σύνδεση HTPC με ενισχυτη μεσω HDMI

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Να κάνω και εδω μια ερωτηση. Εχω ενα pc που το έχω συνδεδεμενο με την τηλεόραση μεσω hdmi και με οτπικη στον ενισχυτη μου.
Τωρα που περιμενω νέο ενισχυτη με eARC και HDMI εισόδους, θα συνδεσω το pc απευθείας στον ενισχυτη μεσω HDMI και τον ενισχυτη μεσω ARC στην TV?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Να κάνω και εδω μια ερωτηση. Εχω ενα pc που το έχω συνδεδεμενο με την τηλεόραση μεσω hdmi και με οτπικη στον ενισχυτη μου.
Τωρα που περιμενω νέο ενισχυτη με eARC και HDMI εισόδους, θα συνδεσω το pc απευθείας στον ενισχυτη μεσω HDMI και τον ενισχυτη μεσω ARC στην TV?

Ναι.
ΤΟ σωστό είναι όλες οι πηγές να πάνε με HDMI στον ενισχυτή, και από τον ενισχυτή από την έξοδο με eARC να πάει στην είσοδο eARC της TV.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το pc θα παει επανω στο in hdmi του ενισχυτη σου και απο το hdmi out του ενισχυτη θα παει σε καποιο hdmi της τηλεορασης.
ποια τιβι εχεις και ποιον ενισχυτη περιμενεις?
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
το pc θα παει επανω στο in hdmi του ενισχυτη σου και απο το hdmi out του ενισχυτη θα παει σε καποιο hdmi της τηλεορασης.
ποια τιβι εχεις και ποιον ενισχυτη περιμενεις?

Έχω την 74.5" Samsung QE75Q70R και περιμένω τον marantz sr5015
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
πολυ ωραια..
αυτο που σου λεει και ο bill.
ολες τις πηγες σου πανω στον ενισχυτη και απο το Out του ενισχυτη,πανω στην hdmi eARC της samsung.
ετσι θα τα χειριζεσαι ολα απο τον ενισχυτη ακομα και κλειστος να ειναι και θα περνεις και ολα τα φορμα ηχου,αφου καμια αλλη συνδεση δεν μπορει να τα περασει.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Επανέρχομαι αφού εγκστεστησα τον ενισχυτή αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα. Λοιπόν έχω βάλει blue ray, ps3, και pc πάνω στον marantz με HDMI και έχω συνδέσει τον ενισχυτή μέσω arc με την τηλεόραση αλλά δεν έχω ήχο από την τηλεόραση. Μου ζητά να επιλέξω μόνο οπτική. Καμία ιδέα?
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Επίσης όταν ανοίγω το pc, πρέπει να έχω ανοίξει και τον ενισχυτή αλλιώς δεν το βλέπω στην τηλεόραση
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: Απάντηση: σύνδεση HTPC με ενισχυτη μεσω HDMI

Επανέρχομαι αφού εγκστεστησα τον ενισχυτή αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα. Λοιπόν έχω βάλει blue ray, ps3, και pc πάνω στον marantz με HDMI και έχω συνδέσει τον ενισχυτή μέσω arc με την τηλεόραση αλλά δεν έχω ήχο από την τηλεόραση. Μου ζητά να επιλέξω μόνο οπτική. Καμία ιδέα?

Επίσης όταν ανοίγω το pc, πρέπει να έχω ανοίξει και τον ενισχυτή αλλιώς δεν το βλέπω στην τηλεόραση

Στο Settings Menu του ενισχυτή, πας στο Video => HDMI Settings και βάζεις την επιλογή HDMI Passthrough στο On.
Στο ίδιο μενού (Video) διαλέγεις την επιλογή HDMI Audio Out και το βάζεις στην επιλογή AVR.
Τέλος, στο ίδιο μενού (Video=HDMI Settings) διαλέγεις την επιλογή Pass Through Source όπου διαλέγεις είτε το Last είτε συγκεκριμένη είσοδο.
Αυτή η επιλογή επιλέγει ποιά πηγή θα δείχνει στην TV μέσω του HDMI Out όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής. Βάζοντας το Last στέλνει το σήμα της τελευταίας πηγής εισόδου που έβλεπες, ειδάλλως διαλέγεις συγκεκριμένη είσοδο και στέλνει πάντα εικόνα από αυτή όπως και αν τον κλείσεις.
Στα ίδια λημέρια, η επιλογή HDMI Control στο On, η επιλογή ARC εκεί επίσης στο On.

Τέλος στο μενού Inputs πας στο Input Assign και στην επιλογή TV βάζεις το Input Mode στο HDMI.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Στο input assign, εκεί που λέει tv audio έχει ένα x και λέει ότι για να το αλλάξω πρέπει το HDMI control να είναι στο off
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Μμμ. Κάτι πείραξα εκεί στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και έφτιαξε!!