Διακρίνετε την διαφορά 1080 VS 4K?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Έχω κάνει το πείραμα σε μια 55" με αρχείο ατόφιο 4Κ bluray και αντίστοιχο 1080p blu ray της ίδιας ταινίας. Επανέλαβα το πείραμα με άλλες δυο ταινίες με τον ίδιο τρόπο. Το τεστ ήταν τυφλό μιας και φίλος μου άλλαζε το αρχείο. Το επαναλάβαμε και με sdr 4K μήπως και καταλάβαινα το hdr και όχι την ανάλυση. Ναι φαίνεται. Αλλά έχω άψογη όραση ελεγμένα από οφθαλμίατρο πριν 4 μήνες και κάθομαι στο 1,5 μ από την 55ρα. Ενδιαφέρον έχει να συζητηθεί το κατά πόσο παίζει ρόλο ο scaler της tv μιας και στο 1080p αρχείο η tv δεν έπαιζε με 1 προς 1 πιξελ αντιστοιχία και αυτό θολώνει την εικόνα ένα κλικ.

Στα βίντεο παραπάνω είναι σχεδον αδύνατο να καταλάβει κανείς έτσι όπως το έκανε.
 

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
Απάντηση: Re: Διακρίνετε την διαφορά 1080 VS 4K?

Έχω κάνει το πείραμα σε μια 55" με αρχείο ατόφιο 4Κ bluray και αντίστοιχο 1080p blu ray της ίδιας ταινίας. Επανέλαβα το πείραμα με άλλες δυο ταινίες με τον ίδιο τρόπο. Το τεστ ήταν τυφλό μιας και φίλος μου άλλαζε το αρχείο. Το επαναλάβαμε και με sdr 4K μήπως και καταλάβαινα το hdr και όχι την ανάλυση. Ναι φαίνεται. Αλλά έχω άψογη όραση ελεγμένα από οφθαλμίατρο πριν 4 μήνες και κάθομαι στο 1,5 μ από την 55ρα. Ενδιαφέρον έχει να συζητηθεί το κατά πόσο παίζει ρόλο ο scaler της tv μιας και στο 1080p αρχείο η tv δεν έπαιζε με 1 προς 1 πιξελ αντιστοιχία και αυτό θολώνει την εικόνα ένα κλικ.

Στα βίντεο παραπάνω είναι σχεδον αδύνατο να καταλάβει κανείς έτσι όπως το έκανε.

Σαφώς και εχει να κάνει με το HDR αλλα και την απόσταση θέασης.
Οι παραπάνω ειναι youtubers και δεν γνωρίζουμε την εγκυρότητα του τέστ του πρώτου.

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι σε smartphone, ταμπλετ και μικρές οθόνες, ελάχιστοι (μη πω κανένας και φανώ απόλυτως) που ειναι και ο κύριος ογκος που καταναλώνουμε βιντεο απο το ιντερνετ, δεν θα καταλάβει την διαφορά αν δεν δει σε τί ανάλυση ειναι το βίντεο που παρακολουθεί. Μαλιστα εχει και ενα tip στο τελος του βιντεο που λέει οτι αν τραβήξεις το βιντεο σε 1080p και το κάνεις upscale σε 4Κ και μετά το ανεβάσεις στο youtube θα εχει καλύτερη εικόνα απο οτι αν το ανέβαζες απευθείας σε 1080p στο youtube, λογο οτι το youtube οταν πρόκειται για 4κ κανει μιρκότερη συμπίεση. και για να γλιτώνει χώρο καθως οι περισσότεροι ανεβάζουν 1080 αλλα και για να δίνει ενα αβαντάζ και να φαίνεται λίγο παραπάνω η διαφορά 4κ και 1080. μαρκετινγκ παντού
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν θα φανείς καθόλου απόλυτος...είναι όπως τα λες ακριβώς.

και που σαι.......έρχεται και 8Κ τρομάρα μας...:flipout:

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ 4Κ αν μπορούσα να πάρω μια 1080p 77" oled στα 2500ε.....όπως ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα.....αλλά αυτοί που κάνουν το μάρκετινγκ το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό και για αυτό αφαίρεσαν τα top specs από τις 1080p και τις βγάζουν επίτηδες μόνο σε πολύ μικρές ίντσες εδώ και χρόνια...ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Μας αρμέγουν .....μπεεεεεε
 
Last edited by a moderator:

GKalantas

AVClub Enthusiast
23 January 2020
711
Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ 4Κ αν μπορούσα να πάρω μια 1080p 77" oled στα 2500ε.....όπως ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα.....αλλά αυτοί που κάνουν το μάρκετινγκ το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό και για αυτό αφαίρεσαν τα top specs από τις 1080p και τις βγάζουν επίτηδες μόνο σε πολύ μικρές ίντσες εδώ και χρόνια...ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Μας αρμέγουν .....μπεεεεεε

κρίμα Θοδωρή

Μια flagship 8κ που πάιζει χειρότερα απο την midrange 4k της samsung θα μας ήταν ιδανική.

 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αν είναι να παρακολουθεις στενά έναν reviewer αξίζει να είναι ο παραπάνω. Μας ξεστράβωσε εδώ μέσα πολλές φορές.

Στην αρχή με κούραζε η προφορά του, τώρα μην σου πω οτι την βρίσκω έως και χαριτωμένη.

Γνώστης και σεμνότατος....δυο χαρακτηριστικά που σπάνια πάνε χέρι χέρι.