Σχετικά με τον denon avr x 2600 dab

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Καλημέρα σε όλους..χρειάζομαι τη βοήθειά σας...εχω τον παραπάνω ενισχυτή συνδεδεμένο με αποκωδικοποιητή της Νόβα σε τηλεόραση sony xf9005...Γενικά όταν παρακολουθώ αγώνες δεν έχω ανοιχτό τον ενισχυτή..χθες παρατήρησα παρακολουθώντας μπάσκετ μέσω ενισχυτή ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την κίνηση...εννοώ στις γρήγορες φάσεις..Έχω ορίσει στη ρύθμιση video του αποκωδικοποιητή να κάνει upscale σε 4Κ..Όταν το άλλαξα αυτό είτε σε 1080p είτε σε 1080 p 50hz η κίνηση διορθωνοταν..τι φταίει για αυτό; φταίει η Νόβα που ή εικόνα είναι από όσο ξέρω 1080i;αλλά και πάλι δε θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα;φταίει το καλώδιο που είναι hdmi έκδοση 2.0 αν θυμάμαι καλά;Σας ευχαριστώ προκαταβολικά..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Αν έχεις απενεργοποιημένη την επεξεργασία εικόνας στον ενισχυτή τότε δεν ευθύνεται ο ενισχυτής. Ο συγκεκριμένος παρεμπιπτόντως μπορεί να κάνει upscaling σε 4K έως τα 30Hz.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Αν έχεις απενεργοποιημένη την επεξεργασία εικόνας στον ενισχυτή τότε δεν ευθύνεται ο ενισχυτής. Ο συγκεκριμένος παρεμπιπτόντως μπορεί να κάνει upscaling σε 4K έως τα 30Hz.

Φαντάζομαι εννοείς να βάλω στο on το i/p scaler..το οποίο το έχω κανονικά στο on και μετα στο resolution το βάζω στο 4Κ..
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Φαντάζομαι εννοείς να βάλω στο on το i/p scaler..το οποίο το έχω κανονικά στο on και μετα στο resolution το βάζω στο 4Κ..

Υπάρχει άλλη ρύθμιση για να ορίζει την επεξεργασία εικόνας στο μενού του ενισχυτή;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εννοώ ότι θα πρέπει να το έχεις στο off για να περνάει το σήμα χωρίς περιττές μετατροπές.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Εννοώ ότι θα πρέπει να το έχεις στο off για να περνάει το σήμα χωρίς περιττές μετατροπές.

Άλλη μια φορά είχες δίκιο..το έβαλα στο off και παίζει κανονικά...φαντάζομαι πως πρέπει να το αφήνω έτσι και στις ταινίες;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς τον scaler του ενισχυτή.
Εκτός των άλλων ο περιορισμός των 30hz στο upscaling σε 4Κ δεν σου επιτρέπει να ματσαρεις το frame rate σωστά.
Οι πηγές σου λογικά δεν έχουν αυτόν τον περιορισμό.

Τον upscaler του ενισχυτή ίσως τον έβρισκες χρήσιμο σε κάποια μη 4K πηγή, κι αυτό δηλαδή δύσκολο αφού οι tv έχουν συνήθως καλύτερο.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς τον scaler του ενισχυτή.
Εκτός των άλλων ο περιορισμός των 30hz στο upscaling σε 4Κ δεν σου επιτρέπει να ματσαρεις το frame rate σωστά.
Οι πηγές σου λογικά δεν έχουν αυτόν τον περιορισμό.

Τον upscaler του ενισχυτή ίσως τον έβρισκες χρήσιμο σε κάποια μη 4K πηγή, κι αυτό δηλαδή δύσκολο αφού οι tv έχουν συνήθως καλύτερο.
Σε ευχαριστώ πολύ...θεωρούσα ότι είναι καλύτερο το upscale μέσω του ενισχυτή..
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
συνεχιζω μια και το θεμα μου ειναι σχετικο με τον συγκεκριμενο ενισχητη.
εως τωρα ειχα 5.1 και ειχα τρεξει audysey και ειχε ρυθμισει τα 5 καναλια.
τωρα εβαλα αλλα 2 ηχεια στο ταβανι για ατμος.
τα συνδεσα στο surrund back left & right.
ετρεξα παλι το προγραμμα αλλα εχει μεινει στο 5,1.
πως δηλωνω τα αλλα 2 ηχεια σαν ατμος;;
 

Bandi650

New member
2 August 2020
82
Απάντηση: Re: Σχετικά με τον denon avr x 2600 dab

Speakers>Amp Assign>7.1-channel (top middle)

ευχαριστω.
οταν παιζει αρχειο ατμος γραφει στον ενισχητη ατμος; σε μενα γραφει dts + neutr X. βασικα στην εφαρμογη του κινητου στο movies δε λεει πουθενα για ατμος