Αναζήτηση dac με ενισχυτή ακουστικών 500-600 ευρώ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Να μπω στο θέμα με την μια. Θέλω για το pc ένα κλό dac κυρίως για τα ακουστικά αλλά και να περάσω και ηχεία από εκεί με συνδεσιμότητα όπως έχει το pioneer U-05 η το TEAC UD-503.
Αναφέρω αυτά τα και για την ποιότητα τους αλλά και είναι ακριβώς αυτό που ζητάω. Να πω ότι το pioneer το έχω ήδη στο hifi σύστημα μου εδώ και χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα. Το δεύτερο θα το ήθελα αλλά και τα δύο είναι πλέον αρκετά δυσεύρετα στην Ευρωπαική αγορά και αν τα βρεις τα πουλάνε πάνω από 1000 ευρώ.
Mόνο παραγγελία από Ιαπωνία για φυσιολογικές τιμές αλλά και εκεί θα σε βαρέσει το τελωνείο.
Αν μπορείτε να μου πείτε κάτι αντίστοιχο γύρω στα 500 με 600 ευρώ.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εδώ συζητήθηκε πρόσφατα παρόμοιο θέμα.

Το iFi NEO iDSD που προτάθηκε πιο πάνω είναι καλή πρόταση.

Αλλά υπάρχουν κι' άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές.

Π.χ. πειράζει αν είναι λίγο πιο φθηνό;
Schiit Asgard ή κάποιο άλλο από τα μοντέλα της Schiit.

Επειδή όμως η βασική σύνδεση θα είναι το PC θα σου προτείνω ένα συνδυασμό που θα ικανοποιήσει και θα ξεπεράσει τις προσδοκίες σου.
Solid State Logic SSL 2+



Γία να βρεις κάτι πραγματικά καλύτερο πρέπει να ανέβεις οικονομικά πολύ πιο πάνω. Προέρχεται από τον επαγγελματικό κόσμο και πιθανόν να σε δυσκολέψει η χρήση της, αλλά θα εξοικειωθείς εύκολα. Είναι πολύ καλά εξοπλισμένη σε εισόδους-εξόδους και θα καλύπτει πλήρως τις ανάγκες σου. Με δύο εξόδους ακουστικών, αλλά επειδή η σύνθετη αντίσταση εξόδου των ακουστικών (output impedance) είναι 8-10 Ohms περίπου (αν θυμάμαι καλά, διότι το είχα ψάξει), θα συνεργαστεί πολύ καλά με ακουστικά με αντίσταση (impedance) 80-100 Ohms και περισσότερο. Επειδή όμως τα περισσότερα σύγχρονα ακουστικά βγαίνουν με χαμηλότερη αντίσταση εισόδου, συνιστώ ιδιαίτερα να τη συνδυάσεις με τον ενισχυτή ακουστικών
iFi ZEN Can & iPower bundle

Θα απογειώσει τη χρήση της από όλες τις απόψεις και το σύνολο θα σταθεί ποιοτικά πολύ ψηλά.
Είναι μέσα στο οικονομικό όριο που θέτεις. Με περιθώρια για ακόμα μεγαλύτερη βελτιώση διαχωρίζοντας την USB (Bus Power) τροφοδοσία από τα Data. (Υπάρχουν πολλά καλά αξεσουάρ γι' αυτό).
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Συμφωνώ για το Topping DX7 pro.

Θα σου προτείνω και κάτι άλλο με λιγότερα χρήματα και καλύτερη απόδοση στα ακουστικά:
SMSL M200 Audio DAC & SP200 Headphone Amplifier

από
https://www.aliexpress.com/item/4001012075090.html?spm=a2g0o.store_home.hotSpots_242744256.0

Διάλεξε χώρα αποστολής "France" και θα σου ρθει με κούριερ μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ χωρίς τελωνείο φυσικά.

Έτσι αγόρασα τον SMSL SP200. Είμαι πολύ ευχαριστημένος!
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
λόγο κάποιων έκτακτων οικονομικών υποχρεώσεων αναβάλεται για το μέλλον η αγορά και μπορεί να πάω και σε κάτι ποιο φτηνό.
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις τους