα λύνει τα προβλήματα. Δεύτερη σκέψη είναι ότι κάποιες από τις παλιές εφαρμογές είναι πια ασύμβατες και δημιουργούν προβλήματα. Οπότε εκεί θέλει factory reset και καινούργιες καθαρές εγκαταστάσεις των εφαρμογών.
Εγώ πάντως θα περιμένω την αναβάθμιση που λογικά θα έρθει σε λίγο. Αν χειροτερέψει το πράγμα ίσως χρειαστεί να κάνω και factory reset.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Σας αρεσει το Μ10; το εκανα δωρο στην κυρα, ελπιζω να μην αρχισει γκρινια
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Τι έκδοση android έχει το τάμπλετ σου φίλε thanasis.13; Έχει την αρχική 9 ή σου είχαν περάσει ήδη την 10;
Εγώ το πήρα πριν κανένα χρόνο με android 9. Πριν μερικές βδομάδες ήρθε αναβάθμιση σε android 10.
Με την 9 δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Από τότε που ήρθε η 10 μου έχει κάνει ήδη δύο φορές επανεκκίνηση από μόνο του. Εμένα μόνο αυτό μου κάνει. Και η επανεκκίνηση είναι περίεργη. Μπαίνει σε recovery mode, και με ρωτάει αν θέλω να ξαναδοκιμάσω να το ξεκινήσω ή αν θέλω να κάνω factory reset!Αν πω να ξαναδοκιμάσω τότε ανοίγει κανονικά. Και τις δύο φορές που το έκανε έπαιζα παιχνίδι.
Αν έχεις και εσύ android 10, και σου έκανε επανεκκίνηση με το βίντεο, και εμένα στο παιχνίδι, αυτό δείχνει μάλλον bug στο νέο λειτουργικό που φαίνεται να κρασσάρει όταν ζορίζεται το τσιπάκι γραφικών. Δεν φαίνεται για βλάβη hardware γιατί με το ίδιο παιχνίδι και το ίδιο τσιπάκι με το android 9 δεν είχε πρόβλημα.
Αλλά μου το χαλάει το δεύτερο σύμπτωμα σου, που γυρνάει στην οθόνη κλειδώματος. Αυτό δεν φαίνεται να έχει σχέση με το τσιπάκι γραφικών.
Όπως και να είναι, πρώτη σκέψη είναι ότι είναι bugs του νέου λειτουργικού. Λογικά σε λίγες βδομάδες θα έρθει αναβάθμιση που θα λύνει τα προβλήματα. Δεύτερη σκέψη είναι ότι κάποιες από τις παλιές εφαρμογές είναι πια ασύμβατες και δημιουργούν προβλήματα. Οπότε εκεί θέλει factory reset και καινούργιες καθαρές εγκαταστάσεις των εφαρμογών.
Εγώ πάντως θα περιμένω την αναβάθμιση που λογικά θα έρθει σε λίγο. Αν χειροτερέψει το πράγμα ίσως χρειαστεί να κάνω και factory reset.

Μολις εκανα reset θα περιμενω να το δοκιμασω 2-3 ημερες και επανερχομαι
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Σας αρεσει το Μ10; το εκανα δωρο στην κυρα, ελπιζω να μην αρχισει γκρινια

εμενα το χρησιμοποιει η κορη μου (15) μεχρι σημερα δεν εχει εκφρασει παραπονο εκτος του παραπανω . Περιμενε να δουμε τι ειναι και το παιρνεις
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Σας αρεσει το Μ10; το εκανα δωρο στην κυρα, ελπιζω να μην αρχισει γκρινια

Δεν είναι αντικειμενικά τα πιο δυνατά τάμπλετ που υπάρχουν. Αλλά ποιοτικά είναι πολύ καλά, και μαζί με τα Huawei Mediapad T5, και από άποψη δυνατοτήτων και απόδοσης, είναι τα πιο value for money. Είναι τα 2 καλύτερα τάμπλετ στην κατηγορία μέχρι 160 - 170 περίπου ευρώ. Στην ουσία δεν είναι 2 τάμπλετ, γιατί έχουν και υπομοντέλα. 4πύρηνα ή 8πύρηνα, με 2 ή 3 GB RAM. Το 8πύρηνο 3 GB RAM Lenovo είναι μάλλον το καλύτερο από όλα, ο καλύτερος συνδυασμός απόδοσης και ποιότητας στην κατηγορία αυτή. Στα λεφτά αυτά υπάρχουν κινέζικα εξελληνισμένα που μπορεί να έχουν καλύτερες επιδόσεις αλλά υπολείπονται σε ποιότητα. Και με αρκετά προβλήματα λογισμικού. Ή διάφορα άγνωστα OEM μοντέλα, κινέζικα αλλά με διάφορες ευρωπαϊκές μάρκες. Η καλύτερη εναλλακτική είναι τα κατευθείαν κινέζικα που μπορεί να αποδειχθούν τούμπανα ή φόλες, και πρέπει να είσαι εξοικιωμένος με αγορά κατευθείαν από Κίνα.
Γύρω στα 200 ευρώ μπαίνουμε σε άλλη κατηγορία, στην ελληνική αγορά πάντα, όπου υπάρχουν και καλύτερα. Και καλύτερα μοντέλα Lenovo και Huawei, και στα λεφτά αυτά αρχίζουν να μπαίνουν και τα Samsung.
Μόνο αρνητικό είναι τα προβληματάκια που αναφέρουμε, που μάλλον είναι θέμα νέου λειτουργικού, και λογικά θα λυθούν γρήγορα. Είναι το δεύτερο συνεχόμενο Lenovo που παίρνω, και το μόνο προβληματάκι που έχω αντιμετωπίσει. Προσωρινό ελπίζω.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το τάμπλετ είναι παλιό, αλλά πολύ δημοφιλές. Εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα.
Είχα ένα πρόβλημα, που είχε αναφερθεί και από άλλους φίλους. Το τάμπλετ κάνει μόνο του επανεκκίνηση. Πριν την επανεκκίνηση πάντα χάνεται πρώτα η σύνδεση με το WiFi. Πρέπει να αφήσω ότι κάνω και να συνδεθώ με το WiFi μου. Αν δεν το κάνω αμέσως τότε το τάμπλετ κάνει μόνο του επανεκκίνηση μετά από μερικά δευτερόλεπτα, και μάλιστα στην περίπτωση μου κάνει περίεργη επανεκκίνηση. Μπαίνει σε recovery mode, όπου πρέπει να διαλέξω αν θέλω να κάνω επανεκκίνηση ή factory reset! Πρέπει κάθε φορά να προσέχω μην διαλέξω κατά λάθος το reset. Το έκανε πολύ συχνά σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, όπου μπορεί να το έκανε και 2 ή 3 φορές σε μια ώρα!
Το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε, κατά λάθος!
Το ρούτερ μου ήταν ρυθμισμένο εξαρχής να δουλεύει σε 2,4 GHz.
Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση της γραμμής μου σε 100 Mbps από 50 που ήταν. Λόγω ενός προβλήματος στο ρούτερ είχα μικρή ταχύτητα στο WiFi, που δεν άλλαξε καθόλου με την αναβάθμιση της γραμμής. Έτσι μου άλλαξαν το ρούτερ.
Το καινούριο ρούτερ είχε εξαρχής ενεργό και το 2,4 GHz και το 5 GHz WiFi. Δουλεύουν και οι δύο συχνότητες ταυτόχρονα.
Τότε ανακάλυψα ότι το τάμπλετ έχει και 5 GHz WiFi. Αποτέλεσμα είναι η τεράστια διαφορά στην ταχύτητα. Με 2,4 GHz είχα ταχύτητα 40 Mbps, με την 5 GHz είδα 90 Mbps στο Ookla Speedtest!
Αλλά το κυριότερο, δεν μου ξαναέκανε το πρόβλημα με την επανεκκίνηση. Ακόμα και στο συγκεκριμένο παιχνίδι όπου είχα περισσότερο το πρόβλημα.
Όσοι λοιπόν έχουν ακόμα το πρόβλημα ας δοκιμάσουν το 5 GHz WiFi.