Ζευγάρι Budget Ηχείων Δαπέδου για metal μουσική & ταινίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pale Rider

New member
9 January 2021
17
Καλημέρα σε όλους & καλώς σας βρήκα!

Αν και διαβάζω το forum εδώ και αρκετούς μήνες, αυτό είναι το επίσημο ντεμπούτο μου :D . Αφορμή είναι το γεγονός οτι σύντομα θα επενδύσω σε ένα σύστημα ώστε να καλύψει τις ανάγκες μου στην ακρόαση μουσικής (κυρίως metal-rock, soundtracks) και στις προβολές ταινιών. (Πηγές FLAC και CD Player σε πρώτη φάση όσον αφορά το κομμάτι της μουσικής)

Αν και έχω διαβάσει και κάποια παρεμφερή topics, στην περίπτωση μου έχω καταλήξει βάση της δικής μου έρευνας σε 6-7 συγκεκριμένα μοντέλα και με ενδιαφέρει πολύ να πάρω απόψεις πάνω σε αυτά.
Σίγουρα όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες θα πάω πρώτα να τα ακούσω, αλλά δεν θα ήταν άσχημο να μικρύνω το εύρος επιλογών.

Πρώτα απόλα, μιλάμε για έναν χώρο κάτι ελαφρώς λιγότερο απο 40τμ συνολικά, με απόσταση περίπου 4 μέτρων του σημείου που θα κάθομαι απο το σύστημα.
Έχω καταλήξει για διάφορους λόγους στον Denon AVR-X2700H (95 W στα 8Ω και 125 W στα 6Ω) για καρδιά του συστήματος και το max budget για τα ηχεία είναι στα 650 ευρώ.
Για την ώρα πάω χωρίς woofer στο πλάνο, άρα θα ήθελα κάτι να καλύπτει το κομμάτι των χαμηλών, χωρίς όμως υπερβολές. (δεν μου αρέσουν τα too much μπασάτα ηχεία)

Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας για τα παρακάτω και γιατί θα διαλέγατε κάποιο έναντι των άλλων.

Magnat Tempus 55
Magnat Tempus 77

Monitor Audio Monitor 200
Monitor Audio Bronze 5
Monitor Audio MR6

Klipsch R-620F
Dali Oberon 5

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλώς όρισες στην παρέα!
θα μεταφέρω το νήμα στα αδέρφια του πολυκάναλου μιας και πολυκάναλο σύστημα θέλεις να φτιάξεις απ'ότι είδα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα κοιτούσα οπωσδήποτε και τα PolK Audio S50e.

Είναι στο ιδανικό μέγεθος, όχι τόσο μικρά όσο τα oberon 5 ή ακόμα μικρότερα όπως τα Bronze 5, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο σε οδήγηση για τον ενισχυτή σου, θα έχεις βοήθεια στο μπάσο λόγω powerport και δεν πρόκειται για βασική σειρά ηχείων, αλλά για το επόμενο σκαλοπάτι.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος όπως και η απόσταση ακρόασης. Αν σε παίρνει οικονομικά, δες μεγαλύτερα από τα s50. Κατά τη γνώμη μου τα s55e θα ταίριαζαν περισσότερο.
Και ένα τουλάχιστο καλό σαμπ πρέπει να μπει στο πρόγραμμα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλώς ήρθες φίλε μου και καλώς μπήκες στα βάσανα. Θα σε στεναχωρήσω λιγάκι καθότι 4 μέτρα απόσταση αν είσαι απ τα ηχεία σου σ αρέσει δε σ αρέσει το μπάσο δεν θα χεις καθόλου τόσο μακριά που θα κάθεσαι και δε νοείται σύστημα χωρίς υπογούφερ. Επίσης απ τη στιγμή που δεν θα ξεκινήσεις μ αυτό, θα ζορίσεις αρκετά τον ενισχυτή σου αν θες μεγάλες εντάσεις, οπότε εκ των προτέρων να ξέρεις ότι απλά θα ακούς σε μέσες εντάσεις, μην ξεχνάμε ότι τα τελευταία χρόνια τα μοντέλα της Denon - Marantz ανεβάζουν θερμοκρασίες και εσύ πας να ξεκινήσεις με τις χειρότερες για τα δεδομένα τους συνθήκες, γι αυτό το λόγο εγώ θα προτιμούσα τα Klipsch.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στα Elac επειδή η ευαισθησία είναι στα 84dB αλλά και επειδή η απόκριση πιο κάτω από τα 50Hz πέφτει σημαντικά, το αποτέλεσμα θα είναι να σηκώνει το Volume αρκετά και να μην υπάρχει η αίσθηση ότι παίζει δυνατά.

Debut F5.2
54056-elac-debut-f5.2-audiocompl-lab1.jpg

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3042-elac-debut-f5-2


Στα Polk η ευαισθησία είναι στα 87dB και η απόκριση στο χαμηλό παραμένει ψηλά μέχρι και τα 35Hz περίπου και θα υπάρχει η αίσθηση ενός πολύ πιο "γεμάτου" ηχείου.

Polk S50e


Από την άλλη πλευρά τα Elac είναι πιο εύκολα στην αντίσταση αλλά εκ των πραγμάτων στη "ζυγαριά" θα ακούγονται σαφώς πιο άδεια και flat, πράγμα που σε setup χωρίς sub δεν θα έχει το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα που θέλει ο φίλος για να ξεκινήσει να ακούει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Γιατί όχι και τα f6-2?

Καθαρά λόγω μπατζετ που τέθηκε παραπάνω (σαφώς, βέβαια και αξίζει η διαφορα τιμής των 6.2).

Και εννοείται ότι παίζουν μια χαρά με ενισχυτή της κατηγορίας του 2700 (ποσο δε μάλλον όταν μιλάμε για στέρεο χρήση αρχικά και μετέπειτα προσθήκη sub κλπ ηχείων / όπως το πλάνο του φίλου).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ηχείο με 86db ευαισθησία και 4 μέτρα απόσταση και θα παίξει μια χαρά με ενισχυτή a/v που σε δικάναλη ακρόαση ζήτημα να βγάλει 80watt κι αυτά με αναιμικά ρεύματα; Ναι αν δεν έχεις απαιτήσεις για εντάσεις, εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα τον καλύψουν, προτιμότερο ηχείο με υψηλή ευαισθησία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Με δύο κανάλια οδηγούμενα full range τα έχει τα 120W ο συγκεκριμένος στα 8Ω. Το σύνηθες είναι να έχουν περισσότερη ισχύ στα δύο κανάλια από την ανακοινώσιμη και μικρότερη όσο ο αριθμός καναλιών ανεβαίνει. Όπου εκεί όμως το πρόγραμμα δεν είναι φορτωμένο ταυτόχρονα σε όλα τα κανάλια και παίζει και bass management όπου αφαιρεί φορτίο από τον ενισχυτή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα συγκεκριμένα elac νομίζω θα πέσουν βαριά Λεωνίδα για τον 2700 κι ας μη γελιόμαστε, 120 πραγματικά βαρβάτα watt δεν τα δίνει με σοβαρή τροφοδοσία, η δε έλλειψη υπογούφερ, τα 4 μέτρα απόστασης ακρόασης και τα συνολικά 40 τ.μ. χώρου ακρόασης καθιστούν δύσκολο έως αδύνατον την πραγματική κάλυψη χώρου για ποιοτική σε υψηλή ένταση ακρόαση. Οτι θα ακούσει και θα παίξουν τα ηχεία ναι, αλλά όχι αυτό που θα μπορούσε και θα έπρεπε αν θέλουμε να μαστε σωστοί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ναι ΟΚ, αλλά αυτά έχει, γύρω στα 7 κατοστάρικα για ενισχυτή και κάπου άλλα τόσα για ηχεία. Γι' αυτό και η δική μου πρόταση ήταν τα S50e που θα τα πάει ο ενισχυτής και για ηχείο του είδους είναι κάμποσο ηχείο για τα χρήματά του, χωρίς να είναι κάποιας εντελώς βασικής σειράς.

Το τι είναι "σωστό" διαφέρει από το τι είναι εφικτό. Ας ξεκινήσει έτσι και σιγά σιγά θα προσθέσει ό,τι του λείπει. Μετά από ένα ικανού μεγέθους ηχείο (για τα κυβικά του ενισχυτή πάντα) να προσθέσει ένα sub ας πούμε.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Η δικιά μου πρόταση είναι (Ξε)κάθαρα να πάει στα Dail Spektor 6 για τον απλούστατο λόγο ...
1) Άνετα θα καλύψει τα 40 TM .
2) Εύκολη τοποθέτηση στον χώρο (δίχως μπουμάρισμα )κτλ παραμόρφωση ...
3)Η ωμική αντίσταση δεν πέφτει κάτω από 6 Ωμ .
4) Αν θα προβεί αργότερα σε αναβάθμιση ενισχυτή -πηγή Θα ακούσει το ηχόχρωμα το ηχείο δεν επιβάλει χαρακτήρα .
4) θα εκπλαγεί για την μεγάλη σκηνή που στήνει το συγκεκριμένο ηχείο ακόμη και στις ταινίες .
5) Αν τον ενδιαφέρουν και τα φωνητικά του εκάστοτε ερμηνευτή -διάλογοι .
7)Δίνει την αίσθηση του live .
https://youtu.be/thDGfiTwaTc
https://youtu.be/fJedpMrFPpY
https://www.dali-speakers.com/products/spektor/
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μάκη το παλληκάρι θέλει ν ακούει heavy metal από a/v ενισχυτή απ τα 4 μέτρα σε συνολικό χώρο 40τ.μ. τι να του γεμίσει το spector; Κανονικά θέλει Klipsch rp 280 με δύο οκτάιντζα και υψηλή ευαισθησία και πάλι οριακά θα είναι, μονόδρομος πιστεύω το συγκεκριμένο για τα ακούσματα και το χώρο του και τον ενισχυτή, ξέρω ότι βγαίνει εκτός μπάτζετ αλλά τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα. Εγώ στη θέση του θα κανα υπομονή να μαζέψω το υπόλοιπο χρήμα ή με δόσεις να κάνω την καλύτερη επιλογή, άμα είναι στο μέλλον να ψάχνεται με αγγελίες για να διορθώσει το λάθος δεν κάνουμε δουλιά έτσι, άποψή μου.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Καλώς ήρθες φίλε μου.
40 τετραγωνικά είναι πραγματικά πολλά, θέλεις δύναμη .
Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι η λύση των ενεργών ηχείων αυτών των ηχείων που έχουν πάνω τους ενυσχητες για όλες τις μονάδες τους στο κάθε ηχείο.
Θα σου έλεγα να πάρεις ηχείο με μεγάλες μονάδες 8ιντζο το λιγότερο και να βγάζει πολλά db .
Επίσης να διαλέξεις εταιρεία ηχείων που έχουν σχετικά φθηνά subwoofer.
Εταιρείες όπως η presonus η η kali.
Η προσωπική μου γνώμη.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Αυτό με τα subwoofer εννοώ ότι να ίδια τα μονιτορ ηχεία σου με τα sub woofer δηλ ta kali η τα πρεσονους.για καλύτερη ομοιογένεια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Με πρόλαβε ο Λεωνίδας, πέραν των ηχείων σε βάθος χρόνου θα χρειαστεί και όχι ένα αλλά δύο sub και καλό θα ήταν να χουμε μία κάτοψη να δούμε το χώρο, πρωτίστως πιστεύω πρέπει να το κοιτάξει διεξοδικά αν μπορεί να μειώσει την απόσταση ακρόασης στα 3 μέτρα μάξιμουμ κι όσο πιο κάτω τόσο το καλύτερο.