Γνώμες για προβολέα γύρω στα 1.500 ευρώ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Επειδή κατά το καλοκαίρι (αν είμαστε υγιείς) σκέφτομαι να αναβαθμίσω την εικόνα στο χώρο μου θα ήθελα μερικές γνώμες για τις καλύτερες προτάσεις για προβολέα γύρω στα 1500ε.
Προς το παρόν έχω τον optoma HD142x κρεμασμένο από το ταβάνι σε απόσταση 3 μέτρων από την 107 ιντσών οθόνη.
Ο χώρος είναι υπόγειος dedicated home cinema, 3χ5μ. περίπου, βαμμένος σκούρο γκρι με καλό έλεγχο του εισερχόμενου φωτός.
Σκέφτομαι για κάποιο ψευτο 4κ dlp που να έχει το νέο τσιπάκι που περιορίζει το φωτοστέφανο.
Ως τώρα έχω δει (στο ίντερνετ) τον οptoma uhd380x και τον BenQ w2700.
Να αναφέρω επίσης ότι η χρήση θα είναι αποκλειστικά για ταινίες.
Μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά στη Φωτεινοτητα ανάμεσα στα διάφορα μοντέλα. Από 1500 lumens έως 3500.
Μήπως την μετρούν με διαφορετικούς τρόπους;
Παρακαλώ για τις γνώμες σας για τον καλύτερο προβολέα που μπορώ να πάρω με περίπου 1500 ευρώ.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Φωτεινότητα έχει 2.000 ansi lumens. Δεν είναι λίγη; ειδικά αν βλέπω κάτι με hdr;
Ο optoma uhb380x έχει 3.500 lumens. Ο optoma uhd51 έχει 2.400.
Αν έχω καταλάβει σωστά είναι αντίστροφα ανάλογη η φωτεινότητα με το μαύρο;

Βρήκα και ένα συγκριτικό με τον 51

 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
επανέρχομαι στο θεμα αφου απο οτι φαινεται θα προχωρήσω σε αγορα νεου προτζτεκτορα ποιο γρηγορα απο οτι υπολογιζα.

ο οπτομα μερικες μερες παρουσιαζει εντονο flickrering κυριως στις φωτεινές εικονες. να σας πω οτι σιγουρα ειναι θεμα του οπτομα γιατι εστειλα απεθειας εικονα
απο το λαπτοπ με hdmi, και συνεχισε να το κανει.

βαζω βιντεακι αλλα δεν ξερω κατα ποσο φαινεται το προβλημα.


η ερωτηση ειναι αν ειναι κατι απλο που μπορει να φτιαξει ευκολα.
σε περιπτωση που η απαντηση ειναι οχι, δεν αξιζει, ποιον απο τους παρακατω μου προτείνετε ;

οptoma uhd380x
BenQ w2700
Optoma UHD51
καποιον εψον;

ειναι ακομα ο benq επιλογη σε αυτα τα χρηματα; (δεν θελω με τιποτα να ξεπερασω τα 2.000ε)

ευχαριστω
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Εγώ ακολούθησα έναν άλλο δρόμο προ δύο ετών, πήρα έναν μεταχειρισμένο JVC x700, στα 1350 ευρώ... Είδα αυτές τις μέρες κάτι παρόμοιο στις αγγελίες...

Δεν το έχω μετανιώσει στιγμή, κυριολεκτικά άλλη κλάση... Αθάνατα μηχανάκια, με μια αλλαγή λάμπας κάθε 1500 ώρες θα έχεις μια Φερράρι των προβολέων για τα επόμενα χρόνια.
 
  • Like
Reactions: takisot and manmar

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ευχαριστω, αλλα μαλλον θα προτιμήσω καποιο (ψευδο) 4κ καινουργιο.
γνωριζει καποιος τη γκαμα της optoma uhd εχει πολλα μοντελα με παρεμφερή χαρακτηριστικά και μπερδευομαι...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Ψευδο 4κ παίζουν και οι JVC αυτής της γενιάς.

Ωστόσο, λογικό είναι να ακολουθήσεις την επιθυμία σου. Καλή αγορά εύχομαι.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Προσωπική εμπειρία (απο 4Κ) εχω μονο απο τον Viewsonic X10-4K τον οποια κατέχω εδω και 2 μηνες. Ειναι εξαιρετικός σε εμφάνιση, απόδοση, ευκολίες τοσο με media player, οσο και με Nova, Netflix. Εαν θελεις επιπλέον πληροφοριες, Ειμαι εδω.
 
  • Like
Reactions: manmar

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
ευχαριστω, αλλα μαλλον θα προτιμήσω καποιο (ψευδο) 4κ καινουργιο.
γνωριζει καποιος τη γκαμα της optoma uhd εχει πολλα μοντελα με παρεμφερή χαρακτηριστικά και μπερδευομαι...

Άσε στην άκρη την Optoma.
Δες BenQ & Epson.
Αλλιώς τα σκας για έναν JVC και είσαι end game.
 
  • Like
Reactions: Tsagalx and manmar

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
μηπως γνωριζετε καποιον τεχνικο στο ηρακλειο κρητης, για τον δει πριν προχωρήσω σε αντικατασταση;