CosmoteTV OTT - Kaonmedia KSTB6077 vs. Skyworth HY44G

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

RTouris

New member
25 January 2010
29
Καλησπέρα στο φόρουμ,

γνωρίζει κάποιος αν έχει αρχίσει η διάθεση στους νέους συνδρομητές το νέο box της CosmoteTV - Skyworth HY44G και ποιες είναι οι ουσιώδεις διαφορές πέραν του hardware σε επίπεδο χρήσης στην υπηρεσία CosmoteTV OTT;

Για την ιστορία από τα τέλη του 2018 για την υπηρεσία CosmoteTV OTT στους συνδρομητές παρέχονταν το Android TV set top box της KaonMedia μοντέλο KSTB6077 που βασίζονταν σε Android TV 8, ενώ λέγεται ότι εδώ και κάποιο διάστημα έχει κλείσει πλέον η συμφωνία για την αλλαγή του στο μοντέλο του OEM Skyworth με Android TV 10.

Σχετικές πληροφορίες υπάρχουν και εδώ: https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/cosmote-cosmote-tv

Ευχαριστώ
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Να θυμηθώ να σου πω την Πέμπτη που υποτίθεται θα μου έρθει
 

jima

Established Member
20 May 2016
169
Να θυμηθώ να σου πω την Πέμπτη που υποτίθεται θα μου έρθει

Θα παραλάβεις το καινούργιο boxaki?γιατί στην cosmote που πηρα έχουν άγνοια για την καινούργια συσκευή.
 

angelalex

AVClub Enthusiast
24 December 2018
1,244
Αθήνα
Απάντηση: Re: CosmoteTV OTT - Kaonmedia KSTB6077 vs. Skyworth HY44G

Θα παραλάβεις το καινούργιο boxaki?γιατί στην cosmote που πηρα έχουν άγνοια για την καινούργια συσκευή.
Αυτό μου είπαν και εμενα

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 

RTouris

New member
25 January 2010
29
Να θυμηθώ να σου πω την Πέμπτη που υποτίθεται θα μου έρθει

Να ρωτήσω αν στο συμβόλαιο που έχεις κάνει φαίνεται συγκεκριμένα η διάθεση του νέου box; Το συμβόλαιο αποστέλλεται ηλεκτρονικά μετά την online ή τηλεφωνική παραγγελία και περιλαμβάνει τους όρους χρήσης κλπ. Σε πρόσφατη -χθεσινή- ανανέωση συμβολαίου συγγενικού μου προσώπου μνημονεύεται ο Kaonmedia και σε επικοινωνία με την Cosmote όντως υπάρχει παντελής έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με το νέο box της Skyworth...
 

panos-

AVClub Enthusiast
13 January 2019
1,194
από τα τέλη του 2018 για την υπηρεσία CosmoteTV OTT στους συνδρομητές παρέχονταν το Android TV set top box της KaonMedia μοντέλο KSTB6077
Από τα τέλη του 2019 ;)
Και το νεο box έχει περάσει απλά τον έλεγχο. Δεν είναι τόσο εύκολο να κυκλοφορήσουν μια νέα συσκευή στην αγορά.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Χτες έκανα παραγγελία . Σήμερα με πήραν τηλ. Αύριο θα το στείλουν,Πέμπτη λένε θα έρθει.
Δεν ξέρω-ξέρουν πιο box.
Συμβόλαιο δεν μου έστειλαν, μόνο επιβεβαίωση παραγγελίας.
Όταν έρθει θα ενημερώσω πιο είναι.


90882C75-A32A-4B60-8943-E9E832B001E8.jpg
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: CosmoteTV OTT - Kaonmedia KSTB6077 vs. Skyworth HY44G

I stand corrected που λέμε και στο χωριό μου ;)

Και για την ακρίβεια 09/12/2019 ξεκίνησε η ΟΤΤ πλατφόρμα,αν θυμάμαι καλά! Θυμάμαι μάλιστα που το ανάφεραν πολλοί φίλοι εδώ που πήραν από τους πρώτους! Μάλιστα θυμάμαι που σχολιάζαμε ότι για αρκετό καιρό μετά την τυπική έναρξη στις 09/12/2019 ότι δεν υπήρχε καμμία διαφημιστική προβολή της νέας πλατφόρμας!
 

RTouris

New member
25 January 2010
29
Για να δούμε πότε θα προσγειωθούν και οι πρώτοι Skyworth και αν όντως είναι worth anything... :D
 

angelalex

AVClub Enthusiast
24 December 2018
1,244
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: CosmoteTV OTT - Kaonmedia KSTB6077 vs. Skyworth HY44G

Και για την ακρίβεια 09/12/2019 ξεκίνησε η ΟΤΤ πλατφόρμα,αν θυμάμαι καλά! Θυμάμαι μάλιστα που το ανάφεραν πολλοί φίλοι εδώ που πήραν από τους πρώτους! Μάλιστα θυμάμαι που σχολιάζαμε ότι για αρκετό καιρό μετά την τυπική έναρξη στις 09/12/2019 ότι δεν υπήρχε καμμία διαφημιστική προβολή της νέας πλατφόρμας!
Εγω το πηρα από τους πρώτους και ο πρώτος που είχα πάει στον Γερμανό στο golden hall

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 

dleyteris

Senior Member
31 May 2012
692
Και για την ακρίβεια 09/12/2019 ξεκίνησε η ΟΤΤ πλατφόρμα,αν θυμάμαι καλά! Θυμάμαι μάλιστα που το ανάφεραν πολλοί φίλοι εδώ που πήραν από τους πρώτους! Μάλιστα θυμάμαι που σχολιάζαμε ότι για αρκετό καιρό μετά την τυπική έναρξη στις 09/12/2019 ότι δεν υπήρχε καμμία διαφημιστική προβολή της νέας πλατφόρμας!

Ισχύει !!
23 Δεκεμβρίου του 2019 ξεκίνησα να έχω την υπηρεσία αλλά για να βρω το box έπρεπε να κάνω πολλά τηλέφωνα σε πολλά καταστήματα Γερμανός (4 διαφορετικά ) και δεν είχαν καν ενημέρωση ..
Το βρήκα στις 23 Δεκεμβρίου από αλλεπάλληλα τηλ.
Εν ολίγοις δεν είχαν ενημέρωση ούτε οι επίσημοι αντιπρόσωποι.
 

drberto

Established Member
15 January 2015
183
Χτες έκανα παραγγελία . Σήμερα με πήραν τηλ. Αύριο θα το στείλουν,Πέμπτη λένε θα έρθει.
Δεν ξέρω-ξέρουν πιο box.
Συμβόλαιο δεν μου έστειλαν, μόνο επιβεβαίωση παραγγελίας.
Όταν έρθει θα ενημερώσω πιο είναι.
Αν μπεις στον λογαριασμο σου mycosmote,πας στην συνδεση τηλεορασης και στην καρτελα "πληροφοριες εξοπλισμου" γραφει το μοντελο του box.Κι εγω προχτες εκανα νεα συνδεση,ακομη δεν εχω παραλαβει το box,αλλα στην εν λογω καρτελα γραφει T/P ANDROID TV STB KAON KSTB6077
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Αν μπεις στον λογαριασμο σου mycosmote,πας στην συνδεση τηλεορασης και στην καρτελα "πληροφοριες εξοπλισμου" γραφει το μοντελο του box.Κι εγω προχτες εκανα νεα συνδεση,ακομη δεν εχω παραλαβει το box,αλλα στην εν λογω καρτελα γραφει T/P ANDROID TV STB KAON KSTB6077
Ωραίος!
Δυστυχώς και μένα kaon λέει

B3D8EDA6-1E52-4652-A4BE-810C2B4ACDC5.jpg
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
καλά, μην κάνετε λες και σας έκλεψαν.
Πρός το παρόν μόνο σαν φήμη υπάρχει ο νέος δέκτης, και πρακτικά, δεν θα έχει κάποια ουσιώδη διαφορά.
Δεν δίνουν NVIDIA Shield TV... ένα αντίστοιχα OEM μπρίκι σαν τον Kaon είναι και το skyworth.
 

RTouris

New member
25 January 2010
29
Σε επίπεδο επιδόσεων βάσει GeekBench4 ο Amlogic S905 φαίνεται σε 32-bit εφαρμογές να αποδίδει περίπου στα ίδια με τον BCM7268 (Kaonmedia). Βέβαια το benchmark αναφέρεται κατά πάσα πιθανότητα στον παλιό S905 (Cortex A53) χωρίς να διευκρινίζεται ποιο ακριβώς μοντέλο αφορά, τη στιγμή που ο S905x4 (Cortex A55) προορίζονταν για την αγορά το Q42019-Q12020. Να αναφερθεί εδώ ότι ο A55 λέγεται ότι προσφέρει περί του 20% μεγαλύτερη ταχύτητα και εξοικονόμηση ενέργειας σε σχέση με τον A53 καθώς και εγγενή υποστήριξη για encoding HEVC (H.265).

references-
S905: https://browser.geekbench.com/v4/cpu/search?q=S905 / https://en.wikipedia.org/wiki/Amlogic
BCM7268: https://browser.geekbench.com/v4/cpu/search?q=KSTB6077
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Να ρωτήσω ρε παιδιά ,τι περισσότερο προσφέρουν αυτά τα boxαξακια από το app της tv.
Βλέπω προς το παρόν από το app και πάει σφαίρα. Όταν μου έρθει το box να το βάλω και γιατί;
 

RTouris

New member
25 January 2010
29
Τα μποξάκια στα οποία επιτρέπεται η αναπαραγωγή συμπεριλαμβανομένου αυτού που δίνει η ίδια η Cosmote είναι συνήθως καθαρά 'Android TV' χωρίς δυνατότητα root και ανάλογα με το μοντέλο μπορεί να έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από παλαιότερα μοντέλα smart τηλεοράσεων. Επίσης μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει για ταυτόχρονη θέαση σε 2η τηλεόραση - σε άλλο δωμάτιο και να εγκαταστήσει εφαρμογές από το Google PlayStore κανονικά, όπως και να στήσει επάνω τους Kodi κλπ...Με τη χρήση του box η Cosmote και κάθε Cosmote μπορεί να έχει πιο σωστό έλεγχο στην παρεχόμενη υπηρεσία και την ποιότητα αυτής, καθώς και να επιλύει θέματα πιο εύκολα.
 

drberto

Established Member
15 January 2015
183
Να ρωτήσω ρε παιδιά ,τι περισσότερο προσφέρουν αυτά τα boxαξακια από το app της tv.
Βλέπω προς το παρόν από το app και πάει σφαίρα. Όταν μου έρθει το box να το βάλω και γιατί;

Σε τι μαρκα τηλεορασης βλεπεις το app;Γιατι εγω το εχω σε LG,και παρολο που αναβαθμιστηκε προσφατα το app για LG,εχει τραγικο buffering και καθυστερηση στην εναλλαγη οταν πχ θελω να δω το προγραμμα και μετακινουμαι μεταξυ των καναλιων.Ελπιζω στο box να ειναι καλυτερα τα πραγματα.Κατα τ'αλλα ενας σημαντικος λογος ειναι κι αυτος που αναφερει ο RTouris,δηλαδη θεαση σε 2 τηλεορασεις ταυτοχρονα,στη μια μεσω box και στην αλλη μεσω app.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Σε Sony μια χαρά πάει το app
Τουλάχιστον όχι χειρότερα από ότι έχω συνηθίσει με το Netflix