Marantz sr5015 πρώτη εντύπωση.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Ήρθε σήμερα ο ένισχυτης οπότε χωρίς καθυστέρηση συνδέθηκε. Η πρώτη εντύπωση όσον αφορά τον ήχο θετικότατη. Τα Dali μου αναστήθηκαν!! Πολύ δυνατός και πεντακάθαρος ήχος! Οι δοκιμή έγινε στο πόδι με αρχεία flac αλλά η απόδοση με εξέπληξε ευχάριστα. Στην συνέχεια και χωρίς καμία ρύθμιση, έβαλα το blue ray του Lord of the rings και πάλι ο ήχος ήταν υπέροχος. Αύριο θα γίνουν οι σχετικές ρυθμίσεις. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ήχο από την τηλεόραση. Αυτό ψάχνω τώρα.
 
  • Like
Reactions: Panoramix

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ήρθε σήμερα ο ένισχυτης οπότε χωρίς καθυστέρηση συνδέθηκε. Η πρώτη εντύπωση όσον αφορά τον ήχο θετικότατη. Τα Dali μου αναστήθηκαν!! Πολύ δυνατός και πεντακάθαρος ήχος! Οι δοκιμή έγινε στο πόδι με αρχεία flac αλλά η απόδοση με εξέπληξε ευχάριστα. Στην συνέχεια και χωρίς καμία ρύθμιση, έβαλα το blue ray του Lord of the rings και πάλι ο ήχος ήταν υπέροχος. Αύριο θα γίνουν οι σχετικές ρυθμίσεις. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ήχο από την τηλεόραση. Αυτό ψάχνω τώρα.

Σου απάντησα για τον ήχο στο άλλο θέμα που το έχεις γράψει.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Συνεχίζοντας, να πώ ότι το phono παιζει λίγο χαμηλα και ειναι λίγο μπέρδεμα οι απειρες ρυθμίσεις. Μου κάνει κάτι κόλπα όταν αλλάζω πηγες (χανει τον ηχο) ή δεν μου εμφανιζει το μενου αλλά θεωρω ότι και αυτά ειναι θέμα ρυθμίσεων και θα πρέπει να παρακολουθησω κανα tutorial για να τον ρυθμίσω σωστά.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από κάμποσο καιρό με μια απορία. Όπως είπα και παραπάνω το πικάπ παίζει χαμηλά. Όταν προσπαθώ να αυξήσω την ένταση, ο δείκτης πάει μόνο μέχρι το 78,5 ενώ εγώ από τις ρυθμίσεις έχω βάλει την ένταση να μην έχει κανένα περιορισμό. Αυτό δεν το κάνει μόνο στην επιλογή phono αλλά και σε άλλες πηγές. Καμιά ιδέα??
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κακές επιλογές στην ισοστάθμιση σημαίνει αυτό. Είτε από κακή τοποθέτηση ηχείων, είτε από λάθος τοποθέτηση στο μικρόφωνο στις θέσεις μέτρησης. Μαζί με τη διόρθωση αυτών, δοκίμασε και να μειώσεις το φίλτρο μέχρι τα 500Hz περίπου για να έχεις μικρότερη μείωση του headroom συνολικά.
Το 78.5 είναι πιο κάτω κι από το reference που αντιστοιχεί αν θυμάμαι καλά στο 82.5. Με την ευκαιρία βάλε και τη ρύθμιση να έχει reference το 0 (-79.5 dB - +18.0 dB) για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Ηχεία και μικρόφωνο είναι σωστά τοποθετημένα. Όσες φορές έκανα την ισοστάθμιση δεν είχα κάποια ένδειξη λάθους. Δεν μπορώ να τα παρακάμψω όλα αυτά και απλά να ανεβάσω την ένταση όσο θέλω?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν βγάλεις εκτός την ισοστάθμιση και δεις ότι χωρίς αυτή επανέρχεται το εύρος του Volume, σημαίνει ότι γίνεται κάτι λάθος κατά τη μέτρηση και υπάρχει υπερβολική διόρθωση.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Δοκίμασα να παίξω Spotify με pure direct και ανεβαίνει μέχρι τέρμα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το pure direct παρακάμπτει τα πάντα. Άρα κάτι γίνεται λάθος με την ισοστάθμιση. Πολλά μπορεί να φταίνε. Κάποιο boundary του χώρου προσθέτει, το μικρόφωνο το διαβάζει και το Audyssey προσπαθεί να το διορθώσει. Το γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το εξήγησα. Ακόμα και μια μέτρηση κοντά στον τοίχο μπορεί να το κάνει αυτό, κάποιο sub να είναι τοποθετημένο σε σημείο που παίρνει υπερβολικό room gain κ.ο.κ.
 

ELRIC66

New member
13 October 2020
70
Το pure direct παρακάμπτει τα πάντα. Άρα κάτι γίνεται λάθος με την ισοστάθμιση. Πολλά μπορεί να φταίνε. Κάποιο boundary του χώρου προσθέτει, το μικρόφωνο το διαβάζει και το Audyssey προσπαθεί να το διορθώσει. Το γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το εξήγησα. Ακόμα και μια μέτρηση κοντά στον τοίχο μπορεί να το κάνει αυτό, κάποιο sub να είναι τοποθετημένο σε σημείο που παίρνει υπερβολικό room gain κ.ο.κ.
Ευχαριστώ πολύ. Θα το ελέγξω
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Ήρθα κι εγώ στην παρέα καθώς χθες παρέλαβα τον SR5015. Δεν πρόλαβα να παίξω ακόμη πολύ μαζί του αλλά για την ώρα όλα λειτουργούν άψογα και η συνεργασία με την LG CX είναι άψογη!

Αυτό για το οποίο όμως δεν είμαι 100% σίγουρος είναι για την θέση στην οποία έβαλα τα Atmos Ηχεία καθώς δεν τα ήθελα ακριβώς πάνω στα μπροστινά ηχεία μιας και έχουν διαφορετικό μέγεθος και σχήμα και δεν ταίριαζαν και τα έβαλα σε αυτό το ύψος για να έχω ένα σχετικό περιθώριο στην περίπτωση που κάποια στιγμή μπει μεγαλύτερη τηλεόραση ώστε να μη χρειαστεί να κάνω νέες τρύπες! Αυτή τη στιγμή η απόσταση των Atmos ηχείων από το ταβάνι είναι περίπου στο ένα μέτρο και μέχρι τώρα δεν παρατήρησα κάτι προβληματικό στην αίσθηση του ήχου σε όσες δοκιμές έκανα. Για να μην τρυπήσω ξανά σκέφτομαι μήπως απλά τους δώσω λίγη ακόμη κλίση από το πίσω μέρος ώστε να βελτιώσω κι άλλο τη γωνία ανάκλασης ως προς τη θέση του καναπέ. Any ideas?

PS: Τα αυτοκόλλητα από τον ενισχυτή προφανώς τα αφαίρεσα σαν ψυχαναγκαστικός που είμαι! Απλά στη φάση αυτή τα είχα αφήσει μέχρι να κάνω τις δοκιμές για να δω πως λειτουργεί οκ... :p
 

Attachments

  • IMG_2160.jpg
    IMG_2160.jpg
    1.8 MB · Views: 81

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε ό,τι αφορά το κάτω με το πάνω layer, η Dolby συστήνει τα ηχεία για το atmos να είναι δύο με τρεις φορές στο ύψος που είναι τα ηχεία των bed channels. Αυτά βέβαια σε κανονική overhead τοποθέτηση, αν και υπάρχουν και συνδυασμοί overhead και height μαζί για τα οποία ισχύει το ίδιο.

Στη φωτογραφία όπως τη βλέπω, το ηχείο πρέπει να έρθει πιο μπροστά και η πρόσοψη να είναι ελεύθερη από εμπόδια, γιατί τώρα ο ήχος κάνει bounce στο ράφι. Και τα επάνω και τα κάτω.
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Σε ό,τι αφορά το κάτω με το πάνω layer, η Dolby συστήνει τα ηχεία για το atmos να είναι δύο με τρεις φορές στο ύψος που είναι τα ηχεία των bed channels. Αυτά βέβαια σε κανονική overhead τοποθέτηση, αν και υπάρχουν και συνδυασμοί overhead και height μαζί για τα οποία ισχύει το ίδιο.

Στη φωτογραφία όπως τη βλέπω, το ηχείο πρέπει να έρθει πιο μπροστά και η πρόσοψη να είναι ελεύθερη από εμπόδια, γιατί τώρα ο ήχος κάνει bounce στο ράφι. Και τα επάνω και τα κάτω.
Τα πάνω Atmos δεν μπορούν να κάνουν bounce στο ράφι αφού κοιτάζουν προς τα επάνω (και με μια κλιση προς τα εμπρός) γιατί φαντάζομαι ο σκοπός είναι να κάνει bounce ο ήχος στο ταβάνι και να επιστρέφει στη θέση θέασης. Τα κεντρικά μπροστινά, ναι, θα πρέπει να έρθουν πιο μπροστά.
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Τα πάνω Atmos δεν μπορούν να κάνουν bounce στο ράφι αφού κοιτάζουν προς τα επάνω (και με μια κλιση προς τα εμπρός) γιατί φαντάζομαι ο σκοπός είναι να κάνει bounce ο ήχος στο ταβάνι και να επιστρέφει στη θέση θέασης. Τα κεντρικά μπροστινά, ναι, θα πρέπει να έρθουν πιο μπροστά.
Καλησπέρα κ καλορίζικος ο ενισχυτής.Για ποιο λόγο να θες να κάνει bounce στο ταβάνι ο ήχος των ατμος, εφόσον τα έβαλες ψηλά? Ο σκοπός σου είναι να πετύχεις το effect να σου έρχεται από ψηλά ο ήχος. Εφόσον τα έχεις ψηλά ο πιο εύκολος δρόμος είναι να τα κάνεις να "στοχεύουν" στη θέση ακρόασης. Το bounce στο ταβάνι θα χρειαζόταν μόνο αν τα είχες τοποθετήσει πάνω απ' τα front left k right.
 
  • Like
Reactions: billpeppas

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν το έπιασε.

Τα ηχεία που έχεις στο έπιπλο της TV.
Φέρε τα όλα μπροστά, η πρόσοψή τους να είναι στο άκρο ακριβώς του μπροστινού μέρους του επίπλου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα πάνω Atmos δεν μπορούν να κάνουν bounce στο ράφι αφού κοιτάζουν προς τα επάνω (και με μια κλιση προς τα εμπρός) γιατί φαντάζομαι ο σκοπός είναι να κάνει bounce ο ήχος στο ταβάνι και να επιστρέφει στη θέση θέασης. Τα κεντρικά μπροστινά, ναι, θα πρέπει να έρθουν πιο μπροστά.
Τώρα είδα ότι έχεις βάλει upfiring εκεί ψηλά. Upfiring μπαίνουν επάνω σε κανονικά ηχεία, όχι εκεί που τα έχεις. Εκεί δεν προλαβαίνει τίποτε να αναπτυχθεί έτσι ώστε να γίνει ανάκλαση και η πληροφορία να πάει στη θέση ακρόασης.
Εκεί όπως είναι καλό είναι να αφαιρέσεις το ράφι και να τα κρεμάσεις έτσι ώστε η μπάφλα τους να στοχεύει προς τη θέση ακρόασης. Σίγουρα θα έχουν keyhole για τη δουλειά αυτή.
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Ο μαραντζ έχει κάποιο περιθώριο από πάνω;
Χρειάζεται για να μη ζεσταθεί υπερβολικά.
Έχει 1-2 εκατοστά max απο πάνω και τον παρακολουθώ για την ώρα ως προς τη θερμοκρασία. Αν δω πως ζορίζεται θα αφαιρεθεί ένα από τα κάτω συρτάρια που είναι πιο ψηλά και θα μπει εκεί.
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Τώρα είδα ότι έχεις βάλει upfiring εκεί ψηλά. Upfiring μπαίνουν επάνω σε κανονικά ηχεία, όχι εκεί που τα έχεις. Εκεί δεν προλαβαίνει τίποτε να αναπτυχθεί έτσι ώστε να γίνει ανάκλαση και η πληροφορία να πάει στη θέση ακρόασης.
Εκεί όπως είναι καλό είναι να αφαιρέσεις το ράφι και να τα κρεμάσεις έτσι ώστε η μπάφλα τους να στοχεύει προς τη θέση ακρόασης. Σίγουρα θα έχουν keyhole για τη δουλειά αυτή.
Τα συγκεκριμένα δεν έχουν καμία υποδομή για να κρεμαστούν. Μπορούν απλά να "κάθονται" πάνω σε flat επιφάνεια... Εκτός κι αν κάπως τα στερεώσω όρθια εκεί που είναι.
 
Last edited: