Αξίζει να αντικαταστήσω τη Sony KD49XD8005 με τη Philips 50PUS8505;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billpsil

New member
20 February 2016
33
Καλησπερα παιδια.
Κατοχος της Sony KD49XD8005 εδω 3 χρονια μετα απο αντικατασταση προηγουμενου μοντελου σε εγγυηση.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, απλη κατα βασει.
Αξιζει να την αντικαταστησω με την 50PUS8505 στο ιδιο ουσιαστικα μεγεθος;
Εχω διαβασει ολες τις σελιδες του θεματος και εχω εικονα των γενικων πληροφοριων.
Το ambilight ειναι πρακτικως εμπειρια,το VA panel εχει καλυτερα μαυρα-χειροτερη γωνια θεασης-ασε που μπορει να πεσεις και σε κακο πανελ και τοτε εμπλεξες,η τηλεοραση απαιτει αρκετο χρονο για να φτασει στα επιθυμητα,το Android αργει( στην Sony να δειτε ποσο αργει..) κλπ κλπ..
Μετα απο ολα αυτα.. για μενα που ειμαι σε 49αρα,καλη για πριν 4 χρονια,αλλα οχι premium μοντελο,αξιζει τον κοπο ή οχι;
Σημειωτεον,λογω χωρου δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση για μεγαλυτερο μεγεθος.Ο ηχος εκτος των ηχειων,καταληγει σε τυπικο 5.1 απο Denon ενισχυτη αλλα χωρις ATMOS και η θεαση αφορα πολυωρη "λιγα απ ολα" χρηση.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Βασιλης.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ως μια πρώτη άποψη, την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Ο βασικός κανόνας αναβάθμισης είναι η αύξηση μεγέθους, αλλιώς ποιος ο λόγος; Τώρα, αν έχεις βαρεθεί την υπάρχουσα τβ, ανέφερες επίσης μόνος σου τα δέλεαρ, οπότε ας τα πάρουμε ένα-ένα:

Αμπιλάιτ: αν είσαι από αυτούς που τους κάνει κλικ, ίσως να αξίζει η επένδυση. Εμένα π.χ. μου είναι πλέον αδιανόητο να δω το βράδυ τβ χωρίς αυτό, πρόσφατα δε βρέθηκα σε συγγενικό σπίτι για τις γιορτές και μου κακοφάνηκε πολύ η έλλειψή του, σε σημείο που να αποφεύγω να βλέπω απευθείας την οθόνη, σαν κάτι να μην πήγαινε καλά και η εικόνα ήταν λειψή. Άλλοι πάλι λένε: "σιγά τον πολυέλαιο".

Va πάνελ: η δικιά σου, αν δεν απατώμαι, είναι ips. Πάλι πρέπει να δεις την εικόνα από κοντά να αποφασίσεις, αν σου κάνει ή όχι. Ίσως, όταν ανοίξουν τα καταστήματα, ιδανικά επισταμένη θέαση σε κάποιο φίλο ή γνωστό.

Android: Μια χαρά είναι το λειτουργικό στην τβ, γρήγορο και χωρίς κολλήματα. Από το shield '17 που μου έχει σπάσει τα νεύρα με τα κολλήματα του τηλεκοντρόλ, το προτιμώ ξεκάθαρα.

Αυτά σε μια πρώτη φάση. Ελπίζω να βοήθησα.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Καλησπερα παιδια.
Κατοχος της Sony KD49XD8005 εδω 3 χρονια μετα απο αντικατασταση προηγουμενου μοντελου σε εγγυηση.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, απλη κατα βασει.
Αξιζει να την αντικαταστησω με την 50PUS8505 στο ιδιο ουσιαστικα μεγεθος;
Εχω διαβασει ολες τις σελιδες του θεματος και εχω εικονα των γενικων πληροφοριων.
Το ambilight ειναι πρακτικως εμπειρια,το VA panel εχει καλυτερα μαυρα-χειροτερη γωνια θεασης-ασε που μπορει να πεσεις και σε κακο πανελ και τοτε εμπλεξες,η τηλεοραση απαιτει αρκετο χρονο για να φτασει στα επιθυμητα,το Android αργει( στην Sony να δειτε ποσο αργει..) κλπ κλπ..
Μετα απο ολα αυτα.. για μενα που ειμαι σε 49αρα,καλη για πριν 4 χρονια,αλλα οχι premium μοντελο,αξιζει τον κοπο ή οχι;
Σημειωτεον,λογω χωρου δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση για μεγαλυτερο μεγεθος.Ο ηχος εκτος των ηχειων,καταληγει σε τυπικο 5.1 απο Denon ενισχυτη αλλα χωρις ATMOS και η θεαση αφορα πολυωρη "λιγα απ ολα" χρηση.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Βασιλης.
Χωρίς να εχω διάθεση για αντιπαράθεσεις με κανένα, γιατί ειδικά Phillips? Γνωρίζουμε οτι η παλαια κορυφαία Phillips δεν υπάρχει πλέον? Πουλήθηκε σε κινεζική και επειδή δεν τραβάγε ουτε εκει, συνήθως πλέον τη φτιαχνει η Τουρκική Vestel (αν δεν έχει αλλαξει και αυτο), μια πολυ μέτρια εταιρεία. Και η ποιότητα της σύμφωνα με ολα τα reviews (οποίος θέλει ψάχνει) είναι μέτρια. Σίγουρα πάντως χειρότερη απο τη σονυ που έχεις. Αν θες να την αλλάξεις η λογική είναι να πας σε κάτι καλύτερο, όχι σε, χειρότερο. Οι λογικές επιλογές ειναι σονυ σαμσουνγκ και oled-lg. (με οποία σειρά θες καθεμία εχει τα συν και τα πλην).
Μόνος λόγος να πας σε philips το ambilight το οποίο όντως αρέσει σε πολλούς και αν το συνήθησεις σου λείπει.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Η Philips ΔΕΝ κατασκευαζεται απο την τουρκικη Vestel.
Ειναι υπο την εποπτεια της Ολλανδικης "μαμα" εταιριας και κατασκευαζεται απο την πολυ γνωστη και κορυφαια για τα πανελ της TP VISION.
Το εργοστασιο της TP VISION ειναι στην Κινα και υπαρχουν παραρτηματα στην Πολωνια, οπου και θα δειτε πολλες τηλεορασεις της εταιριας να γραφουν την τουδε προελευση κατασκευης.
Η vestel κατασκευαζει Toshiba, Sharp, Turbo-x, F&U, JVC, και συγχωρηστε με αν ξεχναω καποιες ακομα.
Η Philips που δεν εχει πωλησει ολα τα δικαιωματα στην TP VISION αλλα συνεπικουρει στην κατοχη και την τεχνικη προσεγγιση, εχει μια θεση, κατα την αποψη μου, στην πρωτη πενταδα των καλυτερων τηλεορασεων και μαλιστα με πρωτοποριακες τεχνολογιες. Αλλωστε ο ceo στον τεχνικο-κατασκευαστικο τομεα της εταιριας ειναι ο ιδιος εδω και 20 χρονια (Dunny Tack).
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Εάν δεν κάνω λάθος αυτή η γενιά Philips κατασκεύζεται στα εργοστάσια της παλιάς Philips στην Πολωνία. Πριν στο Βέλγιο. Δεν νομίζω για την αγορά της Ευρώπης να κατασκευάστηκε τηλεόραση εκτός αυτής. Στην Κίνα κατασκευάζονται προφανώς τα της ασιατικής αγοράς κομμάτια.
 

billpsil

New member
20 February 2016
33
Ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο και τις απαντησεις σας.
Θελω να την αλλαξω πολυ απλα γιατι μου εχει μπει το "σαρακι" της αγορας,επειδη ομως δεν ειναι απεριοριστο το budget για μια μη "αναγκαια"αγορα,προσπαθω να το μαζεψω οσο γινεται.
Ιδανικα θα επελεγα την Samsung QE50q80t αλλα ξεφευγει οποτε κοιταζω τις πιο οικονομικες επιλογες.
Ειμαι και γενικως υπερ της Philips,απο εποχες Matchline,και θεωρω πλεονεκτημα του ambilight αφου και στην Sony εχω κουμπωμενες 2 σειρες led,ψιλοκατεληξα λοιπον στην συγκεκριμενη και οχι για παραδειγμα στις Samsung 50TU8502 ή LG 816 και 866 ως εναλλακτικες αλλων εταιρειων.
Το ιδανικο θα ηταν οντως να την δω live πως δουλευει,εστω κα ισε συνθηκες καταστηματος,σε συγκριση και με τις αλλες στην ιδια κατηγορια οπως και με την Sony αλλα αυτο ειναι ανεφικτο για τωρα οποτε προς στιγμην καταληγω στο οτι δεν καταληγω..
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Αυτή εδω πάντως είναι Τουρκία.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/634688-tv-philips-32pfl3008-η-εντος-αληθεια/

Φιλος μου με μεγάλο σέρβις που έχει ανοίξει πολλές, τα τελευταία ολο vestel Τουρκίας βλέπει λεει. Βασικα είναι καμια 10ρια μαρκες, οτι μάρκα και να γράφει απέξω, μέσα είναι ολοιδιες, vestel. Σαρώνει η Τουρκία σε φτηνές τηλεοράσεις, έχει ξεπεράσει την Κινα που φτιάχνει πλέον καλύτερες.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Παιδιά, απλά είναι τα πράγματα. Οι σειρές αυτές που μπορεί να είναι vestel είναι μόνο μικρές διαγώνιοι και τόσο εισαγωγικές που παίζει ακόμη και εργαζόμενοι στη σημερινή Philips να μην γνωρίζουν ότι τις βγάζει με την επωνυμία της. Γενικώς, από 6άρα περσινή-7άρα φετινή σειρά με saphi και πάνω είναι Philips-tp vision, κατασκευασμένες στην Πολωνία. Από ποιότητα κατασκευής και εικόνας σε αυτές τις σειρές, καμία σχέση με vestel. Ποια άλλη έχει μεταλλικό πλαίσιο στα λεφτά της ή και ακριβότερη; Από πωλήσεις, πέρσι μόνο είχε 30% αύξηση λόγω της the one σειράς. Και από εικόνα μια χαρά είναι για τα λεφτά τους, αν ενημερωθεί κανείς και επιλέξει το κατάλληλο μοντέλο και ασχοληθεί να τη ρυθμίσει. Ριβιούς-συγκριτικά λένε τη μισή αλήθεια όταν έχουν όλα τα φίλτρα και το αμπιλάιτ κλειστά, από τη στιγμή που ο μέσος χρήστης δεν θα τη δουλέψει έτσι.
Τέλος, ως προς το γνωστό παραμύθι ότι μόνο οι 3 βασικές μάρκες υπάρχουν, το σκεπτικό μου προτού αγοράσω ήταν το εξής:

Samsung: δεν υποστηρίζουν Vision/Atmos, dts-divx- από εμένα όχι.

Sony: καλές, αλλά ακριβές, από εξοπλισμό τίποτε το ιδιαίτερο και δε μου αρέσουν εμφανισιακά.

Lg: συμπαθητικές και καλοεξοπλισμένες, αλλά τίποτε τρομερό πλην όλεντ.

Επίσης, όλες αυτές χωρίς αμπιλάιτ, τι να τις κάνω;

Κατέληξα σε ένα μοντέλο που το πλήρωσα 300 ευρώ ακριβότερο, ήρθε από το εξωτερικό (Ισπανία) με τον κίνδυνο να σπάσει στη διαδρομή και το περίμενα 2 μήνες και παρόλα αυτά δεν αισθάνομαι κορόιδο, δεν βλέπω την ώρα να έρθει το βράδυ για να ανάψω τον οπίσθιο φωτισμό και όταν την ανοίξω δε θέλω να την κλείσω και για αυτούς τους λόγους το επέλεξα. Κάποιος άλλος που τα ακούει αυτά και τα θεωρεί παράλογα και αηδίες, προφανώς θα κάνει λάθος ακόμη και να σκεφτεί να αγοράσει αμπιλάιτ τβ. Δεν είναι όλα για όλους. Ας είμαστε λίγοι και καλοί, όχι πολλοί και γκρινιάρηδες.