Αγορά TV 65"-70"

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Γνωστοί μου ζήτησαν βοήθεια για αγορά τηλεόρασης αλλά έχω προσωπικά μείνει πολύ πίσω με μία 42άρα 8ετίας.

Οι ανάγκες τους είναι οι εξής:


- Θέλουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο πάνελ και πάμε μάλλον για 65"-70" το οποίο όμως θα τοποθετηθεί σε κινούμενη βάση. (από ότι είδα οι ποιό πολλές έχουν περιορισμό μέχρι 70")

- Απόσταση θέασης περίπου 6-7 μέτρα.

- Θέλουν να μπορούν να παρακολουθούν και υπό γωνία περίπου 30" όπως μου είπαν αλλά δεν έχω δεί τον χώρο.

- Κυρίως Netflix, Youtube και ταινίες μέσω Η/Υ αλλά όχι με ιδιαίτερες απαιτήσεις για 4Κ.

- Καθόλου gaming και δεν υπάρχει περίπτωση λόγο ηλικίας.

- Μπάτζετ όχι ξεκάθαρο αλλά μάλλον θα κινηθούν από 800 μέχρι 1200 ευρώ.


Ρώτησα σε κατάστημα και μου πρότειναν τις SONY KD-65XH9096 ή SONY KD-65XH8196 αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό.
Ευχαριστώ. :)
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65"-70"

Να αυξήσουν το budget για 85"-86"...

Όπως ανέφερα η TV θα τοποθετηθεί αναγκαστικά σε κινητή βάση λόγο περιορισμών στον διαθέσιμο χώρο και από ότι είδα όλες έχουν περιορισμό μέχρι 70".
Επιπλέον, προτιμώ να τους προτείνω να αγοράσουν μία 65άρα με καλά χαρακτηριστικά και πάνελ παρά μία 85άρα που θα είναι entry level και ενδεχωμένος με ποιό χάλια εικόνα.
Το μπάτζετ δεν μπορεί να ανέβει.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν όντως η ελάχιστη απόσταση θέασης είναι 6 μέτρα, ακόμα και μια 85"-86" θα είναι μικρή. Δεν προτείνω μικρότερη.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65"-70"

Αν όντως η ελάχιστη απόσταση θέασης είναι 6 μέτρα, ακόμα και μια 85"-86" θα είναι μικρή. Δεν προτείνω μικρότερη.

6-7 μέτρα είναι το μέγιστο, από τη στιγμή που θα είναι σε κινητή βάση θα μπορεί να μειωθεί η απόσταση θέασης.
Θα μπεί σε χώρο που δεν έχει πρόβλεψη για τηλεόραση και θα μετακινήτε σε μία γωνία όποτε δεν την χρειάζοντε.

Αρχικά είχαμε ξεκινήσει για projector αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμος τοίχος και πρέπει να τοποθετηθούν η οθόνη με μηχανισμό και ο projector στο ταβάνι οπότε και ανεβαίνει το κόστος και η μανούρα της εγκατάσταση των καλωδίων ρεύματος και hdmi.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Έστω, με κινητή βάση, μια 70" είναι σωστή επιλογή για απόσταση θέασης έως τέσσερα μέτρα. Δύο μέτρα παραπάνω, είναι μεγάλη διαφορά. Οι LG σειράς 7 στις 70" είναι καλές, φθηνές λύσεις, όμως με περιορισμένες γωνίες θέασης.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Έχει δίκιο ο Μιχάλης. Ακόμα και προβολέα 110" σε 1080p που έχω σε λίγο λιγότερο από 5 μέτρα είναι μικρός σύμφωνα με τα πρότυπα. 65" 4Κ στα 6 μέτρα??? Πες τους να βγουν και στο μπαλκόνι αν είναι.



1. Πάμε σε λύση προβολέα που θα βγει και ακριβώς στα 1200ε μαζί με όλα.

2. Πάμε σε λύση μέτριας ποιότητας 82-86" TV με παραπάνω μπάτζετ.

3. Μια 55ρα oled περίπου 1200 και κάνουν αναδιάταξη στα έπιπλα ώστε να βλέπουν από το 1,5 μ εάν αυτό είναι δυνατόν.

4. ......εάν σου γκρινιάζουν με όλες τις παραπάνω λύσεις τότε αγοράζουν ότι θέλουν και εσύ κοιμάσαι ήσυχος οτι τους συμβούλεψες σωστά.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Έστω, με κινητή βάση, μια 70" είναι σωστή επιλογή για απόσταση θέασης έως τέσσερα μέτρα. Δύο μέτρα παραπάνω, είναι μεγάλη διαφορά. Οι LG σειράς 7 στις 70" είναι καλές, φθηνές λύσεις, όμως με περιορισμένες γωνίες θέασης.

Έχει δίκιο ο Μιχάλης. Ακόμα και προβολέα 110" σε 1080p που έχω σε λίγο λιγότερο από 5 μέτρα είναι μικρός σύμφωνα με τα πρότυπα. 65" 4Κ στα 6 μέτρα??? Πες τους να βγουν και στο μπαλκόνι αν είναι.



1. Πάμε σε λύση προβολέα που θα βγει και ακριβώς στα 1200ε μαζί με όλα.

2. Πάμε σε λύση μέτριας ποιότητας 82-86" TV με παραπάνω μπάτζετ.

3. Μια 55ρα oled περίπου 1200 και κάνουν αναδιάταξη στα έπιπλα ώστε να βλέπουν από το 1,5 μ εάν αυτό είναι δυνατόν.

4. ......εάν σου γκρινιάζουν με όλες τις παραπάνω λύσεις τότε αγοράζουν ότι θέλουν και εσύ κοιμάσαι ήσυχος οτι τους συμβούλεψες σωστά.

OK, κατανοητά όλα τα παραπάνω και θα γίνει μια επεξήγηση των περιορισμών στους υποψήφιους και αποφασίζουν εκείνοι.

Επί του πρακτέου όμως και λόγο του ότι η TV θα μπεί σε κινητή βάση, άρα δεν θα είναι στα 6 μέτρα απόσταση αλλά ποιό κοντά, μπορείτε να δώσετε κάποια εναλλακτική πρόταση στις 65"-70" από τις 2 SONY που παρέθεσα αρχικά ;;

Σας ευχαριστώ.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Απάντηση: Re: Αγορά TV 65"-70"

OK, κατανοητά όλα τα παραπάνω και θα γίνει μια επεξήγηση των περιορισμών στους υποψήφιους και αποφασίζουν εκείνοι.

Επί του πρακτέου όμως και λόγο του ότι η TV θα μπεί σε κινητή βάση, άρα δεν θα είναι στα 6 μέτρα απόσταση αλλά ποιό κοντά, μπορείτε να δώσετε κάποια εναλλακτική πρόταση στις 65"-70" από τις 2 SONY που παρέθεσα αρχικά ;;

Σας ευχαριστώ.

τιποτα λιγοτερο απο 85 ιντσες,δεν υπαρχει κινητή βάση για 85? η εστω 75..
εγω βλεπω στα 2,80 με 75αρα και πλεον μου ειναι πολυ μικρη,επισης στο σαλονι εχω αποσταση στα 4 μετρα παλι με 75,εκει μιλαμε για το χαος και αν δεν ειναι μικρη.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Στο Budget σου για "καλή" TV πας μέχρι 65" και συγκεκριμένα την Sony 65XH9096.
Τώρα για την απόσταση ακόμα και η 85άρα μικρή είναι.
Πήρα την 85άρα πριν 2 μήνες και κάθομαι στα 5 μετρα και μου φαίνεται πολύ μικρή.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Στο κάτωθι λινκ υπάρχουν πολλές "λύσεις" για περιστρεφόμενες βασεις μέχρι ονομαστικα και 100" τηλεόραση.
Όμως καλύτερα να κοιτας το βάρος το οποίο δηλώνουν ότι αντέχουν και το vesa. Εάν καλύπτουν αυτά τα δύο ζητούμενα, τότε το πόσες ιντσες είναι η τηλεόραση δεν παίζει ρόλο.

https://www.skroutz.gr/c/489/baseis-tv/f/386352_532901/me-peristrofi-50-kai-ano.html?page=1

Πάρε και μία λίστα από "καλές λύσεις" σε τιμές από 850 - 1250 ευρώ:

Τηλεοράσεις Samsung, Philips, Hisense 75 ιντσών - Skroutz.gr