Γκριζαρισμενο HDR σε 4Κ Smart TV

MrLazarus

New member
6 January 2021
2
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.

Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε διαφορετικά δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω(αν ξέρετε πείτε μου να πάω).

Χρόνια τώρα συνδέω υπολογιστή με τηλεόραση για να βλέπω ταινίες/σειρές(από εποχής CRT).
Πλέον το σύστημα είναι i5 8ης γενιάς με την GTX 1660 συνδεμένο με καλώδιο Cablexpert HDMI High Speed with Ethernet 5m με μια LG 50UH635 με ενεργοποιημένο το Ultra Deep Colour. Μέσω του DXdiag βλέπω οτι η TV υποστηρίζει HDR -> Monitor Capabilities: HDR Supported (BT2020RGB BT2020YCC Eotf2084Supported). Μέσω της εφαρμογής της Nvidia μπορώ να ενεργοποιήσω το HDR μόνο με το προφίλ χρωμάτων ΥCbCR444 και όχι με τα 420 ή 422.

Το αποτέλεσμα είναι ότι τα χρώματα δείχνουν washed out(ξεπλυμένα-γκριζαρισμένα) και γενικά να μην επιδέχεται καμιά αλλαγή μέσω των ρυθμίσεων της τηλεόρασης ή της κάρτας γραφικών όσον αφορά φωτεινότητα, μαύρο, οπισθοφωτισμό κτλ.
Έχω δοκιμάσει και τις 3 θύρες της τηλέορασης. Η GPU βγάζει μόνο μια HDMI θύρα, με αντάπτορα απο DisplayPort σε HDMI δίνει μόνο FHD σήμα.

Εκεί που τρελαίνομαι είναι πως το Ps4 Pro παίζει κανονικά σε 4K και HDR σε όλες τις θύρες της TV!! Εννοείται πως έχω δοκιμάσει το δικό του καλώδιο που είναι ένα απλό τυπικό 2m.

Θέλω να βλέπω από την TV ταινίες-σειρές 4K+HDR και να ακούω από το παλιό μου Creative 5.1 που εδώ και 18 χρόνια δε λέει να παραδώσει πνεύμα. Ακόμα και όταν παίζω τα αρχεία μέσω streaming server από το PC ο ήχος είναι δικάναλος και έχω συνδέσει με απλό 3.5 Jack την έξοδο τηλεόρασης για ακουστικά στο Line In της μητρικής μου. Ο ήχος είναι απλά Stereo και υπάρχει βουητό όταν δεν ακούγεται τίποτα ή παίζει χαμηλά.

ANY IDEAS??? Σας ευχαριστώ.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
πρωτα απ`ολα πας στις ρυθμισεις των windows και κανεις On το hdr.
μετα θα πας και θα ψαξεις να βρεις στους οδηγους της nvidia,το pixel format,ή το hdmi range,ή color range.(δεν ξερω πως το αναφερει η nvidia)
δοκιμασε οποια ρυθμιση υπαρχει και λογικα θα ερθει στα ισα του.
 

MrLazarus

New member
6 January 2021
2
Απάντηση: Re: Γκριζαρισμενο HDR σε 4Κ Smart TV

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

'Εψαχνα μάλλον με λάθος τρόπο τόσο καιρό και δεν έβγαζα άκρη. Νόμιζα πως μόνο από το Menu της ανάλυσης και κωδικοποίησης σήματος ΥCbCR444 γινόταν αυτό. Για του λόγου το αληθές παραθέτω την εικόνα μήπως βοηθήσει και άλλους.
JIxIlP4.jpg

JIxIlP4.jpg

Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει πρόταση για player για αρχεία .x265 και .x264; Έχω δοκιμάσει διάφορα όμως δεν έχω καταλήξει ακόμα.

https://pasteboard.co/JIxIlP4.jpg
JIxIlP4.jpg
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Γκριζαρισμενο HDR σε 4Κ Smart TV

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

'Εψαχνα μάλλον με λάθος τρόπο τόσο καιρό και δεν έβγαζα άκρη. Νόμιζα πως μόνο από το Menu της ανάλυσης και κωδικοποίησης σήματος ΥCbCR444 γινόταν αυτό. Για του λόγου το αληθές παραθέτω την εικόνα μήπως βοηθήσει και άλλους.
JIxIlP4.jpg

JIxIlP4.jpg

Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει πρόταση για player για αρχεία .x265 και .x264; Έχω δοκιμάσει διάφορα όμως δεν έχω καταλήξει ακόμα.

https://pasteboard.co/JIxIlP4.jpg
JIxIlP4.jpg

-bye-