Ποια θεωρείτε τη καλύτερη 65" για ταινίες ,αλλά μέχρι 1.000 ;

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
Re: Αγορά TV 65"-70"

Μέχρι τα 1000ε κάτι τέτοιο θα αγόραζα προσωπικά. Αλλά ας πουν καλύτερα και άλλοι γνώμες μήπως μου διαφεύγει κάποια καλύτερη. [url said:
https://www.skroutz.gr/s/23515764/LG-65NANO866NA-Smart-4K-UHD-65.html[/url]

τη θεωρεις καλυτερη η ειναι πανω κατω το ιδιο με την

https://www.skroutz.gr/s/22639454/Samsung-QE65Q70T-Smart-4K-UHD-65.html
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Αγορά TV 65"-70"

Δεν τις έχω δει διπλα δίπλα αλλα θα εκπλαγώ αν έχουν μεγάλη διαφορά. Μπορείς να πάρεις ένα usb stick με ένα 4κ ατόφιο αρχείο και ένα παλι ατόφιο 1080p και να πας από ένα μαγαζί το πρωί που δεν εχει κοσμο να δεις μόνος σου πως δείχνει. Παιξε και με τις ρυθμίσεις για να τις φέρεις στα ίσα τους βάζοντας το αντίστοιχο film mode και απενεργοποιώντας όλα τα χαζα εξτρα. Το έχω κάνει άπειρες φορές στα public. Έτσι θα βγάλεις άκρη μονο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65"-70"

Οι LG στις 50", 60", 70" διαθέτουν VA panels, ενώ στις υπόλοιπες διαγώνιους (συνήθως) IPS. Είναι ευδιάκριτη η διαφορά σε μαύρο και αντίθεση, σε σύγκριση με τηλεοράσεις που έχουν VA panels, σε χώρους με χαμηλό φωτισμό ή σε συσκότιση. Επιπλέον, σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης -το βασικό προτέρημα των IPS panels- δεν έχουν όλες οι τηλεοράσεις με τον συγκεκριμένο τύπο panel, ενώ σαφώς δεν είναι στο επίπεδο των OLED (και των plasma). Εφόσον το budget το επιτρέπει, ίσως είναι καλύτερη η αγορά τηλεόρασης με VA panel και πιο μεγάλες γωνίες θέασης (και μειωμένη αντίθεση), παρά μιας με IPS panel. Συνήθως, τα πιο ακριβά μοντέλα LCD, με VA panels, έχουν αυτό το πλεονέκτημα (και μειονέκτημα, με τη χαμηλότερη αντίθεση).
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65"-70"

Η Q70T διαθέτει VA panel. Με VA panel και μεγαλύτερες γωνίες θέασης, στην Ελλάδα, είναι διαθέσιμες μόνο οι Q90Tκαι Q95T, αν δεν κάνω λάθος.
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65"-70"

Οι LG στις 50", 60", 70" διαθέτουν IPS panels. Είναι ευδιάκριτη η διαφορά σε μαύρο και αντίθεση, σε σύγκριση με τηλεοράσεις που έχουν VA panels, σε χώρους με χαμηλό φωτισμό ή σε συσκότιση. Επιπλέον, σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης -το βασικό προτέρημα των IPS panels- δεν έχουν όλες οι τηλεοράσεις με τον συγκεκριμένο τύπο panel, ενώ σαφώς δεν είναι στο επίπεδο των OLED (και των plasma). Εφόσον το budget το επιτρέπει, ίσως είναι καλύτερη η αγορά τηλεόρασης με VA panel και πιο μεγάλες γωνίες θέασης (και μειωμένη αντίθεση), παρά μιας με IPS panel. Συνήθως, τα πιο ακριβά μοντέλα LCD, με VA panels, έχουν αυτό το πλεονέκτημα (και μειονέκτημα, με τη χαμηλότερη αντίθεση).
νομιζω πως ειναι αντιστροφα οι 50",60",70" εχουν VA panel
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είμαι στις 4500 ώρες περίπου και όλα καλά, πότε να αρχίσω να ανησυχώ για burn in? Εσάς πότε σας το έβγαλε?

Δεν έχω 5χρονια...αλλά μόνο οτι δίνει η μαμά που υποθέτω θα ναι 2 χρόνια και χωρίς κάλυψη για burn in σωστά?

с9 αγορασμένη πριν 13 μήνες.
 
Last edited: