πρόταση για νέο σύστημα low budget

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Θα ήθελα να στήσω ένα home theater κι έχω αρκετές απορίες. Λοιπόν, ποια είναι τα δεδομένα:

* το σύστημα θα είναι 5.1
* ο χώρος είναι 4μ πλάτος Χ 7μ μήκος
* υπάρχουν ήδη τα ηχεία B&W (left/right: DM 602S3 - center: LCR 60S3 - back: LM1 - sub: Yamaha YST-SW 320)

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να αντικαταστήσω τον ενισχυτή που έχω (Yamaha RXV-800RDS) με κάποιον που να έχει HDMI για έξοδο σε προβολέα και tv.

κατά κύριο λόγο θα ήθελα να στέλνει σήμα 1080p και ήχο DTS. Ότι επιπλέον καλοδεχούμενο.

Εκτός από την εικόνα, ο ενισχυτής θα χρησιμοποιηθεί και για την ακρόαση μουσικής χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Εκτός από τον ενισχυτή, θα υπάρξει και προσθήκη προβολέα και κάποιου media player (πιθανώς του zidoo z9x).

Απ' ότι έχω δει παίζουν αρκετές αγγελίες κατά καιρούς. Ίσως βρεθεί κάτι από εκεί, προκειμένου να διατηρήσω το κόστος χαμηλά.
Ευχαριστώ
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Πιστεύω με έναν denon 2700 θα είσαι μια χαρά. Αν τον βρεις στα 550ε που ήταν προσφορά ακόμα καλύτερα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν υπάρχουν οι τιμές αυτές εδώ και καιρό και ούτε πρόκειται να ξαναυπάρξουν καθώς εκτός από την επιστροφή στην προηγούμενη τιμή, υπάρχει και αύξηση στα μεταφορικά διεθνώς.

Οι τιμές είναι 729 για τον 2700H και 779 για τον 2700Η DAB.

https://kinotechniki.gr/pricelists/denon/DENON_AVC_AVR.pdf
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, αλλά μιλάω για low budget με μικρές απαιτήσεις. Οπότε... αν θέλετε να με βοηθήσετε, απλά προτείνετε πιο οικονομικά μηχανήματα. Ανέφερα άλλωστε πως πάω για 5.1.
Ευχαριστώ