Ποιο πανί για τον viewsonic px747-4k;

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Έχει δίκιο ο Μιχάλης. Ακόμα και προβολέα 110" σε 1080p που έχω σε λίγο λιγότερο από 5 μέτρα είναι μικρός σύμφωνα με τα πρότυπα. 65" 4Κ στα 6 μέτρα??? Πες τους να βγουν και στο μπαλκόνι αν είναι.



1. Πάμε σε λύση προβολέα που θα βγει και ακριβώς στα 1200ε μαζί με όλα.
σορρυ για το off topic
Eχω υπ οψιν μου τον viewsonic px747-4k στα 930
εχεις υπ οψιν καποιο πανι?
ευχαριστω
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
σορρυ για το off topic
Eχω υπ οψιν μου τον viewsonic px747-4k στα 930
εχεις υπ οψιν καποιο πανι?
ευχαριστω

Εγώ έχω ένα σταθερό πανί αγορασμένο από την cpi μάρκας comptevision και είμαι απολύτως ικανοποιημένος...ούτε ζάρες ούτε τίποτα.....στα 400ε οι 110" είχε στοιχίσει.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Εγώ έχω ένα σταθερό πανί αγορασμένο από την cpi μάρκας comptevision και είμαι απολύτως ικανοποιημένος...ούτε ζάρες ούτε τίποτα.....στα 400ε οι 110" είχε στοιχίσει.
IMG_20210120_161950.jpg
Πιο φτηνη δε προτεινεις για να μην υπαρχει απωλεια ποιοτητας εικονας? επειδη κοιταω κατι τετοιο
https://aboutpc.gr/p/ilektrokiniti-othoni-provolis-brateck-esaa108/
δεν εχω χωρο για παραπανω προβολη απο 108 ιντσες,ο τοιχος απεναντι χωραει πανι 240x135cm δηλαδη μαξ 108 ιντσες και ειναι 3.30 απο θεση θεασης
θα προβαλω απο τα 5.05 μετρα
θα εχω θεμα? θα μπορω μεχρι 100 ιντσες ή θα χρειαστει να ερθει πιο κοντα?γιατι σε ενα οδηγο βλεπω οτι στα 5 μετρα βγαζει 146 ιντσες,θα μπορω να προσαρμοσω και να βγαλω 105 ιντσες ή δε γινεται?επομενη λυση ειναι πισω απο τη θεση θεασης στα 4 μετρα και κατι αλλα οχι ψηλα,λιγο πιο ψηλα απο θεση θεασης
Ασχετος επι του θεματος,ψαχνομαι να δω αν γινεται ετσι ωστε να προχωρησω
Και αυτο ειναι το λινκ με τον οδηγο https://www.projectorcentral.com/ViewSonic-PX747-4K-projection-calculator-pro.htm#calc
επισης παραθετω φωτο με τον τοιχο για το πανι,το πανι θα πεσει μποροστα απο μια 65αρα oled και θα φτασει στο υψος των ηχειων
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αν μπορείς να βάλεις σταθερή οθόνη τότε και φτηνή να πάρεις ζάρες δεν θα κάνει. Αν όμως ρολαρει η οθόνη σου σε ίντσες ειδικά πάνω από 100 υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να εχεις ζάρες η τσακισμένες άκρες εφόσον δεν μιλάμε για tab tension-ed (που κοστίζουν ακριβά) Αν το μπάτζετ για οθόνη είναι αυτό στα 150 ε τότε το ρισκάρεις.

Όχι δεν θα μπορείς να το προσαρμόσεις στις 105 αν τον στήσεις στα 5μ

Ιδανικά η οθόνη θα ήταν καλό να ξεκινά από τα 60cm και πάνω.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Αν μπορείς να βάλεις σταθερή οθόνη τότε και φτηνή να πάρεις ζάρες δεν θα κάνει. Αν όμως ρολαρει η οθόνη σου σε ίντσες ειδικά πάνω από 100 υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να εχεις ζάρες η τσακισμένες άκρες εφόσον δεν μιλάμε για tab tension-ed (που κοστίζουν ακριβά) Αν το μπάτζετ για οθόνη είναι αυτό στα 150 ε τότε το ρισκάρεις.

Όχι δεν θα μπορείς να το προσαρμόσεις στις 105 αν τον στήσεις στα 5μ

Ιδανικά η οθόνη θα ήταν καλό να ξεκινά από τα 60cm και πάνω.
Καλημερα
Έστησα το πανι ,ειναι 100 ιντσες και ξεκινα απο τα 115cm
Η αποσταση προβολης ειναι 3.54μ τελικα,οτι λεει ο calculator για τις 100
H θεση προβολης(υψος κεφαλιου)ειναι στα 105cm,πιστευω ειναι αρκετα καλα,με βολευει
Το απογευμα θα τοποθετησω τον προβολεα και θα σου πω,το μαυρο περιθωριο τσακιζει ελαχιστα στην ακρη του,δε θα φτανει την εικονα απο οτι φαινεται
Παμε για λιγο με αυτο το πανι και μετα σιγουρα για καλυτερο
θα σου πω το βραδυ !
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Οκ. Εφόσον είναι τόσο ψηλά πρέπει να έχεις υποστήριξη για το κεφάλι στον καναπέ ή στην πολυθρόνα. Αλλιώς θα έχεις αυχενικό πρόβλημα. Με το πανί αν δεν εχει ζαρες είσαι μια χαρά. Αν στο μέλλον περισσεύουν χρήματα, όπως έγραψες, κοιτάς για καλύτερο.
 
  • Like
Reactions: billpeppas

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Οκ. Εφόσον είναι τόσο ψηλά πρέπει να έχεις υποστήριξη για το κεφάλι στον καναπέ ή στην πολυθρόνα. Αλλιώς θα έχεις αυχενικό πρόβλημα. Με το πανί αν δεν εχει ζαρες είσαι μια χαρά. Αν στο μέλλον περισσεύουν χρήματα, όπως έγραψες, κοιτάς για καλύτερο.
Καλημερα
Λοιπον...εχω βγαλει 104 ιντσες,το μεγεθος εντυπωσιαζει πραγματικα,ειναι τρομερη η αναβαθμιση απο τις 65,αλλα...
Στα σκοτεινα πλανα(με ambient φωτισμο) υποφερει λιγο η εικονα(τα μαυρα ειναι βαθια γκρι,δε τα λες deep black) και τα χρωματα ειναι κατω σε σχεση με την τβ(1η φορα επαφη με προβολεα στο σαλονι),αλλα παραμενει πανω απο του μετριου,εχει λεπτομερεια και ευκρινεια καλη,σε πλανα φωτεινα και με αρκετα χρωματα ειναι πολη καλη η εικονα,γεμιζει το ματι με δεδομενα!σε προβολη νυχτα που εκανα παραμενει λιγο φωτεινος ο προβολεας αλλα η εικονα του ειναι πολυ καλη
Ουτε artifacts παρατηρησα ουτε τιποτα
βλεπω απο τα 3,70μ και ειναι θετικες οι πρωτες ματιες
Πιστευεις με καλυτερο πανι θα εχω καλυτερη εικονα?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν είχα ποτέ ακριβή οθόνη.

Πάντα στα κάτω από 600ε αγόραζα.

Από τα 400ε που έχει η σταθερή κινεζική που έχω τώρα στα 600ε που κόστιζε η παλιά μου οι διαφορές ήταν έως και ανύπαρκτες.....τώρα αν αυτοί που έχουν Stewart βλέπουν διαφορές που δικαιολογούν την διαφορά στο κόστος δεν το γνωρίζω προσωπικά.

Κυρίως για τις ζάρες με ανησυχούσε το χαμηλό κόστος.

Όλα τα παραπάνω που είπες αναμενόμενα.

Καλές προβολές εύχομαι!!!

Υ.Γ. Αν καποιος εχει εμπειρια με πολυ καλυτερες οθονες ας γράψει και αυτός την άποψη του να μας φωτίσει λίγο στο πόσο καλύτερα δείχνει από φθηνή.