Νikon Z5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
0820549254.jpg




Μπηκε καπως σιωπηλα στον χωρο,χωρις πολλες ανακοινωσεις η Z5

https://www.dpreview.com/news/60573...tm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

https://www.pttl.gr/nikon-z-5-announcement/


2776794746.jpg
 
Last edited by a moderator:

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Εργονομία, EVF και AF της Ζ6, διπλός καρτοδέκτης, αδιαβροχοποίηση στα 1400?
Μια χαρά, με cashback λογικά θα πέσει κανα 200αρι και αν βάλουν και δωρεάν τον FTZ για promotion ακόμα καλύτερα.
Καλό θα ήταν να έβγαζαν και ένα κιτ με τον εξαιρετικό 24-70 F4.
Πολύ καλή περίπτωση για φωτογραφική χρήση.
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Καλύτερα που την ανέβασαν κατηγορία, έχει όλα τα specs που θέλει ένας ερασιτέχνης και επαγγελματίας μυστηρίων. Σε κανα χρόνο θα έχει πέσει στο χιλιάρικο, εδώ η εξαιρετική Ζ6 έχει πάει στα 1400-1500.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Nομιζω οτι για entrylevel ειναι μακραν η καλυτερη προταση να δουμε και στην πραξη βεβαια αλλα στα specs δεν βλεπω κατι καλυτερο
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Απάντηση: Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Καλύτερα που την ανέβασαν κατηγορία, έχει όλα τα specs που θέλει ένας ερασιτέχνης και επαγγελματίας μυστηρίων. Σε κανα χρόνο θα έχει πέσει στο χιλιάρικο, εδώ η εξαιρετική Ζ6 έχει πάει στα 1400-1500.

ακριβως ετσι ειναι φιλε Anetheron.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Για αρχική τιμή στα 1.400 με αυτά τα specs είναι ότι καλύτερο έχω δει για κάποιον που ενδιαφέρεται για φωτογραφία, στο βίντεο μας τα χαλάει με το μεγάλο crop που έχει. Με Cashbacks, εκπτώσεις κλπ. όταν θα βγαίνει κανένα χιλιαρικάκι ύστερα από καιρό το σώμα θα την σκεφτούμε σοβαρά.
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Από κάπου έπρεπε να κόψει και έκοψε στο βίντεο, πολύ καλά έκανε κατά τη γνώμη μου. Ίσως τη δούμε φθηνότερα και στο 6μηνο.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Μια ακάθρεπτη D750 με ibis και καλό caf στο βίντεο, κοντά στο χιλιάρικο.

Η Nikon το πάει πολύ καλά, κόβει πιο advanced χαρακτηριστικά από το βασικό μοντέλο (10bit και n-log στο HDMI, λίγο χειρότερο σένσορα, λίγο χειρότερο σώμα) αφήνοντας τα απαραίτητα (IBIS). Στην Canon για να πάρεις IBIS πας σχεδόν χιλιάρικο πάνω.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Νομίζω όμως ότι ακόμη η Sony A7iii είναι το καλύτερο vfm full frame mirrorless σώμα μέχρι τα 2000 ευρώ.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: Απάντηση: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Νομίζω όμως ότι ακόμη η Sony A7iii είναι το καλύτερο vfm full frame mirrorless σώμα μέχρι τα 2000 ευρώ.

Είναι, απλά είναι πιο ακριβή και αυτή εδώ είναι ακόμα σε αρχική τιμή, γενικά με τα cashbacks και προσφορές που κάνει η Nikon, θα την δούμε μετά τα Χριστούγεννα ίσως στο χιλιάρικο, που θα έχει αισθητή χρηματική διαφορά με την Α7ΙΙΙ. Προς το παρών και εγώ αν πήγαινα σε αυτά τα χρήματα θα επέλεγα να δώσω 200-300 παραπάνω για την Α7ΙΙΙ, για να έχω 4Κ χωρίς crop, καλύτερη εστίαση και μεγαλύτερη γκάμα native φακών... Πάντως είναι πολύ καλή πρόταση από την Nikon που ακόμα και σε αρχική τιμή στέκεται πολύ καλά και δείχνει πόσο ακριβές και υπερτιμημένες είναι οι crop μηχανές που ζητάνε 1.000+ ευρώ για σώμα χωρίς να προσφέρουν ουσιαστικά κάτι παραπάνω.
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Τον χορό τον άνοιξε η Α7ΙΙΙ, πλέον οι "εισαγωγικές" θα είναι κάτω από τα 1500 και οι ολοκληρωμένες υβριδικές στα 2000 . Η Canon τσιμπάει ακόμα τις τιμές αλλά όχι για πολύ.
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Απάντηση: Re: Απάντηση: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Είναι, απλά είναι πιο ακριβή και αυτή εδώ είναι ακόμα σε αρχική τιμή, γενικά με τα cashbacks και προσφορές που κάνει η Nikon, θα την δούμε μετά τα Χριστούγεννα ίσως στο χιλιάρικο, που θα έχει αισθητή χρηματική διαφορά με την Α7ΙΙΙ. Προς το παρών και εγώ αν πήγαινα σε αυτά τα χρήματα θα επέλεγα να δώσω 200-300 παραπάνω για την Α7ΙΙΙ, για να έχω 4Κ χωρίς crop, καλύτερη εστίαση και μεγαλύτερη γκάμα native φακών... Πάντως είναι πολύ καλή πρόταση από την Nikon που ακόμα και σε αρχική τιμή στέκεται πολύ καλά και δείχνει πόσο ακριβές και υπερτιμημένες είναι οι crop μηχανές που ζητάνε 1.000+ ευρώ για σώμα χωρίς να προσφέρουν ουσιαστικά κάτι παραπάνω.

το τελευταιο σκελος της προτασης σου με εκανε και πουλησα ολα τα fuji που ειχα και δεν το μετανιωνω.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Απάντηση: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Με Ibis και καλό σώμα στα θετικά, αλλά όχι BSI αισθητήρα στα πολύ αρνητικά: γιατί να πάρω FF αν όχι για καλή συμπεριφορά στα σκοτάδια? Το καλύτερο κομμάτι της ανακοίνωσης είναι ο πολύ μικρός και οικονομικός 24-50. Αν είναι και καλός θα βοηθήσει...
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Δεν είχε ποτέ θέμα ποιότητας εικόνας η Nikon, δε νομίζω η Ζ5 να αποτελέσει εξαίρεση. Θα ξέρουμε σύντομα από τα τεστ.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
το τελευταιο σκελος της προτασης σου με εκανε και πουλησα ολα τα fuji που ειχα και δεν το μετανιωνω.

Και καλά έκανες, καλές χρυσές οι fuji κλπ. άλλα crop σώματα πάνω από 800-900 ευρώ ούτε για πλάκα κατά την γνώμη μου. Αν είναι να πάω σε σώμα με κόστος 1.000+ ευρώ μόνο και αυστηρά FF, άλλη κατηγορία και άλλη ποιότητα εικόνας.

Δεν είχε ποτέ θέμα ποιότητας εικόνας η Nikon, δε νομίζω η Ζ5 να αποτελέσει εξαίρεση. Θα ξέρουμε σύντομα από τα τεστ.

Έτσι ακριβώς, πάντα η Nikon ξεζούμιζε τους αισθητήρες και πάντα οι μηχανές της σε ποιότητα εικόνας ήταν σε κορυφαία επίπεδα σε σχέση με τις ανάλογες μηχανές των ανταγωνιστών.
 
Last edited by a moderator:

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Απάντηση: Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Έτσι ακριβώς, πάντα η Nikon ξεζούμιζε τους αισθητήρες και πάντα οι μηχανές της σε ποιότητα εικόνας ήταν σε κορυφαία επίπεδα σε σχέση με τις ανάλογες μηχανές των ανταγωνιστών.

+++++
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Και καλά έκανες, καλές χρυσές οι fuji κλπ. άλλα crop σώματα πάνω από 800-900 ευρώ ούτε για πλάκα κατά την γνώμη μου. Αν είναι να πάω σε σώμα με κόστος 1.000+ ευρώ μόνο και αυστηρά FF, άλλη κατηγορία και άλλη ποιότητα εικόνας.
Τα έχουμε ξαναγράψει.
4/3 στο 500ρικο και crop μέχρι 1000ρικο.
Μετά μπαίνουμε σε άλλα χωράφια.
Βέβαια είναι και οι φακοί στο παιχνίδι που στο ff κοστίζουν.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Nikon Ζ5 - Z6 - Z7

Από τρίτους κατασκευαστές , όχι τόσο.
Από sigma, tamron , samyang, viltrox klp βρίσκεις πια φακούς σε καλές τιμές.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk