Επιλογή ενισχυτη για home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Καλημερα φίλοι. Μετά απο 15 χρόνια, ήρθε η ωρα να αντικαταστησω τον yamaha rxv 650 που έχω.
Το θέμα ειναι ότι εχω φαει διαστημικό μπλέξιμο με τους νεους ενισχυτες και για αυτο ζητω´και την βοηθειά σας.
Απο ηχειά αυτη τη στιγμη, εχω σαν μπροστινα τα dali oberon 5, κεντρικο το b&W lcr60, πλαινά τα b&W dm601s3 sub ενα cac w300 και πίσω κάτι koda. Το σχέδιο ειναι να αλλαχθουν σταδιακά όλα σε dali.
Τηλεόραση εχω την samsung qe75q70r
Πρώτα απ´όλα με ενδιαφερει ο νεος ενισχυτης που θα πάρω να μπορεί να οδηγησει ικανοποιητικά τα ηχεια χωρις την προσθηκη τελικου κ.λ.π.
Επίσης με ενδιαφερει εκτος απο τον πολυκάναλο ήχο να εχω και όσον το δυνατον καλύτερο ηχο για μουσικη. Επειδη δε, δεν υπάρχει προς το παρον η δυνατότητα τοποθέτησης ηχειων για atmos, θα ηθελα ο ενισχυτης που θα πάρω να εχει την δυνατοτητα μεσω προγράμματος να δημιουργει το σχετικό εφε.
Το θέμα ειναι ότι με μια ματια που έχω ρίξει στην αγορά οι τιμες εχουν πολύ μεγάλες διακυμάνσεις και σκέφτομαι να μην δωσω πολλά χρηματα για να πάρω κάτι που δεν χρειάζομαι (πχ το 8κ δεν με ενδιαφερει).
Το μπάτζετ ειναι μεχι 800-850 και η προσωπική μου προτιμηση ειναι marantz λόγω της μουσικής τους απόδοσης. Η πρώτη μου επιλογή ηταν ο sr5015 αλλά απο 780 η τιμη εχει πάει στο χιλιάρικο μεσα σε δυο μερες :)
Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω. Ευχαριστώ!
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Απάντηση: Re: Επιλογή ενισχυτη για home cinema

Δες αν υπάρχει ακόμα ο denon 2700h στα 550
Κοιτας και τον Yamaha V6A

To σκέφτομαι για τον denon λόγω των θερμοκρασιων που ανεβάζει. Θα ειναι τοποθετημενος μεσα σε επιπλο ο ενισχυτης οπότε μάλλον θα εχω θέμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Οι επιλογές σου αυτή τη στιγμή είναι ο SR5015 (με ή χωρίς DAB) και αν δεν μπορείς να φτάσεις εκεί, μπορείς να δεις τον RX-V6A. Και οι δύο έχουν Dolby Atmos Height Virtualizer για να σε εξυπηρετήσουν προς το παρόν. Στον RX-V6A θα έλθει με μελλοντικό update.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Απάντηση: Re: Επιλογή ενισχυτη για home cinema

Οι επιλογές σου αυτή τη στιγμή είναι ο SR5015 (με ή χωρίς DAB) και αν δεν μπορείς να φτάσεις εκεί, μπορείς να δεις τον RX-V6A. Και οι δύο έχουν Dolby Atmos Height Virtualizer για να σε εξυπηρετήσουν προς το παρόν.

ναι και εγω στον sr5015 γέρνω αλλά η τιμή εχει εκτοξευθει. Θα πέριμενω μπάς και γινει κάτι καλύτερο
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή ενισχυτη για home cinema

ναι και εγω στον sr5015 γέρνω αλλά η τιμή εχει εκτοξευθει. Θα πέριμενω μπάς και γινει κάτι καλύτερο

Όπως περίμενες π.χ. και στο τέλος ανέβηκε η τιμή.

Όπως θα ανέβει και η τιμή του 2700Η όταν ξαναγίνει διαθέσιμος.

Γνώμη μου είναι ότι με λίγη τύχη θα καταφέρεις να βρεις SR5015 σε καλή τιμή και τώρα.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Στην τιμή πάντως που ειναι ο marantz τώρα, παίζει και αυτός : Yamaha RX-A2A Aventage
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτη για home cinema

Δεν βλέπω να υπάρχει μεγάλη συμπάθεια στον Yamaha

Μια χαρά συμπάθεια υπάρχει.
Κατασκευαστικά συνήθως ανώτεροι απο τον ανταγωνισμο στην ιδια κατηγορία τιμής.

Η κάθε φίρμα εχει τα + και τα - της που συνδιαστικά χτίζουν το εκάστοτε προφιλ...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εκτός από το διαφορετικό σασί, τι άλλες διαφορές βλέπετε μεταξύ RX-V6A και RX-A2A;

Όπως συνέβαινε μέχρι τώρα και ακόμα περισσότερο τώρα που έχουν την ίδια ανακοινωσιμη ισχυ, οι καλοί aventage μοιάζουν να είναι οι πιο πάνω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απόψή μου αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινής, κανένας av δε μπορεί να οδηγήσει ικανοποιητικά κανένα ηχείο, εννοώντας ότι δεν θα πάρεις το 100% των ηχείων, ότι θα παίξει θα παίξει, αν συνυπολογίσουμε ότι τις κατώτερες οκτάβες θα τις αναλάβει ένα καλό υπογούφερ τότε μπορούμε να κάνουμε απλά μία αξιοπρεπή οδήγηση. Αρα όπως καταλαβαίνεις το κύριο μέλημά σου είναι η αγορά ενός καλού υπογούφερ γιατί αυτό που έχεις απλά δεν το έχεις. Για τα τετραγωνικά σου το ιδανικό θα ήταν δύο τεμάχια pb1000, θα ήταν προτιμότερα από ένα 12ιντζο.

Οσον αφορά τα ηχεία, στη θέση σου μιας κι έχεις ήδη το κεντρικό θα σου συνιστούσα να κρατήσεις τα B&W κι απλά να βρεις από αγγελίες που κυκλοφορούν ένα ζευγάρι για περιφερειακά.

Για ενισχυτή, επειδή είχα στην κατοχή μου Yamaha, Denon, και τώρα Marantz και πριν πάρω τον τελευταίο έκανα για κανά χρόνο ακουστικά τεστ διάφορες μάρκες, με τον όρο "μουσικότητα" ελαφρώς διαφωνώ, απ τους ενισχυτές που έχω ακούσει οι Marantz είναι πιο αναλυτικοί, διάφανοι, αν αυτό θεωρείται μουσικότητα δεν το ξέρω, ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται, αυτό γι άλλους είναι καλό γι άλλους κακό, θες καλή πηγή και υλικό ειδάλλως συμπιεσμένα και τίποτα από youtube θα σε χαλάσει το άκουσμα, ξεγυμνώνει.
Σε κινηματογραφικότητα πάντως παίρνουν άριστα, φτιάχνουν ωραίο ηχητικό περιβάλλον, το ιδανικό θα ήταν να πάρεις μοντέλο που να έχει ΧΤ32 αλλά και μόνο με τα υπογούφερ ήδη ξεφεύγεις απ το μπάτζετ οπότε θα πρέπει να κάνεις σταδιακά την αναβάθμισή σου.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Εννοείς να κρατήσω τα dali και τα b&w;

Και σίγουρα δεν υπάρχει χώρος για δύο sub
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οχι εννοώ μόνο τα b&w να κρατήσεις αν κι είδα στο άλλο σάιτ τα χεις βάλει αγγελία αν δεν κάνα λάθος εκτός αν είναι σύμπτωση. Κάτοψη του χώρου έχεις; Εγώ τα δύο απ τα τρία σαμπ τα χω βάλει μπροστά δίπλα απ τα κυρίως ηχεία.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Τα είχα σε αγγελία αλλά αποφάσισα να τα κρατήσω και να δώσω προτεραιότητα στην αντικατάσταση ενισχυτή. Έχω κάτοψη αλλά από το κινητό δεν μου βγάζει επιλογή για ανέβασμα αρχείου. Το μπάτζετ πάντως είναι στο χιλιάρικο οπότε δεν μπορώ να πάρω ενισχυτή και sub
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Σχετικά με τον marantz αλλά και όλους τους ΑV γενικότερα , φαντάζομαι έχεις υπόψιν σου πόσο πλασματικά είναι τα watt που αναφέρουν ε;
ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ δεν βγάζουν τα watt που αναφέρουν.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτη για home cinema

Τα είχα σε αγγελία αλλά αποφάσισα να τα κρατήσω και να δώσω προτεραιότητα στην αντικατάσταση ενισχυτή. Έχω κάτοψη αλλά από το κινητό δεν μου βγάζει επιλογή για ανέβασμα αρχείου. Το μπάτζετ πάντως είναι στο χιλιάρικο οπότε δεν μπορώ να πάρω ενισχυτή και sub

Αυτό είπα κι εγώ, ξεκινάς με τον ενισχυτή και αργότερα πας για subwoofer, όταν μπορέσεις πάντως ανέβασε μία φωτό με κάτοψη, θα ήταν χρήσιμη γενικώς.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτη για home cinema

Στην ίδια κατηγορία με τον sr5015 είναι ο 3700h να υποθέσω;;

Οχι, ο 3700 έχει το ΧΤ32 ως ισοστάθμιση που είναι πολλαπλάσια καλύτερο από το απλό ΧΤ, επίσης είναι 9.2 έναντι 7.2 του 5015, αν δεν απατώμαι ο 3700 είναι ο αντίστοιχος 615 από Μάραντζ, ο Pleo τα ξέρει απ έξω αυτά.
Βασικά εγώ αλλά κι εσύ αν θες για να μη τα μπερδεύεις να χεις υπόψιν σου το εξής: τα αντίστοιχα του Denon σε Marantz είναι κατά 200-300 ευρώ ακριβότερα, (οι Marantz εννοώ ακριβότεροι) άρα ήταν αδύνατον ο 3700 να ήταν ο αντίστοιχος 5015 της Marantz.