Αγορά HiFi για ενιαίο χώρο 150τμ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Markoulis

New member
10 January 2011
9
Piraeus / Greece
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά,

Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε ένα ηχοσύστημα all in one που να μπορώ να βάλω 4 ηχεία (ένα σε κάθε γωνία) και να παίζει αξιοπρεπώς για οικιακή χρήση cd, radio κλπ.

Ο χώρος είναι ενιαίος 25μ μήκος χ 6μ πλάτος χ 3μ ύψος.

Δεν με ενδιαφέρει για home cinema.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Δε είμαι ειδικός αλλά θεωρώ ότι πρέπει να μπουν περισσότερα ηχεία. Μάλλον 6.
Οπότε ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις παίρνεις ένα ενισχυτή και ηχεία.
Καινούργια η μεταχειρισμένα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Έναν αv receiver o οποίος θα παίζει σε All Channel stereo mode και μια πηγή που σε βολεύει.

Για αυτά τα τετραγωνικά από 1000ε και πάνω σίγουρα.

Θα μπορούσε να βρεις άνετα από ε μπει κάποιον μεταχ. δεκαετίας 70-80 με quad stereo mode με κάτω από 300ε και να τον κάνεις μια συντηρισουλα και να εχεις ένα μηχάνημα βινταζ κουκλί που να παίζει και όμορφα.

Τώρα αν με το all in one εννοείς εκείνα τα midi-hifi που πουλούσαν οι Κοτσόβολοι στα 90s με τα cd + radio και και και...δεν νομιζω να βρεις κάτι.

Υπάρχει και η λύση P.A. σαν αυτά που έχουν στα μπαρ με όσα κανάλια θέλεις αλλά πάλι δεν είναι all in one.

Αλλά επειδή δεν είμαι κανένας ειδικός περίμενε και άλλες προτάσεις από άλλα μέλη.
 
Last edited:

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα και απο εμενα στην θεση σου θα κοιταζα για ενεργα επαγγελματικα-οικονμοικα ηχεια κοινως pa τα οποια θα τα εχεις με ενα λαπτοπ και θα εισαι μια χαρα !!! ο χωρος ειναι μεγαλος και θεωρω οτι με τετοιου ειδους ηχεια θα καλυψουν το χωρο σου με συχνοτητες και με ενταση !!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ από την άλλη θα πήγαινα σε τέσσερα σετ ηχείων συνδεδεμένα σε δικάναλο επαγγελματικό τελικό ενισχυτή τύπου crown xls. για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δες εδώ. Πολύ χρήσιμο.
προφανώς θα χρειαστεί και κάποιο dac, επαγγελματική κονσόλα ή προενισχυτής πριν τον τελικό
 

Markoulis

New member
10 January 2011
9
Piraeus / Greece
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας αλλά αυτό που ψάχνω είναι κάτι πολύ πιο απλό τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό.
Ένα μηχάνημα τέτοιου τύπου https://www.sony.gr/electronics/sistimata-hi-fi/cmt-sx7-cmt-sx7b που να συνδέεται με 4 ηχεία, χωρίς ξεχωριστό ενισχυτή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τα 25 μέτρα είναι πολλά πάντως.

Το συγκεκριμένο ηχοσύστημα Sony είναι 2x30W στα 6Ω.

Υπάρχει λύση ηχοσυστήματος τέτοιου τύπου με 2x60W ή 4x30W. Πρόκειται για σύστημα με 4 ενισχυτές εσωτερικά και ως εκ τούτου οδηγεί δύο ζευγάρια ηχεία με ξεχωριστή μάλιστα δυνατότητα ρύθμισης της έντασης για κάθε ζευγάρι ηχείων.
Βέβαια θα πρέπει να προσθέσεις και τα ηχεία που σημαίνει ότι αυξάνει το κόστος.

https://www.marantz.com/en-us/product/network-audio-players/m-cr612


Σε τέτοιους χώρους πάντως, συνήθως η λύση είναι μίκτης, επαγγελματικοί ενισχυτές και ηχεία.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα denon 2700, ένα οικονομικό σονυ blueray που παίζει τα παντα, και όσα πολκ σ15 θέλω. (έως 7)
Ετσι θα έχω και εικόνα αν συνδέσω τηλεόραση.
Ουσιαστικά θα έχεις και home cinema και ήχοσύστημα με έως 7 ηχεία. Αργότερα μπορείς να προσθέσεις και σαμπ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σε τέτοιους χώρους πάντως, συνήθως η λύση είναι μίκτης, επαγγελματικοί ενισχυτές και ηχεία.

Αυτο. Αν θες ακους.

Παιδία οι πολυκαναλοι δεν ειναι για αυτη τη δουλεια. Θα γινει ζημια καποια στιγμη. Και δεν εχει και νοημα. Ενα dac streamer με ενα επαγγελματικο τελικο ειναι στα ιδια λεφτα και μπορει να παιξει τα ηχεια σωστα και με λιγοτερες παραμορφωσεις απο ενα κουρασμενο πολυκαναλο που ψοφαει (οπως ολοι τους) σε multichannel stereo. Μη μπερδευεστε. Αλλο το βλεπω 7.1 ταινια και εχω αραια και που στιγμιαια πληροφορια σε ολα τα καναλια και αλλο εχω φουλ σημα συνεχεια σε ολα τα καναλια.
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
394
panoramix αυτο εχει να κανει με την ενταση που θα παιζει η και σε μετριες προς χαμηλες εντασεις "κουραζεται" ο πολυκαναλος?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ριχνεις τη ζαρια σου και βλεπεις. Καλου κακου βαζε συχνα πυκνα και ενα χερακι πανω να δεις θερμοκρασιες ;)
Μα για ποιο σιγα μιλαμε; ο χωρος ειναι μεγάλος. Ακομα και για το "σιγα" θες γκαζι.
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
394
Μα για ποιο σιγα μιλαμε; ο χωρος ειναι μεγάλος. Ακομα και για το "σιγα" θες γκαζι.

σωστα εχεις δικιο ο χωρος π θελει να καλυψει ο φιλος ειναι τεραστιος οχι απλα μεγαλος...χαχα
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μιλάμε για χώρο 25μ. μήκος. Αν ο o.p. Θέλει απλά να παίζει μούσκουλα χαλαρά σαν background ένας av receiver θα τον καλύψει.
Αν θέλει οτιδήποτε άλλο, π.χ πάρτι, ή ποιότητα σε δυνατές εντάσεις, συμφωνώ ότι θέλει επαγγελματικό εξοπλισμό.
2 τετρακαναλους crown, 8 jbl ηχεία από τις επαγγελματικές σειρές, 4 δυνατά σαμπ. Αυτά για αρχή.
Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. 25 μέτρα μήκος είναι αυτά...
Εκτός αν εννοεί 2,5μ. οπότε αλλάζουν τα δεδομένα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Σε καφετέριες-μπαρ που συχνά πυκνά παίζει "βουπ"*, βάζουμε επαγγελματικούς τελικούς και κονσόλα.

Σε χώρους τύπου ρεσεψιόν που ποτέ δεν θα παίξει "βουπ" την βγάζεις και με εισαγωγικό πολυκάναλο, ηχεία in-ceiling αστείου φορτίου, σε κατάσταση all channel stereo.

Είναι θέμα θερμοκρασιών πριν κόψει ένας ενισχυτής, το οποίο με τη σειρά του είναι συνιστώσα έντασης και προγράμματος. Οι επαγγελματικοί είναι σχεδιασμένοι να αντέχουν σε αυτό.


*βουπ=απότομο άνοιγμα Volume στο τσακίρ κέφι.
 

Markoulis

New member
10 January 2011
9
Piraeus / Greece
Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ όλους πραγματικά για το ενδιαφέρον. Διευκρινίζω ότι δεν είναι επαγγελματικός χώρος. Είναι η διαρρύθμιση έτσι του ισογείου. Κάτω είναι είναι είσοδος καθιστικό σαλόνι κουζίνα σε ενιαίο χώρο και πάνω με εσωτερική σκάλα οι κρεβατοκάμαρες που δεν μας ενδιαφέρουν. Επίσης δεν μας ενδιαφέρει η τηλεόραση. Η λύση του marantz που πρότεινε ο φίλος είναι τέλεια ,καθότι και οι χρήστες δεν είναι expert και ούτε θα παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Άντε μία στο τοσο να παίξει δυνατά για κανένα παρτάκι. Απλά πείτε μου αν μπορείτε τι ηχεία πρέπει να μπούνε.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Το Marantz θα βολέψει για καθημερινή χρήση. Αλλά να παίξει δυνατά για κανένα παρτάκι σε 150τμ; Μόνο επαγγελματικό... Ίσως καλύτερα να νοικιάσει δυο ενεργά PA για το πάρτυ.
Τώρα ηχεία βρίσκεις, αλλά χωρίς σαμπ δεν θα γεμίσει ο χώρος. Αλήθεια, έχει περασμένα και καλώδια ηχείων ψηλά, κοντά στο ταβάνι;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Καλά τα λένε μερικοί.

ΔΕΝ βάζεις ηχεία από ολοκληρωμένα συστήματα, ηχεία home cinema, ηχεία audiphile, για τέτοιους χώρους και καταστάσεις.
Ούτε av receiver.

Το μόνο που θα καταφέρεις σε τέτοιο χώρο με τα παραπάνω είναι να κάψεις tweeters και τον av receiver ( και όχι, δεν το σώζει αν του βάλεις ανεμιστήρες, δεν θα ζεσταθεί τάπα αλλά θα πάθει πάλι ζημιά άλλο κομμάτι του ).

Θες ηχεία PA και επαγγελματικούς ενισχυτές και έναν μίκτη ή προενισχυτή που εκεί θα βάλεις την πηγή.

Και εννοείται αν θες και μπάσο και δεν βάλεις... 15αρια JBL PA ηχεία, θες και 3-4 subwoofer της προκοπής (πάλι PA σειρά)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν πεις οτι περιοριζεις τη απόσταση ακροασης στα 2-2,5μ πας και σε συμβατικο στερεο σεταπ απλα ισως με λιγη ελλειψη στα χαμηλα. Σε καθε περιπτωση το παρτυ το ξεχναμε με consumer electronics ακομα και σε χωρους μισους απο το δικο σου.