Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

μετά την αλλαγή ενισχυτή από SS σε tube είπα να κοιταξω πέραν από τα AP Virgo σε πιο ευαίσθητα ηχεία, είδα τα παραπάνω. Δεν τα έχω ακούσει, θα τα ακούσω όταν θα είμαστε ελεύθεροι και εμβολιασμένοι. Τα έχει ακούσει κανένας και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Με εκτίμηση-bye-
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχω πει σε παρελθόντα χρόνο ότι άκουσα τα avatar και τα αδελφάκια τους απ την παλιά σειρά και μάλιστα τα είχε γνωστός με ολιγόβατους...
Επίσης ότι ξαφνιάστηκα αρνητικά όταν έπαιξαν με class D.
Ο ήχος της εταιρείας μ άρεσε πολύ και μάλιστα δεν είχαν την αίσθηση της κουτίλας, που συνόδευε κάποια Βρετανικά.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Που είναι , χάθηκε!
Παρων...
αλλα τη γνωμη μου (για τα αδελφακια
R25A), την ειπα στο θεμα που ανοιξα:
"Σεμνα", ηρεμα χωρις εξαρσεις (και ...ανωμαλιες), καλοηχα (για μενα), μη εντυπωσιακα γενικα γιατι ετσι τα θελουν οι κατασκευαστες τους: ρυθμιση περαν των ηλεκτρονικων και με το αυτι (λενε), μετρησεις δεν βρηκα πουθενα (ούτε αναλυτικα τεστ).
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Παρων...
αλλα τη γνωμη μου (για τα αδελφακια
R25A), την ειπα στο θεμα που ανοιξα:
"Σεμνα", ηρεμα χωρις εξαρσεις (και ...ανωμαλιες), καλοηχα (για μενα), μη εντυπωσιακα γενικα γιατι ετσι τα θελουν οι κατασκευαστες τους: ρυθμιση περαν των ηλεκτρονικων και με το αυτι (λενε), μετρησεις δεν βρηκα πουθενα (ούτε αναλυτικα τεστ).

πόσο σχετικό είναι το θέμα με τα ηχεία ρε παιδιά...

σαν να διάβασα γνώμη για την Αρτεμις
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
πόσο σχετικό είναι το θέμα με τα ηχεία ρε παιδιά...

σαν να διάβασα γνώμη για την Αρτεμις
Έγραψα .. έγραψα ... και το ταμπλετ μου την "εκανε":(
Λοιπόν, δεν ξερω για τα Άρτεμις, μα έχοντας το s37 iii gold ...ουδεμία σχέση
Τα LV έχουν ήχο "υπνωτικου" (όχι κοιμισμενο! ). Ακούς και δεν σε ενδιαφέρουν τα χαμηλά, οι μεσαίες κλπ -απλά ακούς! Σε σχέση με τις μεσαίες των Harbeth shl5+ καμιά σχέση, αλλά και καμιά σχέση ως ολοκληρωμένο ηχείο. Δεν σε εξιτάρει κάπου, μα λες "ωραία ακουγεται" - και βέβαια πολύ πιο μουσικά (ότι και να σημαίνει αυτο). Επειδή άκουσα (και ειχα) αρκετά ηχεία μέχρι 5000+ , δεν θα το συγκρίνω με άλλα, γιατί νομίζω ότι είναι και συνδυασμός ηχείου + ενισχυτή. Ο σχεδιαστής τους προτείνει λάμπα, από ολιγοβαττη (για μικρό χωρο) μέχρι ...ολιγόβαττη (20w) μέχρι 30τμ - δεν πολυσυμφωνω. Γιατί ως ηλεκτρομηχανολογικο υλικό, το μεγάφωνο θελει ρεύμα για να "ταρακουνηθει". Τα παίζω με Leben cs 600 (el34, 28w), εξαιρετικός ήχος (τι είπα παραπανω; ), μα είμαι βέβαιος ότι με καλό τρανζίστορ μέχρι 100w ... τα ρέστα δικά σας;)
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Τα άκουσα λίγο πριν την επίθεση του ιού στο τελευταίο μου ταξίδι εκτός Ελλάδος.
Δυστυχώς εκείνο το απόγευμα ακούσαμε πάρα πολλούς συνδυασμούς ηχείων και ενισχυτών και η ακουστική μνήμη μου μπορεί να με απατά.
Αυτό που θυμάμαι στα σίγουρα είναι ότι παρά τα καταπληκτικά τους χαρακτηριστικά και την αρκετά τσιμπημένη τιμή τους δεν ξεχωρίζουν ακουστικά.
Με άλλα λόγια κατά την ακρόαση τους δεν θυμάμαι να με συγκίνησαν ιδιαίτερα σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα.
Αυτα τα ολίγα χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Τα άκουσα λίγο πριν την επίθεση του ιού στο τελευταίο μου ταξίδι εκτός Ελλάδος.
Δυστυχώς εκείνο το απόγευμα ακούσαμε πάρα πολλούς συνδυασμούς ηχείων και ενισχυτών και η ακουστική μνήμη μου μπορεί να με απατά.
Αυτό που θυμάμαι στα σίγουρα είναι ότι παρά τα καταπληκτικά τους χαρακτηριστικά και την αρκετά τσιμπημένη τιμή τους δεν ξεχωρίζουν ακουστικά.
Με άλλα λόγια κατά την ακρόαση τους δεν θυμάμαι να με συγκίνησαν ιδιαίτερα σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα.
Αυτα τα ολίγα χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω.

Μήπως αναλύεις με άλλα λόγια την 'ουδετερότητα'?
Εμένα με το sugden 21 SE ,και τον World Designs ολοκληρωμένο μ άρεσε το μπάσο.
Πατροπαράδοτη Βρετανική σχολή,(όσες εταιρείες έμειναν πιστές τέλος πάντων),που σε βάζει στο ..κέντρο του έργου,χωρίς να ξεχωρίζεις..κάτι σαν τα Neat ,Castle,Roxsan,Cyrous,Meridian,Linn παλιές σειρές,Heybrook,κ.λ.π.
Κάποιες απ τις υπόλοιπες έχουν αλλάξει προσανατολισμό...σειρά 700 της B&W π.χ. παλιά με τελευταίες,Monitor Audio παλιότερες με νέες .
Ίσως κάτι που πρέπει να λαβει υπόψη του κάποιος είναι ότι τα Βρετανικά ηχεία έχουν τιουναριστεί με Βρετανικούς ενισχυτές...
Κάτι Roxsan που είχα παλιά έπαιζαν με Cyrous και όχι με ακριβότερα ...
Το S 37 το πήρα απ το συγχωρεμένο υπόγειο της ΗΧΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ,και ο λόγος που το πήρα ήταν η 'ζωντάνια' του σε σχέση με τα υπόλοιπα του χώρου,όπως είπα και παλιότερα,αλλά το θέμα έχει να κάνει με τις 50...'αποχρώσεις του ουδέτερου'..έτσι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας και όχι όπως δείχνουν οι μετρήσεις.
Μεγάλο θέμα,ας το αφήσω για να μην ανοίξω ...ασκούς.
Μια υποσημείωση:πολλοί συν-χομπίστες έχουν το π.χ. Jazz At the Pawnshop στις συλλογές τους και μάλιστα στις 'αναφορές', χωρίς να έχουν ακούσει τον Arne Domnerous μία φορά live,κρίνουν το παίξιμο σαν να είναι οι ίδιοι...(κάποιοι λέω)...το κλείνω εδώ.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Εγραψα:" Δεν σε εξιτάρει κάπου, μα λες "ωραία ακουγεται". Αρα συμφωνουμε - αλλα εσυ το ακουσες λιγο και μαζι με αλλα, οποτε δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη παρα μονο αρχικων εντυπωσεων.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Μήπως αναλύεις με άλλα λόγια την 'ουδετερότητα'?
Εμένα με το sugden 21 SE ,και τον World Designs ολοκληρωμένο μ άρεσε το μπάσο.
Πατροπαράδοτη Βρετανική σχολή,(όσες εταιρείες έμειναν πιστές τέλος πάντων),που σε βάζει στο ..κέντρο του έργου,χωρίς να ξεχωρίζεις..κάτι σαν τα Neat ,Castle,Roxsan,Cyrous,Meridian,Linn παλιές σειρές,Heybrook,κ.λ.π.
Κάποιες απ τις υπόλοιπες έχουν αλλάξει προσανατολισμό...σειρά 700 της B&W π.χ. παλιά με τελευταίες,Monitor Audio παλιότερες με νέες .
Ίσως κάτι που πρέπει να λαβει υπόψη του κάποιος είναι ότι τα Βρετανικά ηχεία έχουν τιουναριστεί με Βρετανικούς ενισχυτές...
Κάτι Roxsan που είχα παλιά έπαιζαν με Cyrous και όχι με ακριβότερα ...
Το S 37 το πήρα απ το συγχωρεμένο υπόγειο της ΗΧΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ,και ο λόγος που το πήρα ήταν η 'ζωντάνια' του σε σχέση με τα υπόλοιπα του χώρου,όπως είπα και παλιότερα,αλλά το θέμα έχει να κάνει με τις 50...'αποχρώσεις του ουδέτερου'..έτσι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας και όχι όπως δείχνουν οι μετρήσεις.
Μεγάλο θέμα,ας το αφήσω για να μην ανοίξω ...ασκούς.
Μια υποσημείωση:πολλοί συν-χομπίστες έχουν το π.χ. Jazz At the Pawnshop στις συλλογές τους και μάλιστα στις 'αναφορές', χωρίς να έχουν ακούσει τον Arne Domnerous μία φορά live,κρίνουν το παίξιμο σαν να είναι οι ίδιοι...(κάποιοι λέω)...το κλείνω εδώ.

https://www.youtube.com/watch?v=KLTYngEiwIo&ab_channel=BirgerB

Εδώ κλαρινέτο μπροστά στο Βασιλικό Ζεύγος
Το κάποιοι δεν πήγαινε σε κανέναν απ την ομήγυρη μας,
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα σε όλους,

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τα παραπάνω ηχεία θα τα ακούσω και θα προσπαθήσω να βγάλω μια άκρη. Έχετε καμία άλλη πρόταση για ηχείο? Ο τελικός είναι ο Ayon spirit.

Με εκτίμηση
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Μήπως αναλύεις με άλλα λόγια την 'ουδετερότητα'?
Εμένα με το sugden 21 SE ,και τον World Designs ολοκληρωμένο μ άρεσε το μπάσο.
Πατροπαράδοτη Βρετανική σχολή,(όσες εταιρείες έμειναν πιστές τέλος πάντων),που σε βάζει στο ..κέντρο του έργου,χωρίς να ξεχωρίζεις..κάτι σαν τα Neat ,Castle,Roxsan,Cyrous,Meridian,Linn παλιές σειρές,Heybrook,κ.λ.π.
Κάποιες απ τις υπόλοιπες έχουν αλλάξει προσανατολισμό...σειρά 700 της B&W π.χ. παλιά με τελευταίες,Monitor Audio παλιότερες με νέες .
Ίσως κάτι που πρέπει να λαβει υπόψη του κάποιος είναι ότι τα Βρετανικά ηχεία έχουν τιουναριστεί με Βρετανικούς ενισχυτές...
Κάτι Roxsan που είχα παλιά έπαιζαν με Cyrous και όχι με ακριβότερα ...
Το S 37 το πήρα απ το συγχωρεμένο υπόγειο της ΗΧΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ,και ο λόγος που το πήρα ήταν η 'ζωντάνια' του σε σχέση με τα υπόλοιπα του χώρου,όπως είπα και παλιότερα,αλλά το θέμα έχει να κάνει με τις 50...'αποχρώσεις του ουδέτερου'..έτσι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας και όχι όπως δείχνουν οι μετρήσεις.
Μεγάλο θέμα,ας το αφήσω για να μην ανοίξω ...ασκούς.
Μια υποσημείωση:πολλοί συν-χομπίστες έχουν το π.χ. Jazz At the Pawnshop στις συλλογές τους και μάλιστα στις 'αναφορές', χωρίς να έχουν ακούσει τον Arne Domnerous μία φορά live,κρίνουν το παίξιμο σαν να είναι οι ίδιοι...(κάποιοι λέω)...το κλείνω εδώ.

Σε ένα συγκρότημα αν κάποιος μουσικός είναι πολύ ποιο ταλαντούχος από τους υπολοίπους γύρω του πάντα ξεχωρίζει, ακόμα κι αν ο ηχολήπτης τον αδικήσει και χαμηλώσει το όργανο του σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Η λέξη ουδετερότητα στον ηχο για μένα ειναι συχνά απλά ο χαρακτηρισμός του ατάλαντου μιας και η μουσική υπάρχει για να προκαλεί συναισθηματα.
Θα μπορούσες να μας πεις και ο προ σου τι είναι.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Σε ένα συγκρότημα αν κάποιος μουσικός είναι πολύ ποιο ταλαντούχος από τους υπολοίπους γύρω του πάντα ξεχωρίζει, ακόμα κι αν ο ηχολήπτης τον αδικήσει και χαμηλώσει το όργανο του σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Η λέξη ουδετερότητα στον ηχο για μένα ειναι συχνά απλά ο χαρακτηρισμός του ατάλαντου μιας και η μουσική υπάρχει για να προκαλεί συναισθηματα.
Θα μπορούσες να μας πεις και ο προ σου τι είναι.


Audio Research LS 2/ MK2
Audio Research LS25/MK2
Audio Reasearch Ref 5 (φεύγει)
Linn Kairn (Αλλαγμένο Τροφοδοτικό /μεγάλη πλακέτα phono)
Luxman C03
Tsakiridis Alexander (παλιός ,recapped)
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Γνώμες για Living Voice Auditorium OBX-RW4

Σε ένα συγκρότημα αν κάποιος μουσικός είναι πολύ ποιο ταλαντούχος από τους υπολοίπους γύρω του πάντα ξεχωρίζει, ακόμα κι αν ο ηχολήπτης τον αδικήσει και χαμηλώσει το όργανο του σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Η λέξη ουδετερότητα στον ηχο για μένα ειναι συχνά απλά ο χαρακτηρισμός του ατάλαντου μιας και η μουσική υπάρχει για να προκαλεί συναισθηματα.
Θα μπορούσες να μας πεις και ο προ σου τι είναι.

Μιλάς για live?
Πόσο να 'ξεχωρίσει' ένας ατάλαντος σε μια συναυλία τρίωρη όσο και να τον 'αδικεί' ο τεχνικός???
Μίλησα για ουδετερότητα σε ηχείο αναπαραγωγής, πρώτη φορά ακούω συσχετισμό ουδέτερου-ατάλαντου ,μήπως αναφέρεσαι σε 'φύλο'?
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Η λέξη ουδετερότητα στον ηχο για μένα ειναι συχνά απλά ο χαρακτηρισμός του ατάλαντου μιας και η μουσική υπάρχει για να προκαλεί συναισθηματα.

..έχω κάτι γείτονες που ακούνε Καζαντζίδη και Αγγελόπουλο καθημερινά, κρίνοντας απ τα τσίπουρα που κατεβάζουν και τις φωνές τους,πρέπει το συναίσθημα να τους βαράει κατευθείαν στην ψυχή, όμως επειδή είναι απέναντι δεν ακούγεται τίποτα παρά ένα 'ηχητικό παραβάν' ..

Το quote το έκανα για να πω ότι αρκετά απ τα ηχεία που θα ήθελα να έχω, δεν μ εντυπωσίασαν απ την αρχή...αλλά μετά από λίγες ως αρκετές ακροάσεις,(εκτός από πανάκριβα).

Προσωπικά δεν το άκουσα με τα ενισχυτικά που έχω τα τελευταία χρόνια στο χώρο μου.

Είπα με ποια μ άρεσε το μπάσο τους και με ποιο ενισχυτικό ήταν μαγεία η ακρόαση,(έστω και χωρίς το χαμηλό που θα ήθελα),κάτι που επιβεβαίωσε ο ενδιαφερόμενος μετά την απόκτηση του ενισχυτικού.