Naxatras Beyond the beyonder

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Χρονια πολλα και Καλη Χρονια!
Ειπα να ανοιξω ενα τοπικ για Naxatras μιας και υπαρχουν σκορπιες αναφορες μεσα στο φορουμ.
Ο σκοπος ειναι να αναφερουμε νεα, να γινει κουβεντα γυρω απο το γκρουπ. Καλοδεχουμενες συζητησεις φυσικα για θεματα γυρω απο τα βινυλια που εχουν εκδοσει.

Κρατωντας το τελευταιο, κανω την αρχη με μια ηχητικη συγκριση των βινυλιων των 3 αλμπουμ (δραττοντας της ευκαιριας απο μια συζητηση στο τσατ του δικαναλου ηχου). Εχει ενδιαφερον να δουμε αν υπαρχει συγκλιση ή αποκλιση στις αποψεις. Τα παρακατω αφορουν προσωπικες αποψεις απο τα δικα μου αυτια, με οποια αξια τους αναλογει, σε garrard 401 και AT 440mlb.

Το πρωτο αλμπουμ μας εξεπληξε ολους με την ηχητικη ποιοτητα του μαστερινγκ, περα απο το μουσικο περιεχομενο, φυσικα. Τα στοιχεια που κερδιζουν την προσοχη ειναι το βαθος της ηχογραφησης, η φωνη που ειναι αρκετα μπροστα και το σκοτεινο υποβαθρο γυρω απο τα οργανα. Εχει σημεια βεβαια που συμπιεζει η αναπαραγωγη οταν δινει η μπαντα.

Το δευτερο αλμπουμ σιγουρα ειναι ενα επιπεδο χαμηλοτερα απο το πρωτο αλμπουμ σε επιπεδο αναπαραγωγης. Δηλαδη εχει τις αρετες του πρωτου αλλα σε χαμηλοτερο επιπεδο. Ειχε καποια σημεια που ενοχλουν οι ψηλες συχνοτητες και νιωθεις οτι θες να χαμηλωσεις, σε αντιθεση με το πρωτο αλμπουμ. Το ιδιο συμπερασμα βγηκε ακουγοντας το διαφανες πρασινο περιορισμενης κυκλοφοριας με το πιο κοινο μαυρο βινυλιο. Τυχον διαφορες που μπορει να ενιωσα μαλλον ειναι placebo effect.

Το τριτο αλμπουμ ειναι και το αρτιοτερο, διορθωνοντας ή μειωνοντας ολα τα προβληματα που μπορει να υπηρχαν στα προηγουμενα. Ηχος στιβαρος, αβιαστος και σε βαζει εντελως μεσα στην ηχογραφηση. Το συμπερασμα βγηκε ακουγοντας την εγχρωμη κοπη αλλα δε νομιζω να αλλαζει αν καποιος εχει το μαυρο βινυλιο.

5b887c6b7b65cbb00d97432e40c78422.jpg
f59990eef26ea4c04f5dd50d349756df.jpg
70283d6c8021f4b9f821b0413241c354.jpg
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Ωραιο θέμα ανοιξες φίλε.
Λοιπόν εγω έχω και τα τρία οπως εσυ.
Ολα μαύρα βυνιλια δεν εχω πάρει τα special edition η καλύτερα limited edition που βγαίνουν τα χρωματιστά.
Πρώτο βυνιλιο είναι οπως τα λες οσο αφορά ακουστικά.
Δεύτερο βυνιλιο εδώ εγω ακούω αλλα σε σχέση με εσένα τι εννοώ πολύ χαμηλό γραμμένος ο δισκος( όπως έλεγα του βλαντ που έχω μια επανέκδοση των metallica το justice and for all ειναι να κανεις το βυνιλιο φρισμπι και εξω απο το παράθυρο)δεν εντόπισα αυτό που λες ότι στις ηψηλες σε καποια σημεία ενοχλεί και θες να χαμηλώσεις την ένταση.
Πικαπ project με jico mm1b, εγω.
Θα συμφωνήσω με τον τρίτο άλμπουμ
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Να αναφερω οτι ολα τα ακουσα με το ποτενσιομετρο του ενισχυτη στο ιδιο σημειο. Για το δευτερο αλμπουμ δεν το ακουσα παντως πιο χαμηλα σε βαθμο που να το παρατηρησω.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Και εγω το ιδιο έκανα οσο αφορά το ποτενσιομετρο του ενισχυτη και στα τρια τα δισκάκια.
Οπως ειπα σε εμενα απλα το δεύτερο δεν ακούγεται. χαμηλο γραμμένο, πρέπει να ανεβασω αρκετά το volume και παλι ψόφιο ειναι.
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Στανταρ παιζει προβληματικο βινυλιο.
Συμβαινει και σε αλλους;
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Απο οσο μου εχει πει ο βλαδιμηρος στο δικο του, παιζει σαν το δικο σου οτι τα πρίμα είναι στον Θεό.
Αμα δει το θεμα που άνοιξες θα τα γράψει καλύτερα εκεινος
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,032
Αγιοι Αναργυροι
καλά έκανες pelopis85 και άνοιξες νέο νήμα για την μπάντα και τις παραγωγές τους.
να πω την αποψή μου πρώτα για το Ι.. χωρίς να έχω κάποιο θέμα, θα το ήθελα πιο ..χαμηλογραμμένο.
δεν υπάρχει λόγος πιστεύω να εξαντλείται η δυναμική περιοχή του μέσου προκειμένου να βοηθηθούν ( ίσως;; ) τα αδύναμα σε ισχύ συστήματα ή να έρθει πιο κοντά στο cd.
να αναφέρω ότι το Ι το είχα σε δύο αντίτυπα (μαύρα) και δεν είχαν διαφορά στον ήχο μεταξύ τους.

πάμε στο ΙΙΙ αφήνοντας το ΙΙ για το τέλος.
ναι είναι η αρτιότερη δουλειά σε τεχνικό τομέα και διορθώστε με αν έχω την εντύπωση ότι έχει λίγο πιο χαμηλή δυναμική περιοχή από το Ι.
χωρίς ντεσιμπελόμετρο, απλά έχω αυτή την εντύπωση.

άξιο αναφοράς και το ΕΡ τους (maxi single 45 rpm), έχω σίγουρα κοντά 2 χρόνια να το ακούσω και αν το βρω κάποια στιγμή στον αχταρμά θα το βάλω αμέσως να παίξει.
στο άλλο σπίτι αν θυμάμαι καλά μου είχε δώσει την εντύπωση ότι ήταν το καλύτερο σαν ηχογράφηση.. (διόλου απίθανο, 45 στροφές είναι αυτές)

το ΙΙ.....
το δικό μου ΙΙ ή του mparaxir που το άκουσα σήμερα για λίγη ώρα σπίτι του;;;;
και επειδή διάβασα τα πόστ σας όσο ακόμα έγραφα το δικό μου, θέλετε να σας πω ποιό προτιμώ;;
του Διονύση!
τουλάχιστον είναι τονικά ισορροπημένο!
ναι χαμηλογραμμένο, σχετικά άτονο στα άκρα, αλλά αυτό από σύστημα σε σύστημα και από χώρο σε χώρο αλλάζει σε κάποιο βαθμό.
το δικό μου πρέπει να είναι χειρότερο και από το δικό σου pelopis85, γιατί δεν ενοχλούν οι υψηλές σε κάποια σημεία μόνο, αλλά σε όλον τον δίσκο.
προσοχή! δεν λέω ότι παραμορφώνουν ή "ξύνουν" ή "ξυρίζουν".
είναι πιο έντονες σε σχέση με το υπόλοιπο φάσμα. σαν τα πιατίνια να είναι κοντά σου, ενώ όλα τα υπόλοιπα σε άλλο δωμάτιο με ανοιχτή πόρτα.
κρίμα που δεν μου έκοψε να πάρω την κόπια μαζί μου στου Διονύση... να κάναμε ένα trade ρε συ mparaxir..:laugh:

ΥΣ.
πάντως άτιμη αυτή η αναζήτηση και οι δοκιμές σε περιφερειακά.
στου Διονύση πήγα να πάρω ένα καλώδιο βραχίονα για να το ακούσω.. μου πήρε τα μυαλά ρε παιδιά!
ασταμάτητα αλλάζω τον έναν δίσκο μετά τον άλλον! (1 ώρα και 20' μου πήρε να γράψω το πόστ)
μην βγω πολύ εκτός θέματος, αλλά μέχρι και το ΙΙ το έπαιξε καλύτερα! άκουσα και λίγο μπάσο της προκοπής ρε παιδί μου από τον δίσκο!
όχι ιδιότητες ισοσταθμιστή δεν έχει για να χαμηλώσει λίγο τα πιατίνια :laugh:
(φυσικά το "τσίμπησα" δικό μου κάνοντας κατάχρηση εξουσίας :flipout:)
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημερες
Ξεχαστηκαμε βρε βλαδιμηρε, οντος ευκαρια ειχες ερθει και με το αμαξι να επερνες το δικο μου βινύλιο να το ακουγες στο συστημα σου.
Δεν πειραζει θα έρθω εγώ καποια στιγμή να ακούσω και υις βελτιώσεις που εχεις κανει στο πικαπ σου χιχι
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερασ σε ολους!
Με αφορμη το ποστ σας ειπα να ακουσω και εγω!Οχι σε βυνιλιο βεβαια δεν εχω την τυχη να εχω!Οπως και να εχει το αποτελεσμα..τουλαχιστον στο πρωτο δισκακιι..νομιζα ημουν μεσα σε στουντιο σε προβα τους!τα τυμπανα ειδικα τα σπανε!
Απο που ειναι η μπαντα ?Απανταω μονος μμμ τωρα ειδα θεσσαλονικη!!Ευγε ευγε και ξανα ευγε!!Εποιροες πολλες αλλα μ θυμιζονς σς καπια σημεια the black keys τουλαχιτον τα ποιο παλια τους!!
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Που να ακουσεις το τρίτο τους.
Γενικα εχουν βγει πολλές ελληνικές μπάντες αξιόλογες που παίζουν φανταστικά.
Ακου αυτούς πιστεύω θα σου αρέσουν
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,032
Αγιοι Αναργυροι
ήρθε ο Διονύσης από δω για να μου πει την γνώμη του για κάποια πραγματάκια και έφερε την δική του κόπια από τους naxatras II
ισχύουν στο ακέραιο ότι έχουμε πει στα πάνω πόστ.
η δική του είναι πιο ισορροπημένη στα άκρα. ναι μεν έντονα πρίμα, αλλά και το ίδιο έντονα μπάσα.
όχι κάτι που να ενοχλεί, κάθε άλλο..
στην δική μου κάπου ξέχασαν τα μπάσα και έμεινα μόνο με όλα τα υπόλοιπα....

πιο πάνω λέει ο Διονύσης για μια κόπια των Metallica που θέλει να την κάνει ..φρίσμπι;;;
ναι πολύ χαμηλά γραμμένη αλλά εξαιρετική σαν ποιότητα ήχου!
μου άρεσε σε όλα!!
αλλά δεν την άφησε εδώ ο άτιμος.. την πήρε μαζί του.. 😅
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Οτι αρχίζει
.........
πιο πάνω λέει ο Διονύσης για μια κόπια των Metallica που θέλει να την κάνει ..φρίσμπι;;;
ναι πολύ χαμηλά γραμμένη αλλά εξαιρετική σαν ποιότητα ήχου!
μου άρεσε σε όλα!!
αλλά δεν την άφησε εδώ ο άτιμος.. την πήρε μαζί του.. 😅
Ότι αρχίζει ωραίο τελειώνει με πόνο!
Αφιερωμένο εξαιρετικά! 😌
[VIDEO]

Υ.Γ.1 Είναι γραμμένο από Technics! 😚
Υ.Γ.2 Χρόνια πολλά και από εδώ! 🙂
 
  • Wow
Reactions: vlad66

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημερες τώρα που μπηκε το nvo spa one στο συστημα μου, θα ξανα ακουσω των μεταλλικα και πιστεύω θα αναθεωρήσω οπότε παίζει να μην γίνει φρισμπι αχαχα
 
  • Like
Reactions: vlad66