Η Sony XH90 δεν θα έχει τελικά VRR και ALLM,τι κάνουμε;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kamitzi

New member
9 January 2021
8
Καλησπέρα στην ομάδα!!! Βγήκε ενα βιντεο στο youtube απο τον stop the fomo που λέει ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση δεν θα εχει τελικά vrr και allm... Ολοι γενικά κινούνται κατά τής Σόνυ για αυτό το γεγονός... Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζί ώστε να ζητήσουμε επιστροφή χρημάτων η αντικατάσταση λόγω λάθος προώθησης του προϊόντος;
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τα γράφαμε εδώ και καιρό για VRR και ALLM αλλά μας λέγατε εγκάθετους..

Υπενθυμίζω ότι 4K 120FPS είναι θολό/μπλεδίζει στην XH9096..

https://youtu.be/dfaB1jWtbIc
 

Kamitzi

New member
9 January 2021
8
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τα γράφαμε εδώ και καιρό για VRR και ALLM αλλά μας λέγατε εγκάθετους..

Υπενθυμίζω ότι 4K 120FPS είναι θολό/μπλεδίζει στην XH9096..

https://youtu.be/dfaB1jWtbIc

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα!! Υπάρχει κάποια ελπίδα επιστροφής η αντικατάστασης; Σε ξένα φόρουμ γίνεται χαμός... Πανε για μαζικές μηνύσεις!!!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα!! Υπάρχει κάποια ελπίδα επιστροφής η αντικατάστασης; Σε ξένα φόρουμ γίνεται χαμός... Πανε για μαζικές μηνύσεις!!!
Στην ουσία δεν υποστηρίζει κανένα feature του hdmi 2.1 πέρα από eArc..

Ντροπή τους
 

Kamitzi

New member
9 January 2021
8
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στην ουσία δεν υποστηρίζει κανένα feature του hdmi 2.1 πέρα από eArc..

Ντροπή τους

Ναι οκ... Μπορούμε αν μαζευτούμε άτομα που έχουμε την τηλεόραση να κάνουμε κάποιες ενέργειες απέναντι στην Σόνυ; Δεν γνωρίζω πολλα από αυτά για αυτό ρωτάω... Είναι θέμα λάθος διαφήμισης προϊόντος!!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ναι οκ... Μπορούμε αν μαζευτούμε άτομα που έχουμε την τηλεόραση να κάνουμε κάποιες ενέργειες απέναντι στην Σόνυ; Δεν γνωρίζω πολλα από αυτά για αυτό ρωτάω... Είναι θέμα λάθος διαφήμισης προϊόντος!!
Δεν είμαι κάτοχος..αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη συμφωνώ ότι πρέπει να "σηκώσετε σκόνη"..
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Επικο fail.

Την είχαν προμοταρει και έντονα ως ps5 friendly κλπ.

Κριμα.
 

ELDIR13

New member
5 December 2020
34
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αλητεία... πολλοί από μας την πήραμε και για το PS5...κάτι πρέπει να γίνει...

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mavrospete

Established Member
17 November 2010
180
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το πιο φρόνιμο θα ήταν οποίος την έχει αγοράσει από την αντιπροσωπεία να της απευθυνθεί και να πει και σε μας τι έγινε. Εγώ πχ την πήρα από τον κωτσοβολο
 

Playtake

New member
14 December 2019
10
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Νέος πολιτικός μας βρήκε και την προτίμησα αντί για την Samsung q80t ελπίζω να μην ισχύει
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κακά τα ψέμματα, το συγκεκριμένο είναι ντροπή για τη σονυ. Οταν διαφημίζεις μια τηλεόραση ως την τηλεόραση του ps5 και στο τέλος αποδυκνιεται ψέμα δεν υπάρχει δικαιολογία..
 

taksidiotis

Established Member
30 January 2015
237
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ δεν την πήρα για το ps5 δε με χαλάει ομως να λάβω μέρος στην οποιαδήποτε κίνησή εναντίον της sony προκειμένου να δω τίποτα επιστροφή ορισμένου ποσού η και αντικατάσταση

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Playtake

New member
14 December 2019
10
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πόσες μέρες έχεις το δικαίωμα επιστροφής 7 η 14?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Re: Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πόσες μέρες έχεις το δικαίωμα επιστροφής 7 η 14?
Ανάλογα το μαγαζί/κατασκευαστή..

Κανονικά 15 ημερολογιακές
 

Playtake

New member
14 December 2019
10
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ανάλογα το μαγαζί/κατασκευαστή..

Κανονικά 15 ημερολογιακές

Έγινε ευχαριστώ από το sony center τη πήρα
 

sakisaa

Established Member
17 January 2009
156
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημέρα παιδες,
1ον Σε παρόμοιο πρόβλημα προ 10ετιας με LG TV (Διαφημιζόταν ως 200Hz και είχε θέμα στην λειτουργία αυτή) μέσω του forum μαζευτήκαμε και κερδίσαμε επιστροφή χρημάτων.
2ον Ας προσπαθήσουμε να είμαστε πιο αντικειμενικοί ως προς τις κριτικές μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Το οτι αγοράσαμε κάτι δεν σημαίνει οτι είναι το σούπερ ντουπερ και δεν υπερβάλουμε ώστε να αυτο ντοπαριζόμαστε. 50 σελίδες θεοποιείται μια TV, η οποία από την πρώτη στιγμή έχει θέματα ως προς το κύριο χαρακτηριστικό της (Ίσως το ξεστοκαρισμα στην brack friday δεν ήταν τυχαίο).
Όσοι πίστεψαν οτι το HDMI 2.1 που στην πράξη ήταν 2.0 θα λυνόταν με soft update απλά ήταν αφελείς. Για μένα είναι ξεκάθαρη εξαπάτηση και σας συμβουλεύω να το κυνηγήσετε μέχρι τέλους.
 

Kamitzi

New member
9 January 2021
8
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μη μασήσεις! Ζήτα cash back..

Και εγω απο το κατάστημα της sony center το πήρα αλλα δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν αυτοί να μας επιστρέψουν χρήματα η οτιδήποτε αλλο απο την στιγμή που είναι λάθος της ίδιας της εταιρείας πού το προώθησε με ψευδή χαρακτηριστικά... Αν είναι ψευδή, γιατί κάτι επίσημο απο την Σόνυ δεν έχει βγεί αλλα με ολα αυτά που βγήκαν και για τα καινούρια μοντέλα ότι θα πάρουν σε αργότερη ενημέρωση αυτά τα χαρακτηριστικά για εκεί πάει το θέμα!!
 

lef79

Established Member
29 December 2018
142
Απάντηση: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σαφώς και όλοι όσοι από εμάς αγόρασαν τη συγκεκριμένη τηλεοραση έχουμε πολλούς λόγους να κινηθούμε εναντίον της sony για αυτή την αλητεία.Εφοσον ισχύει τελικά.Φανταζομαι η επίσημη sony θα κάνει ανακοίνωση για το θέμα.
Όποιος το αντιληφθεί μας ενημερώνει όλους και συνεννοουμαστε για τα περεταιρω....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Sony KD XH9096/ΧΗ9077 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ουτε εχω ps5, ουτε θα παρω, πρακτικά δεν με απασχολεί καν το θέμα. Άλλωστε επειδή καταλαβαίνω απο τεχνολογία εχω ηδη προβλέψει ποιο πισω, πίστευα οτι δε θα το λύσει πλήρως το ζήτημα, απλά θα το καμουφλάρει. Η ουσία δεν αλλάζει όμως οτι την διαφήμισε ειδικά οτι θα καλύπτει αυτό, και πολύς κόσμος την πήρε με βασικό ζητούμενο αυτο. Τι εικόνα σαν εταιρία φτιάχνει ετσι, και με ποια αξιοπιστία θα παει να αγοράσει στο μέλλον κάποιος τηλεόραση από τη σονυ.
Αν δεν ηταν σίγουρη ότι το hardware μπορεί να το υποστηρίξει, δεν επρεπε να τη διαφημίζει ετσι. Ένα, κάναμε λαθος, δε μου λεει τίποτα. Προσωπικά αν και ξανα λεω δε με απασχολεί το ζήτημα, δύσκολα θα ξανα πάρω σονυ μετά απο αυτο, και παρόλο οτι είμαι ευχαριστημένος γενικά απο αυτα που ήθελα. Ποσο μαλλον να με ενδιαφέρε κιόλας.