Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos k.

New member
11 February 2019
28
Καλησπέρα και πάλι σε όλο το forum !!
Aκόμα μια φορά χρειάζομαι τη συμβουλή σας στο κομμάτι του ήχου αυτή τη φορά .
Όπως θα διαπιστώσετε και στην φωτό παρακάτω η TV , το PC καθώς και η οθόνη προβολής βρίσκονται στον ίδιο τοίχο .
Η μόνη θέση ηχείων που είναι fix και δεν μπορεί να αλλάξει είναι αυτή των ηχείων του υπολογιστή για ευνόητους λόγους . Μένει το σύστημα που θα πλαισιώνει την tv και τον προβολέα . Εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας .Το λογικο με το δικό μου σκεπτικο θα ήταν οταν παιζει η tv να ακούω απο το Α και Β ενω οταν παιζει ο προβολέας απο το Α και το Γ . Μιλάω για στερεοφωνικό ήχο μιας και αν βάλω στο παιχνίδια κεντρικά και δορυφόρους θα αγχωθώ ακόμα περισσότερο .
Διάβαζα επίσης για την αξιοποίηση των Ζωνών (zone 2 ) του ενισχυτή ωστε να έχω δύο ζώνες ουσιαστικά την Α-Β και την Α-Γ αλλά δεν το έχω ξανακάνει.
Κάθε πρότασή σας είναι ευπρόσδεκτη και σίγουρα θα με ξεαγχώσει !!Συγγνώμη αν κούρασα με το σεντόνι ..

TyP2uVM
https://imgur.com/TyP2uVM
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Η διαρύθμιση του χώρου σου δεν βοηθάει καθόλου δυστυχώς... αν θες έστω και το 10 να πιάσει τόπο θα πρέπει να αλλάξεις διαρύθμιση.
Το τζάκι φαντάζομαι δεν θα το έχεις αναμμένο όταν βάζεις να παίζει ο projector ?
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Απάντηση: Re: Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

Ακόμα είναι στην προετοιμασία και δυστυχώς δεν έχω το περιθώριο για dedicated room . Αναγκαστικα έπρέπε να μπουν όλα στον ίδιο τοίχο . Όχι το τζάκι δεν θα ανάβει , ας μην βάλω κ άλλο περιορισμό στο όλο θέμα :( Μη μου κόβετε τα φτερά με το καλήμερα :bigcry::bigcry:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Έχεις σκεφτεί να κάνεις αλλαγή στην διαρύθμιση ? π.χ. να κάνεις 180μοίρες αντιστροφή τον χώρο ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δυστυχώς αυτή η γωνία που είναι το τζάκι είναι απαγορευτική για οτιδήποτε. Και ηχομπάρα να έβαζες που λέει ο λόγος αλλού γι' αλλού θα ήταν η ανάκλαση από αριστερά.
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Απάντηση: Re: Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

Το εχω σκεφτεί ναι και χωροταξικά δυστυχως ειναι ο μόνος τρόπος που εξυπηρετεί απο τη στιγμη που ειναι κοινοχρηστος χώρος . Αν ηταν ένα δωμάτιο μόνο για προβολές δε θα είχα προβλήμα .
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Απάντηση: Re: Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

Αναφερθήκατε σε ηχομπάρα . Αυτό έτσι όπως το φαντάζομαι θα εξυπηρετούσε την κατάσταση αλλα πιστεύετε υπαρχει κάποια αξιοπρεπής ωστε να απολαμβάνω και λίγη ποιότητα ?
 
17 June 2006
23,582
Αθήνα
Συμφωνώ ότι ακουστικά είναι ακατάλληλο το όλο στήσιμο, αλλά αυτό υπάρχει με αυτό θα πρέπει να πορευτείς.

Τα ηχεία στο PC θα είναι μόνο για το PC αριστερά δεξιά από την οθόνη. Τα βάζεις εκεί και τέλος.

Για τον προβολέα ΚΑΙ για την τηλεόραση θα έχεις το Α-Γ . Προτείνω δορυφόρους διότι μπορείς να τα βάλεις τέρμα γωνία και να κερδίσεις λίγο παραπάνω πανι. Στην θέση Β θα μπει (μελλοντικά) το κεντρικό.

Ξεχνάς τα dedicated ηχεια για την TV. Περιττό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Η αναφορά στην ηχομπάρα έγινε για να φανεί το πρόβλημα. Δηλαδή ακόμα κι έτσι δεν θα είχες σωστό ήχο. Χρειάζεται ίσες αποστάσεις και επιφάνειες για να λειτουργήσει.

Ποιότητα από ηχομπάρα μην περιμένεις στα επίπεδα ενός συστήματος με κανονικά ηχεία, sub και ενισχυτή.
 
17 June 2006
23,582
Αθήνα
Απάντηση: Re: Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

Αναφερθήκατε σε ηχομπάρα . Αυτό έτσι όπως το φαντάζομαι θα εξυπηρετούσε την κατάσταση αλλα πιστεύετε υπαρχει κάποια αξιοπρεπής ωστε να απολαμβάνω και λίγη ποιότητα ?

Πεταμένα λεφτά στην περίπτωσή σου. Δώσε τα χρήματα αυτά για καλύτερο ενισχυτή/ηχεία.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
το pc σιγουρα δε μπορει να μεταφερθει; αν μπορει, η τηλεοραση παει στη μεση του τοιχου και τα ηχεια αριστερα/δεξια της.
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Απάντηση: Re: Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές !!
Αν μπορούσατε να προτείνατε κάποιους δορυφόρους ποιοί θα ήταν κρατώντας το μπάτζετ περιπου στα 300 ευρώ για το ζευγάρι ?
Μια ενδεικτική ποιότητα που για το επίπεδο της εμπειρίας μου με κάλυπτε ήταν αυτά , τα οποία τα άκουσα σε φίλο και μου άρεσαν .
https://www.skroutz.gr/s/10885035/Dali-Spektor-2.html
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Απάντηση: Re: Βοήθεια στο στήσιμο HOME CINEMA !!

το pc σιγουρα δε μπορει να μεταφερθει; αν μπορει, η τηλεοραση παει στη μεση του τοιχου και τα ηχεια αριστερα/δεξια της.

Δεν μπορεί να πάει πουθενα αλλού δυστυχώς , έχεις δίκιο αυτο θα ήταν πολύ καλύτερο !
 
17 June 2006
23,582
Αθήνα
Οπωσδήποτε υπολόγισε μαζί και subwoofer.

Δορυφόροι λέγονται αυτά που πάνε μιαζί με το δικό τους ΜΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΟ subwoofer, χωρίς να πονοκεφαλιάζεις ποιό subwoofer "ταιριάζει"
https://www.focal.com/en/home-audio/home-theater#dome

Αυτά που έβαλες λέγονται ηχεία ραφιού.
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Οπωσδήποτε υπολόγισε μαζί και subwoofer.

Αναγκαστικά θα πάρω ένα μικρότερο πανί (στις 100'' απο 120'') ώστε να περισσέψουν αυτα τα 40 cm όπως φαίνεται και στην φωτο και να μπουν οι δορυφόροι .

Υπάρχει κάποιο sub που θα μου προτείνατε να συνδυάσω με τα spector καθώς και κάποιον ενισχυτη?

Σκεφτόμουν τον yamaha 385
 
17 June 2006
23,582
Αθήνα
Για να ξεκινήσουν οι οποιεσδήποτε προτάσεις πρέπει να γνωρίζουμε και το διαθέσιμο budget. Απ 'ότι καταλαβαίνω χρειάζεσαι όλο το πακέτο οπότε καλό είναι να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα για όλα μαζί για να πάρεις όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή.
 

panos k.

New member
11 February 2019
28
Το μπάτζετ ακόμα ειναι ρευστό γιατι γίνονται κ αλλες εργασίες στο σπίτι και συνεχώς προκύπτουν πράγματα . Απλά κάνω την μελέτη και για το home cinema ταυτόχρονα ώστε να δω τι θα χρειαστώ τόσο κατασκευαστικά όσο και οικονομικά .Το πιο πιθανό είναι να καταλήξω στην λύση των δορυφόρων όπως μου υποδείξατε . Φαινόταν καλή και η εναλλακτικη της ηχομπαρας αλλα απ οτι κατάλαβα καλύτερα να την αποφύγω και να στήσω 2.1 με ενισχυτή !
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δες ένα καλό sub, δεν υπάρχουν ματσαρισμενα και αματσαριστα sub, ειδικά απέφυγε το midwoofer αντί για sub που έχουν τα focal και δες έναν ενισχυτή με bass management.
Ηχεία ραφιού τουλάχιστον με 5,5 ιντσες θα χρειαστείς, ή κάποιο πιο ψαγμένο έστω με μεγαλύτερη από το συνηθισμένο διαδρομή του γούφερ, αν πας σε μικρότερο.

Το δύσκολο είναι να βρεις οικονομικό 2.1 ενισχυτή με σωστό bass management. Ενδεχομένως να καταλήξεις σε κάποιον πολυκαναλο και να τον χρησιμοποιήσεις σε 2.1 στην αρχή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εμένα γνώμη μου είναι να φέρεις ένα γυψοσανιδά να σου φτιάξει ένα τμήμα γυψοσανίδας μέχρι εκεί που τελειώνει το τζάκι και να κρύψεις εκεί μέσα την οθόνη κεντραρισμένη στο χώρο. στο κούτελο που θα δημιουργηθεί στην οροφή να πετάξεις τρια ηχεία. ή δύο. ανάλογα με τον ενισχυτή που θα επιλέξεις. κάποια με δυνατότητα περιστροφής. Προφανώς το project που αναφέρω είναι αρκετά πιο ακριβό αλλά αν το ζυγίσεις μπορεί και να δεις ότι αξίζει τον κόπο. Ο χώρος είναι όμορφος και είναι κρίμα να πας σε προχειρότητες.