Πως καθαρίζουμε εξωτερικά τον φακό ενός προβολέα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Melodias

New member
20 April 2020
46
Καλησπέρα,<br>
Έχω μια απλή αλλά και σημαντική απορία !<br>
Πως καθαρίζουμε εξωτερικά τον φακό ενός προβολέα?<br>
Για παράδειγμα , με πανί από μικροινες? Με καθαριστικό τυπου azax ?<br>
Ξαφνικά ο προβολέας μου δείχνει σε πολλά σημεία πολλές μικρές άσπρες τελιτσες!!! Οι οποίες σιγά σιγά αυξάνονται σε αριθμό!<br>
Ειναι θέμα σκόνης , κουκίδες, ή κάποιο πρόβλημα του φακού?<br>
Παρακαλώ για την βοήθεια σας!<br><br>Δεν χάνεις κάτι να τον καθαρίσεις με ένα στεγνό μαλακό πανάκι ,όχι ,ποτέ azax και χημικα.<br><br>Το πιθανότερο είναι να είναι εσωτερικά το πρόβλημα κι εκεί θες επαγγελματία για καθάρισμα.<br><br>Για ποιον προβολέα μιλάμε;
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Το πιθανότερο είναι να έχει πιάσει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ σκόνη το πάνελ. Αυτή η σκόνη φαίνεται στο πανί κι όχι η σκόνη που έχει μπροστά ο φακός.

Δεν χάνεις κάτι να τον καθαρίσεις με προσοχή, αλλά φοβάμαι ότι είναι εσωτερικά το πρόβλημα κι εκεί θα χρειαστείς επαγγελματία.

Αλήθεια για ποιον προβολέα μιλάμε;

Μπορείς να βγάλεις καμία φωτογραφία;
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Τον φακό εξωτερικά τον καθαρίζουμε με απλό πανάκι με μιψροίνες και νεράκι εκτός και εαν τον έχουμε πιάσει με βρώμικα χέρια βουτιγμένα μέσα στα σιρόπια.

Από τα λεγόμενά σας το πρόβλημα βρίσκεται εσωτερικά και θα πρέπει να ανοιχτεί ο προβολέας.

Τι προβολέα έχετε;
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Σας ευχαριστώ όλους σας, ειλικρινα

Ο προβολέας είναι ένας Benq mx511
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Το πιθανότερο είναι να έχει πιάσει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ σκόνη το πάνελ. Αυτή η σκόνη φαίνεται στο πανί κι όχι η σκόνη που έχει μπροστά ο φακός.

Δεν χάνεις κάτι να τον καθαρίσεις με προσοχή, αλλά φοβάμαι ότι είναι εσωτερικά το πρόβλημα κι εκεί θα χρειαστείς επαγγελματία.

Αλήθεια για ποιον προβολέα μιλάμε;

Μπορείς να βγάλεις καμία φωτογραφία;

Το παράξενο είναι ότι το εμφάνισε εντελώς ξαφνικά!
Τη μια μέρα προέβαλε κανονικά και πεντακαθαρα και την επόμενη με το που τον ενεργοποιησα εμφάνισε αυτές τις πολύ μικρές άσπρες κουκίδες οι οποίες μετά από λίγη ώρα αυξήθηκαν κι εγιναν παρά πολλές !
Ο προβολέας έχει 479 ώρες προβολής και πάντα φυλασσόταν σε βαλιτσακι και τυλιγμένος με προστατευτική επένδυση.
Το ότι δύο ημέρες πριν την εμφάνιση των άσπρων κουκίδων (κηλίδων) αλλαξα την ρύθμιση από το μενού από ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ μπορεί να έπαιξε ρόλο? Τι εννοώ, ότι μόλις άλλαξα την ρύθμιση σε οικονομική , ο ανεμιστηρας ψύξης άρχισε να λειτουργεί "χαμηλότερα" . Λέω εγώ τώρα , με την ασχετοσυνη μου, μηπως με αυτόν τρόπο μπόρεσε να διεισδύσει σκόνη μιας και ο ανεμιστηρας δουλεύοντας σε χαμηλότερη ένταση "επέτρεπε" την σκόνη να μπει και πλέον δεν την εμποδιζε?
Αγαπητέ Τασο, αν έχει πιάσει σκόνη το πάνελ όπως λες , θα μπορουσα εγώ να το καθαρισω ανοίγοντας τον προβολέα?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Το παράξενο είναι ότι το εμφάνισε εντελώς ξαφνικά!
Τη μια μέρα προέβαλε κανονικά και πεντακαθαρα και την επόμενη με το που τον ενεργοποιησα εμφάνισε αυτές τις πολύ μικρές άσπρες κουκίδες οι οποίες μετά από λίγη ώρα αυξήθηκαν κι εγιναν παρά πολλές !
Ο προβολέας έχει 479 ώρες προβολής και πάντα φυλασσόταν σε βαλιτσακι και τυλιγμένος με προστατευτική επένδυση.
Το ότι δύο ημέρες πριν την εμφάνιση των άσπρων κουκίδων (κηλίδων) αλλαξα την ρύθμιση από το μενού από ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ μπορεί να έπαιξε ρόλο? Τι εννοώ, ότι μόλις άλλαξα την ρύθμιση σε οικονομική , ο ανεμιστηρας ψύξης άρχισε να λειτουργεί "χαμηλότερα" . Λέω εγώ τώρα , με την ασχετοσυνη μου, μηπως με αυτόν τρόπο μπόρεσε να διεισδύσει σκόνη μιας και ο ανεμιστηρας δουλεύοντας σε χαμηλότερη ένταση "επέτρεπε" την σκόνη να μπει και πλέον δεν την εμποδιζε?
Αγαπητέ Τασο, αν έχει πιάσει σκόνη το πάνελ όπως λες , θα μπορουσα εγώ να το καθαρισω ανοίγοντας τον προβολέα?

Καλο είναι να ΜΗΝ ανοιξεις εσυ τον προβολέα.

Για ποιο μοντέλο μιλάμε τελικά?
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Το παράξενο είναι ότι το εμφάνισε εντελώς ξαφνικά!
Τη μια μέρα προέβαλε κανονικά και πεντακαθαρα και την επόμενη με το που τον ενεργοποιησα εμφάνισε αυτές τις πολύ μικρές άσπρες κουκίδες οι οποίες μετά από λίγη ώρα αυξήθηκαν κι εγιναν παρά πολλές !
Ο προβολέας έχει 479 ώρες προβολής και πάντα φυλασσόταν σε βαλιτσακι και τυλιγμένος με προστατευτική επένδυση.
Το ότι δύο ημέρες πριν την εμφάνιση των άσπρων κουκίδων (κηλίδων) αλλαξα την ρύθμιση από το μενού από ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ μπορεί να έπαιξε ρόλο? Τι εννοώ, ότι μόλις άλλαξα την ρύθμιση σε οικονομική , ο ανεμιστηρας ψύξης άρχισε να λειτουργεί "χαμηλότερα" . Λέω εγώ τώρα , με την ασχετοσυνη μου, μηπως με αυτόν τρόπο μπόρεσε να διεισδύσει σκόνη μιας και ο ανεμιστηρας δουλεύοντας σε χαμηλότερη ένταση "επέτρεπε" την σκόνη να μπει και πλέον δεν την εμποδιζε?
Αγαπητέ Τασο, αν έχει πιάσει σκόνη το πάνελ όπως λες , θα μπορουσα εγώ να το καθαρισω ανοίγοντας τον προβολέα?

Επομένως μιλάμε για dlp που σημαίνει κινητό τμημα (χρωματικός τροχός). Ένα ακόμα μείον. Επειδή έχει ανοιχτεί μπροστά μου ένας Nec προβολέας DLP σε ενημερωνω ότι από την πάχνη δεν φαινόντουσαν τα χρώματα στον χρωματικό τροχό. Και ούτε καπνίζουμε ούτε τίποτα.

Ο προβολέας δεν είναι ηλεκτρική σκούπα που τον ανοίγουμε και τον φυσάμε. Μακάρι να ήταν τόσο απλο. Αν δεν γνωρίζεις, μπορείς ανετοτατα να κάνεις χειρότερη ζημιά: να "μεταφέρεις" την σκόνη σε άλλο χειρότερο σημείο !

Μου κάνει εντύπωση που γράφεις από την μια μέρα στην άλλη ότι είχε ξαφνικα τόσα εμφανή άσπρα σημεία. Μπορείς να βγάλεις μια καλή φωτογραφία;
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Το παράξενο είναι ότι το εμφάνισε εντελώς ξαφνικά!
Τη μια μέρα προέβαλε κανονικά και πεντακαθαρα και την επόμενη με το που τον ενεργοποιησα εμφάνισε αυτές τις πολύ μικρές άσπρες κουκίδες οι οποίες μετά από λίγη ώρα αυξήθηκαν κι εγιναν παρά πολλές !
Ο προβολέας έχει 479 ώρες προβολής και πάντα φυλασσόταν σε βαλιτσακι και τυλιγμένος με προστατευτική επένδυση.
Το ότι δύο ημέρες πριν την εμφάνιση των άσπρων κουκίδων (κηλίδων) αλλαξα την ρύθμιση από το μενού από ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ μπορεί να έπαιξε ρόλο? Τι εννοώ, ότι μόλις άλλαξα την ρύθμιση σε οικονομική , ο ανεμιστηρας ψύξης άρχισε να λειτουργεί "χαμηλότερα" . Λέω εγώ τώρα , με την ασχετοσυνη μου, μηπως με αυτόν τρόπο μπόρεσε να διεισδύσει σκόνη μιας και ο ανεμιστηρας δουλεύοντας σε χαμηλότερη ένταση "επέτρεπε" την σκόνη να μπει και πλέον δεν την εμποδιζε?
Αγαπητέ Τασο, αν έχει πιάσει σκόνη το πάνελ όπως λες , θα μπορουσα εγώ να το καθαρισω ανοίγοντας τον προβολέα?

Καλο θα ήταν να μην ανοιξετε.
Από το τελευταιο σας post μαλλον δεν εχετε προβλημα σκονης αλλα προβλημα white dots στο dmd
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Αυτό οταν συμβαίνει , γίνεται έτσι ξαφνικά από την μία ημέρα στην άλλη?
Στην κυριολεξία το ένα βράδυ αφού προεβαλα ταινία και έπαιζε μία χαρά, το επόμενο βράδυ με την ενεργοποιηση του εμφάνισε τις πρώτες άσπρες κουκίδες (7-8) και μετά από καμιά ώρα που έπαιζε η ταινία άρχισαν να αυξάνονται!!!
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Nαι ! Έτσι ακριβώς , απλώς δεν είναι σε τέτοια βαθμό, τουλάχιστον όχι ακομη!
Τι ακριβως σημαίνει αυτο Μανωλη?
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Μόλις τωρα έκανα μια αναζήτηση στο google και βρηκα ότι οφείλεται στο εξής: πρόβλημα στο DMD chip του

https://www.projectorjunkies.gr/ασπρες-κουκκίδες-στην-εικόνα-dlp-βιντεοπ/

Οπότε τι κάνουμε τώρα? Είναι διορθωτικό? Αντικαθίσταται το chip? Κόστος μεγάλο ή μικρό?
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Μονο αντικατάσταση..

Δεν αξιζει πιστευω. Όπως αναφερει και ο ΝΙκος σο link Που εβαλες κόστος από 80-250.

Δείτε πως ειναι το dmd χαλασμενο.
dmd1.jpg


dmd2.jpg
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Υπάρχει ανθρωπος που αναλαμβάνει τέτοια επισκευή?
Γιατί δεν αξίζει Μανωλη? Διευκρινησε μου σε παρακαλώ.
Για μένα είναι πιο εύκολο να δώσω 100ευρω πχ για επισκευή ( ή τέλος πάντων μέχρι το ποσό για την αγορά του ανταλλακτικου + την εργασία) παρά να δωσω 800 ή 1000 ευρώ για καινουριο προβολέα .
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Πως καθαρίστηκε τον φακό ενός προβολέα

Υπάρχει ανθρωπος που αναλαμβάνει τέτοια επισκευή?
Γιατί δεν αξίζει Μανωλη? Διευκρινησε μου σε παρακαλώ.
Για μένα είναι πιο εύκολο να δώσω 100ευρω πχ για επισκευή ( ή τέλος πάντων μέχρι το ποσό για την αγορά του ανταλλακτικου + την εργασία) παρά να δωσω 800 ή 1000 ευρώ για καινουριο προβολέα .

Επικοινωνηστε με τον Νίκο στο link που χετε παραθεσει σε προηγούμενο σας link.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338