Ασύρματο ηχείο

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Χρειαζόμουνα ένα ηχείο για πιό πρόχειρη καθημερινή ακρόαση χωρίς καλώδια με εύκολη τοποθέτηση.
Με το Cabasse που μου άρεσε ο ήχος του είχα προβλήματα με το firmware. Αυτό που με ενδιέφερε κυρίως ήταν η ακρόαση από το foobar του υπολογιστή και δευτερευόντως από υπηρεσίες streaming.
Το επέστρεψα και αγόρασα το Technics Ottava SC-C50.

https://www.technics.com/us/product...-wireless-speaker-system-ottava-s-sc-c50.html

Για τους φίλους <μαστόρους> δείχνω και κάποια από τα ξύλινα κουτιά, από οξιά, που κατασκεύασα για την τακτοποιήση των βινυλίων.
Βέβαια μετά την τακτοποίηση δεν μπορώ να βρω τους δίσκους που ψάχνω.

Το τέως Cabasse και το νυν Technics. Ασύρματη τεχνολογία και βινύλιο.

1.jpg2.jpgIMG_20210109_101255.jpgView attachment 176295View attachment 176296

Τα ηλεκτρονικά του είναι πολύ προχωρημένα. ενδεικτικά το dac παίζει
FLAC / ALAC: Yes (32, 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352.8, 384 kHz / 16, 24 bit)
DSD: Yes (2.8 MHz, 5.6 MHz, 11.2MHz)

Συνήθως χρησιμοποιώ στο κινητό τον player της Technics αλλά και τον Neutron player που μου υπέδειξε ο φίλτατος @Sonus. Με καλό WiFI δεν υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας με το foobar ή λχ με το Tidal.

Το ηχείο έχει ευχάριστο ήχο, με αξιοσημείωτο μπάσο για το μέγεθος του και γεμίζει τον χώρο με μια ψευδαίσθηση τρισδιάστατου ήχου που δεν ξέρω πως το καταφέρνουν.

c50-img5-1.png


Παράλληλα παρέλαβα και τα ασύρματα ακουστικά Technics EAH-F70N.

f70n-mainvisual.jpg

https://www.technics.com/us/products/headphones/wireless-stereo-headphones-eah-f70n.html

Πολύ καλή λήψη bluetoοth όταν είμαι κοντά στο laptop και πλήρης απομόνωση (εαν είναι επιθυμητό) από εξωτερικούς θορύβους. Αντίθετα η μετάδοση bluetooth από τον υπολογιστή στο ηχείο, που είναι στον ίδιο χώρο, γίνεται με διακοπές και πρέπει να δοκιμαστεί πρόσθετο usb bluetooth.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
@Κώστας Γκαβάκος
Κώστα καλοτάξιδο το καινούργιο απόκτημα! :smile:

Αν δεν λάβουμε υπ' όψη το πρόβλημα με το firmware, ηχητικά ποιό θεωρείς καλύτερο, το Cabasse ή το Technics;

Σε σύγκριση με ένα τυπικό στερεοφωνικό σύστημα πόσο ποσοστό πληροφορίας χώρου και στερεοφωνικής απεικόνισης (imaging) πιστεύεις ότι λαμβάνεις;

Τα ηχεία αυτά -που πριν 2-3 χρόνια μόλις θα τα περιφρονούσαμε- φαίνεται πως ήλθαν να μπούν για τα καλά στη ζωή μας. Και να έχουν πολλαπλές χρήσεις.
Μπορώ να υποθέσω ότι άνετα θα αντικαταστήσουν μικρές ηχομπάρες για μία TV, ή ένα μικρό Home Cinema.
Η ευκολία να τα μετακινούμε εύκολα και γρήγορα από τον ένα χώρο σε άλλο επίσης ανεβάζει τη χρηστικότητα τους.

Το Bluetooth πάλι από την άποψη της ποιότητας υστερεί σε σχέση με το Wi-Fi (απωλεστική συμπίεση και μετάδοση έναντι μη απωλεστικής). Υπερτερεί ωστόσο ως προς την αμεσότητα και την ευκολία χρήσης. Και οι φορητές συσκευές μετατρέπονται πλέον σε κόμβο μετάδοσης σήματος υψηλής πιστότητας!

Δεν τις προλαβαίνουμε τόσες αλλαγές! :rolleyes:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
άντε και με το καλό με ένα G ή GAE !
https://www.technics.com/global/introduction/hifi-direct-drive-turntable-system-sl-1200gae/

μπας και το πάρει επιτέλους κάποιος άνθρωπος από δω μέσα και το ακούσουμε κάποια στιγμή.... :flipout:
Κάποιος να του πει μήπως, ότι μηχανήματα δεν είναι μόνο τα πικ-άπ και ότι πικ-απ δεν είναι μόνο τα Technics; :bang:
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
@Κώστας Γκαβάκος
Κώστα καλοτάξιδο το καινούργιο απόκτημα! :smile:

Αν δεν λάβουμε υπ' όψη το πρόβλημα με το firmware, ηχητικά ποιό θεωρείς καλύτερο, το Cabasse ή το Technics;

Σε σύγκριση με ένα τυπικό στερεοφωνικό σύστημα πόσο ποσοστό πληροφορίας χώρου και στερεοφωνικής απεικόνισης (imaging) πιστεύεις ότι λαμβάνεις;

Τα ηχεία αυτά -που πριν 2-3 χρόνια μόλις θα τα περιφρονούσαμε- φαίνεται πως ήλθαν να μπούν για τα καλά στη ζωή μας. Και να έχουν πολλαπλές χρήσεις.
Μπορώ να υποθέσω ότι άνετα θα αντικαταστήσουν μικρές ηχομπάρες για μία TV, ή ένα μικρό Home Cinema.
Η ευκολία να τα μετακινούμε εύκολα και γρήγορα από τον ένα χώρο σε άλλο επίσης ανεβάζει τη χρηστικότητα τους.

Το Bluetooth πάλι από την άποψη της ποιότητας υστερεί σε σχέση με το Wi-Fi (απωλεστική συμπίεση και μετάδοση έναντι μη απωλεστικής). Υπερτερεί ωστόσο ως προς την αμεσότητα και την ευκολία χρήσης. Και οι φορητές συσκευές μετατρέπονται πλέον σε κόμβο μετάδοσης σήματος υψηλής πιστότητας!

Δεν τις προλαβαίνουμε τόσες αλλαγές! :rolleyes:

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά σήμερα το πρωί είδα την ανάρτηση.
Στην αρχή όταν αγόρασα το Cabasse εντυπωσιάστηκα πολύ με την απόδοση που είχε σε έργα για πιάνο. Ο εντυπωσιασμός οφείλονταν στην καλή ποιότητα αναπαραγωγής αλλά περισσότερο στο γεγονός ότι δεν το περίμενα. Η ως τότε εμπειρία μου ήταν από μια ηχομπάρα των 100 ευρώ η οποία δεν είχε καμία σχέση με το ηχείο. Επίσης έπαιζε πολύ καλά αυτά που ακούτε εσείς:smile: οι νέοι από το spotify.

Το Technics παίζει επίσης πολύ καλά και δεν μπορώ να πω ότι στεναχωρήθηκα που επέστρεψα το Cabasse. Για έναν νέο άνθρωπο με περιορισμένα οικονομικά ή για γραφείο είναι νομίζω μια πολύ καλή λύση. Για εμένα επίσης που ακούω πολλές φορές στο πόδι δεν χρειάζεται να ανάψω τις 40+ λυχνίες του στερεοφωνικού.
Συνεπώς δεν ξεχωρίζω κάποιο από τα δύο. Πιθανολογώ ότι σε αυτή την κατηγορία ηχείων το naim πρέπει να είναι καλύτερο αλλά είναι και ακριβότερο.
Στην αγορά με βοήθησε πολύ ο @Δημοκηδής που έχει εμπειρία στα ασύρματα. Σημαντικό στην επιλογή του Technics ήταν η σκανδαλωδώς χαμηλή προσφορά που έκανε αγγλικό κατάστημα.
Τώρα στα συμφωνικά έργα, σε μια μεγάλη ορχήστρα το ποσό πληροφορίας που δίνει ένα μεγάλο σύστημα είναι απαραίτητη. Είναι άλλη κατηγορία δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Πάντως ο χώρος γεμίζει από μουσική. Δεν ξέρω πως θα ήταν σε σχέση με δύο ηχεία βιβλιοθήκης.

Λοιπές διαπιστώσεις
Α)Το Neutron player παίζει καλύτερα τα αρχεία του foobar από το Technics player ή από τον Hi FI Cast player που έχω κατεβάσει.
Β) Tο ενσωματωμένο Spotify και Τidal στο Technics player είναι πολύ βολικά.
Γ) Τα αρχεία στο foobar παίζουν καλύτερα από τα ίδια αρχεία του Tidal (δεν έχω mqa-dac). Θεωρώ ότι τα αρχεία υψηλής δειγματοληψίας του Tidal είναι ποιότητας cd (επαναλαμβάνω ότι δεν έχω mqa-dac) .
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση! :smile:

Κάπως έτσι υπέθετα ότι είναι τα πράγματα.
Συμφωνώ για μεγάλα συμφωνικά έργα, είναι ότι πιο δύσκολο για αναπαραγωγή και έχουν τις μεγαλύτερες απαιτήσεις κατά την ακρόαση.
Σωστά αναφέρεις ότι τα αρχεία υψηλής του Tidal είναι ποιότητας cd, από όσο ξέρω έτσι είναι (16 bits/44.1 KHz)

Χαιρετώ... -bye-
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Kωστα αν χρειαστείς εξτρα bt USB dongle για το κομπιουτερ σου, ριξε μια ματια σε αυτό.
Το εχω ηδη παραγγείλει (εχω και το προηγουμενο μοντελο) και οσοι το δοκιμασαν είναι κατευχαριστημένοι .
https://www.hxosplus.gr/gadget/creative-bt-w3/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Kωστα αν χρειαστείς εξτρα bt USB dongle για το κομπιουτερ σου, ριξε μια ματια σε αυτό.
Το εχω ηδη παραγγείλει (εχω και το προηγουμενο μοντελο) και οσοι το δοκιμασαν είναι κατευχαριστημένοι .
https://www.hxosplus.gr/gadget/creative-bt-w3/

That makes two of us! -bye-

Όντως είναι καλύτερο το bt-w3 από το bt-w2. Είναι και εντυπωσιακά γρήγορο στο pairing σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Και ακούγεται καθαρά η φωνή από την επιστροφή από το μικρόφωνο των ακουστικών, τουλάχιστον στα δικά μου ασύρματα bluetooth ακουστικά.

Θα σου αρέσει, είναι καλύτερη εμπειρία χρήσης overall.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Δυο θα γινουμε όταν το παραλαβω...ηδη εχει περασει ενας μηνας και δεν!!!:slapface:

Κι εμένα πάνω από μήνα έκανε για να έρθει λόγω της κατάστασης με τα courier και παραλίγο να το παραδώσουν σε λάθος διεύθυνση. Αλλά με αποζημίωσε με το παραπάνω. Απροβλημάτιστο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Έχει στη συσκευασία του ο BT-W3 adaptor USB-C σε USB-A.

PACKAGE CONTENTS
1 x Creative BT-W3
1 x USB C-to-A Converter
1 x Analog Microphone
Quick Start Leaflet
WW Warranty Leaflets

Δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις άλλον.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
That makes two of us! -bye-

QUOTE]

Δυο θα γινουμε όταν το παραλαβω...ηδη εχει περασει ενας μηνας και δεν!!!:slapface:

Θα γίνουμε τρείς.
Δεν είχα δει την ανάρτηση του @Pleo και χρεώθηκα 6 ευρώ με την αγορά έξτρα αντάπτορα.