Home cinema για μικρό σαλόνι 3x5 αρχάριος

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους

Θέλω να στήσω ένα home cinema στο σαλόνι μου το οποίο έχει διαστάσεις 3x5.
Βασική χρήση θα είναι ταινίες και μουσική και ο βασικός χώρος ακρόασης θα στο χώρο του καναπέ απέναντι από την τηλεόραση που είναι 3x3 αλλά ακρίβως στον ίδιο χώρο υπάρχει και τραπεζαρία (σύνολικά 3x5)
Πρόκειται για ιδιόκτητο διαμέρισμα με δυνατότητα για μόνιμες καλωδιώσεις.

Σκεφτόμουν για 5.1 αλλά επειδή το budget μου είναι γύρω στα 700 ευρώ και οι γνώσεις μου ελάχιστες θα ήθελα την βοήθεια σας για προτάσεις ώστε να μην πνίξω τον χώρο.
Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας αν είχε νόημα να πάω απλά σε 2 καλά αυτοενισχυόμενα ηχεία δίπλα στην τηλεόραση με αυτό το budget ή είναι καλύτερα να γίνει αγορά ενισχυτή και μικρότερων παθητικών ηχείων.
 

Attachments

  • 20210102_090910.jpg
    20210102_090910.jpg
    91 KB · Views: 211

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Θα χρειαστεί να μετακινηθεί ο καναπές ελαφρώς μπροστά για να μπορέσουν να μπουν τα surround σε επαρκή γωνία. Όπως και το έπιπλο της TV για να γίνει χώρος αριστερά από αυτήν για το αριστερό Front ηχείο.

Να αλλάξει προσανατολισμό ο καναπές φαντάζομαι δεν γίνεται, σωστά;

Το budget είναι εξαιρετικά περιορισμένο ακόμα και για 5.1.
 

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
1. Ναι σωστά το έπιπλο πρέπει να μετακινηθεί λίγο δεξιά είναι προσωρινά εκεί.
2. Το ιδανικό θα ήταν η τηλεόραση να μπει στην μεγάλη πλευρά αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει ο προασανατολισμός του καναπέ λόγω περιορισμένου χώρου.

Ερωτήσεις:

1.Τα surround δεν μπορούν να μπουν ψηλά στις γωνίες απέναντι από την τηλεόραση?
2.Για κολώνες με παίρνει δεξιά και αριστερά από την τηλεόραση ή είναι μικρός ο χώρος;
3.Είναι καλύτερο να ξεκινήσω με ένα μικρό budget για αγορά ενισχυτή και ηχείων βιβλιοθήκης ( πχ Κlipsch R-41-M) και να χτίζω σιγά σιγά ανάλογα με τα γούστα μου ή θα μου έρθει ακριβότερα σε σχεση με το αν προχωρήσω από την αρχή σε αγορά ολοκληρωμένου συστήματος (πχ KLIPSCH R-620F 5.1 HOME THEATER SPEAKER PACKAGE) το οποίο είναι στα 1500 ευρώ; Γιατί μαζί με ενισχυτή (500 ευρώ)το βλέπω και εγώ ότι θα ξεπεράσω τα 2000 με το καλημέρα.
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Απάντηση: Re: Home cinema για μικρό σαλόνι 3x5 αρχάριος

Γωνία το έπιπλο της tv και μια καλή ηχομπάρα

+1

Μην ανοίξεις πληγές με ηχοσυστήματα διότι θα μπλέξεις και με καλώδια και με πολλά χρήματα με ΑΒΕΒΑΙΑ αποτελέσματα λόγω χωροταξίας. Το ιδανικό θα ήταν να στηθεί σε κάθετη διάταξη αλλά αφού δεν γίνεται.....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Θα πρέπει τα surround ηχεία, όπως και όλα δηλαδή, να τέμνουν τη θέση ακρόασης με το ακουστικό τους κέντρο. Όσο περισσότερο ξεφεύγεις από αυτό, τόσο χειρότερος είναι ο ήχος. Πρέπει να στοχεύουν τη θέση ακρόασης.

Θα χρειαστεί να υπάρχει μια μικρή απόσταση του καναπέ από τον πίσω τοίχο έτσι ώστε να δημιουργηθεί η απαραίτητη γωνία για τα surround. Στο 5.1 δεν μπαίνουν στις 90 μοίρες κάθετα αλλά στις 110-120.

Σίγουρα είναι καλύτερα να το ξεκινήσεις σταδιακά και να προσθέτεις ηχεία σιγά σιγά.

Η περίπτωση των ηχείων δαπέδου με μικρό πλάτος, π.χ. ηχεία δαπέδου με δύο πεντάιντσα μεγάφωνα μοιάζει να είναι η κατεύθυνση που θα πάρεις. Μαζί με έναν πολυκάναλο ενισχυτή όπου στο μέλλον θα συμπληρώσεις τα υπόλοιπα, δηλαδή subwoofer, κεντρικό και surround ηχεία.
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Αν θες σονι και καλά να στησεις 5.1 η δική μου πρόταση είναι:
- βάζεις την τηλεόραση στον μικρό τοίχο στα 3 μέτρα στο ΚΕΝΤΡΟ αμέσως μετά από τον καναπέ
-αγοραζεις ένα σετ δορυφόρων 5.1 . Ψάξε και για μεταχειρισμένα για πιο οικονομικά.
-η ιδανική θέση θέασης/ακρόασης θα είναι στην άλλη πλευρά του καναπέ.
 

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

1. Σκεφτόμουν αρχικά και εγώ για ηχόμπαρα ως την πιο εύκολη και οικονομική λύση απλά εξετάζω και άλλες λύσεις για καλύτερο ήχο.Έχετε να προτείνετε κάποια καλή ηχόμπαρα για το χώρο μου;
2.Η λύση με τον ενισχυτή και 2 Klipsch R41M δεξιά και αριστερά από την τηλεόραση καρφωμένα στον τοίχο για αρχή θεωρείτε ότι δεν ενδείκνυται;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν υπάρχουν οι αναγκαίες ανακλαστικές επιφάνειες στο χώρο σου για να έχει αποτέλεσμα κάποιου ψευδοsurround η ηχομπάρα. Θα είναι λειψός ο ήχος από τη μια πλευρά. Και δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε ρυθμίσεις. Η ηχομπάρα είναι απλώς για να βελτιώνει τα ανεπαρκή ηχεία της TV.

Εάν πας σε ηχομπάρα με ξεχωριστά ηχεία surround, πάλι γυρνάμε στο χωροταξικό και επιπλέον εδώ η απόδοση δεν θα φτάνει ούτε κατά διάνοια εκείνη ενός συστήματος με ξεχωριστά κομμάτια.

Μια μικρή μετακίνηση του καναπέ προς τα εμπρός, μια μικρή μετακίνηση του επίπλου της TV προς τα δεξιά και στην πορεία θα δεις πως προκύπτει.
 

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
Απάντηση: Re: Home cinema για μικρό σαλόνι 3x5 αρχάριος

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ που άκουσα μια ηχόμπαρα σε σπίτι φίλου δεν ενθουσιάστηκα.

Άρα η λύση με ενισχυτή και 2 πλαινών ηχειών είναι έτσι όπως είναι ο χώρος θα αξίζει την επένδυση ή πάλι θα έχω αβέβαια αποτελέσματα; Και αν ναι σε τι ηχεία να πάω δεδομένου ότι οι κολώνες μου φαίνονται υπερβολή για το χώρο..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αν μπορείς, βάλε μια κάτοψη να δούμε. Γιατί οριακά μπορεί να μην ταιριάζει ούτε το σενάριο που συζητάμε. Από τη φωτογραφία λόγω προοπτικής είναι κάπως δύσκολο να καταλάβουμε. Αν ας πούμε παραμείνει παράκεντρο πολύ το έπιπλο της TV παρά τη μετακίνηση, πάλι θα είναι δύσκολο.

Όλα είναι θέμα συμβιβασμών. Απλά κοιτάμε να αποφύγουμε τους μεγάλους συμβιβασμούς, εκείνους που θα έχουν μεγάλο συμβιβασμό στον ήχο τέτοιο που θα κάνει το εγχείρημα να μην αξίζει τελικά. Πάντως απέφυγε την ηχομπάρα ή κοίταξέ την μόνο στην περίπτωση που αποφασίσεις ότι θα κινηθείς μόνο προς την βελτίωση του ήχου της TV.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Καλημερα και καλη χρονια.
Εάν εχεις αποφασίσει οτι η ήχομπαρά δεν θα σε καλύψε Στο οποίο συμφωνώ ,η καλύτερη λύση για σένα ειναι να ξεκινήσεις με δυο ποιοτικά ηχεία βιβλιοθήκης .
Ξεκινάς από εκεί για να ακούς τη μουσική σου και να εχεις καλύτερο ήχο στις ταινίες σου και μετα βλέπεις τη θέλεις.
Όσον αφορά τη θέση της τηλεόρασης ,τη φέρνεις ποιο δεξιά για να ειναι ίσες οι αποστάσεις του επίπλου με τον τοίχο και την πόρτα .
Εάν σου αρέσουν τα δυο ηχεία και θέλεις και αλλα τότε κανεις αυτο που σου ειπε ο pleo φέρνεις τον καναπέ ποιο μπροστά για να μπουν τα πίσω ηχεία εκεί.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,003
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Home cinema για μικρό σαλόνι 3x5 αρχάριος

+1

Μην ανοίξεις πληγές με ηχοσυστήματα διότι θα μπλέξεις και με καλώδια και με πολλά χρήματα με ΑΒΕΒΑΙΑ αποτελέσματα λόγω χωροταξίας. Το ιδανικό θα ήταν να στηθεί σε κάθετη διάταξη αλλά αφού δεν γίνεται.....

μήπως γίνεται;;
πόσο θα πρέπει να μετακινηθεί ο καναπές για να μπει η τιβι με το έπιπλο κάθετα;
κοιτάει/κοιτάμε μετά ηχεία δαπέδου με την εξάτμιση μπροστά για να μπουν με πλάτη στον τοίχο. (αν και κάμποση απόσταση θα έχουν πιστεύω).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Απο προσωπική πείρα αν τα έπιπλα τα ηχεία και τα καλώδια δεν είναι σε εργονομικό σημείο (δηλαδή αν σκοντάφτεις πάνω στα καλώδια και ηχεία, αν πρέπει να στριμωχτείς για να περάσεις να κάτσεις στον καναπέ, αν κουτουλάς στα surround που έχεις κρεμάσει στους τοίχους) τότε αργά ή γρήγορα θα μετανιώσεις τα λεφτά που έδωσες.

Αν θες οποσδήπωτε home cinema υπάρχει η λύση ηχείων τύπου dali fazon mikro που έχουν μικρές διαστάσεις και πάχος που μπορείς να κρεμάσεις στον τοίχο. (τυχαία τα είπα πολλές εταιρίες βγάζουν τέτοια ηχεία)
4 τέτοια μαζί με έναν AV εισαγωγικό μοντέλο είναι μια αρχή. Δεν κάθεσαι σε ιδανική θέση δεν θα έχεις καλή στέρεο/surround εικόνα, αλλά για τον χώρο σου δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
 

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
Απάντηση: Re: Home cinema για μικρό σαλόνι 3x5 αρχάριος

Βασικά συνειδητοποιώ ότι η χρήση που θέλω είναι αυτή που αναφέρει η xristiana1.
Δηλαδή ποιοτικό ήχο για μουσική και αναβάθμιση ήχου της τηλεόρασης τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο .

Άρα ξεχνάμε το 5.1 και λόγω budget και επομένως κοιτάζω για 2 ποιοτικά ηχεία βιβλιοθήκης που θα μπορούν να κρεμαστούν στον τοίχο δ/α από την τηλεόραση για να κερδίσουμε την εργονομία που αναφέρει ο sat_guy που είναι επίσης σημαντική.
Επιπλέον φέρνω το έπιπλο της τηλεόρασης στη μέση

Άρα κοιτάζω για αγορά ενισχυτή και παθητικών ηχείων βιβλιοθήκης
Μου αρέσουν ιδαίτερα τα Klipsch

Yamaha R-S202D Silver και Klipsch RP-600M θα ήταν μια τίμια λύση;
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Τα κλιπς είναι πολύ εντυπωσιακά ηχεία
στην αρχή ,όμως πρέπει να τα ακούσεις οπωσδήποτε ,αυτό ισχύει για όλα τα ηχεία ακούσε πριν αγοράσεις.
Μην αποκλείσεις και τα ενεργά ηχεία .
 
Re: Απάντηση: Re: Home cinema για μικρό σαλόνι 3x5 αρχάριος

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ που άκουσα μια ηχόμπαρα σε σπίτι φίλου δεν ενθουσιάστηκα.

Άρα η λύση με ενισχυτή και 2 πλαινών ηχειών είναι έτσι όπως είναι ο χώρος θα αξίζει την επένδυση ή πάλι θα έχω αβέβαια αποτελέσματα; Και αν ναι σε τι ηχεία να πάω δεδομένου ότι οι κολώνες μου φαίνονται υπερβολή για το χώρο..

Η λύση ενισχυτή και δυο ηχείων είναι από κάθε άποψη καλύτερη για μουσική, ωστόσο θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις την ηχομπάρα επειδή απλά άκουσες μια που δε σε ικανοποίησε. Υπάρχουν διαφορές τρομακτικές από μπάρα σε μπάρα, και, ενώ μουσική δε θα ακούσεις ποτέ σωστά, όταν μιλάμε για κινηματογράφο, δεν είναι απαραίτητο ότι στο budget σου θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα με κανονικά ηχεία.

Επειδή βρέθηκα σε αντίστοιχη φάση πριν λίγες μέρες, συνειδητοποίησα ότι για σύστημα 2.0 με σοβαρή προοπτική επέκτασης σε 5.1.4, έπρεπε να ανέβω πάνω από το 1000αρικο (~800 για ενισχυτή και κάνα 400άρι για ηχεία σαν τα Klipsch που λες). Και βέβαια, μέχρι τη στιγμή που θα το εμπλούτιζα τουλάχιστον με γούφερ, η κινηματογραφική αίσθηση που θα έπαιρνα θα ήταν μάλλον χειρότερη από μια καλή ολοκληρωμένη μπάρα 5.1 (πχ. JBL 9.1 στην οποία κατέληξα).

Βέβαια ο χώρος σου δε βοηθάει, αλλά αν τραβήξεις τον καναπέ λίγο προς τη μπαλκονόπορτα, και φέρεις και την τηλεόραση στη γωνία της μπαλκονόπορτας, θα βελτιωθούν τα πράγματα σημαντικότατα.
 
Άκυρο, τώρα είδα ότι γράφεις κάπου ότι θες να ακούς μουσική με αξιώσεις. Τότε μάλλον πρέπει να πας στο 2.0, αλλά αφενός μάλλον θες λίγο ξεχείλωμα στο μπάτζετ σου, αφετέρου πρέπει να προσέξεις πολύ με την τοποθέτηση (και θα γεμίσει και λίγο ασφυκτικά ο χώρος σου, ακόμα και με ηχεία βιβλιοθήκης).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ultimately είναι οι σημειακές πηγές που είναι προτιμότερες και όσο καλύτερες είναι αυτές τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα και πόσο βοηθά ο χώρος στην εκμετάλλευσή τους φυσικά.

Δεν είναι λύση να λέμε πάρε μια ηχομπάρα και βγάλε τα μάτια σου και βολέψου όπως όπως. Ένα front surround κουτί που παίζει με DSP προσπαθώντας μιμηθεί καταστάσεις. Και το κάνει με χειρότερα επιμέρους εξαρτήματα.
Στην πραγματικότητα οι ηχομπάρες είναι για όσους έχουν κόκκινες γραμμές στην αισθητική πλευρά του πράγματος. Δηλαδή βάζουν προτεραιότητα την virtual εξαφάνιση του συστήματος από το χώρο. Στα υπόλοιπα έχουν σοβαρούς περιορισμούς.

Για όλα υπάρχουν λύσεις. Εξαρτάται που στοχεύουμε και κατά πόσο μπορούμε να ξεπεράσουμε τους - όποιους - περιορισμούς τιθενται.