Philips 58 PUS7505 ρυθμίσεις.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους! Θα μπορούσε ίσως κάποιος να μου υποδείξει ρυθμίσεις εικόνας για την εν λόγω tv? Παίζει κυρίως netflix, τηλεοπτικό, και κάποια full hd αρχεία μέσω media player. Εδώ που είμαι, δυνατότητα για ρύθμιση από κάποιον ειδικό δεν υπάρχι. Ευχαριστώ.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
προχθες σε εναν φιλο την παλευα.
αξιοπρεπεστατη εικονα και την εφερα σχετικα ευκολα.
δεν εκανα και τιποτε το ιδιαιτερο.
χοντρικα..
50 φωτεινοτητα,70 αντιθεση,50 χρωμα,60 backlight και ολα τα φιλτρα κλειστα(αντιθεση,θορυβος κτλ)
βρες τα γνωστα πατερνακια και θα την φερεις ευκολα.
το μονο κακο που διαβασα και σε σχολια αλλων χρηστων,ειναι οτι εαν την ζορισεις με το μενου,κολλαει και χανεται η εικονα.
επανερχεται μονο εαν την βγαλεις απο την πριζα.
προφανως με καποιο update θα διορθωθει.
παντως για 400 ευρω που την πετυχε ο φιλος μαζι με 5ετια,(στο συνολο με το bonusαπο την καρτα)ειναι το απολυτο vmf για 58αρα τηλεοραση.
 
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για "πολύ" τηλεόραση για τα λεφτά της. Εγώ την πήρα από Κώτσο με άτοκες, δε με έπαιρνε για παραπάνω.. Περιμένω και μια RGB λεντοταινία για την πλάτη της..
 
προχθες σε εναν φιλο την παλευα.
αξιοπρεπεστατη εικονα και την εφερα σχετικα ευκολα.
δεν εκανα και τιποτε το ιδιαιτερο.
χοντρικα..
50 φωτεινοτητα,70 αντιθεση,50 χρωμα,60 backlight και ολα τα φιλτρα κλειστα(αντιθεση,θορυβος κτλ)
βρες τα γνωστα πατερνακια και θα την φερεις ευκολα.
το μονο κακο που διαβασα και σε σχολια αλλων χρηστων,ειναι οτι εαν την ζορισεις με το μενου,κολλαει και χανεται η εικονα.
επανερχεται μονο εαν την βγαλεις απο την πριζα.
προφανως με καποιο update θα διορθωθει.
παντως για 400 ευρω που την πετυχε ο φιλος μαζι με 5ετια,(στο συνολο με το bonusαπο την καρτα)ειναι το απολυτο vmf για 58αρα τηλεοραση.

Update
Δημήτρη βλέπω άλλη τηλεόραση με τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες, υπόχρεος! Μα αφού όλα αυτά τα φίλτρα κάνουν τόσο ζημιά στην εικόνα, γιατί τα βάζουν άραγε;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
σε ολες τις τηλεορασεις τα φιλτρα κανουν ζημια.
τωρα γιατι τα βαζουν?
σε καποιυς αρεσει αυτη το ψευτικο,σε καποιυς οχι.
ειδικα τα εφε των αντιθεσεων,καταστρεφουν εντελως την εικονα.
εγω του την εφτιαξα με mode "προσωπικο".
εαν την σκαλισεις και αλλο,θα την φερεις ακομα καλυτερα.

αυτο το θεμα που αναφερω,στο κανει?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
επισης εντυπωση μου εκανε το μαυρο της,που ειναι Va πανελ.
σε εντελως σκοτεινο δωματιο,κραταει πολυ καλα και οι διαρροες φωτος ειναι ελαχιστες χωρις να ενοχλουν.
πολυ καλη σε τηλεοπτικο σημα,κινηση,χρωματα...
πολυ δυσκολο σε αυτα τα λεφτα και ιντσες,να βρεις κατι αλλο..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Όχι Δημήτρη, δεν μου το έκανε, μέχρι ώρας τουλάχιστον. Έχεις υπ' όψιν κάποια pattern για να παίξω λίγο; Πως γίνεται, μέσω usb?

τα ειχα σε φλασακι και τα επαιξα απο ενα πλειερ.
λογικα θα τα παιξει και απο usb.
κυκλοφορουν αρκετα στο νετ.
κατσε να το ψαξω λιγο.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
..και αυτονοητο οτι καθε πηγη θελει την ρυθμιση της.
στο netflix πχ και σε hdr ή dolby vision,θα πρεπει να παιξει διαφορετικα απ`οτι στο επιγειο.
ανεβασε λιγο το back light και το contrast και παιξε λιγο με τα χρωματα.
ακομα και σε hd στο netflix,θελει καποιες μικρο-αλλαγες.
γενικα με λιγο ψαξιμο θα την βρεις την ακρη.
 
Λοιπόν, feedback. H τηλεόραση "ήρθε" χρωματικά, η εικόνα της είναι πλέον πολύ καλή, ΑΛΛΑ: Δεύτερη συνεχόμενη ημέρα μου το γυρίζει στο τσάμικο, δηλαδή χάνει την εικόνα στα καλά καθούμενα, βασικά όταν αλλάζω κανάλια. Ήχο έχει κανονικά, εμφανίζει πληροφορίες καναλιού, μενού κοκ, αλλά δεν έχει εικόνα. Την αποσύνδεσα από την πρίζα και έστρωσε και τις δυο φορές. Ελπίζω να είναι θέμα λογισμικού και να λυθεί σύντομα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ειναι το προβλημα που σου ανεφερα και το κανει σε ολους.
ενας μαλιστα στον σκρουτζ(που προφανως την εχει αρκετο καιρο)λεει οτι με μετα το τελευταιο update,η τηλεοραση αρχισε να του κανει κολπα.
που σημαινει οτι στο επομενο-λογικα-θα λυθει
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Μακάρι Δημήτρη.. Όχι τίποτα άλλο, μου τη λέει και το κορίτσι του στυλ "εγώ σου έλεγα να πάρεις samsung που είναι καλές, ποιός αγοράζει philips πια;"

:flipout::flipout:

αυτο ελπιζει και ο φιλος που την εχει.
γιατι αντε και την παει πισω και σου λενε αλλαγη...
που να βρεις αλλη 60αρα σε αυτα τα λεφτα και με τοσο καλη εικονα για αυτα που κοστιζει...!?:eek:perator:
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Λοιπόν, feedback. H τηλεόραση "ήρθε" χρωματικά, η εικόνα της είναι πλέον πολύ καλή, ΑΛΛΑ: Δεύτερη συνεχόμενη ημέρα μου το γυρίζει στο τσάμικο, δηλαδή χάνει την εικόνα στα καλά καθούμενα, βασικά όταν αλλάζω κανάλια. Ήχο έχει κανονικά, εμφανίζει πληροφορίες καναλιού, μενού κοκ, αλλά δεν έχει εικόνα. Την αποσύνδεσα από την πρίζα και έστρωσε και τις δυο φορές. Ελπίζω να είναι θέμα λογισμικού και να λυθεί σύντομα.


Οι γνωστές παιδικές ασθένειες και bug των Saphi τηλεοράσεων είναι τέτοιοι λόξιγκες, παιδιά. Το καλό είναι ότι έχουν λιγότερα κολλήματα σε σχέση με τα περσινά μοντέλα. Το κακό είναι ότι μιλάμε περισσότερο για αναμενόμενο feature και όχι bug στην αρχική συμπεριφορά της τβ, οπότε όποιος αγοράσει, ας έχει υπόψην του ότι πρέπει να κάνει μερικούς μήνες υπομονή, μέχρι να φάει η τηλεόραση κάποιες αναβαθμίσεις firmware για να στρώσει και να γίνει εντελώς προβλέψιμη η συμπεριφορά της. Αυτά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και υπερβολικές προσδοκίες για απροβλημάτιστες και bug-free επιδόσεις αυτού του custom λογισμικού από την πρώτη ώρα λειτουργίας. Το χαμηλό κόστος έχει και κάποιες θυσίες, έστω και προσωρινές.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Μακάρι Δημήτρη.. Όχι τίποτα άλλο, μου τη λέει και το κορίτσι του στυλ "εγώ σου έλεγα να πάρεις samsung που είναι καλές, ποιός αγοράζει philips πια;"

:flipout::flipout:


Να εξηγήσεις ήρεμα και πολιτισμένα στο κορίτσι ότι ως άνδρας λαμβάνεις αποφάσεις βάσει λογικής, όχι ονόματος και θέλεις να πιάνουν τόπο τα λεφτά σου, γι' αυτό και αγόρασες μια τηλεόραση που υποστηρίζει όλα τα σύγχρονα φορμά εικόνας-ήχου σε πολλή καλή τιμή, ώστε να μπορείτε να απολαμβάνετε ταινίες-σειρές από το Νέτφλιξ όπως γυρίσθηκαν (βλέπε Dolby Vision-Atmos), τα οποία στην παρούσα φάση η Samsung δεν τα ενσωματώνει στις δικές της τβ, λόγω μη πληρωμής δικαιωμάτων.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Οι γνωστές παιδικές ασθένειες και bug των Saphi τηλεοράσεων είναι τέτοιοι λόξιγκες, παιδιά. Το καλό είναι ότι έχουν λιγότερα κολλήματα σε σχέση με τα περσινά μοντέλα. Το κακό είναι ότι μιλάμε περισσότερο για αναμενόμενο feature και όχι bug στην αρχική συμπεριφορά της τβ, οπότε όποιος αγοράσει, ας έχει υπόψην του ότι πρέπει να κάνει μερικούς μήνες υπομονή, μέχρι να φάει η τηλεόραση κάποιες αναβαθμίσεις firmware για να στρώσει και να γίνει εντελώς προβλέψιμη η συμπεριφορά της. Αυτά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και υπερβολικές προσδοκίες για απροβλημάτιστες και bug-free επιδόσεις αυτού του custom λογισμικού από την πρώτη ώρα λειτουργίας. Το χαμηλό κόστος έχει και κάποιες θυσίες, έστω και προσωρινές.

με το προηγουμενο firm δεν πρεπει να υπηρχε προβλημα.
τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο τα λεγομενα των χρηστων στο σκρουτζ.
μακαρι να φτιαχτει σε καποιο επομενο γιατι ειναι οντως πολυ ενοχλητικο.